تقربیا کسانی که حداقل یک بار اقدام به خرید و فروش خودرو نموده اند با مشکل چگونگی دریافت خلافی خودرو و پرداخت خلافی خودرو مواجه شده اند. هم اکنون راهنمایی و رانندگی کشور چند روش برای استعلام خلافی خودرو در نظر گرفته است که اکثر آنها به صورت الکترونیک می باشد و نیازی به مراجعه ی حضوری چه برای دریافت برگه خلافی و چه به منظور پرداخت قبض جریمه نمی باشد.
در گذشته برای دریافت برگه خلافی خودرو می بایست که به پلیس +10 و یا راهنمایی و رانندگی مراجعه می کردید ولی هم اکنون می توانید به راحتی از طریق اینترنت برگه خلافی دریافت و میزان جریمه را به صورت آنلاین پرداخت نمایید. در این چگونه ما شما را با چند روش متفاوت دریافت خلافی خودرو آشنا می کنیم.


۱. دریافت خلافی خودرو از طریق سایت پلیس راهور

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

سایت پلیس راهور۱۲۰ به آدرس www.rahvar120.ir معتبرترین روش برای پرداخت جریمه و خلافی خودرو است. پس از ورود به این سایت در منوی موجود در سمت راست روی گزینه “خدمات” کلیک کنید تا به این ترتیب انتخاب کنید که دقیقا چه کاری می خواهید انجام دهید؛ پرداخت الکترونیکی جرائم، استعلام میزان تخلفات رانندگی، استعلام نمره منفی و استعلام تصادفات رانندگی در بخش خدمات گنجانده شده اند. در صورتی که شناسه پرداخت و شناسه قبض جریمه خود را دارید، مستقیما روی گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم، کلیک کنید. 

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

 در صفحه جدیدی که نمایش داده می شود، شناسه قبض و شناسه پرداخت قبض جریمه را وارد کنید و پس از از وارد کردن تصویر امنیتی روی گزینه “ثبت قبض” کلیک کنید تا به مرحله بعدی وارد شوید.
در صورتی که شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه خود را ندارید، در زیر منوی “خدمات” روی گزینه استعلام میزان تخلفات رانندگی کلیک کنید. در این قسمت با استفاده از شماره مندرج روی کارت ماشین ابتدا میزان خلافی خودرو خود را استعلام کنید و بعد از اینکه لیست خلافی خودرو خود را مشاهده کردید، هر کدام یا همه جریمه ها را انتخاب و برای پرداخت روی لوگوی بانک ملی که در پایین صفحه سمت راست درج شده است، کلیک می کنید و پرداخت را انجام می دهید.


2. دریافت خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن

در عصر حاضر دنیای اینترنت و موبایل و به فراخور آن دنیای اپ ها و برنامه های کاربردی موبایل آن قدر گسترده و وسیع شده است که ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کار ها را می توان به کمک آنها انجام داد. امروزه app ها خیلی بیشتر از آنچه که تصورش را کنید، در زندگی انسان جا باز کرده اند؛ به شکلی که زندگی کردن و انجام بسیاری از کارهای ساده روزانه بدون وجود این اپ ها به شکل تعجب‌آوری، سخت و دشوار شده است. یکی از انواع اپ های موجود در فضای نت، اپلیکیشن های مربوط به پرداخت جریمه و خلافی خودرو است. با نگاهی گذرا به مارکت های مختلف، متوجه می شوید که تعداد آنها کم نیست. تمام این اپ ها با نظارت پلیس راهور فعالیت دارند. ویژگی بارز استفاده از این روش استعلام و پرداخت جریمه و خلافی خودرو این است که دیگر کاربر حتی نیاز ندارد به زحمت بیفتد و وارد سایت پلیس راهور شود.
از جمله آنها باید به خرید طرح ترافیک، هشدار نزدیک شدن به محدوده طرح زوج و فرد و طرح ترافیک، هشدار سرعت مجاز و حتی امکان خرید بیمه شخص ثالث با تخفیف ویژه برای کاربران اپلیکیشن اشاره کرد. پس از نصب اپ قبضینو خودرو تنها کافی است از قسمت مشخص پرداخت جریمه و خلافی خودرو مرحله به مرحله اطلاعات لازم را وارد کنید و در نهایت خیلی ساده و سریع جریمه خود را پرداخت نمایید.


