تیم چگونه 638 روز پیش 1 دیدگاه

چگونه رمز پویا بانک مسکن را فعال کنیم

بانك مركزی جمهوری اسلامی ايران با هدف صيانت از حقوق مشتريان بانكی و كاهش مخاطرات مرتبط با رمز كارت‌های بانكی (به خصوص رمز دوم كه در تراكنش‌های بدون نياز به فيزيك كارت به كار گرفته می‌شود)، ضوابط و الزامات اجرايی رمزهای پويا در تراكنش‌های مبتنی بر كارت را به تمامی بانك‌ها اعلام نموده است. با اجرايی شدن اين الزامات در بانك‌ها، مخاطرات مرتبط با رمزهای ايستای (ثابت) كارت‌های بانكی تا حد زيادی كاهش پيدا خواهد كرد.

راهنمای فعال سازی رمز پویا سایر بانک ها

رمز پویا بانک ملت رمز پویا بانک ملی رمز پویا بانک صادرات رمز پویا بانک کشاورزی رمز پویا بانک تجارت رمز پویا بانک مسکن رمز پویا بانک قوامین رمز پویا بانک سرمایهرمز پویا بانک شهررمز پویا بانک سپهرمز پویا بانک انصاررمز پویا بانک پارسیانرمز پویا بانک سامانرمز پویا بانک آیندهرمز پویا بانک پاسارگادرمز پویا بانک گردشگریرمز پویا بانک رسالترمز پویا بانک حکمت ایرانیانرمز پویا بانک صنعت و معدنرمز پویا بانک سینارمز پویا بانک ایران زمینرمز پویا بانک توسعه تعاون


در اینجا ما شما را با سه روش متفاوت تولید و استفاده از رمزهای پویای بانک مسکن آشنا می کنیم :

الف.از طریق نرم افزار رمز نما

ب. فعالسازی از طریق خودپرداز

ج. فعالسازی از طریق نسخه پیامک

ویدئو مراحل فعالسازی رمز پویا بانک مسکن

ویدئو نکات مهم در فعالسازی رمز پویا مسکن

الف. فعال سازی از طریق نرم افزار رمز نما

نکات وپیش نیازها

 • اگر تنظیمات ساعت تلفن همراه از حالت خودکار خارج شود، در فرآیند تولید رمز برنامه اختالل به وجود خواهد آمد و رمز اشتباه تولید خواهد شد.
 • برنامه نسخه اندروید صرفاً بر روی سیستم عامل اندروید نسخهی 5 به باال قابل نصب میباشد.
 • به منظور ثبت یا حذف توکن جدید در برنامه، ضروری است تا هرگونه vpn و proxy در تلفن همراه در حالت غیرفعال باشد. در صورت عدم اجرای فرآیند مذکور، الزم است یک بار وارد وضعیت پرواز گوشی )Mode Flight )شده و سپس از این وضعیت خارج شوید.

1. دریافت نرم افزار رمز نما

برای استفاده از این نرم افزار،ابتدا باید نرم افزار رمز پویای “رمزنما” را از سایت بانک مسکن به آدرس http://maskan-bank.ir/ از طریق منوی “خدمات الکترونیکی/ خدمات مبتنی بر تلفن همراه/ خدمات رمز پویا” یا از طریق لینک ارسال شده به شماره تلفن همراه، و یا آدرس برنامه رمزنما مسکن دانلود نمایید. پس از نصب، مطابق شکل 1 رمز ورود خود را که باید شامل عدد و حروف بوده و حداقل هشت کاراکتر باشد، وارد کرده و در بخش تکرار رمز ورود نیز باید عینا رمز تعیین شده در قسمت قبل، وارد شود و سپس گزینه ثبت رمز ورود را انتخاب کنید. باید توجه داشت که در این مرحله، الزم است اینترنت تلفن همراه فعال باشد، اما پس از ثبت اطلاعات، دیگر نیازی به آنلاین بودن نیست.


2. تغییر رمز ورود

به منظور تغییر رمز ورود خود، با توجه به شکل سمت چپ و انتخاب گزینه دوم از منوی مشخص شده در شکل، تحت عنوان “تغییر رمز ورود” ، میتوانید رمز ورود خود به برنامه را تغییر دهید بدین صورت که رمز فعلی و رمز جدید را وارد کرده و ثبت رمز ورود را لمس کنید .


3. ورود به برنامه از طریق اثر انگشت

این برنامه با اثر انگشت نیز قابلیت ورود دارد و مطابق شکل 3 اگر تلفن همراه این ویژگی را دارا باشد، پنجره ای مبنی بر استفاده از اثر انگشت به جای رمز عبور نمایش داده می شود. با ثبت گزینه بله وارد صفحهای مطابق شکل 4 میشوید.

لازم به توضیح است، درصورت عدم فعالسازی در این مرحله، امکان فعالسازی اثر انگشت از منوی کشویی مطابق شکل سمت چپ مقدور میباشد.


4. تایید اثر انگشت

در این مرحله قابلیت مذکور پس از تایید اثر انگشت، در برنامه ذخیره میشود.


5. غیر فعال کردن اثر انگشت

برای غیر فعال کردن اثر انگشت، با توجه به منوی شکل 7 و انتخاب گزینه سوم از منوی مشخص شده در این شکل تحت عنوان “غیر فعال کردن اثر انگشت”، می توانید اثر انگشت را غیر فعال کنید، بدین صورت که رمز ورود به برنامه را وارد کرده و گزینه غیر فعال کردن اثر انگشت را انتخاب کنید.


6. تعریف توکن جدید

پس از ورود به برنامه در صورتی که قبلا توکنی ذخیره نکرده باشید، صفحه ای مطابق شکل سمت راست نمایش داده میشود. همانطور که در برنامه نیز مشخص شده با لمس علامت بعلاوه میتوانید اولین توکن/توکن جدید را ثبت کنید. همچنین در منوی کشویی سمت راست برنامه شکل سمت چپ با انتخاب گزینه اول تحت عنوان “تعریف توکن جدید” نیز میتوانید توکن جدید اضافه کنید.


7. افزودن توکن جدید

پس از انتخاب گزینه تعریف توکن جدید، صفحه ای مطابق شکل نمایش داده می شود. در این مرحله ابتدا شماره کارت را وارد نموده و سپس سریال توکن چاپ شده در رسید و کد فعالسازی موجود در پیامک ارسال شده برای تلفن همراه را وارد و گزینه افزودن توکن را لمس نمایید، در این مرحله پس از بررسی اطلاعات، توکن کارت مربوطه فعال می گردد. لازم به ذکر است در این قسمت برای ثبت کارت جدید، تلفن همراه می بایست به اینترنت متصل باشد.


8. ثبت کارت

پس از این مرحله، همانند شکل ،کارت ثبت شده، نمایش داده میشود.لازم به ذکر است جهت اختصاص مجدد توکن جدید به کارتی که قبال در لیست توکن ها ثبت شده است، باید توکن قبلی حذف و یکبار دیگر عملیات ثبت انجام شود.


9. رویت جزئیات توکن ذخیره شده

اگر بخواهید جزئیات توکن ذخیره شده خود را ببینید با لمس گزینه جزئیات در شکل قبل ،صفحه ای مطابق با شکل بالا نمایش داده شده که شماره کارت و شماره سریال توکن را نشان میدهد.


10. حذف توکن

جهت حذف توکن، با لمس گزینه حذف که در دو شکل قبل مشخص است و پس از تایید پیغام نمایش داده شده همانند شکل بالا ،میتوانید توکن مورد نظر خود را حذف کنید.


11. دریافت رمز پویا

برای دریافت رمز پویا برای کارت مورد نظر، با لمس گزینه “دریافت رمز کارت” صفحه ای مطابق شکل نمایش داده میشود که رمز پویا را نمایش میدهد. مهلت استفاده از این رمز 120 ثانیه میباشد که با نوار زمان دایرهای و نارنجی رنگ مشخص شده است. همچنین با استفاده از گزینه کپی کردن رمز، میتوان از رمز تولید شده در برنامههای دیگر، استفاده کرد.


12. تغییر زبان برنامه

به منظور تغییر زبان برنامه به انگلیسی با توجه به شکل سمت چپ ،گزینه چهارم منوی مشخص شده تحت عنوان “تغییر زبان به انگلیسی En “را انتخاب کنید. سپس با توجه به پیغام مشخص شده در شکل سمت راست ،در صورتی که برای تغییر زبان اطمینان دارید، گزینه تغییر زبان را لمس کنید.


