حتما می دونید که طلا در اثر گذر زمان و در کنار محصولات آرایشی و مواد بهداشتی حتی عرق بدن تغییر رنگ می ده و دیگه اون درخشش ثابق رو نداره. برای همین لازمه که برای برگردوندن طلا به درخشش اولیه هر چند وقت یک بار تمییزشون کنیم. در این مقاله از چگونه روش های تاثیرگذاری رو در اختیارتون قرار دادیم که لازمه قبلش یه سری نکات رو هم گوش زد کنیم. اول از همه باید بگیم که طلا رو بیشتر از یک یا دو بار در سال نباید شست. چون ممکنه حتی نتیجه ی عکس رو هم روی طلاتون بذاره و سیاه ترش کنه.

سیاه شدن طلا به عیار اون برمیگرده که هرچی عیارش بیشتر باشه طلا دیر تر سیاه میشه.خب حالا که فهمیدیم ریشه ی مشکل از کجاست و اصلا سیاه شدن طلا و جواهری که می خریم برای چیه می تونیم با خیال راحت یه سری راه حل ها رو بهتون پیشنهاد بدیم که هر چند وقت یک بار ( یادتون نره یک یا دو بار در سال نه بیشتر) طلاتون رو تمییز کنید و درخشش سابق رو بهش برگردونید. اما این روش ها چیان؟


روش های تمییز کردن طلا

روش های زیادی برای تمییز کردن طلا وجود داره که بسته به این که در جواهرات شما سنگ های قیمتی به کار رفته شده یا نه با هم دیگه فرق می کنن. برای همین ما در ابتدا روش هایی رو برای تمییز کردن طلایی که در اونا سنگ قیمتی به کار نرفته رو بررسی می کنیم. بعد از تموم شدن این روش ها هم می ریم سراغ روش هایی که باهاش بتونید انگشتر سنگ دار یا هر جواهری که دراون سنگ به کار رفته شده رو تمییز کنیم. خب حالا شروع کنیم؟


1-تمییز کردن طلا با مایع ظرف شویی

بذارید از همین اول یه نکته ی خیلی مهمی رو بگم که شاید دونستنش براتون جالب باشه. می دونید برای تمییز کردن طلای سیاه شده نباید از مایع ظرف شویی هایی که فسفات دارن استفاده کنیم؟ می دونید این کار باعث خوردگی طلا می شه؟ پس،یک مایع ظرف شویی رو برای این کار انتخاب می کنید که اصلا در اون فسفات به کار نرفته باشه. کلا به چی نیاز داریم؟

مایع ظرف شویی بدون فسفاتچند قطره
آب ولرمیک پیمانه
مسواک نرم یک عدد
کاسه کوچکیک عدد
دستمان نرم و بدون پرز یک عدد

حالا از کجا شروع کنیم؟

 • کاسه رو بردارید و داخلش یک پیمانه آب بریزید.
 • چند قطره از مایع ظرف شوییتون رو بهش اضافه کنید. یکم هم بزنید که با مایع ظرف شوییتون خوب ترکیب بشه.
 • می ذارید پونزده دقیقه انگشتر یا هر تکه یا طلا که می خواید تمییزش کنید در آب بمونه و خیس بخوره.
 • بعد هم یه مسواک نرم برمی دارید و سطح طلاتون رو از سیاهی پاک می کند.
چگونه طلا و جواهر را در خانه تمیز کنیم

هیچ وقت هم برای این کار از مسواک های زبر استفاده نکنید. چون ممکنه که سطح طلاتون خط بیوفته و زدگی در اون به وجود بیایید. وقتی هم که دارید سطح طلا رو با مسواک می شورید حتما حواستون باشه که خیلی آروم این کار رو  انجام بدین. 

بعم هم از یه دستمال نرم و بدون پرز برای خشک کردن طلا استفاده کنید.


2-تميز كردن طلا با جوش شيرين

به چی نیاز داریم؟

آب دو پیمانه
جوش شیرین یک قاشق غذاخوری
ورقه ی فویل آلمینیومی به میزان لازم
تابه پیرکسیک عدد
شیر جوش یک عدد
دستمال نرم و بدون پرز یک عدد
 • یه شیر جوش بردارید و داخلش دو پیمانه آب بریزید و اجازه بدین که خوب بجوشه.
 • بعد یک تابه پیرکس بردارید و روش رو یک لایه فویل بپیچید و به سطح پیرکس آروم با دست فشار وارد کنید تا کاملا شکل ماهیتابرو به خودش بگیره.
 • طلا رو روی فویل قرار بدین .
 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین روی طلا بریزید.
 • دو پیمانه آبی هم که تا الان روی شیرجوش جوشیده رو اضافه کنید و پنج دقیقه بذارید تا بمونه. اینجا یه واکنش شیمیایی بین جوش شیرین و ورقه آلمینیومی اتفاق میوفته که باعث تمییز شدن طلامیشه.
 • بعد از پنج دقیقه هم طلارو با یه وسیله ای که دستتون رو نسوزونه (مثل چنگال) برمیداریم و زیر آب سرد می گیرید تا سرد شه.
چگونه طلا و جواهر را در خانه تمیز کنیم
 • یه دستمال نرم و بدون پرز برمی دارید و طلاتون رو به خوبی خشک می کنید.

3-تمییز کردن طلا با آمونیاک

به چی نیاز داریم؟

دستکش یک جفت
آمونیاک نصف قاشق چای خوری
مایع ظرف شویی( بدون فسفات) چند قطره
مسواک نرمیک عدد
اسفنجیک عدد
انبر یک عدد
دستمال نرم و بدون پرزیک عدد

اول از همه باید بگیم که اگر این گزینه رو برای تمییز کردن طلاتون باید حواستون رو حسابی جمع کنید تا موادی که استفاده می کنید به جایی چکه نکنه و پوس دستتون هم برخورد نکنه. پس این کار رو باید با دست کش انجام بدین. بعد هم باید بدونید که این کار باید تو یه فضای بازی انجام بشه. چون می خوایم با آمونیاک کار کنیم و این ماده هم خطرناکه. پس اگه بالکن دارید همه وسایلاتون رو بردارید و برید اونجا که کارمون رو شروع کنیم.

چگونه لکه های لباس را از بین ببریم

 • خب، دستکش ها رو دستتون کنید و یه کاسه بردارید و یک پیمانه آب ولرم داخلش بریزید.
 • مایع ظرف شویی و نصف قاشق چای خوری آمونیاک رو به محلولتون اضافه کنید و بعد هم با یه اسفنج اون رو هم بزنید.
 • قطعه ی طلاتون رو داخل محلول بندازید. این کار رو هم طوری انجام بدین که محلول روتون نپاشه. خیلی احتیاط کنید.
چگونه طلا و جواهر را در خانه تمیز کنیم
 • ده ثانیه بذارید داخل محلول بمونه و بعد هم با یه انبر درش بیارید.
 • مسواک نرمتون رو بردارید و به آرومی طلاتون رو باهاش تمییز کنید. این کار رو هم بالای سر محلولتون انجام بدین. چون نمی خوایم از این مواد به جایی چکه کنه.
 • بعد هم طلارو یه دقیقه زیر آب سرد می گیرید و تمام.
 • البته یه چیزی رو هم اضافه کینم برای اینکه مطمئن بشید که همه مواد به خوبی از قطعه طلای شما رفته بهتره که مرحله ی آب گیریو چند باری تکراش کنید. برای اینکار می تونید دوباره از اسفنج استفاده کنید.
 • بعدم که می تونید با یه دستمال نرم و بدون پرز خشکش کنید.
 • یه روش دیگه هم برای تمییز کردن طلا وجود داره که جزء ضرر مالی رسوندن بهتون نتیجه ی دیگه ای نداره. خب اون چیه؟ تمییز کردن طلای کدر شده با سرکست. چون سرکه یک حالت اسیدی داره و باعث خوردگی طلا می شه ترجیهمون اینه که بهتون بگیم که اصلا و ابدا از این ماده برای تمییز کردن طلاتون استفاده نکنید.

چطور جواهراتمون رو که سنگ قیمتی و نگین دارن تمییز کنیم

سنگ های قیمتی و نگین برای اینکه بافت حساس تری دارن نمیشه با روش های بالا تمییز کرد. برای همین در اول مقاله گفتیم که اگر طلای شما نگین یا سنگ داره با روش های بالا تمییز نکنید.( به استثنای روش اول که تمییز کردن طلا با مایع ظرف شویی بود و هیچ خطری هم نداشت) در کل باید برای تمییز کردن این مدل از جواهرات کمی احتیاط کنید. خب حالا باید باهاشون چیکار کنیم تا مثل روز اول تمییز درخشان بشن؟

 به چی نیاز داریم؟

آب ولرم
دستمال نخی دو عدد
پودر صابون
 • اول یکم با پودر صابون و آبی یک محلول درست می کنیم.
 • یکی از دستمال هامون رو( که حتما باید نخی باشه) بر می داریم و به محلول می زنیم.
 • بعد آب اضافه دستمال رو می گیریم و روی سنگ انگشتر یا هر قطعه ای که داریم تمییزش می کنیم می کشیم. خیلی آروم باید این کار رو انجام بدین.
 • بعد هم اون یکی دستمالمون رو برمی داریم و کمی نم دارش می کنیم و سپس روی نگین و انگشتر می کشیم تا محلول آب و صابون شسته بشه.
چگونه طلا و جواهر را در خانه تمیز کنیم
 • آخر سر هم انگشتر حتما باید خشک بشه. چون اگر آب و رطوبت در اون باقی بمونه احتمال ترک خوردنش زیاده.

به همین راحتی. شما هم اگه راه حلی رو بلدین که می تونه بهمون در تمییز کردن طلامون کمک کنه، خوشحال می شیم که با ما به اشتراک بذارین. ممنون که تا اینجای مقاله با ما بودین و ما رو با حواس جمع دنبال کردین.

جمع بندی

طلایی که شما خریداری می کنید به نسبت عیارشون و فلزاتی که در اونا به کار رفته می شه سیاه می شن. مثلا یه طلای کامل سیاه نمی شه. طلای کامل هم که می دونید، همون طلای 24 عیاره که با فلزات ارزمشند دیگه مثل مس و نقره ترکیب می شه. پس هر چی میزان عیار طلای شما بیشتر باشه سیاه شدن طلاتون به وقفه میوفته. در این چگونه سعی کردیم روش هایی رو بهتون بگیم تا بتونید خودتون طلا و جواهراتتون رو در خانه تمیز و براق کنید. اگر شما روش دیگری را برای اینکار میشناسید با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا با شسشتو طلا از گرم آن کم میشود؟

خیر، تمامی روش های گفته شده برای تمیز کردن طلا شما در این چگونه از گرم آن کم نمیکند.

آیا برای تمیز کردن طلا به ابزار خاصی نیاز است؟

خیر، در این چگونه سعی کردیم روش هایی را برای تمیز کردن طلا به شما آموزش دهیم که به راحتی بتوانید در خانه و بدون ابزار خاصی طالا را تمیز کنید.