کشور پادشاهی عمان به واسطه ارتباط خوب و دیرینه‌ای که با ایران دارد، یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت ایرانیان می‌باشد. عمان از طریق مرز آبی با ایران ارتباط تجاری خوبی داشته و با کشورهای یمن، امارات متحده عربی و عربستان سعودی مرز خاکی دارد. مهاجرت به عمان دارای پیچیدگی‌های خاصی نبوده و راه‌های مهاجرت به عمان کاملا واضح هستند.

در این مقاله به معرفی راه‌های مهاجرت به عمان خواهیم پرداخت. با ما در سایت چگونه همراه شوید.

کمبود نیروی متخصص در عمان، فرصتی عالی برای مهاجرت:

چگونه به عمان مهاجرت کنیم + راه‌های مهاجرت به عمان

عمان جمعیتی بیش از پنج میلیون نفر داشته و نیروی کار متخصص کمی دارد. عمان در اغلب زمینه‌ها به نیروی کار متخصص نیاز دارد و بیشترین تقاضا به مشاغل پرستاری، مامایی، پزشکی و دندان پزشکی اختصاص دارد.

در نتیجه افرادی که از تخصص خاصی برخوردار بوده و سابقه کار در آن تخصص را دارند می‌توانند به عنوان نیروی کار به عمان مهاجرت کنند. در ادامه بصورت کامل‌تری به مهاجرت کاری به عمان خواهیم پرداخت.

وضعیت اقتصادی عمان:

عمان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا می‌باشد و از منابع نفتی و گازی بسیاری برخوردار است. همچنین نرخ تورم در عمان بسیار پایین و نزدیک به صفر می‌باشد. به همین دلیل، عمان برای سرمایه گذاری، کشوری بسیار مناسب بوده و سرمایه گذاری در این کشور کار بسیار هوشمندانه‌ای تلقی می‌شود.


راه‌های مهاجرت به عمان:

برای مهاجرت به عمان راه‌های متنوعی وجود دارد که یک به یک آنها را بررسی خواهیم نمود.

1 – مهاجرت کاری به عمان:

یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به عمان، مهاجرت کاری می‌باشد. همانطور که گفتیم در عمان نیروی کار متخصص کم بوده و به همین دلیل برخی از شرکت‌ها، نیروی کار متخصص خود را از سایر کشورها جذب می‌کنند.

پیدا کردن شغل:

برای مهاجرت کاری به عمان لازم است تا یکی از شرکت‌های واقع در خاک عمان برای‌ شما پیشنهاد کاری ارسال کند. برای این منظور شما می‌توانید روزمه، انگیزه نامه و اطلاعات خود را از طریق سایت‌های کاریابی به اشتراک بگذارید و منتظر پیشنهادات کاری باشید.

دقت داشته باشید که کارفرمایان عمانی بسیار سخت گیر بوده و رزومه شما را بصورت کامل بررسی می‌کنند. در نتیجه اگر پیشنهاد کار برای شما ارسال شود، به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود که با ارائه سند و مدرک، موارد ذکر شده در رزومه خود را به اثبات برسانید.

برای مهاجرت به عمان از طریق کار لازم است تا حداقل مدرک تحصیلی شما لیسانس و سن شما زیر 45 سال باشد.

دریافت گواهی NOC:

پس از دریافت پیشنهاد کار از عمان و صحبت با کارفرما، نیاز به دریافت گواهینامه NOC دارید. گواهینامه NOC یعنی سران عمان و کارفرمای شما هیچگونه مخالفتی با ورود شما به خاک عمان ندارند. بعد از دریافت گواهینامه NOC، سایر امور چون پیگیری امور مهاجرتی و صدور دعوت‌نامه کاری به عهده کارفرما می‌باشد.

درخواست ویزای کاری:

پس از انجام پذیرفتن این مراحل و ارائه مدارک ترجمه شده خود، باید منتظر تایید شدن درخواست‌تان شوید. پس از تایید شدن درخواست اولیه شما، ویزای توریستی برای شما صادر شده و زمانی برای مصاحبه حضوری تعیین خواهد شد. در نتیجه شما باید برای مصاحبه حضوری به عمان بروید. در مصاحبه حضوری از شما تست سلامتی جسمی و روحی گرفته شده و سوء پیشینه شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در صورت تایید شدن‌تان در مصاحبه، ویزای کاری شما صادر خواهد شد. اگر حقوق ماهیانه شما بیش از 500 ریال عمان باشد، می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود نیز اقامت موقت عمان را دریافت کنید. هرچند توجه داشته باشید که خانواده شما برای هر فعالیتی چون ادامه تحصیل و کار، نیازمند دریافت مجوز می‌باشند.


2 – مهاجرت به Oman از طریق سرمایه گذاری:

چگونه به عمان مهاجرت کنیم + راه‌های مهاجرت به عمان

یکی دیگر از راه‎های مهاجرت به عمان، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می‌باشد. برای سرایه گذاری در عمان و اخذ اقامت می‌توانید از سه راه خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری در اوراق قرضه و سهام اقدام نمایید.

خرید ملک:

خرید ملک در عمان قوانین خاصی دارد که این قوانین برای هر کشور و منطقه‌ای متفاوت می‌باشد. خرید ملک برای افراد خارجی تنها در مناطقی امکان پذیر است که دولت تعیین کرده باشد. برای اخد اقامت عمان لازم است که ملک خریداری شده بالای 85 هزار دلار ارزش داشته باشد.

چگونه در ترکیه خانه بخریم

ثبت شرکت:

ثبت شرکت نیز یکی دیگر از راه‌های اخد اقامت عمان می‌باشد که نیازمند سرمایه به نسبت بیشتری است. دلایلی چون نرخ تورم نزدیک به صفر، وام‌های کم بهره و معافیت‌های مالیاتی پنج ساله باعث شده تا ثبت شرکت در عمان برای صاحبان کسب و کار جذاب جلوه کند.

هزینه‌ اولیه برای ثبت شرکت در عمان، 20 هزار ریال عمان اعلام شده است. با ثبت شرکت می‌توانید برای خود و همسر و فرزندان زیر 21 سال خود، اقامت موقت دو ساله بگیرید. هرچند با ارائه طرح اقتصادی خود و فرصت‌های اشتغال طرح‌تان می‌توانید از مزایای دیگری نیز برخوردار شوید.

همچنین یکی از نکات جذاب ثبت شرکت در عمان، عدم نیاز به شریک عمانی می‌باشد. بدان معنا که شما می‌تونید مالکیت 100 درصدی شرکت خودتان را داشته باشید. هرچند برای مالکیت 100 درصدی، منوط بر کسب رضایت شورای وزرای عمان می‌باشد.

خرید سهام و اوراق قرضه:

سومین راه سرمایه گذاری برای مهاجرت به عمان، خرید اوراق قرضه و سهام می‌باشد. عمان با بکار گیری سیاست عدم وابستگی به منابع، رشد بسیار خوبی را در حوزه‌های صنعتی و اقتصادی تجربه کرده است. در نتیجه سرمایه گذاری و خرید اوراق و سهام شرکت‌های عمانی، راه بسیار خوبی برای دریافت اقامت و کسب سود می‌باشد.


3 – مهاجرت به عمان از طریق تحصیل:

چگونه به عمان مهاجرت کنیم + راه‌های مهاجرت به عمان

مهاجرت تحصیلی، یکی از راه‌های مهاجرت به عمان می‌باشد. عمان از دانشگاه‌های خوب و معتبری برخوردار است و تحصیل در تمامی این دانشگاه‌ها برای افراد خارجی امکان پذیر می‌باشد.

از پیش‌نیازهای مهاجرت تحصیلی به عمان، تسلط به زبان انگلیسی می‌باشد. با اینکه زبان رسمی کشور عمان زبان عربی است، دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل نیازی به زبان عربی ندارند.