3. دریافت خلافی خودرو رایگان به صورت پیامکی

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

برای این که بتوانید میزان خلافی خودروی خود را به صورت پیامکی دریافت نمایید کافیست که کد 17 رقمی VIN را که بر روی سند و یا کارت ماشین درج شده است را به یکی از شماره های زیر پیامک نمایید:

شماره اول : 1101202020

شماره دوم : 110005151

شماره سوم : 30005151

سپس میزان خلافی شما به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما ارسال خواهد شد که با استفاده از آن می توانید قبض جریمه را پرداخت نمایید.

کد VIN روی سند خودرو

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

کد VIN بر روی کارت خودرو

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

 در این روش نیز مهم نیست که گوشی موبایل شما چه قدر هوشمند و جدید باشد یا نباشد. تنها کافی است شماره هفده رقمی VIN ماشین را به این سرشماره پیامک کنید و منتظر بمانید که پیامک حاوی شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه خود را دریافت کنید. سپس از طریق یکی از روش های پرداخت (ATM ، سایت بانک ها، نرم افزارهای پرداخت ) نسبت به پرداخت جریمه و خلافی خودرو خود اقدام کنید.
یادآوری می کنیم که می توانید با ارسال شماره گواهینامه خود به همین شماره پیامک، از میزان نمره منفی خود نیز مطلع شوید.


4. استعلام خلافی از طریق تماس با شماره تلفن 02188288888

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ سامانه تلفن گویای پلیس راهور است. پس از تماس با این شماره با توجه به اطلاعاتی که به صورت سانترال در اختیار شما قرار می گیرد، باید برای اطلاع از تخلفات خود عدد یک را وارد کنید. به راهنمایی هایی که اپراتور در اختیار شما قرار می دهد به خوبی گوش دهید و مرحله به مرحله پیش بروید. در این روش استعلام خلافی به شماره پلاک ماشین نیاز خواهید داشت؛ با خواندن شماره پلاک برای اپراتور استعلام جریمه و خلافی خودرو خود را بگیرید و از خلافی خودرو مطلع شوید.


5. دریافت خلافی خودرو از طریق دفاتر پلیس +10

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

برای دریافت برگه خلافی به این روش می بایست که دفاتر پلیس +10 مراجعه نمایید و با پرداخت مبلغ 27 هزار تومان به همراه تعرفه رسیدگی غیر حضوری  اجرائیات که ده هزار و پانصد تومان می باشد اقدام به استعلام خلافی نمایید و در صورتی که خلافی شما بیش از 3 برگ باشد می بایست که برای هر برگ مبلغ دویست تومان پرداخت نمایید.

توجه داشته باشید که تنها رانندگانی می توانند از این روش استفاده نمایند که مجموع خلافی خودروی آنها کمتر از یک میلیون تومان باشد و برای رانندگانی که جرایم رانندگی آنها بیش از این مقدار می باشد می بایست که راهنمایی و رانندگی مراجعه نمایند.


نحوه قسط بندی و تقسیط جریمه و خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

تقسیط جریمه و خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده و توقیف نشده به صورت مجزا و با شرایط متفاوت اعمال و اجرا می شود. در هر صورت این تصمیم برای کمک به رانندگانی است که خلافی سنگینی (بیش از یک میلیون تومان) دارند و از پس پرداخت یکجای آن بر نمی آیند. طرح تقسیط جرایم رانندگی شامل همه وسایل نقلیه از جمله موتور سیکلت،‌ خودروهای سبک، کامیون، ‌اتوبوس و … است.

شرایط تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف نشده

آن دسته از رانندگانی که خودروشان توقیف نشده است و جریمه و خلافی خودرو شان بیش از یک میلیون تومان است، می توانند با مراجعه به سایت راهور نسبت به پرداخت موردی یا مرحله ای جرایم خود اقدام کنند. همان طور که شرح آن گذشت در سایت www.rahvar120.ir در قسمت منوی سایت باید روی گزینه “خدمات” کلیک کنید. از زیر منوی خدمات روی “استعلام جرائم راهنمایی و رانندگی” کلیک کنید تا لیست و کارنامه خلافی خودرو به شما نشان داده شود. در این مرحله بر اساس توان مالی خود یک یا چند مورد از تخلفات موجود را انتخاب کنید و با استفاده از شناسه پرداخت و شناسه قبض، نسبت به پرداخت موردی آنها اقدام کنید. تاکید و یادآوری می کنیم که در وارد کردن شناسانه دقت لازم را مبذول فرمایید، زیرا عودت مبلغ کسر شده، ممکن، اما بسیار زمان بر است.

