نسیم خدابنده 603 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه خمیر پیتزای خانگی و حرفه ای درست کنیم

آیا این بار اول است که تصمیم گرفته‌اید خمیر پیتزای خانگی درست کنید؟ قبلاً درست کرده‌اید و خوب از آب درنیامده؟ فکر می‌کنید درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی کار سختی است و هرگز به خوشمزگی خمیرهای آماده نیست؟ اشتباه نکنید. قرار است با عمل به دستورالعمل این متن به‌زودی شما را استاد خمیر پیتزا صدا بزنند.

در این مقاله سعی داریم به شما بگوییم که چگونه خمیر پیتزایی فوق العاده درست کنید؛ همچنین روش‌هایی را برای داشتن یک خمیر پیتزای فوق‌العاده در این متن گنجانده‌ایم. اگر شما هم عاشق پیتزا هستید یا می‌خواهید با درست‌کردن پیتزا حال اعضای خانواده را خوب کنید و درعین‌حال برای دوستانتان در فضای مجازی هنرنمایی کنید، با ما همراه باشید.

درست کردن خمیرپیتزای خانگی

درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی به عقیده عده‌ای ممکن است کار سختی به نظر بیاید اما باید بگوییم این کار اصلاً سخت نیست و فقط فوت‌وفن خاص خودش را دارد. برای لذت بردن از طعم یک پیتزای خوشمزه و خانگی لازم است بافت و طعم خمیر پیتزای شما طوری باشد که کاملاً جلب رضایت کند. یعنی بافت نرم و پوکی داشته باشد و درعین‌حال سفت، خیلی نازک یا خیلی ضخیم نباشد. البته در بعضی از پیتزاها همین ویژگی‌های سفتی و ضخامت و… به‌نوعی مزیت و الزام محسوب می‌شوند؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که این نوع پیتزاها موردپسند همه قرار نخواهند گرفت و سلیقه یا موقعیت خاصی را می‌طلبد.

طرز تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی و آمریکایی

در تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی و آمریکایی غالباً از دو روش یکسان استفاده می‌شود و تفاوت آن‌ها فقط در میزان ضخامت و استفاده از روغن زیتون است. در ادامه شما را با روش تهیه این دو خمیر پیتزا آشنا خواهیم کرد.

مواد مورد نیاز برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

طرز تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی

خمیر پیتزای ایتالیایی معمولاً ترد و نازک است و در تهیه انواع پیتزا با رویه سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 مواد موردنیاز:

 • 3 لیوان آرد
 • 1 لیوان آب ولرم
 • 3/1 پیمانه روغن زیتون
 • 2/1 قاشق چای‌خوری نمک
 • 2/1 قاشق چای‌خوری شکر
 • ا قاشق غذاخوری پر خمیرمایه

بهتر است برای تهیه مواد اولیه با تبدیل کردن اندازه ها، به‌جای پیمانه از وزن کردن مواد با ترازوی دیجیتال استفاده شود.

روش تهیه

برای درست کردن خمیر پیتزای خانگی ترد و خوشمزه بهتره که مطابق دستورالعمل زیر پیش برید و بهتره که مواد رو کم و زیاد نکرده و مراحل رو جابجا نکنید.

مرحله اول

برای شروع تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی ابتدا باید شکر را داخل آب ولرم بریزید و خمیرمایه را در آن بریزید و حل کنید. پس از این‌که خمیر مایه در آب حل شد، برای ظرف درپوش بگذارید و اجازه دهید خمیرمایه اصطلاحاً به عمل بیاید. برای انجام این مرحله 10 دقیقه کافی است.

نکات استفاده از مخمر که حتما باید به آن‌ها توجه کنید، در بخش تاثیر مواد اولیه روی کیفیت خمیر پیتزا بیان شده‌اند.

استفاده از مخمر برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

مرحله دوم

آرد را در سه مرحله الک کنید. الک کردن آرد به منظور نرم و یک‌دست شدن آرد انجام می‌شود و در نتیجه خمیری نرم و بدون گلوله درست می‌شود.

الک کردن آرد برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

مرحله سوم

 آرد الک شده را در ظرف مناسبی بریزد و وسط آن با دست یک گودی ایجاد کنید. سپس مخلوط آب و خمیرمایه را داخل گودی بریزید و پس از آن روغن‌زیتون و نمک را اضافه کنید..

مخلوط کردن مواد در درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

مرحله چهارم

پس از این‌که همه مواد را داخل ظرف ریختید، آن‌ها را با قاشق یا دست به منظور مخلوط شدن هم بزنید و سپس شروع به ورز دادن کنید.

ورز دادن خمیر برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

مرحله ورز دادن در درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی بسیار با اهمیت است. خمیر را می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های همزنی که قابلیت خمیرزنی نیز دارند، انجام دهید. همچنین به جای ورز دادن زیاد می‌توانید خمیر را 100 بار داخل کاسه یا روی صفحه کار محکم بکوبید. فراموش نکنید برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به دست یا صفحه کار خود، از کمی آرد استفاده کنید و اگر احساس کردید خمیر خشک و ترک خورده است به آن کمی آب اضافه کنید.

مرحله پنجم

ظرفی که قرار است خمیر پیتزا را در آن استراحت دهید را چرب کنید (برای جلوگیری از چسبیدن خمیر) و خمیر خود را به حالت گرد درآورید و در آن قرار دهید. می‌توانید برای جلوگیری از خشک شدن، کمی آرد روی خمیر بپاشید. سپس درب ظرف را به وسیله نایلون یا پارچه ضخیم بپوشانید و در محیطی تاریک و گرم قرار بدهید. به خمیر 2 تا 3 ساعت زمان بدهید تا مخمر عمل کرده و خمیر به خوبی پف کند.

