اشکان معروفی 407 روز پیش 1 دیدگاه

چگونه تبلت های هوشمند را در سامانه همتا رجیستر و فعال کنیم

در سال‌های گذشته شاهد قوانین جدیدی درخصوص رجیستر کردن گوشی‌های موبایل بودیم. این قوانین در جهت جلوگیری از ورود گوشی‌های موبایل بصورت قاچاق در کشور تصویب گردید و همچنین باعث شد تا دزدی گوشی‌های همراه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یابد. حال در مرحله دوم طرح رجیستری مقرر شده است تا دستگاه‌های تبلت نیز پس از خریداری شدن، رجیستر شوند. در این چگونه همانند آموزش ثبت گوشی در سامانه همتا به نحوه رجیستر کردن تبلت پرداخته و بصورت گام به گام شما را در رجیستری کردن تبلت خود همراهی خواهیم کرد. با ما در سایت چگونه همراه شوید.

آموزش رجیستر کردن تبلت

اولین کاری که لازم است تا پس از خریداری تبلت‌های سیمکارت خور انجام دهید، رجیستر کردن آن می‌باشد. برای رجیستر کردن تبلت خریداری شده لازم است تا در ابتدا شماره IMEI تبلت خود را پیدا کرده و آن را یادداشت نمایید. همچنین برای رجیستر کردن تبلت خود نیازمند یک عدد سیمکارت نیز می‌باشید.

برای رجیستر کردن تبلت راه‌های مختلفی وجود دارد که در این بخش به آموزش تصویری دو راه ساده خواهیم پرداخت.

روش اول رجیستر کردن تبلت

روش اولی که قصد آموختن آن را به شما داریم، رجیستر کردن تبلت با استفاده از کد دستوری *7777# می‌باشد. مراحل کار به این شکل است:

مرحله اول: سیمکارت خود را درون تبلت انداخته و سپس کد دستوری *7777# را شماره گیری نمایید.

کد دستوری *7777#
سیمکارت خود را جایگذاری کرده و کد دستوری #7777* را شماره گیری نمایید.

مرحله دوم: حال عدد مقابل گزینه فعالسازی یعنی عدد 2 را شماره گیری کنید و سپس روی گزینه Send کلیک کنید.

رجیستر کردن تبلت 2
عدد 2 را شماره گیری نمایید. سپس روی Send یا ارسال کلیک کنید.

مرحله سوم: کد IMEI یا شماسه 15 رقمی دستگاه تبلت خود را درون کادر پایین وارد کنید. سپس روی Send کلیک کنید.

رجیستر کردن تبلت 3
IMEI دستگاه خود را در کادر بالا وارد نموده و سپس روی گزینه Send یا ارسال کلیک نمایید.

مرحله چهارم: در آخر نیز کد فعالسازی دستگاه تبلت خود را وارد نمایید.

رجیستر کردن تبلت 4
در آخر نیز کد فعال‌سازی دستگاه خود را یافته و آن را درون کادر بالا وارد نمایید. سپس گزینه Send یا ارسال را بزنید.

به همین راحتی تبلت شما رجیستر خواهد شد.

دقت داشته باشید که اگر تبلت شما دو سیمکارته باشد، لازم است تا آن را بر روی دو سیمکارت رجیستر نمایید. برای اینکار سیمکارت دیگری را وارد اسلات دوم سیمکارت تبلت خود کرده و سپس مراحل بالا را مجددا با سیمکارت دیگرتان تکرار نمایید. همچنین دقت داشته باشید که برای اینکار لازم است تا کد IMEI دیگر تبلت خود را در مرحله سوم وارد نمایید. این کد با نام IMEI 2 شناخته می‌شود.

روش دوم رجیستر کردن تبلت

در روش دوم می‌بایست از اپلیکیشن همتا استفاده نمایید. این اپلیکیشن را می‌توانید با یک جست و جوی ساده در گوگل دانلود کنید.

مراحل کار در روش دوم به شکل زیر است:

مرحله اول: وارد اپلیکیشن همتا شده و شماره تلفن خود را درون کادر شماره تلفن همراه وارد نمایید. سپس روی ارسال رمز عبور کلیک کنید.

رجیستر کردن تبلت 5
وارد برنامه همتا شده و شماره تلفن خود را درون کادر شماره تلفن همراه وارد کنید. سپس روی ارسال رمز عبور کلیک کنید.

مرحله دوم: یک کد شش رقمی یکبار مصرف به مشاره شما پیامک خواهد شد که لازم است تا آن را درون کادر زیر وارد کنید. پس از وارد کردن کد، وارد صفحه خود در اپلیکیشن همتا خواهید شد.

رجیستر کردن تبلت 6
کد یکبار مصرف 6 رقمی که بریتان ارسال شده را درون کادر بالا جایگذاری کنید.

مرحله سوم: بر روی گزینه فعالسازی کلیک کنید.

رجیستر کردن تبلت 7
روی گزینه فعالسازی در بالای صفحه کلیک کنید.

مرحله چهارم: حال شماره تلفن خود را درون دو کادر بالا وارد کنید. همچنین شناسه IMEI تبلت خود را نیز در کادر شناسه دستگاه IMEI وارد نمایید. در نهایت نیز کد فعالسازی دستگاه خود را درون کادر کد فعالسازی وارد کرده و سپس روی گزینه فعالسازی کلیک نمایید.

رجیستر کردن تبلت 8
شماره تلفن خود را در دو کادر بالایی وارد نموده و شناسه IMEI دستگاه خود را در کادر شناسه دستگاه وارد کنید. سپس کد فعالسازی روی جعبه یا کارت گارانتی دستگاه خود را در کادر کد فعالسازی وارد نموده و روی گزینه فعالسازی در پایین صفحه کلیک کنید.

نحوه یافتن IMEI و کد فعالسازی تبلت

حال این سوال پیش می‌آید که IMEI تبلت خود را چگونه پیدا کنیم. برای پیدا کردن IMEI دستگاه تبلت خود کافیست تا به پشت جعبه آن مراجعه نمایید. در پشت جعبه تبلت یا درون جعبه آن، کدهای IMEI آن موجود می‌باشد. همچنین اگر مدهای IMEI دستگاه تببت خود را در پشت جعبه و درون آن پیدا نکردید، پشت باطری تبلت خود را نگه کنید. ممکن است کد IMEI تبلت شما در پشت جایگاه باطری نوشته شده باشد. البته دقت داشته باشید که اگر باطری تبلت شما غیر قابل جدا شدن است، از جداکردن باطری خودداری نمایید. کد IMEI دستگاه تبلت شما در قالب شکل زیر می‌باشد.

کد IMEI
نمونه‌ای از کدهای IMEI یک دستگاه دوسیمکارته

چنانچه موفق به یافتن IMEI دستگاه خود نشدید یا جعبه دستگاه را دور انداخته بودید، کافیست تا کد دستوری *#06# را شماره گیری نمایید تا کدهای IMEI دستگاه تبلت شما نمایان شود.

نمایش IMEI
برای مشاهده IMEIهای دستگاه خود از کد دستوری #06#* استفاده نمایید.

برای یافتن کد فعالسازی دستگاه خود نیز کافیست تا روی جعبه یا کارت گارانتی خود را بخوانید. کد فعالسازی بر روی جعبه یا کارت گارانتی چاپ شده است و دارای یک روکش سربی می‌باشد که با تراشیدن روکش سربی به کد فعالسازی تبلت خود دست پیدا خواهید کرد. فقط توجه داشته باشید که در حین تراشیدن روکش سربی، کد فعالسازی را مخدوش نکنید.


آیا تبلت‌های بدون سیمکارت نیز نیازی به رجیستر کردن دارند؟

رجیستر کردن تبلت تنها منحصر به تبلت‌های سیمکارت خور می‌باشد و تبلت‌هایی که اسلات سیمکارت ندارند نیازی به رجیستر کردن نخواهند داشت. شاید در آینده قوانین جدیدی برای رجیستر کردن تبلت‌های بدون سیکارت وضع شود. اما در زمان نگارش این مقاله، قانونی مبنی بر رجیستر کردن تبلت‌های بدون سیمکارت وجود ندارد.

پیامک عدم رجیستر بودن در تبلت‌ها

چنانچه پیامکی مبنی بر رجیستر نبودن بر روی سیمکارت شما ارسال شود چند حالت ممکن است.

حالت اول: رجیستر نکردن تبلت

 شما هنوز تبلت خریداری شده را رجیستر نکرده‌اید که در این صورت لازم است تا مراحل رجیستر کردن تبلت خود را طبق آموزش بالا انجام دهید.

حالت دوم: تعویض سیمکارت

اگر سیمکارت خود را تعویض کرده‌اید و این پیام برای شما آمده‌است، نیازی به توجه کردن به آن ندارید. این پیام به این دلیل برایتان می‌آید که شما پیش‌تر تبلت خود را با شماره دیگری رجیستر نموده‌اید و با تعویض سیمکارت خود، سامانه همتا فرض می‌کند که خریدار جدید تبلت هستید. پس به این پیام بی توجه باشید.

حالت سوم: تعمیر دستگاه

 اگر دستگاه تبلت خود را تعمیر کرده‌اید و شناسه IMEI آن تغییر یافته است، چنین پیامی برای مبنی بر رجیستر نبودن دستگاه تبلت‌تان برای شما ارسال می‌شود. در اینصورت لازم است تا در اپلیکیشن همتا بر روی گزینه ثبت گوشی تعمیراتی کلیک کرده و درخواست خود را ثبت نمایید.

حالت چهارم: ورود تبلت بصورت مسافرتی

اگر تبلت سیمکارت خور خود را در کشور دیگری خریداری کرده‌اید و به ایران آورده‌اید، لازم است تا دستگاخ تبلت خود را در گمرگ اظهار نمایید. سپس مراحل رجیستر کرده را همانند آموزش بالا انجام دهید. در غیر اینصورت تنها تا 30 روز می‌توانید از خدمات اپراتورهای داخلی استفاده نموده و پس از این مدت، دستگاه شما امکان استفاده از خدمات اپراتورهای داخلی را بغیر از شبکه رومینگ نخواهد داشت.

حالت پنجم: استفاده از اسلات دوم تبلت

در صورتی که تنها یکی از اسلات‌های تبلت خود را رجیستر کرده‌ باشید، در صورت استفاده از اسلات دوم سیمکارت تبلت، پیان عدم رجیستری برای شما ارسال خواهد شد. در این صورت اسلات دوم تبلت خود را نیز درست مشابه کاری که برای اسلات اول انجام دادیم، رجیستر کنید.

حالت ششم: ورود تبلت بصورت قاچاق

ممکن است دستگاه شما بصورت قاچاق وارد کشور شده باشد و در گمرک کشوری اظهار نشده باشد. در این صورت لازم است تا پیش فروشنده رفته و مشکل را گزارش کنید و بخواهید که وجه شما را بازگردانده و یا یک دستگاه تبلت قانونی به شما دهد. در صورتی که فروشنده از این امر امتناع کرد، لازم است تا شکایتی اینترنتی از طریق سازمان تعزیرات حکومتی و یا سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان ثبت نمایید.


جمع بندی

فعالسازی دستگاه‌های تبلت سیمکارت خور یکی اولین کاریست که باید پس از خرید تبلت خود انجام دهید. در این مقاله به آموزش دو روش برای رجیتسر کردن تبلت پرداختیم که می‌توانید از هریک از آنها برای رجیستر کردن دستگاه خود استفاده نمایید. همچنین روش پیدا کردن کدهای IMEI و کد فعالسازی دستگاه را نیز آموزش دادیم. دقت داشته باشید که دستگاه‌های تبلت دوسیمکارته دارای دو کد IMEI می‌باشند که لازم است تا از هر دو کد برای رجیستر کردن دستگاه استفاده کنید. هرچند اگر تنها قصد استفاده از یک اسلات سیمکارت دستگاه خود را دارید، نیازی به رجیستر کردن اسلات دوم نمی‌باشد. البته بهتر است که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، اسلات دوم را نیز رجیستر نمایید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سارا گفت:

    سلام و وقت بخیر. متاسفانه در گمرک امام مطلبی راجع به رجیستری تبلت بیان نشده و کسانی که خبر ندارند با مشکلات عدیده مواجه خواهند شد.

شاید دوست داشته باشید