ب. فعال سازی از طریق خودپرداز

جهت دریافت رمز پویا در ATM پس از اینکه رمز اول خود را وارد می کنید ، وارد صفحه تغییر رمز شده وسپس گزینه خدمات رمز پویا را انتخاب میکنید.


در صورت تمایل برای فعالسازی رمز پویا از طریق اپلیکیشن گزینه ی فعالسازی رمز پویا نسخه اپلیکیشن را انتخاب کنید،اما در صورتی که به دلیل محدودیت های تلفن همراه (عدم دسترسی به گوشی هوشمند) تمایل به فعالسازی رمز پویا از طریق پیامک را دارید،گزینه ی فعالسازی رمز پویا نسخه پیامکی را انتخاب نمایید.

به جهت برخورداری از امنیت بالا وسهولت استفاده اکیدا پیشنهاد می گردد از نسخه اپلیکیشن به جای نسخه پیامکی استفاده گردد


فعال سازی رمز پویا نسخه اپلیکیشن

در صفحه نمایش داده شده شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

ذکر این نکته ضروری است که شماره همراه وارد شده قبلا باید توسط مشتری در سامانه مشتریان ثبت شده باشد.
اگر شماره همراه وارد شده در مرحله قبل صحیح ومنطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک باشد،پیغامی مبنی بر تایید عملیات نمایش داده شده(Error Reference Source not)ویک شماره سریال در رسید چاپ می شود وپیامکی نیز حاوی لینک دانلود نرم افزار وکد فعالسازی تخصیص رمز پویا برای شماره همراه مشتری ارسال می گردد.

نکاتی که در زمینه رمز پویا باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 • هنگامی که رمز دوم پویا فعال شود،رمز دوم ایستا غیر فعال می شود.
 • این رمز تا 120 ثانیه وفقط برای یک بار قابل استفاده است.

جهت غیر فعالسازی رمز دوم پویا،از طریق منوی <خدمات رمز پویا /غیر فعالسازی رمز دوم پویا >می توانید رمز پویا خودرا غیر فعال نمایید.در این حالت فعالسازی مجدد رمز دوم پویا از طریق خودپرداز امکان پذیر می باشد.


به منظور مسدود کردن رمز دوم ،با رفتن به منوی <خدمات رمز/مسدودی رمز دوم >پیغامی به صورت شکل بالا نمایش داده شده ودر صورت تایید رمز دوم غیر فعال می گردد وبرای فعالسازی مجدد آن مراجعه به شعبه الزامی می باشد.


در صورتیکه شماره تلفن همراه تغییر کند، می بایست این موضوع را به بانک اعلام نمایید و با توجه به بخشنامه بانک مرکزی در صورت فعالسازی رمز یکبار مصرف برای هر کارت جدید، تمام توکن های مربوط به کارتهایی که با شماره ی پیشین فعال شده باشند ، باطل می گردد و می بایست مجددا با مراجعه به دستگاه خودپرداز برای کارتهای مورد نظر اقدام به ثبت توکن جدید نمایید.


در صورتی که 5 بار یا بیشتر ، رمز دوم پویا خودرا اشتباه وارد نمایید ، رمز دوم کارت مسدود میگردد و برای فعالسازی مجدد، باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز و تخصیص مجدد رمز دوم پویا نسبت به رفع انسداد کارت خود اقدام نمایید.

اگر یک رمز پویا فعال داشته باشید ومجددا فعالسازی رمز پویا را انتخاب کنید، پیغامی مطابق شکل نمایش داده می شودودر صورت تایید، یک رمز پویا جدید برای کارت شما فعال می گردد وتوکن تخصیص یافته ی قبلی غیر فعال می گردد.


ج. فعال سازی از طریق نسخه پیامکی در خودپرداز بانک مسکن

درصورتیکه به دلیل محدودیت های تلفن همراه (عدم دسترسی به گوشی هوشمند) تمایل به فعالسازی رمز پویا از طریق پیامک را دارید، در خودپرداز(ATM )بانک مسکن پس از اینکه رمز اول خود را وارد میکنید، وارد صفحه تغییر رمز شده و سپس گزینه “خدمات رمز پویا ” را انتخاب کنید.


در صفحه ی نمایش داده شده، گزینه ی “فعالسازی رمز پویا نسخه پیامکی” را انتخاب نمایید.

 • به جهت برخورداری از امنیت بالا و سهولت استفاده اکیداً پیشنهاد میگردد از نسخه اپلیکیشن به جای نسخه پیامکی استفاده گردد.

در صفحه نمایش داده شده، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

 • ذکر این نکته ضروری است که شماره همراه وارد شده قبلا باید توسط مشتری در سامانه مشتریان بانک ثبت شده باشد .

درصورتی که شماره همراه وارد شده صحیح و منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک باشد، پیغام تایید عملیات به صورت شکل 4 نمایش داده خواهد شد. در این مرحله رسید حاوی روش انجام کار و قسمت ثابت رمز توسط خودپرداز چاپ میشود.

 • دقت نمایید که شمارهی همراهی که با آن اقدام به دریافت رمز مینمایید باید با شمارهی وارد شده هنگام فعالسازی یکسان باشد.

اگر شماره همراه وارد شده منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک نباشد، پیغامی مطابق شکل نمایش داده شده و مشتری می بایست همراه با مدارک شناسایی به منظور تصحیح شماره همراه، به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه نماید.

 • جهت استفاده از رمز دوم پیامکی باید 4 رقم آخر شماره کارت خود را از طریق ( شماره همراه مرتبط با کارت که در زمان فعال سازی رمز پویا مورد استفاده قرار گرفته)به سرشماره 10002516 پیامک و بخش رمز متغیر را از طریق همین سرشماره دریافت نمایید. رمز پویای کارت از قسمت ثابت (چاپ شده در رسید) و قسمت متغیر(دریافت شده از طریق پیامک)تشکیل میگردد.

رمز کارت = قسمت ثابت(چاپ شده در رسید) + قسمت متغیر(دریافت شده از طریق پیامک)

باید توجه داشت که:

 • قسمت متغیر در هر بار درخواست مشتری تغییر خواهد کرد.
 • بخش ثابت رمز جهت افزایش امنیت رمز مشتری تولید میگردد و باید توسط مشتری و به صورت محرمانه به خاطر سپرده شود.
 • به عنوان نمونه، فرض کنید عدد 4321 در رسید به عنوان قسمت ثابت رمز شما چاپ شده است. همچنین قسمت متغیری که برای شما پیامک شده به صورت 567899 باشد، آنگاه رمز دوم پویای شما عدد “4321567899 “بوده که به صورت ذیل به دست آمده است:
  4321567899=4321+567899

سوالات متداول رمز پویا بانک مسکن

سامانه رمزنما مسکن چیست؟

بانك مركزی جمهوری اسلامی ايران با هدف صيانت از حقوق مشتريان بانكی و كاهش مخاطرات مرتبط با رمز كارت‌های بانكی (به خصوص رمز دوم كه در تراكنش‌های بدون نياز به فيزيك كارت به كار گرفته می‌شود)، ضوابط و الزامات اجرايی رمزهای پويا در تراكنش‌های مبتنی بر كارت را به تمامی بانك‌ها اعلام نموده است. با اجرايی شدن اين الزامات در بانك‌ها، مخاطرات مرتبط با رمزهای ايستای (ثابت) كارت‌های بانكی تا حد زيادی كاهش پيدا خواهد كرد.

آیا فعال سازی سامانه رمز پویا بانک مسکن کاملا غیرحضوری است؟

خیر.شما برای دریافت کد فعال سازی رمز پویا نیاز به مراجعه حضوری به دستگاه خودپرداز دارید.

من گوشی هوشمند ندارم.آیا میتوانم باز هم از سامانه مسکن استفاده کنم؟

بله.این کار از طریق نسخه پیامکی رمزنما قابل انجام است که در این راهنما به آن اشاره شده است.

آیا امکان غیر فعال سازی رمز پویا مسکن وجود دارد؟

بله.در این راهنما آموزش داده شده است.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. خانم مرزی گفت:

  سلام
  شماره همراهی ک وارد میکنیم میتونه شماره جدید باشه یا حتما باید همون شماره ای موقع حساب باز کردن ب بانک دادیم باید اون شماره باشه؟ممنون میشم زودتر جواب بدین واجبههههه

شاید دوست داشته باشید