سیده یگانه خلیلی 73 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه خلاقیت کودکان را افزایش دهیم + 7 روش افزایش خلاقیت در کودکان

خلاقیت در کودکان میتواند تاثیر زیادی در آینده آن ها داشته باشد و ایجاد خلاقیت در کودکان در همان سال های ابتدایی بسیار مهم و ارزشمند است. اگر از همان دوران کودکی سعی بر این داشته باشیم تا خلاقیت را در فرزندانمان افزایش دهیم در ادامه زندگی میتوانیم امیدوار باشیم تا کودکان موفقی داشته باشیم. در این چگونه قصد داریم در مورد چگونگی افزایش خلاقیت در کودکان بپردازیم. در ادامه به سوالات مطرح شده پاسخ کامل می دهیم، تا پایان مطلب همراه چگونه باشید.

  • خلاقیت چیست و تعریف دقیق آن چگونه است؟
  • راه های افزایش خلاقیت در کودکان چیست ؟
  • آیا نقاشی کشیدن به افزایش خلاقیت کودکمان کمک میکند؟
  • موسیقی چگونه در افزایش خلاقیت کودکان موثر است؟
  • چرا باید خلاقیت را در کودکان مان افزایش دهیم؟
  • افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟

طبق تعریفی که در ویکی پدیا آمده است میتوان خلاقیت را اینگونه تعریف کرد که: خلاقیت یا آفرینندگی به معنای توانایی ساختن یا خلق کردن چیز جدید است. در ادامه بیان کرده که خلاقیت از مهم ترین و اساسی ترین قابلیت انسان است و بالاترین عامل ارزش انسان شناخته می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خصوصیات افراد خلاق چیست و چه افرادی خلاق محسوب میشوند. افراد خلاق، خیال پرداز هستند و راحتر از افراد دیگر رویای خود را به خاطر می آورند و طبق تحقیقات انجام شده حتی راحتر از دیگران هیپنوتیسم می شوند و همچنین بیان می شود که این افراد به دنبال تازگی هستند . و دنبال محرک ذهنی هستند تا به کشف موضوعات جدید بپردازند.

خلاقیت در کودکان

افراد خلاق همانند دیگر افراد، از هوش برخوردارند اما الزاما افراد دارای هوش بالا، خلاق نیستند بلکه کسانی خلاق هستند که هوش خود را به نحوی صحیح مدیریت و سامان دهی کنند. اعتماد به نفس و ابتکار و خطر بذیری از دیگر ویژگی های افراد خلاق است.

حال که به تعاریف افراد خلاق و خلاقیت پی بردیم می توانیم آسان تر در مورد خلاقیت در کودکان صحبت کنیم. پرورش کودکان خلاق از موضوعات مورد توجه والدین است که اگر به درستی انجام شود می تواند در رشد ذهنی کودک تاثیر بسزایی داشته باشد. این پرورش خلاقیت با تغییر روش تفکر و همچنین یادگیری و درک مسائل مختلف می تواند آغاز شود. مسائل بازی روزانه جدید همراه با محیط گرم و صمیمی خانواده میتواند به کودک کمک کند تا آنچه را که تفکر میکند؛ عمل کند.

در ادامه روش های افزایش خلاقیت در کودکان را مطرح می کنیم تا به شما در یافتن روش صحیح افزایش خلاقیت فرزندتان کمک کند.

1.درست کردن کاردستی

کاردستی ازجمله روش هایی است که برای کودکان خوش آیند است و در افزایش خلاقیت کودکان موثر است. در این روش با افزایش مهارت های حرکتی، ذهن کودک مان را تقویت می کنیم و کودک را وادار می کنیم تا به جزئیات بیشتری دقت کند. از طرف دیگر بازی کردن با اسباب بازی که کودک خود تهیه کرده است برای کودک بسیار جذاب است و اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد .

بهتر است زمانی که کودک تان در حال ساختن اسباب بازی های جدید است، با او به صورت جمعی بازی کنید که این کار باعث لذت بیشتر و ایجاد خلاقیت در کودک می شود. و همچنین باعث ایجاد صمیمت میان اعضای خانواده می شود.


