در این مقاله قصد داریم تا به یکی از پرتکرارترین سوالات یعنی نحوه متصل کردن گوشی به تلویزیون پاسخ دهیم. شاید بخواهید ویدیویی که در گوشی‌تان است را در صفحه تلویزیون تماشا کنید و یا قصد داشته باشید تا یک موسیقی داخل گوشی خود را توسط تلویزیون خود پخش نمایید. بسته به تکنولوژی تلویزیون خود می‌توانید از روش‌های ارائه شده در این مقاله استفاده نمایید. پس تا انتهای این مقاله از سایت چگونه همراه ما باشید.

آموزش متصل کردن گوشی به تلویزیون

برای متصل کردن گوشی به تلویزیون راه‌های متعددی وجود دارد. برخی از این راه‌ها به شما تنها امکان دسترسی به محتوای داخلی گوشی‌تان را می‌دهند. درحالی‌که روش‌های دیگر امکان پخش تصویر و ویدیوی گوشی شما را می‌دهد. در ادامه به معرفی این روش‌ها به صورت کامل می‌پردازیم.

1 – متصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل شارژر

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل شارژ USB

یکی از روش‌های متصل کردن گوشی به تلویزیون، استفاده از کابل شارژر گوشی می‌باشد. استفاده از این روش به شما این امکان را می‌دهد تا از محتوای چند رسانه‌ای گوشی همراه خود در تلویزیون استفاده کنید. در اصل زمانی‌که گوشی خود را با استفاده از کابل شارژر به تلویزیون وصل می‌کنید، گوشی شما همانند یک فلش عمل می‌کند. درنتیجه شما می‌توانید تصاویر، موسیقی و ویدیوهای داخل گوشی خود را در تلویزیون به نمایش بگذارید.

دقت داشته باشید که برای استفاده از این روش لازم است تا تلویزیون شما دارای درگاه USB باشد. زمانی‌که گوشی خود را به تلویزیون متصل نمودید، گزینه File Transfer را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه دسترسی تلویزیون را به محتوای گوشی خود مجاز می‌کنید.


2 – متصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل micro USB to HDMI

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از micro USB to HDMI

یکی دیگر از روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون، استفاده از کابل micro USB به HDMI می‌باشد. دقت داشته باشید که برای استفاده از این روش جهت اتصال گوشی خود به تلویزیون لازم است تا گوشی شما از تکنولوژی MHL پشتیبانی کند. درصورتی‌که گوشی شما از MHL پشتیبانی نکند، شما قادر به اتصال گوشی خود به تلیوزیون نخواهید بود.

برای اتصال گوشی خود به تلویزیون از طریق کابل HDMI کافیست تا یک کابل micro USB به HDMI خریداری کنید. سپس می‌توانید گوشی خود را به آسانی هرچه تمام به تلویزیون متصل نمایید.

یک سر کابل را به درگاه micro USB گوشی خود متصل نموده و سر دیگر کابل را به درگاه HDMI تلویزیون وصل کنید.

سپس با کلیک بر روی Source در کنترل تلویزیون روی خروجی تصویر درگاه HDMI خود بروید. حال کافیست تا محتوای مورد نظر را روی گوشی خود پخش کرده و از تماشای آن بر روی تلویزیون خود لذت ببرید.

به عنوان یک نکته مهم دقت داشته باشید که در هنگام خریداری کابل HDMI به درگاه گوشی خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر درگاه گوشی شما USB type C می‌باشد، لازم است کابل خریداری شده USB type C به HDMI باشد.


3 – متصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از میراکست

میراکست یکی از تکنولوژی‌های متصل کردن گوشی به تلویزیون می‌‌باشد که بر پایه WIFI توسعه داده شده‌است. با استفاده از این تکنولوژی قادر خواهید بود تا به سادگی هرچه تمام، گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید. با این اتصال می‌توانید محتوای در حال پخش گوشی را بر روی صفحه تلویزیون خود مشاهده نمایید.

استفاده از میراکست جهت اتصال گوشی به تلویزیون مستلزم آن است که گوشی و تلویزیون شما از تکنولوژی میراکست پشتیبانی نمایند. برای اتصال گوشی خود به تلویزیون با استفاده از میراکست کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: وارد بخش تنظیمات گوشی خود شده و روی گزینه Connecting & Sharing کلیک کنید. درصورتی‌که این گزینه در بخش تنظیمات گوشی شما موجود نبود به دنبال گزینه Data and Sharing و یا Display Sharing باشید.

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
وارد بخش تنظیمات شده و روی Connecting & sharing کلیک کنید.

مرحله دوم: در بخش باز شده روی گزینه Wireless Sharing، Miracast، Screen Mirroring، Wireless Display و یا Cast Screen کلیک کنید.

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
روی گزینه Wireless display کلیک نمایید.

مرحله سوم: حال Wireless Display گوشی خود را فعال کنید. سپس در تلویزیون خود در قسمت Source وارد Miracast شده و نام تلویزیون خود را در بخش Wireless Display گوشی خود بیابید. کافیست تا روی نام تلویزیون خود کلیک نمایید تا گوشی شما توسط میراکست به تلویزیون شما متصل شود.

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
در تلویزیون خود وارد بخش میراکست شده و سپس نام تلویزیون خود را در این بخش انتخاب کنید.

حال می‌توانید محتوای گوشی خود را توسط تلویزیون مشاهده کنید. دقت داشته باشید که استفاده از تکنولوژی میراکست برای اتصال گوشی به تلویزیون باعث خالی شدن هرچه سریع‌تر باتری گوشی شما می‌شود. درنتیجه این روش برای اتصال طولانی مدت گوشی به تلویزیون مناسب نمی‌باشد.

همچنین یکی دیگر از معایب میراکست این است که سرعت انتقال صدا و تصویر آن پایین‌تر از اتصال با استفاده از کابل HDMI می‌باشد.


4 – متصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از دانگل کروم کست:

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم
اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از کروم کست

کروم کست یکی از گجت‌های بسیار کاربردی برای اتصال گوشی به تلویزیون می‌باشد. با استفاده از این دانگل می‌توانید محتوای صفحه گوشی خود را با تلویزیون خود به اشتراک بگذارید. دانگل کروم کست توسط اتصال HDMI به تلویزیون متصل شده و تلویزیون شما را به یک دریافت کننده تصویر تبدیل می‌کند. کافیست تا برنامه Google Home را روی گوشی خود نصب کنید. سپس با اتصال به دانگل، محتوای صفحه نمایش گوشی خود را به تلویزیون خانگی خود انتقال دهید.

استفاده از این روش نیز به دلیل هزینه نسبتا بالا برای عده زیادی از کاربران مناسب نمی‌باشد.


بهترین روش متصل کردن گوشی به تلویزیون

بجز روش‌های معرفی شده، روش‌های دیگری نیز برای اتصال گوشی به تلویزیون وجود دارند که نیازمند خریداری گجت‌ هستند. از آنجایی که اغلب این گجت‌ها در بازار ایران موجود نبوده و یا قیمت گزافی دارند، به معرفی کروم کست بسنده کردیم. همچنین تمامی این گجت‌ها توسط اتصال HDMI به تلویزیون شما متصل می‌شوند. از آنجایی‌که شما می‌توانید به راحتی بودن استفاده از ابزارهای جانبی، گوشی خود را با کابل HDMI به تلویزیون متصل نمایید، نیازی به خریداری گجت نیست.

از بین روش‌های معرفی شده در این مقاله، اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از HDMI بهترین گزینه پیش‌روی شما می‌باشد. چراکه این روش نه‌تنها سرعت بالایی دارد، بلکه بسیار ساده بوده و نیاز به انجام کار خاصی ندارد.


جمع بندی

برای اتصال گوشی به تلویزیون روش‌های متنوعی وجود دارد که هریک از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. چنانچه تنها قصد استفاده از فایل‌های چند رسانه‌ای گوشی خود را دارید، می‌توانید با متصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از USB به محتوای درون گوشی خود دسترسی پیدا کنید. اما اگر قصد دارید تا به صورت Real Time صفحه گوشی خود را با تلویزیون به اشتراک بگذارید، بهترین روش استفاده از HDMI می‌باشد.

در این مقاله به معرفی راه‌های مختلف اتصال گوشی به تلویزیون پرداخته شد. شما می‌توانید بسته به نیاز و امکانات خود از هریک از راه‌های معرفی شده استفاده کرده و از پخش محتوای گوشی خود بر روی صفحه تلویزیون‌تان لذت ببرید.