استرالیا یکی از کشورهای مهاجر پذیر بوده و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به این کشور مهاجرت می‌کنند. هرچند به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین سیاست‌های محدود کننده استرالیا نسبت به پذیرش مهاجر، میزان مهاجرت‌ها به این کشور تا حدودی کاهش پیدا کرده است. هرچند وضعیت خوب اقتصادی و معیشتی استرالیا و همچنین وجود دانشگاه‌های سطح بالا در این کشور، نظر افرادی که برای ادامه تحصیلات و یا پیشرفت شغلی و معیشتی قصد مهاجرت دارند را به خود جلب کرده‌ است.

در این مقاله به انواع راه‌های مهاجرت به استرالیا پرداخته و هزینه‌های متوسط زندگی در این کشور را بررسی خواهیم کرد. با ما در سایت چگونه همراه شوید.

نیم نگاهی به وضعیت کلی استرالیا :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

استرالیا دارای زیست بوم‌های مختلفی بوده و از جنگل‌های پوشیده از درخت گرفته تا بیابان‌های گرم و خشک، همگی در استرالیا یافت می‌شوند. هوای مدیترانه‌ای استرالیا، گذران زندگی را برای افراد در سنین بالا مناسب و جذاب ساخته ‌است.

نرخ بیکاری در استرالیا بسیار پایین بوده و میانگین درآمد افراد مشغول به کار در استرالیا، 34 دلار در ساعت می‌باشد. در نتیجه مهاجرت به استرالیا برای افراد جویای کار بسیار مناسب می‌باشد.

استرالیا دارای 37 دانشگاه سراسری می‌باشد که از این تعداد، 7 دانشگاه این کشور جزو 100 دانشگاه برتر جهان می‌باشند. البته لازم به ذکر است که هزینه تحصیلات آکادمیک در استرالیا بسیار بالا می‌باشد. به همین دلیل افرادی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند، می‌توانند در دانشگاه‌های استرالیا ادامه تحصیل دهند.

بطور کل از مزایای مهاجرت به استرالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آب و هوای مناسب
 • استانداردهای بالای دانشگاه‌ها
 • امکانات رفاهی بالا
 • نرخ بیکاری کم (5.6 درصد)
 • میانگین درآمد بالا
 • فرصت‌های شغلی فراوان
 • امنیت شغلی
 • اقتصاد قوی
 • شاخص بالای توسعه انسانی
 • امکانات درمانی بالا و بیمه درمانی برای شهروندان و افراد دارای اقامت دائم

راه‌های مهاجرت به استرالیا :

استرالیا به دلیل نرخ پایین افزایش جمعیت، جمعیت رو به پیری و همچنین کمبود نیروی‌های متخصص و فنی، سیاست‌ مهاجر پذیری را در پیش گرفته است. روش‌های مهاجرت به استرالیا شامل موارد زیر می‌شود.

 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق ازدواج 
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • پناهندگی

1 – مهاجرت کاری :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

همانطور که گفته شد، استرالیا به دلیل کمبود متخصص در برخی از حوزه‌ها نیاز به نیروی کار خارجی دارد. نیروی کار مورد نیاز به 3 دسته مشاغل منطقه‌ای، مشاغل مهارتی کوتاه‌مدت و مهارت‌های استراتژیک بلند مدت تقسیم بندی می‌شوند. این طبقه بندی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز هرساله توسط دولت استرالیا منتشر می‌شود.

برای اینکه شانس دریافت ویزای کاری استرالیا را داشته باشید لازم است تا در یکی از مشاغل منتشر شده صاحب مهارت باشید.

همچنین لازم است تا در سیستم امتیازدهی کاری استرالیا، امتیازی بالای 65 داشته باشید و این موضوع جزو الزامات می‌باشد. در این سیستم امتیازدهی، مدرک تحصیلی، سن، مدرک زبان انگلیسی و سابقه کاری شما بررسی شده و با توجه به آنها به شما امتیاز نهایی داده خواهد شد.

دقت داشته باشید که برای افزایش شانس‌تان در پذیرفته شدن، سعی کنید تا مشاغلی را که در بافت‌های کمتر توسعه یافته استرالیا موجود می‌باشند را انتخاب نمایید.

2 – مهاجرت تحصیلی :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به استرالیا، مهاجرت تحصیلی می‌باشد. نظام آموزشی و دانشگاهی سطح بالای استرالیا باعث شده تا این کشور در رتبه سوم مهاجرت تحصیلی قرار بگیرد. با اینکه هزینه تحصیل در استرالیا بالا می‌باشد اما هرساله تعداد زیادی از ایرانیان به قصد ادامه تحصیل به استرالیا مهاجرت می‌کنند.

در حال حاضر حدود 700 هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های استرالیا مشغول به ادامه تحصیل می‌باشند.

یکی از مزیت‌های عمده مهاجرت تحصیلی به استرالیا، امکان اخذ ویزای موقت فارغ‌التحصیلی می‌باشد که این امکان را به فارغ‌التحصیلان می‌دهد تا در خاک استرالیا به کار مشغول شوند.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

3 – مهاجرت از طریق ازدواج :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به استرالیا، مهاجرت از طریق ازدواج است.

اگر شخص با یکی از شهروندان یا افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند ازدواج کند، می‌تواند ویزای موقت دو ساله دریافت کند. سپس پس از گذشت این دو سال، شخص می‌تواند برای دریافت اقامت دائم به دولت استرالیا درخواست دهد.

به یاد داشته باشید که برای دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج، روابط شخص و همسرش بررسی می‌شود تا این موضوه به اثبات برسد که شخص بصرفا جهت دریافت اقامت دائم دست به ازدواج نزده باشد.

پس از گذشت چهار سال از زمان دریافت اقامت دائم، شخص می‌تواند برای دریافت تابعیت خود درخواست دهد.

4 – مهاجرت از طریق سرمایه گذاری :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

استرالیا جزو یکی از قطب‌های برتر اقتصادی دنیا بوده و یکی از برترین کشورها برای سرمایه گذاری می‌باشد.

برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در استرالیا، برنامه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از پرطرفدارترین این برنامه‌ها، ویزای نوآوری تجاری می‌باشد. برای دریافت این ویزا لازم است تا امتیازی بالای 65 در جدول امتیازدهی داشته باشید. همچنین باید مدارکی ارائه نمایید که نشان دهنده سابقه مدیریتی خوب شما در کسب و کاری باشد که حداقل، سهامدار 30 درصد از آن باشید. برای اخد این ویزا به سرمایه‌ای در حدود 800 هزار دلار و همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح متوسط نیاز دارید.

5 – مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی :

پناهندگی، یکی از راه‌های مهاجرت به استرالیا می‌باشد. استرالیا با توجه به عهد نامه ژنو، افرادی که در کشور خود بخاطر مذهب، عقاید سیاسی، جنگ و گرایش خود دچار تنگنا شده باشند را به عنوان پناهنده می‌پذیرد.

این روش ریسک بسیار زیادی را به دنبال دارد و پناهندگان باید مدت زمانی را در کمپ پناهندگان بگذرانند تا به کار آنها رسیدگی شود. توجه داشته باشید که در مرحله رسیدگی، لازم است تا مدارک قابل قبولی را برای اثبات ادعای خود به دولت تسلیم کنید. چنانچه ادعای شما پذیرفته نشود، شما به کشور خود بازگردانده می‌شوید.

بطور کل روش پناهندگی برای مهاجرت به هیچ کشوری توصیه نمی‌شود. چراکه خطرات این روش زیاد بوده و در صورت پذیرفته شدن شما توسط کشور مقصد، شما شهروند درجه سوم به حساب خواهید آمد.

چگونه به ترکیه مهاجرت کنیم

بهترین راه مهاجرت به استرالیا کدام است ؟

استرالیا در پذیرش مهاجر، سیاست‌های سخت گیرانه‌ای را دنبال می‌کند. می‌توان گفت که بهترین راه مهاجرت به استرالیا و افزایش شانس دریافت اقامت دائم در این کشور، مهاجرت از طریق ادامه تحصیل می‌باشد. البته به دلیل هزینه زیاد تحصیل در استرالیا، این روش نیز محدودیت‌های زیادی ایجاد می‌کند. ممکن است خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، اقدام از طریق ازدواج را ترجیح دهند.

به یاد داشته باشید که پرونده‌های مهاجرت از طریق ازدواج و اخذ اقامت دائم و تابعیت استرالیا، به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد. به عبارتی شما نمی‌توانید با ازدواج سوری موفق به دریافت اقامت شوید چراکه صحت و سلامتی رابطه زوجین توسط دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

متوسط هزینه‌های زندگی در استرالیا :

چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم

شهر محل زندگی شما، تاثیر زیادی بر روی هزینه‌های زندگی ماهیانه‌تان خواهد داشت. بطور معمول هزینه‌ اصلی زندگی در استرالیا به هزینه اجاره خانه و سپس هزینه خورد و خوراک مربوط می‌شود.

هزینه اجاره یک واحد آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر استرالیا در حدود 1100 تا 2500 دلار استرالیا در ماه می‌باشد. همچنین هزینه متوسط خورد و خوراک هر شخص، مبلغی بین 500 الی 800 دلار استرالیا خواهد شد.

جمع بندی :

استرالیا به دلیل شاخص‌های مناسب توسعه انسانی، بالابودن حقوق، نرخ بیکاری کم، دانشگاه‌های معتبر و کیفیت مناسب زندگی، مقصد عده زیادی از مهاجران می‌باشد. هرچند سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی، مهاجرت به این کشور را کمی دشوار کرده است.

اما راه برای افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، همچنان باز می‌باشد. بسته به موقعیت خود می‌توانید مناسب‌ترین راه برای مهاجرت خود به استرالیا را انتخاب نمایید.