اشکان معروفی 126 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه خلافی‌های موتور سیکلت را استعلام و پرداخت کنیم

شلوغی و ترافیک شهرهای پرجمعیت در کنار مسائل دیگر باعث شده تا روزانه از پیک‌های موتوری جهت ارسال مرسوله‌های پستی و ارسال مواد غذایی استفاده شود. از آنجایی‌که ترافیک در این گونه شهرها سنگین می‌باشد، موتور سواران ممکن است بارها و بارها قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا گذاشته و به طبع جریمه شوند. حتی رعایت نکردن موارد پیش پا افتاده‌ای چون عدم استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند باعث جریمه شما شود. درصورتی‌که جریمه‌های موتور را پرداخت نکنید، در طول زمان این جریمه روی هم جمع شده و شما را مشمول جریمه عدم پرداخت خواهد کرد. در نهایت نیز ممکن است موتور شما توقیف شده و شما را دچار مشکلات فراوانی نماید. در نتیجه اطلاع از تعداد و مبلغ خلافی‌های موتور و پرداخت به موقع آن برای هر موتور سواری ضرورت دارد. در این مقاله از سایت چگونه قصد داریم تا به آموزش استعلام خلافی موتور سیکلت و راه‌های پرداخت آن بپرداریم. با ما همراه شوید.

آموزش استعلام خلافی موتور سیکلت

در گذشته برای استعلام خلافی موتور نیاز به مراجعه حضوری به پلیس + 10 و یا دفاتر پلیس راهنمایی و رانندگی بود. اما در حال حاضر می‌توان با استفاده از روش‌های آنلاین، پیامکی و یا تلفنی، بدون نیاز به مراجعه حضوری، استعلام خلافی موتور خود را گرفته و جریمه‌هایتان را پرداخت نمایید. در این بخش به معرفی روش‌های استعلام خلافی موتور می‌پردازیم.

1 – استعلام خلافی موتور با استفاده از سامانه راهور120:

یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های استعلام خلافی موتور سیکلت، مراجعه به سامانه راهور 120 به نشانی www.rahvar120.ir می‌باشد. در این روش کافیست تا وارد سایت راهور 120 شده و شماره 8 رقمی پشت کارت موتور خود یا همان شماره بارکد کارت موتور را داشته باشید تا به سادگی خلافی موتور سیکلت خود را استعلام بگیرید.

توجه داشته باشید که سایت راهور 120 به صورت هفتگی آپدیت می‌شود، در نتیجه درهنگام استعلام خلافی موتور سیکلت خود، به تاریخ آخرین بروز رسانی آن توجه نمایید.


2 – استعلام خلافی موتور با استفاده از شماره تلفن 88288888:

یکی دیگر از روش‌های استعلام خلافی موتور سیکلت، استفاده از شماره تلفن 88288888 می‌باشد. این روش برای زمانی مناسب است که دسترسی به اینترنت نداشته و یا موفق به استعلام خلافی موتور از طریق راهور 120 نشده باشید.

شما می‌توانید در هرکجا با شماره 88288888 تماس گرفته و خلافی موتور سیکلت خود را استعلام نمایید. دقت داشته باشید که اگر از شهرهای دیگری جز تهران تماس می‌گیرید، از پیش شماره (021) پیش از شماره مربوطه استفاده نمایید.


3 – استعلام خلافی موتور با استفاده از سامانه پیامکی 1101202020:

از دیگر روش‌های غیر حضوری استعلام خلافی موتور سیکلت، استفاده از سامانه پیامکی 1101202020 می‌باشد. استفاده از این روش جهت استعلام سریع خلافی موتور بسیار موثر بوده و یکی از ساده‌ترین روش‌های استعلام خلافی موتور می‌باشد.

جهت استعلام خلافی موتور سیکلت خود با استفاده از این روش کافیست تا شماره VIN کارت موتور خود را به شماره 1101202020 پیامک نمایید تا تعداد و مبلغ جریمه‌ها برای شما ارسال گردد.

استعلام خلافی موتور سیکلت 3
نمونه‌ کارت موتور سیکلت و شماره VIN

هزینه هر پیامک این سرویس 3500 ریال می‌باشد. پس از ارسال VIN کارت موتور خود به شماره 1101202020، یک پیام جهت تایید هزینه سرویس برای شما ارسال خواهد شد. برای تایید هزینه و استعلام خلافی موتور سیکلت خود کافسیت تا عدد 2 را به همان شماره ارسال نمایید.

استعلام خلافی موتور سیکلت 2استعلام خلافی موتور سیکلت 2
VIN موتور سیکلت خود را به شماره بالا ارسال نموده و سپس برای تایید درخواست خود، عدد 2 را به همین شماره ارسال نمایید.

 همچنین با وارد کردن دکمه * (ستاره) پس از VIN کارت موتور خود می‌توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی‌های خود را نیز دریافت کنید.


