اکثر بچه گربه ها در حدود سن 6 تا 8 هفتگی به سرپرستی گرفته می شوند.آن ها معمولا قبل از آن از شیر مادرشان گرفته  شده اند و غذای جامد می خورند. مهم است که غذا دادن به بچه گربه ها با رژیم غذایی کاملی که شامل ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مقوی مفید و باکیفیت می شود، غذا دهید.

این مقاله هرچیزی را که نیاز است بدانید درباره این که چه غذایی به بچه گربه ها بدهید، چه اندازه و هرچند وقت یکبار به آنها غذا بدهید و چه زمانی لازم است غذای آنها به غذای گربه بزرگسال تغییر کند را توضیح خواهدداد.

چه غذایی به بچه گربه ها بدهید.

نیازهای غذایی بچه گربه شما از نیازهای غذایی یک گربه بزرگسال متفاوت خواهندبود. برای کمک به رشد همراه با سلامتی و نیرومندی یک بچه گربه، معمولا غذای آنها نیاز دارد به:

  • سطوح پروتئین بالاتر
  • کالری های بیشتر در هر ظرف
  • مقدارهای بیشتری از مواد مقوی معین (مانند کلسیوم)

دکتر دامپزشک خانم مارجی شرک، عضو تنها کلینیک دامپزشکی گربه ها در اتاوای کانادا، جزئیات نیاز های غذایی بچه گربه ها را در کنفرانس مرکزی دامپزشکی در شهر کانزاس را بدین صورت توصیف می کند: «گربه‎ های جوان نیازهای رشدی دارند که شامل افزایش میزان پروتئین موردنیاز حیوان و کلسیم و فسفر بیشتر می شود.»

احتمالا بچه گربه جدید شما مقدار زیادی انرژی دارد و مشغول شلوغ کردن است، بنابراین غذای آنها نیاز به حمایت و تقویت کردن بدن آنها دارد، به همان اندازه که کالری می سوزانند به اظافه ی انرژی که برای رشد مصرف می کنند.

چگونه به بچه گربه ها غذا بدهیم + انواع، مقدار و وقت غذا دادن

دادن غذای تر در مقایسه با غذای خشک به بچه گربه ها

غذای تر و خشک گربه معمولا در فرموله های (کنسروهای) بچه گربه، در دسترس هستند و برای هرکدام مزایا و معایبی وجود دارند. برای این که تصمیم بگیرید که کدام انتخاب مناسب ترین انتخاب برای نیازهای بچه گربه شما است، با دامپزشک بچه گربه خود صحبت کرده و توصیه آنها را بشنوید. در ادامه به معایب و مزایای هرکدام از غذاهای تر و خشک اشاره می کنیم:

غذای تر گربه

رطوبت بالاتری دارد، بنابراین می تواند در نگه داشتن بچه گربه ها با آب کافی در بدن، تمیزکردن مجاری ادراری و کمک به سالم ماندن کلیه ها، سودمند باشد. با این وجود، غذای تر معمولا بیشتر به دندان می چسبد که می تواند همراه با بیماری دندانی و مشکلات دردناک کرم خوردگی دندان برای گربه ها باشد.

غذای خشک گربه

برای غذادادن در خانه هایی که چند (بیش از یک) گربه دارند راحت تر است و می تواند به پاک کردن جرم دندان کمک کند. با اینحال، بعضی گربه ها ممکن است در خوردن غذای خشک گربه زیاده روی کنند و اضافه وزن پیدا کنند، که می تواند همراه با آرتروز، مشکلات قلبی، مشکلات فشار خون، مشکلات تنفسی یا دیابت قندی باشد، البته اگر بخواهیم فقط تعداد کمی از مشکلات را نام ببریم.

چه مقدار به بچه گربه غذا بدهید

بچه گربه ها در این سن کم به سرعت درحال رشد هستند و در مقایسه با گربه های بالغ، غذای بیشتری می خورند. ما می خواهیم برای بدن هایشان هرچیزی که برای رشد لازم است فراهم کنیم، ولی همچنین می خواهیم عادت های غذایی بلندمدت سالمی را نیز ایجاد کنیم.

دستورالعمل های تغذیه برای بچه گربه ها، بسیار باارزش هستند. بنابراین اکثر اوقات، استفاده کردن از دستورالعمل های بر روی پاکت یا قوطی غذا، برای شروع خوب است و بعد از آن شما می توانید غذا را همان اندازه که برای بچه گربه شما نیاز است، تنظیم کنید. دامپزشک شما می تواند با استفاده از فرمول های سوخت و ساز، تعداد کالری های موردنیاز روزانه بچه گربه را برا اساس وزن کنونی آن، محاسبه کند.

ما می خواهیم بچه گربه ها برای وعده غذاییشان گرسنه باشند، اما نمی خواهیم آنقدر احساس گرسنگی کنند که همه ی وعده غذاییشان را در چند ثانیه قورت دهند. اکثرا بچه گربه های کم سال ممکن است تا ظرف غذا را در یک وعده بخورند.

اگر بچه گربه شما لاغر است، ممکن است لازم باشد که ما نیاز های روزانه مربوط به کالری را  افزایش دهیم. اگر بچه گربه شما خیلی سریع وزن بالایی پیدا می کند، ممکن است که ما نیاز ها را کاهش دهیم. دامپزشک شما از ابزاری به نام امتیاز وضعیت بدن برای ارزیابی وزن بچه گربه شما استفاده می کند.

چگونه به بچه گربه ها غذا بدهیم + انواع، مقدار و وقت غذا دادن

نرخ رشد بچه گربه سالم

قانون کلی مبتنی بر تجربه در گربه ها این است که آنها معمولا هر ماه یک پوند وزن اضافه می کنند.

اکثرا، وزن یک بچه گربه در یک ماهگی یک پوند (4 هفتگی)، در دو ماهگی دو پوند (8 هفتگی) است و به همین صورت تا 4 یا 5 ماهگی ادامه پیدا می کند.

بچه گربه ها بیشتر رشد خود را (هم رشد قدی و هم وزن) تا حدود یک سالگی انجام می دهند و بعد از آن ثابت می مانند. اکثر صفحه های رشد استخوان ها در اسکلت بچه گربه، در یک سالگی متوقف می شوند.

دراین زمان، که بیشتر رشد گربه تمام شده است، دامپزشک معمولا رژیم غذایی بچه گربه شما را به رژیم غذایی گربه بالغ تغییر می دهد.

روش های تغذیه برای بچه گربه ها

دو روش اصلی برای غذادادن به بچه گربه ها وجود دارد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند، پس جزئیات را در نظر بگیرید و با دامپزشک خود درباره مقایسه تغذیه آزاد با تغذیه در وعده های غذایی، صحبت کنید.

روش تغذیه آزاد

تغذیه آزاد بچه گربه ها معمولا با غذای خشک که از پت شاپ خریداری کرده اید انجام می شود، با قراردادن ظروف آب و غذای گربه برای تمام مدت تا غذا به آسانی در دسترس باشد. این روش برای سرپرست های حیوان خانگی راحت است، مخصوصا اگر آنها برنامه های پرمشغله ای داشته باشند.

مزیت این روش غذا دادن این است که بچه گربه های شما می توانند هر زمان که بخواهند غذا بخورند و خودشان بطور دلخواه تنظیم کنند که چه اندازه غذا نیاز دارند.

یک عیب این است که بعضی از بچه گربه ها بیش از حد غذا می خورند و اضافه وزن پیدا می کنند. عیب دیگر این است که در خانه ای که از چند گربه نگهداری می کنند، گربه های بزرگتر به غذا دسترسی دارند و ممکن است غذای بچه گربه را بخورند.

این روش همیشه برای نیاز های گربه های بزرگتر، سلامتی بخش نیست، و گربه های با برتری و سلطه گری بیشتر ممکن است دسترسی بچه گربه به کاسه غذا را کنترل کنند. در این موارد، بچه گربه ممکن است مقدار کافی غذا برای خوردن پیدا نکند. زمانی که آنها یک کاسه تغذیه آزاد را با هم شریک هستند، دنبال کردن عادت های غذاخوردن یک گربه ی بخصوص، می تواند دشوار باشد.

یک راه برای حل کردن این مشکل استفاده کردن از وسیله خوراک دهنده ریزتراشه فعال است که فقط زمانی که ریز تراشه ی بچه گربه شما را شناسایی کرد، باز می شود. فقط مطمئن شوید که گربه دیگری مواظب این خوراک دهنده نباشد و مانع غذاخوردن بچه گربه شود.

روش تغذیه با وعده های غذایی

تغذیه بچه گربه ها با وعده های غذایی، دومین انتخاب برای غذا دادن است، این روش برای غذای تر مناسب است چون که نمی توان کل روز آن را جلوی گربه گذاشت. همچنین در خانه های با بیش از یک گربه، غذادادن با جیره های مخصوص در زمان های مشخص، برای نظارت این که هر گربه دقیقا چه اندازه و چه نوع غذایی می خورد، کمک کننده است.

تغذیه با وعده های غذایی از سرپرستان حیوان خانگی زمان بیشتری می گیرد و برنامه کارهای روزمره بیشتری نیاز دارد. در این روش غذادادن، شما نیاز است مطمین شوید که قادر هستید به اندازه کافی به بچه گربه خود غذا بدهید. تعدادی کاسه غذای گربه وجود دارند که بطور اتوماتیک با زمان سنج کار می کنند و در زمان های مشخص شده، مقدار اندازه گیری شده از غذای خشک را بیرون می دهند.

هم چنین بچه گربه ها هم ممکن است یاد بگیرند تا از رفتار شکار غریزی خود استفاده کرده و برای سهم غذای روزانه خود فعالیت کنند. این کمک می کند که بچه گربه هایتان را در سلامت روانی و فیزیکی نگه دارید.

تعداد زیادی کاسه های غذای تعاملی وجود دارند، مانند توپ هایی که غذای خشک را به آرامی پخش می کنند، و انتخاب های در دسترس دیگری که بچه گربه شما را مشغول می کنند تا غذایش را در چند ثانیه نخورد.

چند وقت یکبار به بچه گربه ها غذا بدهید

بچه گربه های با سن کمتر (6 تا 16 هفته) نیاز دارند که هر روز چند بار غذا داده شوند، البته اگر از روش تغذیه آزاد استفاده نمی کنید.

چون که آنها در حال رشد و سوزاندن کالری هستند، ما می خواهیم که بدن آنها را تامین شده با انرژی، نگه داریم. هر 6 تا 8 ساعت به آنها غذا بدهید.

دامپزشک شما کالری کلی روزانه که بچه گربه شما به آن نیاز دارد را معین می کند، که شما می توانید این کالری را بین تعداد وعده غذایی روزانه تقسیم کنید. معمولا، زمانی که بچه گربه ها به سن 4 یا 5 ماهگی می رسند، می توان وعده های غذایی آنها را به روزانه دو وعده تغییر داد، با این وجود تعداد کلی کالری روزانه را به آنها می دهید، اما با تکرار کمتر و وعده های غذایی بزرگتر.