راحله آقاپور 368 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه به لتونی مهاجرت کنیم

لتونی یا لاتویا کشوری در شمال قاره ی اروپاست که به دلیل آب و هوای معتدل و هزینه های مناسب مهاجران زیادی را به خود جذب کرده است. متقاضیانی که به دلایل مختلفی قصد اخذ ویزا و مهاجرت به کشور لتونی را دارند می توانند با بررسی شرایط ورود به خاک این کشور مقدمات مهاجرت خود را به راحتی فراهم آورند. در این مقاله از چگونه تمامی راه های مهاجرتی به کشور لتونی بررسی شده است.

روش های مهاجرت به کشور لتونی:

 • مهاجرت به لتونی از طریق کار
 • مهاجرت به لتونی از طریق تحصیل
 • مهاجرت به لتونی از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به لتونی از طریق ازدواج
 • مهاجرت به لتونی از طریق تولد

مهاجرت کاری

لتونی یکی از کشورهای اروپاییست که دروازه ی پیشرفت کاری را به روی متقاضیان باز کرده است. از این رو، به عنوان هدف برخی از مهاجران شناخته شده است. مهاجران و متقاضیان زیادی تقاضای کار و اقامت را در این کشور دارند. شرایط هر فردی بسته به این که از چه کشوری برای ورود به لتونی درخواست می دهد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، شهروندانی که از اتحادیه اروپا برای مهاجرت درخواست می دهند به راحتی می توانند به خاک کشور وارد شوند. شهروندانی هم که غیر اتحادیه اروپا باشند باید مراحل خاصی را برای ورود خود به لتونی و پیدا کردن کار در این کشور طی کنند.

متقاضیانی که از سایر کشورهای غیر عضو در اتحادیه اروپا تقاضای ورودی به خاک لتونی را دارند در ابتدا باید یک مجوز کاری اخذ نمایند. دریافت مجوز کار در کشور لتونی منوط به شرایط خاصیست و متقاضیان برای این کار در ابتدا باید از سمت کارفرمای خود یک جاب آفر یا پیشنهاد شغلی داشته باشند. بعد از طی کردن این مراحل می توان برای اخذ ویزا اقدام کرد.

 متقاضیانی که چنین شرایطی برایشان مقدور نیست می توانند از طریق ویزای شش ماهه برای مهاجرت خود به کشور لتونی اقدام نمایند. فرد در شش ماه اقامت خود در این کشور موظف است شغل مورد نظر خود را پیدا کند. به طور خلاصه برای مهاجرت کاری به کشور لتونی می توان مراحل زیر را پشت سر گذاشت:

 1. یافتن کارفرما و شغل مناسب
 2. اخذ مجوز کاری
 3. اخذ ویزای کاری لتونی و اقامت موقت
 4. ورود به خاک کشور لتونی و ثبت هویت

توجه داشته باشید که از میان مراحل ذکر شده، اولین مرحله یعنی پیدا کردن کافرما و شغل مناسب مهم ترین مرحله به شمار می رود. در صورتی که اولین مرحله را صورت موفقیت آمیزی سپری کرده باشید مابقی مراحل به خودی هموار خواهد شد. چرا که زمانی که شما از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت به لتونی درخواست داده باشید، اصولا کارفرمای شما عهده دار اخذ مجوز کاری برای شما خواهد بود. در واقع کارفرما برای جذب نیروی خارجی موظف به طی کردن تمامی این مراحل خواهد بود.

مدارک لازم

متقاضیان خارجی تمامی اسناد مربوطه را به کارفرمای خود ارسال می کنند تا فرآیند اداری به صورت کامل صورت پذیرد. اطلاعات شخصی، اسناد اثبات صلاحیت متقاضی و … از جمله اسنادیست که باید برای کارفرما ارسال گردد. تمامی این مراحل معمولا در حدود یک ماه انجام می شود. مدارکی هم که باید به صورت تمام و کمال به کارفرما ارسال شود به شرح زیر است:

 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • چهار عدد عکس
 • رزومه
 • سوابق کاری
 • رسید پرداخت هزینه ویزا مربوطه
 • بیمه نامه
 • انگیزه نامه
 • دعوت نامه کاری
 • مدارک تحصیلی، پزشکی و بیمه
 • شناسنامه و مدارک شناسایی
 • ارائه ی سوابق کاری متقاضی
 • گواهی مجوز استخدام متقاضی خارجی در کشور لیتوانی
 • مدارک لازم برای اثبات داشتن محل سکونت مناسب
 • توان مالی کافی

مزایای کار در لتونی

متقاضیان بعد از پیدا کردن شغل مناسب خود می توانند اقامت کوتاه مدت خود را به اقامت دائمی تبدیل نمایند. با پنج سال کار مداوم و زندگی در این کشور می توان اقامت دائمی و همچنین تابعیت لتونی را بدست آورد. افرادی هم که موفق به کسب اقامت کاری نمایند می توانند برای خانواده ی خود اقامت بگیرند. پس از پنج سال اقامت در این کشور نیز می توان پاسپورت این کشور را بدست آورد. برای دریافت ویزای کاری لتونی هم به مدارکی همچون پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی، پذیرش کارفرما در لتونی،فرم درخواست کار در لتونی، گواهی عدم سوپیشینه و … نیاز است.


مهاجرت تحصیلی

یکی دیگر از روش هایی که مسیر مهاجرت و ورود متقاضیان را به خاک کشور لتونی باز می کند تحصیل است. کشور لتونی دارای دانشگاه ها و کالج های دولتی متعددیست که از سطح آموزشی بسیار عالی برخوردارند. رشته های متعددی در این دانشگاه تدریس می شوند که پزشکی، دندان پزشکی، هوانوردی، بینایی سنجی، مهندسی و IT، هنر، مدیریت، مطالعات زبان و علوم آموزشی و اجتماعی از جمله این رشته ها هستند.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی رایج در کشور لتونی به گونه ایست که دانشجو بعد از ورود خود به این کشور می تواند به صورت پیوسته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه ی تحصیل بپردازند. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی دانشگاه های لتونی به تحصیل می پردازند معمولا 3 الی 4 سال برنامه ی درسی خود را به اتمام می رسانند. دانشجویان کارشناسی ارشد هم در طول زمان 1 الی 2 سال مدرک خود را میگیرند. افرادی که برای تحصیل در مقطع دکتری اقدام می کنند معمولا به زمان 3 الی 4 ساله نیاز دارند. در مورد دانشگاه های معتبر کشور لتونی هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بین المللی بالتیک لتونی
 • توربیا لتونی
 • رِزِنکه لتونی
 • ریزِبا لتونی
 • دانشگاه فنی ریگا
 • دانشگاه داوپیلز لتونی

دانشجویان برای شرکت در دانشگاه های لتونی باید تمامی مدارکی که در لیست زیر آمده است را ارائه نمایند:

 • دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره ی کارشناسی را دارند باید مدارک مربوط به دوره ی متوسطه بپردازند. دانشجویانی هم که تقاضای تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد را دارند باید مدارک مربوط به دوره ی کارشناسی را ارائه نمایند.فرم تکمیل شده و ارسال آن
 • قبول شدن در آزمون ورودی
 • ثبت نام کردن در دانشگاه انتخابی
 • ارائه ی مدارک پذیرش از دانشگاه 
 • ارائه ی گوتهی عدم سابقه ی کیفری
 • ارائه ی اصل و کپی مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • رزومه ی کامل
 • عکس
 • پاسپورت
 • مدرک زبان
 • فیش پرداخت هزینه های مربوطه

بورسیه تحصیلی

برخورداری از بورسیه تحصیلی یکی از مزایای تحصیل در کشور لتونی می باشد که دانشجویان بسته به شرایط خود می توانند از آن برخوردار شوند. دانشجویانی که در دانشگاه های کشور لتونی به تحصیل پرداخته و به کارهای تحقیقاتی مشغول می شوند می توانند از بورسیه تحصیلی بهره مند گردند. علاوه بر این، دانشجویانی که در کلاس های تابستانه شرکت می کنند نیز می توانند از این مزایا استفاده کنند.