4 – مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10:

اگر وقت آزاد در اختیار دارید و یا علاقه‌ای به استفاده از روشهای غیر حضوری جهت استعلام خلافی موتور سیکلت خود ندارید، می‌توانید به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و خلافی موتور سیکلت خود را استعلام گرفته و پرداخت نمایید. در صورتی‌که قصد مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 را داشتید، حتما کارت موتور خود را همراه داشته باشید.

هرچند استفاده از روش‌های غیر حضوری باعث صرفه جویی در زمان شما شده و روش بسیار بهتری برای استعلام خلافی‌ها می‌باشد.


5 – استعلام خلافی موتور از طریق اپلیکیشن قبضینو:

یکی از روش‌های آنلاین استعلام خلافی موتور سیکلت، استفاده از اپلیکیشن قبضینو می‌باشد. شما با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید خلافی موتور خود را استعلام کرده و همچنین خلافی‌های خود را پرداخت نمایید. برای استفاده از این روش اپلیکیشن قبضینو را دانلود نموده و سپس نصب کنید. شما می‌توانید این اپلیکیشن را با یک جست و جوی ساده در گوگل پیدا کرده و دانلود نمایید.

دقت داشته باشید که استفاده از این سرویس شامل هزینه بوده و برای استعلام هر خلافی مبلغ 5200 تومان از شما دریافت خواهد شد.


پرداخت خلافی موتور سیکلت

برای پرداخت خلافی‌های موتور سیکلت روش‌های متنوعی وجود دارد. شما می‌توانید بسته به شرایط خود از هر یک از روش‌های زیر جهت پرداخت خلافی موتور سیکلت خود استفاده نمایید.

1 – پرداخت خلافی موتور با استفاده از سایت راهور 120:

یکی از روش‌های پرداخت خلافی موتور، استفاده از سایت راهور 120 می‌باشد. کافیست تا به سایت راهور 120 مراجعه کرده و از بخش خدمات، گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم را انتخاب نمایید تا به صفحه پرداخت جرایم منتقل شوید.


2 – پرداخت خلافی موتور با استفاده از سایت سداد:

شما می‌توانید از سامانه سداد جهت پرداخت خلافی موتور خود استفاده نمایید. کافیست تا بارکد پشت کارت موتور خود را در بخش خلافی خودرو سامانه سداد وارد کرده و خلافی موتور سیکلت خود را پرداخت نمایید.


3 – پرداخت خلافی موتور با استفاده از اپلیکیشن‌های واسط:

یکی از ساده‌ترین راه‌های پرداخت خلافی موتور سیکلت، استفاده از اپلیکیشن‌هایی چون آپ، قبضینو و فرمون می‌باشد. شما می‌توانید به سادگی از یکی اپلیکیشن‌های واسط استفاده کرده و قبوض جزیمه موتور سیکلت خود را پرداخت نمایید.


4 – پرداخت خلافی موتور با مراجعه به خودپردازهای بانک ملی:

شما می‌توانید برای پرداخت خلافی موتور خود به خودپردازهای بانک ملی مراجعه کرده و با در دست داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت، جرایم موتور سیکلت خود را پرداخت نمایید.


بیشترین جرایم ثبت شده برای موتورسیکلت‌ها:

حال شاید این سوال برایتان مطرح شود که بیشترین جرایم ثبت شده برای موتور سواران کدام یک از جرایم می‌باشد. از شایع‌ترین دلایل جریمه شدن موتور سواران می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حرکت کردن در معابر عمومی و پیاده‌روها
 • سرعت غیر مجاز
 • عدم استفاده از کلاه ایمنی
 • رد کردن چراغ قرمز
 • انجام حرکات نمایشی و خطرناک
 • ایجاد سر و صدا و مزاحمت در مکان‌های عمومی
 • همراه نداشتن مدارک معتبر و بیمه نامه

جمع بندی

برای استعلام خلافی موتور سیکلت راه‌های متنوعی از مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 گرفته تا روش‌های آنلاین و پیامکی،وجود دارد. در این مقاله از چگونه به معرفی روش‌های مختلف استعلام و پرداخت خلافی موتور سیکلت همچون صفحه خلافی خودرو پرداختیم. شما می‌توانید با استفاده از هریک از روش‌های معرفی شده، خلافی موتور خود را استعلام گرفته و قبوض جریمه خود را پرداخت نمایید.

سوالات متداول

آیا میتوان خلافی موتور سیکلت را به صورت آنلاین پرداخت کرد؟

بله شما میتوانید به صورت غیر حضوری و با مراجعه به سایت راهور 120 اقدام به پرداخت خلافی موتور سیکلت خود کنید.

استعلام خلافی موتور سیکلت به صورت غیر حضوری انجام میشود؟

بله، برای استعلام خلافی موتور سیکلت به صورت آنلاین روش های زیادی وجود دارد که در این چگونه به آن اشاره کرده ایم.

آیا تردد در معابر عمومی و پیاده روها با موتور سیکلت خلاف محسوب میشود؟

تردد در معابر عمومی شهر و پیاده روها خلاف محسوب میشود و این نو جرم از بیشرین جرایم ثبت شده است.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید