تیم چگونه 588 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه رمز پویا موسسه ملل را فعالسازی و دریافت کنیم

رمز دوم پویا یا رمز دوم یکبار مصرف در موسسه اعتباری ملل نیز همانند سایر بانک‌های کشور فعال سازی می‌شود و استفاده از آن از اول بهمن ماه سال جاری برای همه مشتریان الزامی شد. بسیاری از مشتریان نظام بانکی کشور با سازوکار فعال سازی رمز دوم پویا یا همان رمز یکبار مصرف آشنایی ندارند که موجبات نارضایتی را ایجاد کرده است. در همین راستا آی‌تی‌رسان آموزش جامعی را برای فعال سازی رمز خرید اینترنتی موسسه اعتباری ملل آماده کرده و در دسترس شما قرار می‌دهد.
موسسه اعتباری ملل نیز همانند سایر موسسات و بانک‌های کشور اقدام به فعال سازی رایگان این رمز می‌کند و هیچ هزینه‌ای برای بخش‌های مختلف فعال سازی و استفاده از رمز دریافت نمی‌شود. بدیهی است که در صورت تخلف از این موضوع، مراتب باید به بانک مرکزی گزارش شده تا اقدامات لازم صورت بگیرد.

از دیگر نکات قابل ذکر در مورد رمز دوم پویای موسسه ملل این است که اعتبار رمز دوم صادر شده به صورت پیش فرض 60 ثانیه بوده و تفاوتی با سایر بانک‌ها ندارد. بدیهی است در صورت دریافت رمز دوم و عدم استفاده از آن، بایستی برای خریدهای بعدی از رمز جدید استفاده کنید. این قابلیت که در همه بانک‌های کشور فعال شده، باعث می‌شود تا لو رفتن رمز دوم منجر به از دست رفتن حساب بانکی مشتریان نشود.
در صورتی که شماره تلفن همراه ثبت شده شما در سیستم موسسه ملل درست باشد، شما نیازی به مراجعه حضوری به شعب این موسسه نخواهید داشت ولی در غیر این‌صورت و یا نیاز به تغییر شماره تلفن همراه، باید به شعب این موسسه مراجعه کرده و نسبت به تغییر یا ثبت شماره تلفن همراه درست اقدام نمایید.
بدیهی است که برای فعال سازی رمز دوم نیازی به مراجعه حضوری به شعب این موسسه که از قضا بسیار اندک نیز هست، وجود نداشته و صرفا در صورتی که احتیاج به تغییر شماره و یا ثبت شماره وجود داشته باشد، این مراجعه حضوری الزامی می‌گردد در غیر این‌صورت، فعال سازی رمز دوم پویا از طریق دستگاه خودپرداز و موبایل بانک این موسسه امکان پذیر خواهد بود.

نکات لازم

 • برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP) اجباری به استفاده از اپلیکیشن نیست. حتی اگر مشکلی با اپلیکیشن ندارید و استفاده از پیامک را می‌پسندید، امکان این انتخاب را خواهید داشت.
 • در صورتی که به شعبه بانک مراجعه کردید و کارمند بانک شما را مجبور به نصب اپلیکیشن کرد، امکان شکایت خواهید داشت چرا که نظام بانکی موظف به فعال‌سازی نسخه پیامکی برای همه مشتریان در صورت نیاز خواهد بود.
 • برای فعال‌سازی رمز دوم پویا به هیچ فرد حقیقی و حقوقی اعتماد نکنید. فعال‌سازی این رمز نه نیاز به واسطه دارد و نه نیاز به دانش فنی عجیبی! حتی اگر اطلاعات کافی ندارید، به شعبه بانک مراجعه کنید. کارمندان بانک موظف به راهنمایی و فعال‌سازی این رمز برای شما هستند.
 • هزینه استفاده از رمز دوم پویا روی قبض موبایل شما نیز لحاظ نخواهد شد و به شایعات موجود در این زمینه توجه نکنید.

روش های دریافت رمز دوم پویا موسسه اعتباری ملل

الف. فعالسازی رمز دوم پویا در نرم افزار فام

ب. فعالسازی رمز دوم پویا از طریق پیامک

الف. فعالسازی رمز دوم پویا در نرم افزار فام

معرفی بخش پویانگار نرم افزار فام

نرم افزار هوشمند فام در جهت ارتقای سطح امنیت بانکداری الکترونیکی و پیرو دستور بانک مرکزی جمهوری اسالمی ایران مبنی بر استفاده از رمز دوم پویا ، در بسترهای امن تجارت الکترونیک توسط شرکت فام )فناوری اطالعات ملل( توسعه یافته و در اختیار مشتریان محترم موسسه اعتباری ملل قرار گرفته است.
رمز دوم پویا یک کد هشت رقمی می باشد که پس از هر بار تولید ، تنها شصت ثانیه اعتبار دارد و فقط برای یک تراکنش قابل استفاده می باشد. بنا بر اعالم بانک مرکزی ، استفاده از این رمز از تاریخ یکم دی ماه 1398 ، به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمامی تراکنش ها و یا انتقال وجه اینترنتی اجباری خواهد بود. الزم به ذکر است رمز دوم ثابت ، از ابتدای دی ماه غیرقابل استفاده می باشد.
استفاده از رمز دوم پویا ، امکان هرگونه سو استفاده یا سرقت از حساب کاربران را سلب می کند زیرا سارقان در این حالت ، حتی با در اختیار داشتن اطالعات کارت بانکی ، باید به سیم کارت صاحب حساب نیز دسترسی داشته باشند.


ویژگی های رمز پویای فام

 • امکان دریافت رمز پویا از طریق نرم افزار فام
 • اعتبار60 ثانیه برای هر رمز تولید شده
 • امکان استفاده از رمز پویای تولید شده ، تنها یکبار در طول عمر خود
 • امکان دریافت رمز پویا بدون نیاز به اتصال به اینترنت
 • امکان دریافت رمز پویا از طریق پیامک برای گوشی های هوشمند و غیر هوشمند
 • فعالسازی از طریق خودپردازها و خودپردازهای غیر نقد موسسه اعتباری ملل
 • امکان اتصال به بانک های دیگر جهت دریافت رمز پویا
 • امکان دریافت رمز پویا از طریق اینترنت بانک و همراه بانک (به زودی)
 • امکان ارسال درخواست رمز پویا از طریق درگاه های پرداخت

مراحل فعالسازی رمز پویا

 1. پس از اتصال به اینترنت ، ابتدا نرم افزار فام را از طریق سایت رسمی موسسه ملل دانلود و نصب نمایید.

2. پس از نصب ، با لمس آیکون “فام” وارد نرم افزار شوید


3. پس از ورود به نرم افزار ، ابتدا شماره تلفن همراه خود را وارد نموده ، سپس بر روی دکمه “ورود” بزنید


4. پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه ، منتظر ارسال پیامک حاوی فعالساز نرم افزار بمانید.


5. پس از دریافت پیامک ، کد مربوط به فعالسازی نرم افزار را در قسمت مربوطه وارد نمایید.
نکته: در صورت تائید نمودن اجازه دسترسی نرم افزار به پیامک های تلفن همراه ، ورود اطلاعات پیامک ارسالی به برنامه بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد و نیازی به وارد کردن کد فعالسازی بصورت دستی نیست.


6. در این مرحله ، مشخصات فردی خود را ( نام / نام خانوادگی / کد ملی ) به دقت وارد نموده ، سپس بر روی دکمه ثبت بزنید.


7. هم اکنون نرم افزار فام برای شما با موفقیت راه اندازی شده و در این مرحله ، باید رمز ورود به نرم افزار را به دلخواه خود انتخاب نمایید.
نکات:
رمز ورود به برنامه باید شامل 8 رقم عددی باشد و کاراکترهای حروفی نمی پذیرد .
لطفا از به کار بردن رمزهای ساده و قابل حدس ) تاریخ تولد ، اعداد پشت سرهم ، تکراری و غیره ( شدیدا خودداری نمایید.
پس از ورود رمز برای بار اول ، جهت تایید باید رمز انتخابی خود را تکرار کنید.
در نگهداری رمز ورود به برنامه نهایت دقت را به عمل آورید و آن را در اختیار کسی قرار ندهید.


8. در این مرحله شما وارد محیط کاربری نرم افزار فام شده اید.
9. پس از نصب موفقیت آمیز نرم افزار فام ، با در دست داشتن تلفن همراه خود به نزدیک ترین دستگاه خودپرداز یا خودپرداز غیر نقد (Cashless )موسسه اعتباری ملل مراجعه و روی گزینه “خدمات رمز” اشاره(Click ) کنید.


در ادامه به دو روش فعالسازی رمز پویا از طریق خودپرداز پس از طی مراحل بالا، اشاره میکنیم:

فعالسازی رمز پویا از طریق خودپرداز

10. کارت خود را وارد دستگاه نمایید.


11. گزینه تغییر رمز را انتخاب نمایید


12. گزینه فعالسازی رمز پویا را انتخاب نمایید.


13. گزینه رمز دوم پویا را انتخاب نمایید.


14. گزینه فعالسازی رمز دوم را انتخاب نمایید.


15. شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و سپس گزینه تایید را انتخاب نمایید .


16. پس از وارد نمودن شماره همراه منتظر دریافت رسید کاغذی که حاوی رمز فعالسازی می باشد ، بمانید. در این مرحله همزمان یک رمز فعالسازی نیز به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد. پس از دریافت رسید صفحه بالا نمایش داده خواهد شد.