در مورد برخورداری از بورسیه تحصیلی باید به این نکته توجه کرد که دانشجویانی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی حرفه ای به تحصیل می پردازند در صورتی با درخواست بورسیه آن ها موافقت خواهد شد که بتوانند با موفقت یک سال تحصیلی را پشت سر بگذارند. در صورتی که دانشجو خواهان ادامه تحصیل برای بیش از یک سال باشد می تواند برای برخورداری از بورسیه تحصیلی مجددا اقدام نماید. همچنین، توجه کنید که بورسیه تحصیلی لتونی برای بیش از دو ترم به دانشجو اعطا نمی شود.

مزایای دیگر تحصیل در لتونی

از دیگر مزایای تحصیل در کشور لتونی برخوردار شدن از بیمه درمانی می باشد که در این صورت از هزینه های درمانی به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. دانشجویانی که به تحصیل در کشور لتونی می پردازند می توانند بعد از اتمام تحصیل خود ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و به کار در این کشور مشغول شوند. جالب است بدانید که به دلیل اینکه کشور لتونی در حوزه ی شینگن واقع شده است امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه ی شینگن نیز برای فرد وجود خواهد داشت. حتی فرد می تواند آزادانه محیط کار و زندگی خود را در یکی از این کشورها انتخاب کرده و به راحتی در کشور مورد علاقه خود اقامت داشته باشد. در واقع مهاجرت از طریق تحصیل یکی از راحت ترین راه های اقامت در کشور لتونی می باشد.


مهاجرت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی دیگر از روش هاییست که مسیر ورود افراد را به خاک این کشور باز می کند. متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کشور لتونی را دارند می توانند از طریق راه های مختلفی چون ثبت شرکت، خرید ملک و … اقدام به سرمایه گذاری در این کشور نمایند. هر یک از این روش ها به خودی خود منجر به اقامت در این کشور شده و تابعیت لتونی را برای متقاضیان به دنبال خواهند داشت.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک:

 خرید ملک یکی از مهم ترین روش های سرمایه گذاری در کشور لتونی می باشد. در ابتدا نیاز است که متقاضیان به عنوان یک خریدار ملک به آژانس املاک مراجعه کرده و ملک مورد نظر را انتخاب نمایند. زمانی که یک یا چند گزینه را پیدا کردید آژانس بازدیدها را ترتیب می دهد. در صورتی که به دنبال اخذ اقامت از طریق سرماری با خرید ملک هستید باید به این نکته توجه کنید که حداقل دویست و پنجاه هزار یورو برای خرید ملک در این کشور نیاز خواهید داشت.

به عنوان یک خریدار باید حساب بانکی باز کنید. برای این کار به هزینه ای در حدود پانصد یورو نیاز خواهید داشت. برای خرید ملک در کشور لتونی می توانید از وام های بانکی هم استفاده نمایید. همچنین به روند ثبت ملک نیز باید توجه کرد. چرا که برای فروش هر ملکی باید از طریق اداره ی ثبت اسناد و املاک اقدام کرد نه جای دیگر.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور لتونی می باشد که مزایای بسیاری را برای متقاضیان خواهد داشت. این مزایا مواردی چون افتتاح حساب بانکی بین المللی و اخذ اقامت کشور لتونی را در بر می گیرد. اول از همه، متقاضیان باید مناسب ترین نوع شرکت را از نظر حقوق و اقتصاد انتخاب نمایند. انتخاب بهترین شرکت بر روی مسائل بسیار مهمی همچون میزان سرمایه تاثیر گذار خواهد بود.

برای اینکه متقاضی بتواند از طریق ثبت شرکت در کشور لتونی به سرمایه گذاری بپردازد در ابتدا لازم است تا در ثبت احوال تجاری مشخصات شرکت را به مرحله ی ثبت برساند. بعد از طی کردن این موارد شرکت ثبت شده می تواند به صورت قانونی معاملات و تجارت خود را انجام دهد.

سرمایه گذاری ویزای طلایی لتونی

ویزای طلایی یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در لتونی است که به چند روش زیر انجام می شود:

سرمایه گذاری از طریق سپرده های بانکی:

سرمایه گذار مبلغی به میزان 300 هزار یورو را در حساب بانکی لتونی قرار می دهد. این مبلغ به مدت پنج سال توسط دولت مهر و موم شده و بعد از پنج سال هم قابل استرداد است.

سرمایه گذاری از طریق کسب و کار

ایجاد کسب و کار پنج ساله به صورت کنسرسیوم از شرکای تجاری یکی دیگر از راه های پیش روی سرمایه گذاران در کشور لتونی می باشد. البته هر یک از افراد برای سرمایه گذاری در این زمینه به حداقل 200 هزار یورو نیاز خواهند داشت.


مهاجرت ازدواج به لتونی

ازدواج یکی دیگر از روش های ورود فرد متقاضی به خاک کشور لتونی می باشد. با مهاجرت ازدواج به کشور لتونی در ابتدا اقامت موقت و سپس با گذر پنج سال به فرد اقامت دائمی تعلق خواهد گرفت. با هفت سال زندگی در کشور لتونی هم می توان تابعیت این کشور را بدست آورد. به یاد داشته باشید در طول مدتی که به صورت موقت در کشور لتونی اقامت دارید باید هر یک سال یک بار اقامت خود را( تا پنج سال) تمدید کنید.

برای ایجاد چنین شرایطی فرد باید با یک فرد لتونیایی ازدواج کند و تابعیت این کشور را به صورت قانونی اخذ نماید. برای اخذ تابعیت هم فرد باید در آزمون زبان نمره ی قبولی را کسب نماید. برای گرفتن اقامت دائم نیز فرد نباید بیش از شش ماه در سال خارج از کشور لتونی باشد. افرادی که از نظر بودجه وضعیت ضعیفی دارند می توانند با پوشش دهی مالی دولت در این کشور زندگی نمایند.

مهاجرت تولد فرزند

تولد فرزند یکی دیگر روش های مهاجرت به کشور لتونی می باشد. در این روش تابعیت کشور لتونی به چند روش زیر به فرزند تعلق می گیرد:

تابعیت بر اساس خون:

فرزندی می تواند تابعیت این کشور را بدست آورد که یکی از والدین او اهل لتونی بوده و تابعیت این کشور را داشته باشند. البته برای این امر شرط خاصی هم گذاشته شده است. فردی که تابعیت لتونی را دارد نباید دارای تابعیت دوگانه با کشور های غیر مجاز (کشورهای مجاز-  اعضای اتحادیه اروپا، ناتو ، استرالیا، برزیل و نیوزلند) باشد.

تابعیت بر اساس خاک:

در صورتی که کودکی با والدین ناشناخته در خاک کشور لتونی به دنیا بیاید تابعیت کشور لتونی به وی تعلق می گیرد.

موارد دیگری که باعث اخذ تابعیت کودک می شوند:

 • یکی از والدین باید دارای اقامت دائمی لتونی باشند. البته والدین باید بعد از یک ژوئیه 1992 وارد خاک این کشور شده باشند و اجازه اقامت را کسب کرده باشند.
 • در صورتی که کودک به پانزده سالگی برسد و تاکنون شهروندی لتونی را کسب نکرده باشد والدینش می توانند برای وی و خودشان اقامت دائمی درخواست نمایند. بعد از اقامت دائمی یکی از والیدن هم می توان برا تابعیت کودک اقدام کرد.

در پایان

لتونی کشوری بی نظیر با آب و هوای فوق العاده معتدل است که امروزه نظر مهاجران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. متقاضیانی که قصد ورود به خاک کشور لتونی را دارند می توانند از طرق مختلفی چون مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و … اقدام نمایند. در این مقاله تمام اطلاعات لازم برای مهاجرت به کشور لتونی مورد بررسی قرار گرفته شده است که به شما کمک می کند مسیر هموارتری را برای ورود خود به خاک لتونی داشته باشید.

متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر مانند مهاجرت به کانادا، استرالیا و دبی را دارند می توانند از طریق لینک مربوطه اطلاعات لازم را در مورد مهاجرت خود به کشور مورد نظر کسب نمایند.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید