دریافت ویزای تحصیلی کانادا ساده ترین راه برای اقامت در کاناداست. یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل کشور کانادا می باشد. امروزه دانشجویان زیادی به دنبال تحصیل در کالج و دانشگاه‌های این کشور هستند؛ اما سوال اینجاست چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم؟ و شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

برای سفر به کانادا باید یکی از ویزاهای این کشور را داشته باشید. در واقع راحت‌ترین راه اقامت در کانادا ویزای تحصیلی است. البته بسیاری از جوانان تنها قصد تحصیل در این کشور را دارند و مایل به ادامه زندگی در آن نیستند.

ویزای تحصیلی امکان اقامت و زندگی در کانادا را برای دانشجویان فراهم می‌کند. اغلب برای برنامه‌های 6 ماهه، نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نیست؛ اما برای دوره‌هایی که بیشتر از این مدت طول می‌کشد، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرایط و مدارک خاص خود را دارد. پیشنهاد می‌دهیم در ادامه همراه چگونه باشید که با شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا بیشتر آشنا شوید.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

هر آنچه باید از دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدانید

برای دریافت ویزای تحصیلی، دو روش وجود دارد. در روش اول به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت مربوطه باید اقدام کرده یا اینکه فرم‌های مربوطه را پر کنید. این فرم از طریق سایت مهاجرت و شهروندی کانادا یعنی CIC قابل دریافت است. اغلب درخواست‌های کتبی دوبرابر بیشتر از روش‌های اینترنتی زمان می‌برند؛ بنابراین بهتر است پیش از هرکاری، شرایط خود و زمان مورد نیاز جهت بررسی درخواست را درنظر بگیرید.

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم

تمامی راه های مهاجرت به کانادا

در ثبت‌نام اینترنتی به یک کارت اعتباری یا کارت دبیت نیاز دارید. همچنین اسکن مدارک نیز لازم است. اغلب اداره گذرنامه لیست مدارک موردنیاز را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. در صورت مواجه شدن با مشکل از یکی از این ادارات درخواست کمک کنید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا به‌صورت اینترنتی

اگر دانشجو هستید و قصد دارید در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا تحصیل کنید، در ابتدا باید نامه پذیرشی از دانشگاه داشته باشید. در ادامه برای آنکه اطلاعات کافی در اختیارتان قرار بگیرد، به طور مفصل تمامی مراحل اخذ ویزای اینترنتی را شرح می‌دهیم.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

پیش از هر اقدامی باید یک نامه رسمی و استاندارد از یکی از مؤسسات آموزش عالی که قصد تحصیل در آن را دارید، دریافت کنید. لازم به ذکر است برخی از دانشجویانی که در کبک تحصیل کرده‌اند، باید جهت تحصیل در کانادار موافقت‌نامه‌ای با عنوان CAQ از سوی دولت کبک دریافت کنند. این نامه از دانشگاه به‌صورت آنلاین یا حضوری قابل دریافت است.

دریافت بسته ویزای تحصیلی

در این مرحله باید بسته ویزای تحصیلی کانادا را از یکی از سه روش زیر دریافت کنید:

 • سفارت کانادا در کشور مبدأ؛
 • اداره گذرنامه؛
 • سایت CIC.

برخی از افراد که در کشورهای خاصی زندگی می‌کنند، ممکن است نیاز به اخذ مجوز اقامت موقت داشته باشند. این مرحله نیز هم‌زمان با پیگیری‌های لازم برای دریافت مجوز تحصیلی پیش می‌رود.

تکمیل فرم سؤالات در سایت CIC

برای دریافت بسته ویزای تحصیلی کشور کانادا باید به چند سؤال در سایت CIC در رابطه با خودتان پاسخ دهید. این سؤالات مشخص می‌کنند که آیا شرایط لازم برای دریافت ویزای کانادا را دارید یا خیر؟! همچنین لیست مدارک موردنیاز پس از پاسخ دهی به این سوالات در اختیارتان قرار می‌گیرد.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

دریافت کد تأییدیه و مصاحبه

این مرحله یکی از هیجان‌بخش‌ترین قسمت‌های دریافت ویزای تحصیلی است؛ زیرا اگر شرایط شما در سایت CIC پذیرفته شده باشد، کد تاییدیه‌ای برای شما ارسال می‌شود. توجه داشته باشید این کد تنها به مدت 60 روز اعتبار دارد.

توصیه می‌کنیم صفحه‌ای را که این کد در آن درج شده است، پرینت بگیرید؛ زیرا برای مراحل بعدی به آن نیاز دارید. این صفحه شامل برگه راهنما برای ارائه درخواست، میزان تخمین شهریه و فهرستی از مدارک موردنیاز است.

ناگفته نماند برخی از متقاضیان باید برای مصاحبه و پاسخ به تعدادی سؤال، به یکی از ادارات گذرنامه محل زندگی خود بروند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مهم‌ترین بخش دریافت ویزای تحصیلی در کشور کانادا، داشتن شرایط لازم برای ورود و تحصیل در این کشور است. برای دریافت پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کانادا در ابتدا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی متناسب با دانشگاه مربوطه همچون IELTS با نمره 6 و بالاتر؛
 • داشتن معدل بالای 14 در سه سال نهایی دبیرستان؛
 • قبولی در کنکور و دانشگاه ایران برای برخی از رشته‌ها.

لازم به ذکر است در مرحله پذیرش نیازی به ریز نمرات دانشجو نیست؛ البته با توجه به شرایط هر دانشگاه این موضوع متفاوت است.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی

به طور کلی سن  تحصیل در کانادا از قبل از 18 سالگی برای تحصیل در مدارس این کشور و تا 40 سالگی برای تحصیل در دوره دکترا درنظر گرفته شده است.

برخی از متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی علاقه چندانی به تحصیل در دانشگاه و اخذ مدرک آکادمیک ندارند، به همین جهت این افراد می‌توانند در کالج‌ها به تحصیل بپردازند. دوره‌های کالج اغلب برای افرادی با رنج سنی 16 الی 24 سال پیشنهاد می‌شود. پس از تحصیل در کالج به‌راحتی قادر به ورود به بازار کار در این کشور هستید.

توجه داشته باشید برای تحصیل در دوره کارشناسی 23 سال سن، در کارشناسی ارشد 28 سال و برای دکتری 35 سال سن نیاز دارید؛ البته تمامی این شرایط با توجه به رشته مورد تقاضا متغیر است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزا پس از تکمیل فرم‌های لازم، دریافت پذیرش از دانشگاه و داشتن شرایط سنی متناسب، باید مدارک موردنیاز را تهیه کنید. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 • اسکن از پاسپورت معتبر خود؛
 • ترجمه سه سال آخر تحصیلی متقاضی و ارسال آن با فرم PDF؛
 • ترجمه شناسنامه؛
 • هزینه پذیرش Admission Fee؛
 • آدرس محل سکونت، شماره تماس و کد پستی؛
 • ارائه مدرک عدم سوءپیشینه و آزمایش‌های پزشکی؛
 • تکمیل فرم مربوطه اعم از درج نام پدر و مادر.

توجه داشته باشید برای افرادی که از آسیا و آفریقا متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند، مدارک احراز هویت زیستی همچون عکس و اثر انگشت نیز لازم است.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

اخذ ویزا تحصیلی با مدرک دیپلم

بسیاری از افراد قصد دارند با مدرک دیپلم خود وارد کانادا شوند و به ادامه تحصیل بپردازند. این افراد نیز مانند سایر متقاضیان، قادر به تحصیل در کالج یا دانشگاه هستند. اغلب تحصیل در کالج انتخاب بهتری برای این اشخاص است؛ زیرا پس از آن قادرند به بازار کار وارد شوند.

توجه داشته باشید پس از کالج، توانایی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را نیز داشته و امکان ثبت‌نام برای ادامه تحصیل را دارید. به طور کلی بهترین زمان برای ورود به کالج یا دانشگاه پس از پایان دبیرستان است؛ اما به توجه به رشته و دانشگاه مورد تقاضا می‌توانید بین 1 الی 6 سال وقفه بین تحصیل خود داشته باشید.

اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

برای تحصیل در کانادا در دوره‌های CA ارائه مدرک زبان الزامی نیست؛ اما بدون‌شک داشتن این مدرک امتیاز مثبتی برای شما محسوب می‌شود. برای تحصیل در دوره‌های AA و AS ارائه مدرک زبان متناسب با شرایط دانشگاه لازم است.

البته ناگفته نماند اگر از دیگر شرایط لازم برای تحصیل در کانادا بهره‌مند باشید، قادرید در دوره‌های زبان‌آموزی کالج شرکت کنید و زبان فرانسوی یا انگلیسی بیاموزید.

هزینه تحصیل در کانادا

بدون‌شک یکی از موضوعاتی که قبل از اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در کشور کانادا باید به آن توجه کنید، هزینه‌های پیش‌رو است. در واقع داشتن تمکن مالی در هرسال برای تحصیل در این کشور نیاز است.

با توجه به رشته انتخابی، کالج محل پذیرش، نوع اقامت و تابعیت هزینه تحصیل متفاوت است. به طور کلی هزینه کالج برای افرادی که تابعیت کشور کانادا را دارند، متولد این کشور هستند یا اینکه بیش از 5 سال اقامت دائم (تحصیل در دوره ابتدایی) در کانادا را داشته‌اند، تقریباً نصف دانشجویان خارجی است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

موارد مختلفی در تخمین هزینه‌های لازم برای تحصیل در کانادا دخیل هستند؛ اما باید بگوییم که هزینه تحصیل در این کشور تقریبا نصف هزینه تحصیل در آمریکاست. به طور کلی هزینه دریافت ویزای تحصیلی برای کشور کانادا به موارد زیر بستگی دارد:

 • رشته تحصیلی: رشته انتخابی در هزینه‌ها بسیار تأثیر دارد. به عنوان مثال تحصیل در رشته‌های هنری بسیار ارزان‌تر از رشته‌های پزشکی مانند دندان‌پزشکی و داروسازی است.
 • نوع دانشگاه: دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه همچون دانشگاه‌های ایران در هزینه‌ها مؤثر است.
 • مقطع تحصیلی: اغلب تحصیل در مقطع لیسانس گران‌تر از فوق‌لیسانس و دکتراست.
 • رتبه کشوری و جهانی دانشگاه.

همچنین شهری که کالج یا دانشگاه در آن قرار دارد، در هزینه‌های مالیاتی و میانگین هزینه زندگی متقاضی تأثیرگذار است.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

مدت‌ زمان اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدت‌زمان بررسی مدارک ارسال شده و شرایط متقاضی با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است. اغلب این دوره حداقل بین 4 الی 6 هفته زمان می‌برد؛ همچنین گاهی اوقات این بررسی‌ها نزدیک به 20 هفته طول می‌کشد.

لازم به ذکر است با توجه به حجم تقاضای بالا برای تحصیل در کانادا، این دوره ممکن است زمان زیادی را ببرد. همچنین اگر متقاضی نزدیک به انتهای سال تحصیلی خود درخواست اخذ ویزا را بدهد، این دوره کمی طولانی‌تر می‌شود.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست. به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند به این کشور مهاجرت کنند. همچنین به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر با سطح علمی بالا در کانادا، جوانان زیادی طرفدار تحصیل در این سرزمین هستند.

یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا، دریافت ویزای تحصیلی است. پذیرش در یکی از کالج‌های کانادا مزیت‌های زیر را به همراه دارد:

 • دریافت ویزای کانادا؛
 • اقامت موقت تحصیلی؛
 • دریافت ویزا برای والدین؛
 • دریافت ویزا برای همراه فرد؛
 • اخذ ویزای کار موقت؛
 • اجازه کار تمام‌وقت برای همراه دانشجو.

بسیاری از والدین نیز به دنبال تحصیل فرزندشان در کالج‌های این کشور هستند. در واقع نوجوانان با تحصیل در کالج‌های کانادا و گذراندن تعدادی از واحدهای درسی، شرایط لازم برای ورود به بازار کار در بسیاری از رشته‌ها را کسب می‌کنند.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

سخن آخر

کشور کانادا با توجه به شرایط اقتصادی و امنیتی مطلوبی که دارد، بسیار از افراد را به سمت خود می‌کشاند. جوانان زیادی قصد دارند در این کشور تحصیل کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مدارک و شرایطی لازم است که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم.

همچنین داشتن تمکن مالی در اخذ ویزا موثر است. به طور کلی برای آنکه در این کشور تحصیل کنید باید شرایط لازم از نظر سن، مدارک تحصیلی، تمکن مالی، مدرک زبان و دیگر موارد نامبرده را داشته باشید.

سوالات متداول
به چند روش میتوانیم ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنیم؟

دو روش، در این مقاله به بررسی هر دو روش ( اینترنتی و کتبی) پرداخته ایم، تا شما با توجه به شرایط خود یکی از این دو روش را انتخاب کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا داریم؟

بله،شما پیش از هر اقدامی باید یک نامه رسمی و استاندارد از یکی از مؤسسات آموزش عالی که قصد تحصیل در آن را دارید، دریافت کنید.

آیا تحصیل در کانادا محدودیت سنی دارد؟

بله، سن  تحصیل در کانادا از قبل از 18 سالگی برای تحصیل در مدارس این کشور و تا 40 سالگی برای تحصیل در دوره دکترا درنظر گرفته شده است.

چه مدت طول میکشد تا ویزا تحصلی کانادا را دریافت کنیم؟

اغلب این دوره حداقل بین 4 الی 6 هفته زمان می‌برد؛ همچنین گاهی اوقات این بررسی‌ها نزدیک به 20 هفته طول می‌کشد.