همچنین مهاجران برای تحصیلات در عمان نیازمند معرفی یک حامی مالی از شهروندان عمان می‌باشد. خود دانشجو نیز برای دریافت ویزای تحصیلی به ارائه گواهی تمکن مالی نیاز دارد.

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به عمان، انتخاب دانشگاه مقصد است. فرد متقاضی با مراجعه به سایت دانشگاه مقصد می‌تواند درخواست خود را بصورت الکترونیک در سامانه دانشگاه ثبت کرده و اسکن مدارک مورد نیاز را درون سامانه بارگزاری کند. دقت داشته باشید که مدارک مورد نیاز هر دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر متفاوت است.

پس از تکمیل فرم درخواست و ارسال مدارک، دانشگاه درخواست متقاضی را بررسی می‌کند. پس از پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه، وزارت صنعت و تجارت عمان درخواست متقاضی را بررسی خواهد کرد. در صورت عدم وجود مشکل، درخواست متقاضی پذیرفته خواهد شد.

در صورت پذیرفته شدن متقاضی، نامه پذیرش تحصیلی برای متقاضی ارسال خواهد شد. این نامه برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم

مهاجرت تحصیلی به عمان و کار دانشجویی در حین تحصیل برای افرادی که قصد کار در عمان را دارند، روش بسیار خوبی است. چراکه با این شرایط، متقاعد ساختن کارفرمایان به مراتب ساده‌تر خواهد بود.


4 – مهاجرت به عمان از طریق ازدواج:

چگونه به عمان مهاجرت کنیم + راه‌های مهاجرت به عمان

ازدواج یا یک شخص عمانی، اقامت عمان را برای شما به همراه دارد. طبق قوانین کشور عمان، ازدواج یک زن خارجی با یک مرد عمانی منجر به اقامت دائم زن خواهد شد. هرچند برای دیافت مجوز اقامت دائم لازم است تا زن تسلط کافی به زبان عربی داشته و علاقه بین دو طرف به دولت عمان ثابت شود. همچنین تمکن مالی طرف عمانی نیز برای پذیرش ازدواج و اعطای حق اقامت، لازم است.

با گذشت 10 سال از ازدواج، امکان دریافت شهروندی برای زن امکان پذیر است.

همچنین اگر مردی با یک زن عمانی ازدواج کند، مجوز اقامت موقت به مرد داده می‌شود و پس از پایان اعتبار حق اقامت در صورت ادامه‌ داشتن ازدواج، مرد می‌تواند اقامت خود را تمدید کند.


5 – مهاجرت به واسطه تولد از پدر و مادر عمانی:

مهاجرت به عمان از طریق تولد تنها در صورتی امکان پذیر است که پدر و مادر شخص متولد شده هر دو عمانی باشند. به عبارتی صرف به دنیا آمدن فرزند در خاک عمان از پدر و مادر غیر عمانی، هیچگونه حق اقامت یا شهروندی برای کودک بوجود نخواهد آورد.


6 – مهاجرت به Oman برای افراد موفق:

دولت عمان برای برخی از افراد موفق در رشته‌های ورزشی و هنرمندان، دعوت نامه ارسال می‌کند. این افراد می‌توانند اقامت عمان را اخذ کرده و با اجازه دولت عمان به فعالیت‌های خودشان در خاک عمان ادامه دهند.


سخن پایانی

همان طور که در مقاله خواندید شما برای مهاجرت به کشور عمان 6 راه پیش روی خود دارید و اگر قصد مهاجرت و اقامت این کشور عربی را دارید باید با مطالعه جز به جز مقاله بپردازید تا به توانید به راحتی اخذ ویزا و مهاجرت به کشور عمان را انجام دهید. همچنین اگر قصد مهاجرت به دبی را دارید در چگونه ای دیگر به بررسی کامل راه های مهاجرت به دبی پرداخته ایم که میتوانید مطالعه کنیم.