نکته مهم دیگر برای این دسته از رانندگان و این دسته از خودرو ها این است که محدودیتی در پرداخت وجود ندارد، اما پرداخت جرایم باید به گونه ای باشد که مبلغ جریمه آنها را به زیر یک میلیون تومان کاهش دهد تا اگر یک بار دیگر به هر دلیلی مرتکب خطا و جریمه شوند، به دلیل داشتن جریمه بالای یک میلیون تومان، خودروشان توقیف نشود.

شرایط تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف شده

تقسیط جریمه و خلافی خودرو برای آن دسته از ماشین هایی که توقیف شده اند و در پارکینگ راهنمایی و رانندگی استراحت می کنند، به شکل دیگری است. در این دسته از خودرو ها مالک خودرو باید با مدارک هویتی و مالکیتی خودرو به ستاد ترخیصی که در پشت قبض پارکینگ درج شده مراجعه کند و فرایند ترخیص وسیله نقلیه خود را انجام دهد. پس از کنترل مدارک هویتی و مالکیتی توسط مامور راهور که در ستاد ترخیص مستقر است، اگر خودرو شرایط استفاده از طرح تقسیط جریمه و خلافی را داشته باشد، بعد از اینکه مالک خودرو تعهدات لازم در قبال پرداخت اقساطی جرائم را حداکثر ظرف مدت یکسال آینده بدهد، روند ترخیص خودرو سرعت می گیرد. در صورت اعتراض به خلافی خودرو از این راهنمایی کمک بگیرید و مبلغ خلافی رو کم کنید.
اینکه مالک خودرو در مرحله اول ترخیص خودرو و تقسیط جریمه های آن پولی پرداخت کند یا نکند، بسته به توانایی مالی او دارد. با این حال اجباری برای پرداخت نیست و خودرو بعد از اخذ تعهد بلافاصله ترخیص می ‌‌شود.

یادآوری می کنیم که یکی از الزامات تقسیط جریمه و خلافی برای خودرو های توقیف شده این است که روی شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یک مهر شکایت درج می ‌شود. درج این مهر شکایت در واقع یک نوع ضمانت اجرایی برای عمل کردن مالک به تعهداتش است. بدیهی است که چنین خودرویی تا زمان تسویه جریمه و خلافی، از امتیاز خرید و فروش ساقط می شود؛ مگر اینکه کل جریمه توسط مالک یکجا پرداخت شود.
شروط دیگر برای تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف شده این است که خودروی توقیف شده هیچ نوع شکایت قضایی نداشته باشد، فرسوده و از رده خارج نباشد و حداکثر دارای بیش از 40 درصد جرائم حادثه‌ساز از جمله سرعت و سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، صحبت با تلفن همراه و مواردی که شامل نمره منفی می‌شود هم نباشد.


معرفی جریمه های ستاره دار

استعلام خلافی خودرو بصورت رایگان با پلاک و کارت ماشین + ریز جرائم

جریمه‌های ستاره‌دار چیست؟

اگر به تصویب نامه قوانین راهنمایی و رانندگی دقت کرده باشید متوجه شده‌اید که بعضی از جرایم با تک ستاره و یا دو ستاره علامت گذاری شده‌اند، این علامت حاوی چه پیامی است.

جریمه‌های دارای علامت تک ستاره

به استناد بند «د» ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب همزمان دو فقره از تخلفات زیر، علاوه بر صدور قبض جریمه، خودروی شما به مدت 72 ساعت توقیف خواهد شد.

  • هر گونه حرکت نمایشی مانند دور زدن درجا ویا حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ
  • تجاوز از سرعت مجاز(بیش از 30 کیلومتر در ساعت)
  • سبقت غیر مجاز در راه های دو طرفه
  • عبور از چراغ راهنمایی رانندگی
  • حرکت به طور مارپیچ
  • تجاوز به چپ محور راه
عنوان تخلف کد تخلفمبلغ جریمه نمره منفی
انجام حرکات نمایشی 2001 در کلان شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی: 150,000 تومان
در سایر شهرها: 135,000 تومان
روستاها و راه‌های روستایی: 75,000 تومان
وسایل نقلیه شخصی: 8 نمره
وسایل نقلیه عمومی و سنگین: 10 نمره
تجاوز از سرعت مجاز بیش از 30 کیلومتر  2002 در کلان شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی: 200,000 تومان
در سایر شهرها: 180,000 تومان
روستاها و راه‌های روستایی: 100,000 تومان
وسایل نقلیه شخصی: 10 نمره
وسایل نقلیه عمومی و سنگین: 15 نمره
سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه 2003 در کلان شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی: 200,000 تومان
در سایر شهرها: 180,000 تومان
روستاها و راه‌های روستایی: 100,000 تومان
وسایل نقلیه شخصی: 5 نمره
وسایل نقلیه عمومی و سنگین: 10 نمره

جریمه‌های دوستاره

به استناد بند «ب» ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت رانندگی در حالت مستی و یا مصرف داروهای روان‌گردان و یا افیونی، علاوه بر صدور قبض جریمه، گواهینامه شما به مدت 6 ماه ضبط شده و به مراجع قضایی معرفی خواهید شد.

جریمه‌های سه ستاره

در صورتی نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر، علاوه بر صدور قبض جریمه، وسیله نقلیه شما تا ارائه بیمه نامه توقیف خواهد شد.

جریمه‌های چهار ستاره

یکی از موارد تخلف، “حرکت با دنده عقب غیر ضروری در راه‌ها” می‌باشد، مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی این جریمه فقط در آزاد راه‌ها و بزرگراه ها اعمال می‌شود.


سوالات متداول دریافت و پرداخت خلافی خودرو

در صورت دو بار پرداخت کردن خلافی، چطور می توان آن را پیگیری کرد؟

بهترین راه برای پیگیری اینگونه موارد این است که با ارائه ی مستندات به پلیس + ۱۰ مراجعه نمایید.

استعلام و پرداخت خلافی موتور سیکلت به چه صورت است؟

در حال حاضر تنها راه استعلام و پرداخت خلافی موتور سیکلت مراجعه ی حضوری به دفاتر پلیس + ۱۰ بوده و امکان استعلام و پرداخت آن به شکل آنلاین و یا از طریق پیامک امکان پذیر نمی باشد.

تردد در محدوده طرح زوج و فرد برای افراد ساکن در این محدوده چگونه است؟ آیا در صورت تخلف از طرح زوج و فرد، مشمول جریمه می شوند؟

تردد برای افراد ساکن در محدوده طرح زوج و فرد نیز مشمول قوانین طرح زوج و فرد می باشد. اما معمولا کنترل بیشتر در محدوده ورود به طرح انجام می شود.

آیا با خروج از طرح زوج و فرد (توسط دوربین ها) جریمه ثبت میشود؟

خیر با خروج از طرح زوج و فرد دوربین عکس نمی گیرد. اما چنانچه در ورود به طرح زود و فرد تخلف کنید دوربینها مجدد عکس می گیرند.

آیا استعلام لیست خلافی ماشین از طریق پلیس+۱۰ ، اینترنت و پیامک و اپلیکیشن یکسان است؟ و اگر متفاوت است کدامیک بروزتر و کاملتر است؟

استعلام خلافی از طریق پلیس +۱۰ نسبت به سایر روشها به روزتر و کامل تر است اما با پرداخت هزینه ۲۸ هزارتومان انجام می شود . در استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک نیز، محل و نوع تخلف مشخص نمی شود. استعلام خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن و سایت یکسان است و اطلاعات آن با فاصله دو هفته ای به روز می شود. جز در موارد انتقال سند و برای صفر کردن خلافی، لزومی به استعلام خلافی از طریق پلیس+۱۰ نیست.

تردد افرادی که در محدوده طرح ترافیک ساکن هستند چگونه است؟

در سال ۱۳۹۷ ساکنان محدوده طرح مجازند به‌طور رایگان و بدون پرداخت هزینه، در دو ساعت ابتدایی طرح از محدوده خارج شوند و در دو ساعات پایانی اجرای طرح به محل سکونت خود بازگردند.
بهره‌مندی از این امتیاز ویژه، تنها در صورتی مجاز شناخته می‌شود که خودروی ساکنان محدوده طرح تا قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح فقط برای یک بار از محدوده خارج شود، همچنین برای عصر آن روز بعد از ساعت ۱۷ یک بار به محدوده طرح ترافیک وارد شود. بدیهی است ساکنان در صورت تردد در بین این دو ساعت، باید همانند دیگر شهروندان، عوارض پرداخت کنند.متقاضیان استفاده از امتیاز سکونت در طرح، پس از آنکه همانند دیگر شهروندان مشخصات شخصی و اطلاعات خودروی خود را در سامانه my.tehran.ir ثبت کردند، نشانی محل سکونت خود را نیز در این سامانه وارد می‌کنند.