2.نقاشی کردن (البته این مورد در مراحل ابتدایی زندگی کودک بیان شده است)

به کودک خود نام رنگ ها را بیاموزید و از او بخواهید تا رنگ ها را تکرار کند و بعد با او شروع به نقاشی کنید تا از شما بیاموزد. نقاشی کردن به صورت جمعی نه تنها باعث افزایش خلاقیت می شود بلکه باعث شادی و نشاط در خانه می شود.

برای اینکه فرزندتان علاقه به نقاشی پیدا کند میتوانید در ابتدا از او بخواهید تا نقاشی ها را رنگ آمیزی کند. برای این کار میتوانید از دفتر های نقاشی آماده یا اینکه خودتان نقاشی را بکشید و از کودک خود بخواهید تا با سلیقه خود شروع به رنگ آمیزی آن کند. این کار باعث میشود با ایجاد ترکیب رنگ های جدید خلاقیت در کودکان افزایش پیدا کند.


3.آشنایی کودک با فضا و منظومه ها

یکی از موثر ترین روش ها برای افزایش خلاقیت در کودکان جست و جو در فضاست چون به او کمک می کند تا از ذهن خود بهتر استفاد ه کند. برای این منظور از او سوالاتی بپرسید که خلاقیت او را افزایش دهد.

به طور مثال از او بپرسید که اگر خانه ایی در کره ماه داشت چطور آن را می ساخت و یا درباره ی سفر به فضا و آدم فضایی ها بپرسید از او بخواهید تا به صورت داستان برایتان توضیح دهد.

همچنین میتوانید تصاویری از فضا و منظومه های شمسی را به او نشان دهید تا ذهن او با این مسائل بیشتر درگیر شود.


4.آشپزی کردن به همراه کودکان

آشپزی کردن هم یکی از روش هایی که باعث افزایش خلاقیت کودکان می شود. درست است که آشپزی با کودکان باعث بهم ریختگی آشپزخانه تان می شود اما باعث می شود که مسولیت پذیری و خلاقیت فرزندتان به اوج خود برسد. برای شروع بهتر است از نان و نیمرو شروع کنید و به مرور تمرکز و مهارت حل مسئله کودک تان افزایش خواهد یافت.


5.موسیقی در افزایش خلاقیت در کودکان

موسیقی هم یکی از راه های افزایش خلاقیت در کودکان است به طوری که با کودکان ساز های کوبه ایی مانند تنبک تمرین کنید که هم باعث سرگرمی و شادی می شود و هم در جهت افزایش خلاقیت کودک تان موثر است. و اگر قصد ثبت نام کودک تان در کلاس های ساز دارید سعی کنید با همسن و سالان خود همکلاس شود.

چگونه کودکی شاد داشته باشیم

کودکان شادی داشته باشیم

6.داستان سرایی

کودک خود را به داستان سرایی علاقمند کنید و از او بخواهید تا در مورد داستان های که خوانده صحبت کند و از او در باره ی داستان های جدید که به ذهنش میرسد سوال کنید و بخواهید که برایتان تعریف کند و به این نکته توجه داشته باشید که واقعی و یا غیر واقعی بودن داستانش مهم نیست مهم این است که رویا پردازی کند و آن را باور داشته باشد. عموما کودکان موقع خواب درخواست داستان میکنند که موقعیت مناسبی است تا ذهن او را پرورش دهید.


7.کتابخوانی

انواع کتاب های طراحی و رنگ امیزی در کودکی و کتاب ها با موضوعات تخیلی همانند هری پاتر و داستان هایش می تواند به افزایش خلاقیت در فرزندان کمک کننده باشد.


کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین و کارمد ترین روش را برای افزایش خلاقیت در کودکان پیشنهاد دهیم این روش های خلاقیت می تواند در تمام مراحل زندگی فرزندتان صادق باشد و فقط نوع آن با توجه به سنش تغییر کند. اگر به دنبال یافتن روش های دیگری هستید با روشناس حیطه ی کودک صحبت کنید تا او شما را راهنمایی کند.

روح انسان با بودن در کنار کودکان شفا می یابد.کودکان گنجینه هایی هستند که باید آن ها را کشف کرد زیباست که از هر خانه ای صدای بازی کودکی به گوش برسد. مراقب کودکان خود باشید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید