تیم چگونه 639 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه برای بانک صنعت و معدن رمز دوم پویا فعال کنیم

با توجه به افزايش مخاطرات ناشی از برداشت های غیر مجاز و سوءاستفاده از کارت های بانکی در تراکنش های اینترنتی، بانك صنعت و معدن اقدام به راه اندازی خدمتی جديد به نام رمز پويا نموده است. يكی از شيوه های توليد رمز پويا، استفاده از برنامك رمز ساز است. با توجه به اينكه نصب و راه اندازی برنامك رمزساز بر روی تلفن همراه بدون هزينه است پیشنهاد می گردد به منظور ارتقای امنيت تراكنش های بانكی كه يكی از چالش های اصلی بانك هاست، در اسرع وقت از طريق سايت اينترنت بانك نسبت به چگونگی دريافت برنامك رمزساز و راهنمای استفاده از رمز پويا در درگاه های غيرحضوری (پرداخت اينترنتی، اينترنت بانك، موبايل بانك و …) اقدام نماييد. 

فعالسازی برنامک رمز ساز به دو روش :

الف. فعال سازی از طریق اینترنت بانک

ب. فعالسازی از طریق دستگاه خودپرداز

ویدئو راهنمای دریافت وفعالسازی برنامک رمز ساز صنعت و معدن


الف. فعالسازی رمز پویا صنعت و معدن از طریق اینترنت بانک

فعالسازی جهت تولید رمز دوم کارت

  1. كاربر برنامك رمزساز (سازگار با سيستم عامل های اندرويد و يا IOS )را از طريق مراجعه به سايت بانك صنعت و معدن ، در مسير بانكداری الكترونيكی،برنامك رمز ساز(رمز پويا ) (شكل شماره 1 ،) روی تلفن همراه خود ن نصب می كند چنانچه كاربران سيستم عامل اندرويد قادر به دانلود برنامك نيستند، می بايست لينك دانلود را copy نموده و در جستجوگر ديگری paste نمايند. همچنين دريافت برنامك رمز پويا باكليك بر روی هدر رمز پويا از صفحه اصلی سايت اينترنت بانك و يا صفحه بانكداری اينترنتی امكان پذير می باشد.
    پس از نصب نرم افزار بر روی گوشی تلفن همراه ، الزم است كاربر از طريق اينترنت بانك خود نسبت به فعال سازی برنامك اقدام نمايد .(اگر كاربر فاقد اينترنت بانك می باشدلازم است به يكی از شعب بانك صنعت و معدن مراجعه نمايد.)

2. پس از ورود به اينترنت بانك، كاربر بايد از منوی تنظيمات مطابق شکل بالا گزينه “فعالسازی برنامك رمزساز”مطابق شکل بعدی را انتخاب نمايد.


3. پس از انتخاب “فعال سازی برنامك رمزساز” دو گزينه به شرح بالا برای كاربر نمايش داده می شود و گزینه رمز یکبار مصرف انتخاب شود.


4. با انتخاب گزينه دوم “رمز يكبار م صرف كارت” ، كاربر به صفحه ذيل هدايت می شود كه در آن با مشخص نمودن شماره كارت و سپس انتخاب گزينه »فعال سازی برنامك « (شكل شماره 5 ،)ابتدا يك پيامك حاوی كد امنيتی 4 رامی برای كاربر ارسال می گردد(شكل شماره 6 .) لازم است كاربران پيامك را باز نموده و كد مورد نظر را دريافت نمايند. همزمان سيستم يك كد QR مطابق (شكل شماره 7 )به كاربر نشان می دهد.


5. كاربر در تلفن همراه خود وارد برنامك رمزساز می شود.


شکل شماره (9)

6. مطابق شكل (شماره 8،) چنانچه كاربر داخل برنامك رمزساز، گزينه فعال سازی “رمز دوم كارت” را انتخاب نمايد، مانند (شكل شماره9 ،)دو صفحه روی گوشی كاربر نمايش داده می شود كه می بايست با حركت دست به صفحه بعدی برود و گوشی تلفن خود را روبروی QR نمايش داده شده در اينترنت بانك قرار دهد.


7. برنامك رمز ساز ، QR را اسكن می كند و از كاربر می خواهد جهت ورود به برنامك، يك رمز 6 رقمی را بعنوان رمز ايستای ورودی تعيين كند ( شكل شماره 10 .)كاربر بايد به اين نكته توجه كند كه جهت حفظ و نگهداری اين رمز 6 رقمی در اولين ورود خود به برنامك بكوشد زيرا در هر بار استفاده از برنامك رمزساز، همان رمز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


8. سپس مطابق (شكل شماره 11 ،)برنامك رمزساز از كاربر می خواهد كد امنيتی 4 رقمی پيامك شده را وارد نمايد .

  • كاربر كد امنيتی را وارد می نمايد و درصورت تاييد اطلاعات وارد شده توسط سرور بخش رمزساز ، برنامك فعال می شود.

9. در صفحه بعد، رمز يكبار مصرف نمايش داده می شود كه می توان از آن جهت رمز دوم كارت استفاده كرد .لازم به ذكر ا ست رمز برای مدت زمان 1 دقيقه اعتبار دارد(مطابق شكل شماره 12كه خط زير رمز تغيير رنگ می دهد و پس از آن رمزقبلی منقضی شده و رمز جديد نمايش داده می شود. )

توجه :در صورت نياز (مثلا فراموشی رمز ورود)، امكان فعال سازی مجدد برنامك از طريق پاك كردن برنامك و نصب مجدد آن از سايت بانك وجود دارد.


توجه: فعال سازی رمز يكبار مصرف كارت (اول و دوم ) از طريق منوی بالا نيز در صفحه خانه اينترنت بانك ميسر می باشد.


فعالسازی جهت تولید رمز اول یکبار مصرف

فعال سازی رمز اول يكبار مصرف كارت، مشابه مراحل 1 تا 6 قسمت قبل می باشد. در مرحله 6 لازم است كاربر مطابق (شكل شماره 8 ،)داخل برنامك رمز ساز، گزينه فعال سازی “رمز اول كارت” را انتخاب نمايد. سپس ساير مراحل همانند فعال سازی رمز دوم تكرار خواهد شد.


الف. فعالسازی رمز پویا دستگاه خودپرداز

  1. پس از نصب برنامك از سايت بانك ، كاربر در صورت مراجعه به دستگاه خودپرداز مطابق (شكل شماره 14 ،) می بايست از منوی »فعال سازی برنامك رمزساز« اقدام به تغيير وضعيت رمز يكبارمصرف كارت نمايد.

2. در اين مرحله مطابق( شكل شماره 15 ،) د ستگاه خودپرداز از كاربر می خواهد تا از طريق برنامك رمز ساز كد QR نمايش داده شده را اسكن نمايد. همزمان يك پيامك حاوی كد امنيتی برای كاربر ارسال ميگردد و همانند مرحله قبل، كاربر در تلفن همراه خود وارد برنامك رمز ساز می شود ، كد امنيتی را وارد می نمايد و در صورت تاييد اطلاعات وارد شده توسط سرور بخش رمزساز، برنامك برای رمز اول كارت فعال ميشود.


جهت تولید رمز اینترنت بانک وهمراه بانک

كاربران محترم در صورتی كه دارای توكن می با شند و تمايل به فعال سازی رمز يكبارمصرف اينترنت بانك و همراه بانك دارند، می بايست ابتدا از طريق مراجعه به شعب بانك، نسبت به غير فعال نمودن توكن خود اقدام نمايند.

به منظور فعال سازی رمز يكبار م صرف اينترنت بانك و همراه بانك، الزم ا ست كاربر مراحل 1 تا 4 ذكر شده درابتدای آموزش را طی نمايد.
سپس مطابق (شكل شماره 4)پس از انتخاب گزينه اول “رمز يكبارم صرف اينترنت بانك و همراه بانك” ، كاربر به صفحه ای هدايت می شود كه در آن با مشخص نمودن شماره كارت، اقدام به فعال سازی برنامك گزينه اول می نمايد(شكل شماره 5.)
ساير مراحل به شرح ذيل مشابه توليد رمز يكبارمصرف كارت انجام خواهد شد:

توجه: رمزهای يكبار مصرف كه توسط برنامك رمزساز توليد مي شوندقابليت copy و paste دارند و كاربر می تواند با يك بار لمس كردن رمز، آن را درقسمت مورد نظر كپی نمايد.
چنانچه كاربر مايل است هر دو بخش توليد رمز يكبار مصرف اول و دوم كارت را همزمان از طريق اينترنت بانك فعال نمايد، بهينه است پس از اولين فعال سازی، به منوی »خانه« در اينترنت بانك برگردد و دوباره فعال سازی بعدی را شروع كند يا از اينترنت بانك خارج شده و برای فعال سازی دوم، مجددا وارد شود.


كاربران محترم توجه فرمايند كه انجام تمام مراحل فوق تنها يك بار و به منظور فعالسازی رمز يکبار مصرف انجام می شود و پس از فعال سازی، تنها با باز نمودن برنامك رمزساز(شکل شماره 19 ، )در هر ساعت از شبانه روز و بدون نياز به اينترنت می توانند بدون مراجعه به اينترنت بانك،د ستگاه خودپرداز و يا شعبه، رمز يکبارمصرف دريافت نمايند.


سوالات متداول

1. آیا می توان روی یك گوشی برای دو یا چند نفر »برنامك رمزساز« را نصب نمود؟

خیر

2. چگونه می توان رمز پویا را فعال نمود؟

ا مراجعه به صفحه رمز پويا در سايت بانك به نشانی ir.bim.www ، امكان دريافت »راهنمای برنامك رمزساز« وجود دارد.

3. آیا می توان »برنامك رمزساز« را بر روی تمام گوشيهای همراه نصب كرد؟

برنامك رمزساز برای گوشيهای همراه هوشمند با سيستم عامل های اندرويد بيشتر از 5 و يا IOS ، سازگار است

4. آیا ميتوان دربرنامك رمزساز مانده حساب گرفت یا انتقال وجه انجام داد؟

خير؛ برنامك رمزساز بانك صنعت و معدن فقط رمز پويا برای كارت و رمز پويا جهت ورود به اينترنت بانك و همراه بانك توليد ميكند.

5. نميتوانم »برنامك رمزساز« را دانلود كنم.

ممكن است محدوديت ايجاد شده توسط مرورگر صورت گرفته باشد. می توانيد از مرورگر بروز شده ديگری استفاده كنيد. در برخی موارد با نگه داشتن انگشت بر روی بارگيری پيوند يا لينك دانلود در سايت بانك و انتخاب گزينه link Download و link Save دانلود انجام می گيرد .

6. آیا برای استفاده از برنامك رمزسازاتصال به اینترنت الزامی است؟

اتصال به اينترنت تنها در مرحله نصب و فعال سازی »برنامك رمزساز« نياز است و بعد از نصب و دريافت كد فعالسازی ميتوان به صورت آفالين و بدون نياز به اينترنت، رمز پويا )يكبار مصرف( دريافت كرد.

7. هنگام فعال سازی برنامك رمزساز، پيامك فعال سازی دریافت نمی كنم.

برای حل اين مشكل با به همراه داشتن كارت شناسايی معتبر به يكی از شعب بانك مراجعه نماييد.

8. آیا برای فعالسازی »رمز پویا« حتما باید به شعبه مراجعه كرد؟

چنانچه دارای نام كاربری و رمز اينترنت بانك هستيد، از طريق سايت بانك يا از طريق دستگاه خودپرداز، »برنامك رمزساز« را نصب كنيد، نيازی به مراجعه به شعبه جهت فعال سازی رمز پويا نيست. مشتريانی كه درخواست دريافت رمز پويا از طرق پيامك را دارند می بايست جهت تاييد شماره تلفن همراه خود به شعبه مراجعه كنند.

9. ميتوان فعالسازی رمز یکبار مصرف را با هر شماره موبایلی انجام داد؟

خير، فعالسازی حتما بايد با شماره تلفن همراهی كه توسط مشتری تاييد شده و شعبه آن را ثبت نموده، صورت گيرد.

10. آیا می توان از »برنامك رمزساز« بانك صنعت و معدن برای دریافت رمز پویای كارت های دیگر بانك ها نيز استفاده كرد؟

اين نرم افزار در حال حاضر برای كارت های متعلق به بانك صنعت و معدن قابل استفاده است

11. با توجه به اینکه گوشی من هوشمند نيست، آیا ميتوانم روی گوشی هوشمند شخص دیگری رمز پویا دریافت كنم؟

خير، شما می توانيد با مراجعه به شعبه بانك و تكميل »فرم تاييد شماره تلفن همراه«، درخواست خود را جهت دريافت رمز پويا از طريق پيامك ثبت نماييد.

12. رمز 6 رقمی جهت ورود به »برنامك رمزساز« را فراموش كرده ام.

چنانچه گوشی همراه شما روی سيستم عامل اندرويد است، وارد منوی تنظيمات شده و Cash گوشی خود را پاك نماييد. چنانچه از سيستم عامل IOS استفاده می نماييد مي بايست »برنامك رمزساز« را حذف و مجددا با مراجعه به سايت اينترنت بانك آن را نصب نماييد

13. آیا برای هر تراكنش نياز به فعال سازی مجدد رمز پویا است؟

خير، انجام مراحل فعال سازی رمز پويا برای هر كارت تنها 1 بار انجام می شود و پس از فعال سازی، تنها با باز نمودن »برنامك رمزساز« در هر ساعت از شبانه روز و بدون نياز به اينترنت می توانيد رمز يكبارمصرف دريافت نماييد.

رمز پویا بانک ملت رمز پویا بانک ملی رمز پویا بانک صادرات رمز پویا بانک کشاورزی رمز پویا بانک تجارت رمز پویا بانک مسکن رمز پویا بانک قوامین رمز پویا بانک سرمایهرمز پویا بانک شهررمز پویا بانک سپهرمز پویا بانک انصاررمز پویا بانک پارسیانرمز پویا بانک سامانرمز پویا بانک آیندهرمز پویا بانک پاسارگادرمز پویا بانک گردشگریرمز پویا بانک رسالترمز پویا بانک حکمت ایرانیانرمز پویا بانک صنعت و معدنرمز پویا بانک سینارمز پویا بانک ایران زمینرمز پویا بانک توسعه تعاون

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید