محمد خزائی 26 روز پیش بدون دیدگاه

استعلام بسته پستی با کد ملی + سامانه رهگیری محصول پستی

در صورتی که محصولی را به صورت اینترنتی خریده‌اید و یا منتظر یک بسته پستی خاص هستید، ممکن است دوست داشته باشید که از وضعیت بسته خودتان و مکان آن اطلاع داشته باشید. خوشبختانه اداره پست روش‌های مختلفی را برای پیگیری مرسوله‌های پستی شما ارائه کرده است که ساده‌ترین آن‌ها استعلام بسته پستی با استفاده از کد ملی می‌باشد. شما با استفاده از این روش می‌توانید بدون مراجعه به اداره پست و به صورت کاملا غیرحضوری می‌توانید از وضعیت و مکان مرسوله خودتان مطلع شوید. با ما در چگونه همراه باشید تا روش انجام این کار را با هم بررسی کنیم:

روش‌های مختلف استعلام بسته پستی

همانطور که گفته شد با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توانید از وضعیت بسته پستی خودتان مطلع شوید که متداول‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • استعلام بسته پستی با استفاده از کد رهگیری
 • استعلام بسته پستی با کد ملی
 • استعلام بسته پستی با کد USSD
 • استعلام بسته پستی پیشتاز

با ما همراه باشید تا نحوه پیگیری بسته پستی با استفاده از هر کدام از این روش‌ها را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم:

استعلام بسته پستی با کد ملی

این روش برای رهگیری مرسوله‌های سازمانی مثل گواهینامه، کارت سوخت، نظام وظیفه و… کاربرد دارد. از طریق این روش می‌توانید فقط با وارد کردن کد ملی یا پلاک ماشین خودتان، بسته‌های سازمانی که برای شما ارسال شده‌اند را به راحتی ردگیری نمایید. برای استعلام بسته پستی با کد ملی به سامانه Najatracking.post.ir مراجعه کنید. در صفحه باز شده نوع سند موردنظر خودتان را انتخاب کنید. انواع سندهایی که می‌توانید در این صفحه انتخاب کنید به شرح زیر هستند:

 • کارت سوخت
 • کارت ماشین
 • شناسنامه خودرو
 • گواهینامه
 • اسناد موتورسیکلت
 • اسناد مربوط به نظام وظیفه
 • اسناد مربوط به دیوان عدالت اداری
 • سیم کارت
 • و…

پس از انتخاب نوع سند، از شما خواسته می‌شود که کد ملی یا پلاک وسیله نقلیه مورد نظر خودتان را وارد نمایید و سپس اعداد مقابل کادر را وارد کنید. پس از وارد کردن این اطلاعات با کلیک روی کلید جستجو، وضعیت مرسوله مورد نظر به شما نمایش داده خواهد شد.


استعلام بسته پستی از طریق کد رهگیری

در صورتی که می‌خواهید مرسولات دیگری مثل بسته‌های پستی، خریدهای اینترنتی و… را ردیابی کنید، می‌توانید از طریق سامانه مرسولات این کار را انجام دهید. به این منظور باید وارد سامانه Tracking.Post.ir شوید و شماره مرسوله‌ای که توسط فرستنده در اختیار شما قرار گرفته است را در کادر موردنظر وارد کنید. شما باید این کد را در کادر تعیین شده وارد کنید و سپس روی علامت جستجو کلید کنید. در صورتی که اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، اطلاعات مرسوله یا بسته پستی به شما نمایش داده خواهد شد.

در صفحه باز شده اطلاعات مختلفی نظیر نوع پست، مبدا ارسال مرسوله، وزن، مبلغ بیمه و… را مشاهده خواهید کرد. همچنین ساعت و تاریخ تحویل مرسوله به اداره پست نیز در این صفحه نمایش داده می‌شود. بخشی که ما به دنبال آن هستیم، کادر آخرین وضعیت مرسوله است. در این کار وضعیت مرسوله موردنظر شما و مکان فعلی آن نمایش داده می‌شود. همچنین در صورتی که مرسوله تحویل شده باشد، اسم شخص دریافت کننده نیز نمایش داده می‌شود و به این ترتیب می‌توانید بفهمید که مرسوله به چه شخصی تحویل داده شده است.


استعلام بسته پستی با کد USSD

علاوه بر کد ملی، می‌توانید بسته‌های ارسال شده توسط ناجا را از طریق کد USSD نیز رهگیری کنید. برای این کار فقط کافیست شماره *10# را با استفاده از گوشی موبایل خودتان شماره‌گیری کنید تا وارد سامانه رهگیری بسته‌های پستی سازمانی شوید.

در منوی باز شده گزینه خدمات در دست اقدام و سپس پلیس +10 را شماره‌گری نمایید. سپس در صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه مدارک موردنیاز را جستجو کنید. در نهایت با وارد کردن کد ملی می‌توانید از آخرین وضعیت مرسوله موردنظر خودتان مطلع شوید.


تفاوت مرسوله عادی با مرسوله سازمانی

به صورت کلی دو نوع مرسوله وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ماهیت مختلف و در نتیجه روش پیگیری متفاوتی دارند.

 • مرسولات پستی عادی: این نوع مرسوله توسط شرکت پست ارسال و دریافت خواهند شد و رهگیری آن‌ها نیز توسط کد رهگیری ۲۴ رقمی انجام می‌شود.
 • مرسولات پستی سازمانی: این مرسولات شامل کارت ماشین، گواهینامه، نظام وظیفه و… می‌شوند و برای رهگیری آن‌ها از کد ملی استفاده می‌شود.

کد مرسوله چیست؟

زمانی که بسته‌ای را به اداره پست تحویل می‌دهید، یک کد رهگیری ۲۴ رقمی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این کد منحصر به فرد، فقط متعلق به مرسوله موردنظر شما است و از طریق وارد کردن آن در سایت اداره پست می‌توانید از آخرین وضعیت مروسله مطلع شوید. این کد از طریق پیامک به فرد ارسال کننده تحویل می‌شود و لازم است تا زمان ارسال کامل مرسوله آن را نزد خودتان نگه دارید. در واقع بدون در اختیار داشتن این کد نمی‌توانید مرسوله موردنظر را پیگری نمایید. همچنین با استفاده از این کد می‌توانید اطلاعاتی مانند فرد دریافت کننده، زمان تحویل توسط پست، وزن بسته و… را نیز مشاهده نمایید.


سخن نهایی

همانطور که دیدم با استفاده از کد رهگیری یا شماره ملی می‌توانید تمامی بسته‌هایی که توسط اداره پست برای شما ارسال می‌شوند را رهگیری و از آخرین وضعیت آن‌ها مطلع شد. همچنین این کد در صورت گم شدن مرسوله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین خاطر لامز است که تا زمان دریافت کامل بسته آن را نزد خودتان نگه دارید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید