امروزه کشور کانادا به یکی از مقاصد اصلی گردشگران، دانشجویان، سرمایه گذاران، پزشکان و … تبدیل شده است. جمعیت پایین و نیاز به نیروی ماهر و متخصص این کشور را به یکی از مهاجر پذیرترین نقاط دنیا تبدیل کرده است. در صورتی که شما نیز برای ادامه زندگیتان مهاجرت به کانادا را به عنوان هدف اصلی خود در نظر گرفته اید، چگونه را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

انواع مهاجرت به کانادا

اگر به عنوان یک دانشجو قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید و یا به عنوان یک شاغل می خواهید یک کار مناسبی را در این کشور پیدا کنید می توانید از طریق مهاجرت های تحصیلی و کاری برای این کشور اقدام نمایید. حتی ممکن است به قصد سرمایه گذاری به کاندا مهاجرت کرده و بخواهید مقیم در آن شوید.

به طور کلی، مهاجرت هایی که به کشور کانادا صورت می پذیرند به دلایل مختلف سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، درمانی، گردشگری، ازدواج، تولد فرزند و … انجام می شوند. تمامی این مهاجرت ها قوانین و شرایط خاص خود را دارد که طبیعتا آگاهی درمورد هر یک، راحتی بیشتری را در هنگام مهاجرت ها برای شما به همراه خواهد داشت. در این مقاله راه هایی مورد بررسی قرار گرفته است که از طریق آن می توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید.

1.مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت از طریق کار به کشور کانادا یکی از روش هایی است که راه ورود شما را به این کشور باز خواهد کرد. مهاجرت به کانادا از طریق کار مستلزم اخذ ویزای کاری به این کشور می باشد. کشور کانادا ویزاهای کاری مختلفی را برای متقاضیان کار در کانادا صادر می کند که شما می توانید بسته به شرایط خود یکی از آن ها را برای مهاجرتتان انتخاب نمایید.

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم و اقامت دائم یا موقت بگیریم
مهاجرت کاری به کانادا

در صورتی که تخصص و مهارت بالایی در مشاغل مورد نیاز کشور کانادا داشته باشید به راحتی می توانید این ویزاها را برای خود تهیه کرده و به این کشور مهاجرت نمایید. جاب افر، اسکیل ورکر، اسکیل ترید و … برنامه هایی هستند که برای مهاجرت متقاضان به کانادا تدارک دیده شده و هر کدام از آن ها دارای شرایطی متفاوت از دیگری می باشند. تفاوت این روش ها در نوع و سطح مهارت متقاضی و پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی می باشد.

به طور مثال، در صورتی که یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی را داشته باشید می توانید از طریق جاب آفر کارهای مهاجرتی خود را انجام دهید. این در حالتی است که مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی اسکیل ورکر تنها بر روی مهارت های شما تمرکز کرده است. پس در صورتی که مهارت بالایی در مشاغل مورد نیاز این کشور دارید می توانید به راحتی به کانادا مهاجرت کنید.

2.مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم و اقامت دائم یا موقت بگیریم
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کانادا

سرمایه گذاری یکی دیگر از راه هایی است که مسیر را برای مهاجرت شما به کشور کانادا باز خواهد کرد. روش های مختلفی مانند خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت و پرداخت سرمایه به بازار برای سرمایه گذاری در کشور کانادا وجود دارد که برخی از آن ها منجر به اقامت دائمی شده و برخی از آن ها هم چنین مزیتی را برای شما به دنبال نخواهند داشت. متقاضیانی که قصد اخذ ویزای سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا را دارند می توانند به نسبت شرایط و برنامه ای که برای سرمایه گذاری خود در این کشور دارند یکی از مناسب ترین گزینه های سرمایه گذاری در کانادا را برای خود انتخاب نمایند.

3.مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم و اقامت دائم یا موقت بگیریم
مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی دیگر از راه های مهاجرتی به این کشور می باشد. دانشجویان مقاطع مختلف برای اینکه بتوانند تحصیلات خود را در کشوری مانند کانادا ادامه داده و آن را به اتمام برسانند به ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهند داشت. اخذ ویزای تحصیلی از کشور کانادا به معنای اجازه ی ورود شما به این کشور برای تحصیل می باشد.

افرادی که قصد دارند بلافاصله بعد از تحصیلات خود مشغول به کار شوند می توانند برای تحصیل در کالج های کانادا اقدام کنند. کالج های کانادا دوره های تحصیلی می باشند که در آن آموزش مهارت در اولویت قرار داده شده است. به همین دلیل است که بعد از پایان این دوره به راحتی می توانید کار مورد علاقه خود را پیدا کنید. از مزیت های این روش از مهاجرت ها این است که شما بعد از چند سال کار و زندگی در این کشور می توانید از مزیت اقامت دائمی در این کشور نیز بهره مند شوید.

بورسیه تحصیلی از دیگر امتیازهایی است که می توانید در صورت نیاز از آن برخوردار شوید. در صورتی که شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا را دارید اما از عهده ی مخارج تحصیلی خود برنمی آیید می توانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

4.مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم و اقامت دائم یا موقت بگیریم
مهاجرت از طریق ازدواج

مهجرت به دلیل ازدواج در کشور کانادا یکی از راه های ورود به خاک این کشور می باشد. این روش از مهاجرت ها به روش اسپانسر شدن همسری که در کانادا اقامت دائم داشته و یا شهروند این کشور به شمار می آید صورت می گیرد. با مهاجرت به کشور کانادا از طریق ازدواج به راحتی می توان اقامت این کشور را اخذ کرد؛ اما باید به این نکته نیز توجه کنید که گرفتن اقامت کانادا از این روش مستلزم رعایت شرایطی خاص می باشد که هر دو طرفین باید به آن واقف باشند.

شرایط شخص اسپانسر:

  • اقامت دائمی و یا شهروند کشور کانادا بوده و حداقل 18 سال سن داشته باشد.
  • توانایی تامین هزینه های همسر خود را به مدت سه سال داشته باشد.
  • شخص نباید در کشور کانادا و یا حومه آن به جرایم جنسی، تهدید، جرایم علیه اشخاص، خشونت علیه خانواده محکوم شده باشد.
  • تا زمانی که اسپانسر شونده به عنوان مقیم دائم به این کشور می آید فرد باید به دولت کانادا تعهد بدهد که در این کشور سکونت خواهد داشت.
  • در زمان درخواست فرد نباید شریک و یا همسر دیگری هم داشته باشد.
  • در طی پنج سال گذشته اسپانسر شخص دیگری نشده باشد.

شرایط اسپانسر شونده:

  • حداقل دارای سن 16 سال باشد.
  • از تعهدات و وظایف خود نسبت به همسر خویش آگاه باشد.

شخصی که موفق به گرفتن اقامت دائمی در کشور کانادا می شود باید به مدت دو سال با همسر خود زندگی مشترکی را داشته باشد. در غیر این صورت حتی بعد از آن سال نیز اقامت وی باطل خواهد شد.

5.مهاجرت به سبب تولد فرزند در کانادا

در صورتی که به عنوان والدین کودک خود قصد دارید به کشوری مانند کانادا مهاجرت کنید می توانید تابعیت این کشور را برای فرزندتان اخذ نمایید. برای این کار به ویزای تولد فرزند نیاز خواهید داشت. اما به این نکته هم توجه لازم را داشته باشید که قانون تابعیت فرزند در کانادا بر اساس اصل خاک می باشد. بر این اساس این اصل کودکانی که در خاک کشور کانادا به دنیا می آیند می توانند تابعیت این کشور را به راحتی اخذ کنند.

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم و اقامت دائم یا موقت بگیریم
مهاجرت تولد فرزند در کانادا

از حقوق و مزایای تولد فرزند در خاک کشور کانادا می توان به حق تحصیل رایگان یا مزایای اجتماعی در این کشور اشاره کرد. علاوه بر این، فرزندی که با مهاجرت والدین خود در این کشور به دنیا می آید حق اقامت در کانادا یا سفر به کانادا در هر زمان بدون نیاز به ویزا را خواهد داشت.

در پایان

کشور کانادا یکی از ایده آل ترین نقاط دنیا برای مهاجرت می باشد. این کشور هر ساله افراد زیادی را به دلایل مختلف تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری و … به خود جذب می کند. هر کدام از این مهاجرت ها ویزای مخصوص خود را داشته و نمی توان از یک ویزا برای مهاجرت دیگری استفاده کرد. علاوه بر این، تمامی این مهاجرت ها قوانین و شرایط خاص خود را داشته که با آگاهی از آن ها می توان به راحت ترین شکل ممکن اقدام به مهاجرت نمود. به همین دلیل ما در این مقاله اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با چگونگی مهاجرت به کانادا به شرح شما دوستان درآورده و دلایل مختلف انجام این کار را به صورت مفصل بیان کردیم.

سوالات متداول
چرا تقاضای مهاجرت به کانادا و دریافت ویزا این کشور نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است؟

جمعیت پایین و نیاز به نیروی ماهر و متخصص، این کشور را به یکی از مهاجر پذیرترین نقاط دنیا تبدیل کرده است که مقصد اکثر دانشجویان، سرمایه گذاران، پزشکان و … کشور کانادا می باشد.

آیا میتوان ویزای کاری از کشور کانادا دریافت کرد؟

بله، کشور کانادا ویزاهای کاری مختلفی را برای متقاضیان کار در کانادا صادر می کند که شما می توانید بسته به شرایط خود یکی از آن ها را برای مهاجرتتان انتخاب نمایید.

دریافت ویزای سرمایه گذاری از کانادا امکان پذیر است؟

بله، روش های مختلفی مانند خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت و پرداخت سرمایه به بازار برای سرمایه گذاری در کشور کانادا وجود دارد که برخی از آن ها منجر به اقامت دائمی میشود.

آیا والدین فرزند هم میتوانند ویزای کانادا را دریافت کنند؟

بله، به این نکته هم توجه لازم را داشته باشید که قانون تابعیت فرزند در کانادا بر اساس اصل خاک می باشد یعنی فرزند باید در کشور کانادا به دنیا آمده باشید.