فعالسازی رمز پویا از طریق خودپرداز غیر نقد

10. از روی صفحه نمایش گزینه “فعالسازی رمز پویا” را لمس کنید.


11. کارت بانکی موردنظر خود را که می خواهید برای آن رمز پویا فعال کنید ، در محل ورود کارت بکشید.


12. رمز اول 4 رقمی کارت بانکی خود را وارد نمایید.


13. گزینه “رمز دوم” را لمس کنید.


14. شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و منتظر دریافت رسید کاغذی که حاوی رمز فعالسازی می باشد ، بمانید. در این مرحله همزمان یک رمز فعالسازی نیز به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

فعالسازی رمز پویا در نرم افزار

پس از دریافت این دو رمز ، از طریق تلفن همراه خود به اینترنت وصل شده و وارد نرم افزار فام شوید. در صفحه اصلی برنامه ، مشخصات کارت بانکی را که وارد خودپرداز یا خودپرداز غیر نقدی (Cashless ) کرده اید خواهید دید. بر روی گزینه (پویانگار )رمز پویا بزنید.

 1. در صفحه رمز پویا ، کارت بانکی مورد نظر خود را می توانید مشاهده کنید. در صورت صحت اطالعات بر روی گزینه “فعالسازی رمز دوم” بزنید.

2. در صفحه “رمز فعالسازی” رمز های دریافت شده ( رسید کاغذی خودپرداز / پیامک حاوی رمز فعالسازی)را در محل های تعیین شده وارد نمایید و بر روی دکمه “ادامه” بزنید تا فرآیند تولید رمز پویا برای کارت بانکی شما فعال شود.

3. حال می توانید از رمز پویا خود استفاده کنید. با زدن بر روی گزینه “رمز پویا” ، حتی بدون اتصال به اینترنت (آفالین) نیز می توانید رمز پویای جدید تولید کنید.

4. در نظر داشته باشید که اعتبار زمانی رمز تولید شده تنها 60 ثانیه می باشد و اگر به هر علتی در زمان مذکور از رمز تولید شده استفاده نکنید ، رمز باطل شده و باید رمز جدید با مهلت جهت استفاده تولید شود.


ب. فعالسازی رمز دوم پویا از طریق پیامک

1. کارت خود را وارد دستگاه نمایید.


2. گزینه تغییر رمز را انتخاب نمایید.


3. گزینه فعالسازی رمز پویا را انتخاب نمایید.


4. گزینه رمز دوم پویا را انتخاب نمایید.


5. گزینه فعالسازی رمز دوم را انتخاب نمایید.


6. شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و سپس گزینه تایید را انتخاب نمایید.


7. پس از وارد نمودن شماره همراه منتظر دریافت رسید کاغذی که حاوی رمز فعالسازی می باشد ، بمانید. در این مرحله همزمان یک رمز فعالسازی نیز به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد. پس از دریافت رسید صفحه بالا نمایش داده خواهد شد.
8. پس از دریافت رسید کاغذی ، جهت دریافت رمز پویا از طریق پیامک کافیست تا چهار رقم آخر شماره کارت بانکی خود را به سرشماره “50004721 “ارسال نمایید. پس از چند ثانیه ، رمز پویا از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد.


فعالسازی رمز پویا از طریق خودپرداز غیر نقد

 1. از روی صفحه نمایش گزینه “فعالسازی رمز پویا” را لمس کنید .

2. کارت بانکی موردنظر خود را که می خواهید برای آن رمز پویا فعال کنید ، در محل ورود کارت بکشید .


3. رمز اول 4 رقمی کارت بانکی خود را وارد نمایید.


4. گزینه “رمز دوم” را لمس کنید.

5. شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و منتظر دریافت رسید کاغذی که حاوی رمز فعالسازی می باشد ، بمانید. دریافت رسید کاغذی به منزله موفقیت در فعالسازی می باشد.
6. پس از دریافت رسید کاغذی ، جهت دریافت رمز پویا از طریق پیامک کافیست تا چهار رقم آخر شماره کارت بانکی خود را به سرشماره “50004721 “ارسال نمایید. پس از چند ثانیه ، رمز پویا از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد .


رمز پویا بانک ملت رمز پویا بانک ملی رمز پویا بانک صادرات رمز پویا بانک کشاورزی رمز پویا بانک تجارت رمز پویا بانک مسکن رمز پویا بانک قوامین رمز پویا بانک سرمایهرمز پویا بانک شهررمز پویا بانک سپهرمز پویا بانک انصاررمز پویا بانک پارسیانرمز پویا بانک سامانرمز پویا بانک آیندهرمز پویا بانک پاسارگادرمز پویا بانک گردشگریرمز پویا بانک رسالترمز پویا بانک حکمت ایرانیانرمز پویا بانک صنعت و معدنرمز پویا بانک سینارمز پویا بانک ایران زمینرمز پویا بانک توسعه تعاون

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *