راحله آقاپور 570 روز پیش 1 دیدگاه

چگونه به آلمان مهاجرت کنیم و اقامت بگیریم

اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان هدفیست که بسیاری از افراد در کشورهای مختلف در سر می پرورانند. برای دست یابی به این هدف می توان از طریق راه های مختلفی چون مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری و مهاجرت کاری که مهم ترین نوع مهاجرت به این کشور هستند اقدام کرد. البته راه های فرعی دیگری مانند تولد فرزند و ازدواج نیز وجود دارند که راه را برای ورود شما به آلمان باز می کنند. هر کدام از این مهاجرت ها شرایط خاصی از متقاضی را می طلبند که متقاضیان باید نسبت به آن ها اطلاعات کافی و کاملی داشته باشند. برخی از این مهاجرت ها منجر به اقامت آلمان می شوند که البته برای گرفتن اقامت( چه موقت و چه دائم) باید شرایطی را پشت سر بگذارید. به طور کلی برای گرفتن اقامت دائمی کشور آلمان باید سه سال در این کشور زندگی کرد.

انواع مهاجرت ها به کشور آلمان:

 • مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • مهاجرت کاری به آلمان
 • مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان
 • مهاجرت ازدواج به آلمان
 • مهاجرت تولد فرزند به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان یکی از موضوعاتیست که اخیرا ذهن بسیاری از دانشجویان بین المللی را به خود درگیر کرده است. بسیاری از دانشجویان برای اینکه هم از هزینه های کم یا رایگان تحصیل در این کشور بهره مند شوند و هم بتوانند از خدمات علمی و آموزشی کشور آلمان استفاده کنند به آلمان مهاجرت می کنند. با تحصیل در آلمان می توان اقامت این کشور را هم بدست آورد. اما این طور نیست که تنها با یک ویزای تحصیلی بتوانید اقامت آلمان را بدست آورید.

برای اینکه بتوانید اقامت آلمان را از طریق مهاجرت تحصیلی بدست آورید باید مقدمات استخدام خود را در زمان تحصیل انجام دهید تا بعد از پایان دوره تحصیلی در جایی مشغول به کار شوید. دانشجویانی که اقدام به چنین کاری می کنند بعد از پایان دوره تحصیلی خود باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. البته به شما 18 ماه فرصت داده خواهد شد.

اما اگر در دوره ی تحصیلی خود به جست و جوی کار بپردازید مسلما زودتر می توانید کار مورد علاقه خود را پیدا کرده و کارهای مربوط به اقامت را نیز انجام دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در صورت پیدا نکردن کار در این دوره 18 ماه امکان ماندن شما در کشور آلمان دیگر وجود نخواهد داشت. پس اگر می خواهید کارها را به روال بیاندازید جست و جوی کار و شغل را زودتر شروع کنید تا با مشکلاتی از این دست مواجه نشوید.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت به کشور آلمان به دلیل کار یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش هاییست که مهاجران می توانند برای آن اقدام کنند. برای اخذ ویزای کاری دو روش وجود دارد.

اخذ ویزای کاری به آلمان از طریق پیشنهاد کاری:

یکی از راه های اخذ ویزای کاری آلمان این است که کارفرمای شما در کشور آلمان دعوت نامه ای برایتان بفرستد. این روش یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به آلمان به شمار می رود. برای اینکه راحت تر بتوانید ویزای کاری آلمان را بگیرید دعوت نامه کاری کاملا به دردتان خواهد خورد. برای دریافت دعوت نامه کاری به مدارک و سوابق کاری و تحصیلی نیاز دارید.

این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و برای کارفرما فرستاده شوند. چنانچه موارد فرستاده شده مورد تایید کارفرما قرار بگیرند کارفرما با ارسال یک دعوت نامه به شما کار دریافت ویزا را برایتان آسان تر می کند. البته همان طور که دریافت دعوت نامه از سمت کارفرما برای شما کارساز بوده و کار مهاجرتی شما را به راحت تر می کند این کار برای یک کارفرما سختی های خاص خودش را دارد، زیرا یک کارفرما شما را برای کشور آلمان ضمانت کرده و تعهدی به کشور خود ارائه می دهد.

جست و جوی کار در آلمان:

دومین روش برای اخذ ویزای کاری آلمان از طریق جاب سیکر می باشد. بر اساس این روش از مهاجرت های کاری فرد باید به مهارت خاصی تسلط داشته و حداقل دارای مدرک تحصیلی لیسانس و سابقه ی کار اجرایی در زمینه ی رشته تخصصی خود باشد. اگر مهارت فرد با لیست نیروی تخصصی مورد نیاز کشور آلمان همخوانی داشته باشد فرد می تواند از این طریق ویزای خود را برای مهاجرت به آلمان اخذ نماید.

البته شرایط اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان از این طریق به مرور زمان ( از سال 2021) راحت تر شده است. در صورتی که دو سال به صورت تخصصی تحصیل کرده و مدارک شما هم مورد تایید کشور آلمان قرار بگیرد ( و البته به زبان انگلیسی یا آلمانی هم تسلط داشته باشید) می توانید به راحتی ویزای مهاجرت به آلمان را اخذ نمایید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان می باشد. در حال حاضر سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت صورت می گیرد. از طریق ثبت شرکت می توان اقامت و حتی تابعیت این کشور را هم بدست آورد. برای اینکه بتوانید از طریق ثبت شرکت در کشوری مانند آلمان سرمایه گذاری خود را شروع کنید در ابتدا باید طرح اجرایی شما توسط اتاق بازرگانی آلمان مورد تایید قرار بگیرد. در صورتی که طرح شما برای کشور آلمان سود آور باشد به طور حتمی با طرح شما موافقت خواهد شد. هزینه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت( سرمایه اولیه) چیزی در حدود 25 هزار یورو می باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

 • شناسنامه
 • عقدنامه
 • پاسپورت
 • مدارک مربوط به دارایی و اموال
 • سوابق شغلی و تحصیلی
 • گواهی سوء پیشینه
 • آزمایشات پزشکی

چگونه به دبی مهاجرت کنیم

مهاجرت ازدواج به کشور آلمان

ازدواج یکی از راه های مهاجرت به کشور آلمان است که از طریق آن می توان مقدمات اخذ تابعیت آلمان را هم فراهم کرد. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج شرایط عمومی به خصوصی دارد. به عنوان مثال، تسلط فرد به زبان آلمانی لازمه ی مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج است. سطح زبان آلمانی متقاضی مهاجرت به آلمان باید حداقل A1 باشد.

اگر فردی دارای شرایط به خصوصی بوده و همسر خود را یا به دلیل فوت یا به دلیل طلاق از دست داده باشد باید این موضوع را با ارائه ی مدارک مربوطه ثابت نمایند. دولت آلمان حداقل سن ازدواج را برای جوانان هجده سال اعلام کرده است اما با اجازه ی والدین می توان این سن را تا شانزده سالگی نیز کاهش داد.

برای اخذ تابعیت آلمان باید شرایطی را در نظر داشته باشید. چه به عنوان زن و چه به عنوان یک مرد برای مهاجرت به آلمان و ازدواج در این کشور تقاضا داده باشید از شرایط برابری برخوردار خواهید بود. ازدواج با یک تبعه ی آلمانی امکان اخذ هر دو مورد اقامت و تابعیت را در اخیار شما قرار خواهد داد. در ابتدا باید اقامت و سپس به دنبال آن تابعیت این کشور را بدست آورد. در این خصوص باید دو سال از ازدواج گذشته باشد. بعد از سه سال اقامت در کشور آلمان هم می توان تابعیت این کشور را بدست آورد.

با اخذ تابعیت کشور آلمان فرد به حقوق شهروندی این کشور نیز دسترسی پیدا می کند. حق رای، تحصیل در کشور آلمان، کار و … از جمله مهم ترین حقوقی هستند که با اخذ تابعیت آلمان فرد می تواند به آن دسترسی داشته باشد.

مهاجرت تولد فرزند به کشور آلمان

اخذ ویزا و مهاجرت به کشور آلمان از طریق تولد فرزند یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان می باشد. در مورد موضوع مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند باید به دو قائده ی کلی توجه کرد. فرزندی که در کشور آلمان به دنیا می آید طبق یک اصول کلی و حاکم بر قوانین تولد فرزند در این کشور می تواند تابعیت آلمانی خود را از پدر و مادر خویش اخذ کند. یعنی اگر پدر و مادر فرزندی که در این کشور به دنیا می آید آلمانی باشد به راحتی این تابعیت به فرزند هم انتقال پیدا می کند. این همان قائده ایست که از آن به عنوان «تابعیت خون» یاد می کنند.

البته روش دیگری هم برای اخذ تابعیت کشور آلمان از طریق تولد فرزند وجود دارد. گرچه تابعیت خون قانون حاکم بر تولد فرزند در این سرزمین است. در صورتی که فرزند دارای پدر و مادر بدون تابعیت و یا به صورت کلی نامعلوم باشد می توان تابعیت کشور آلمان را بر اساس قائده ی اخذ تابعیت آلمان بر اساس خاک به کودک اعطا کرد. کودکانی که دارای چنین شرایطی هستند بعد از تاریخ یک ژانویه سال 2000 تابعیت کشور آلمان به آن ها تعلق گرفته است.

در پایان

مردم عزیز کشورمان هم در کنار مهاجرت به ترکیه به مهاجرت به کشور آلمان هم فکر میکنند؛ زیرا کشور آلمان یکی از توریست پذیرترین و مهاجرپذیرترین کشورهاییست که توجه بسیاری از افراد را برای انجام اهداف مهاجرتی( مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه گذاری) به خود جلب کرده است. متقاضیانی که برای اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان اقدام می کنند برای به فعلیت رساندن هدف خود باید به باید هزینه هایی را هم در نظر بگیرند. این هزینه ها در حول محور هزینه ی اخذ ویزای آلمان، هزینه ترجمه مدارکی که برای اخذ ویزای آلمان ارائه می شود، هزینه بلیط هواپیما، هزینه ارزشیابی اموال و هزینه ی آزمایشات پزشکی نیاز دارند.

سوالات متداول

به چند روش میتوانیم به کشور آلمان مهاجرت کنیم؟

شما میتوانید به 5 روش به کشور آلمان مهاجرت کنید که در این چگونه به طور کامل ما به بررسی این پنچ مورد پرداخته ایم.

آیا دریافت اقامت دائم از آلمان امکان پذیر است؟

بله، در کشور آلمان هم امکان دریافت اقامت دائمی از طریق سرمایه گذاری، تولد فرزند و… وجود دارد.

کم هزینه ترین راه برای مهاجرت به آلمان کدوم روش است؟

مهاجرت از طریق کار کم هزینه ترین راه برای مهاجرت به کشور آلمان است.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کنعان متین گفت:

  سلام. دوست من که یک تبعه آلمانی تبار است می خواهد برای من دعوتنامه بفرستد . آیا باید وثیقه بدهد؟ اگر من بعد از رفتن به انجا ( باآن دعوتنامه) برنگردم و تقاصای پناهندگی کنم ، برای ایشون چه مشکلی پیش می آید؟ آیا اورا توبیخ یا جریمه میکنند ؟ آیا وثیقه اش بلوکه میشود؟

شاید دوست داشته باشید