تفاوت انواع قبض جریمه تسلیمی الصاقی دوبرگی و دوربینی در چیست؟

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا به ابلاغ تخلف به صورت تسلیمی پرداخت و تصریح کرد: در این مورد پلیس، راننده متخلف را می‌بیند و نوع تخلف مرتکب شده را به راننده تفهیم می‌کند؛ سپس با رؤیت مدارک رانندگی و ثبت مشخصاتی از جمله مشخصات وسیله نقلیه، مشخصات راننده، درج محل و نوع تخلف نسبت به صدور قبض جریمه اقدام می‌کند.
وی ابلاغ جریمه به صورت تسلیمی را اثربخش‌ترین نوع اعمال قانون دانست.
سرهنگ کرمی‌اسد در خصوص ابلاغ جرائم رانندگی به صورت الصاقی، اظهار کرد: در شرایطی قبض جریمه بدین صورت صادر می‌شود که راننده در محل حضور ندارد و پلیس با مشاهده خودرو که در محل غیرمجاز متوقف و پارک شده است برابر مقررات نسبت به صدور قبض جریمه اقدام کرده و قبض صادر شده را به بدنه خودرو الصاق می‌کند.
وی به تفاوت این قبض با قبض تسلیمی اشاره کرد و گفت: مشخصاتی از راننده در این مدل از قبض جریمه درج نمی‌شود.
این مقام ارشد اجرائیات پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در خصوص درج تخلفات به وسیله دوربین و سامانه هوشمند اظهار داشت: تمامی فرایند شناسایی پلاک متخلف و صدور قبض جریمه به صورت هوشمند از طریق سیستم‌های نصب شده در معابر انجام می‌شود.
وی گفت: در این فرایند کاربران پلیس نسبت به انطباق اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها و مشخصات پلاک و شماره‌گذاری اقدام می‌کنند.
سرهنگ کرمی‌اسد در خصوص ابلاغ دو برگی اعلام کرد: این ابلاغ برای مواردی است که پلیس راننده متخلف را مشاهده می‌کند و دستور توقف یا ایست به راننده می‌دهد تا در خصوص اعمال قانون وی اقدام شود اما به خاطر دلایل مختلفی از جمله عدم رؤیت دستور پلیس توسط راننده یا بی‌توجهی راننده به دستور پلیس و غیره، راننده متوقف نمی‌شود و به حرکت خود ادامه می‌دهد.
رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا اعلام کرد: در این حالت پلیس به منظور اعمال قانون تخلف ارتکابی توسط راننده، مبادرت به صدور قبض جریمه با ابلاغ دوبرگی می‌کند؛ در این شرایط مشخصاتی از راننده درج نمی‌شود ولی پلیس به جهت صحت‌سنجی قبض صادره، مشخصاتی از قبیل وضعیت ظاهری خودرو و احتمالاً راننده را بر روی قبض جریمه یادداشت می‌کند تا برای رسیدگی‌های بعدی بتوان آنها را مدنظر قرار داد.
وی در پاسخ به دیگر پرسش فارس در خصوص اینکه اگر شهروندی نسبت به قبض جریمه اعتراضی داشته باشد باید چه مراحلی را طی کند، اظهار داشت: در صورتی که هموطنان نسبت به قبض جریمه صادر شده توسط دوربین اعتراضی داشتند، می‌توانند تصویر تخلف خود را از طریق مراکز اجرائیات سراسر کشور رؤیت کنند.
سرهنگ کرمی‌اسد تصریح کرد: در خصوص سایر قبوض جریمه نیز برابر اعلام ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات، رانندگان معترض می‌توانند در مرحله اول با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ نسبت به تنظیم اعتراض و گزارش اقدام کنند که ظرف ۲۴ ساعت از طریق پلیس راهور موضوع بررسی شده و پاسخ دریافت خواهند کرد.
رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا ادامه داد: اگر هموطنی نسبت به پاسخ دریافتی از این مرحله نیز اعتراض داشت می‌تواند به واحد رسیدگی به تخلفات مراجعه کرده تا اعتراضش بررسی شود.
این مقام ارشد اجرائیات راهنمایی و رانندگی کشور در پاسخ به سؤال دیگر فارس در خصوص دو برابری شدن مبلغ جرائم خاطرنشان کرد: مهلت پرداخت جرائم رانندگی ۶۰ روز است که بعد از گذشت این مدت، مبلغ جریمه دو برابر خواهد شد؛ بنابراین بهتر است هموطنان محترم نسبت به پرداخت مبلغ جرائم رانندگی خود در بازه زمانی مذکور اقدام کنند.

منبع : etore.me , farmooon.com , ghabzino.com