روش صحیح درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

استراحت دادن خمیر در یخچال

به این دلیل که اکثر دستورالعمل‌ها استراحت دادن خمیر را در جایی گرم و تاریک پیشنهاد می‌کنند، شاید تابه‌حال این موضوع به گوشتان نخورده باشد که نگهداری خمیر پیتزا در یخچال و فریزر می‌تواند بافت آن را تا حد شگفت انگیزی بهتر کند. دلیل این موضوع این است که در هوای سرد نشاسته‌ها به‌تدریج مخمر را هضم می‌کنند و به‌عبارتی‌دیگر مخمر زمان بیشتری برای تأثیر روی این کربوهیدرات‌ها دارد. در نتیجه خمیر بافت و طعم بهتری خواهد داشت. بهترین شکل خمیر در این روش زمانی است که دو یا سه روز داخل یخچال باشد.

برای این کار خمیر باید در ظرف یا نایلونی دربسته داخل یخچال قرار داده شود. فراموش نکنید که وقتی خمیر را از یخچال یا فریزر بیرون می‌آوردید حداقل یک ساعت آن را در آشپزخانه قرار دهید که با محیط هم دما شود.

خمیر پیتزای شما آماده است. میتوانید آن را با وردنه روی صفحه پهن کنید و سس و مواد پیتزای خود را روز آن بریزید.

روش تهیه خمیر پیتزای آمریکایی

این خمیر پیتزا از خمیر پیتزای ایتالیایی ضخیم‌تر است به این دلیل که معمولاً در پیتزاهای آمریکایی از گوشت و سوسیس و کالباس بیشتری استفاده می‌شود و ضخامت خمیر به حفظ این مواد روی پیتزا کمک خواهد کرد.

مراحل درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی آمریکایی  کاملاً شبیه به خمیر پیتزای ایتالیایی است، ولی در تهیه این نوع خمیر از روغن به‌جای روغن زیتون نیز استفاده می‌شود. همچنین هنگام پهن‌کردن این خمیر باید در نظر داشت که خمیر پیتزا را ضخیم‌تر پهن کنید. برای ضخیم‌تر شدن خمیر پیتزا می‌توانید به آن یک عدد تخم‌مرغ اضافه کنید.

درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی مرحله به مرحله

درست کردن لازانیا حرفه ای در خانه

در این چگونه یاد خواهید گرفت که چگونه یک لازانیای خوش مزه درست کنید

تاثیر مواد اولیه روی کیفیت خمیر پیتزا

برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی معمولی از مقادیر مشخصی آرد، آب، روغن یا روغن زیتون، مخمر، اندکی نمک و شکر استفاده می‌شود. این در حالی است که شما می‌توانید دستورالعمل‌های مختلفی را برای درست‌کردن این خمیر به کار ببرید. بعضی اوقات ممکن است شما دستور تهیه را موبه‌مو اجرا کنید اما چیزهایی که به نظر ممکن است بی‌اهمیت جلوه کنند زحمات چندساعته شما را در آشپزی به باد دهند. برای جلوگیری از این اشتباهات در تهیه خمیر پیتزا به این نکات توجه کنید.

مخمر (خمیرترش یا خمیرمایه)

همان‌طور که می‌دانید مخمر نوعی قارچ تخمیرکننده است که از آن در تهیه خمیرمایه و در نهایت برای پخت انواع نان استفاده می‌شود. نان پیتزا نیز از این قاعده مستثنی نیست و در تهیه آن نیز باید مخمر به کار برده شود. مخمر باعث پف کردن و تردی خمیر پیتزای شما خواهد شد.

چه عواملی باعث خراب‌شدن مخمر می‌شوند؟

 • گذشتن تاریخ انقضا: خمیرمایه تا حداکثر سه ماه بعد از تاریخ تولید قابل‌استفاده خواهد بود.
 • ماندن در گرما: خمیرمایه باید داخل یخچال یا فریزر نگهداری شود.
 • ریختن نمک روی آن‌ها: برای استفاده از مخمر فقط شکر و آب را به آن بیفزایید (مخمرها از این شکر برای تغذیه و رشد استفاده می‌کنند) و مخلوط کنید. توجه داشته باشید که هرگز نمک را قبل از رشد مخمرها در آن حل نکنید.

بعضی از افراد از مخمر خشک برای درست‌کردن تهیه خمیر پیتزای خانگی استفاده می‌کنند. اما پیشنهاد ما این است که حتماً قبل از استفاده اجازه دهید مخمر شما در آب یا شیر ولرم به همراه شکر شروع به فعالیت کند و درصورتی‌که کف کرد و کف آن به‌خوبی بالا آمد از آن استفاده کنید. اگر مشکلی در مخمر شما وجود داشته باشد خمیر پیتزایتان سفت می‌شود و پف نخواهد کرد.

آرد

آرد اساسی‌ترین ماده سازنده خمیر است. پس نوع، میزان و ترکیبات آن در درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی و کیفیت آن نقش مهمی دارد.

می‌توانید از انواع آرد سفید مخصوص شیرینی‌پزی، آرد سبوس‌دار و … برای درست‌کردن خمیر پیتزا استفاده کنید. توجه داشته باشید که آرد را حتماً قبل از استفاده از آن الک کنید.

آب

آب تاثیر خاصی روی کیفیت خمیر پیتزای شما نخواهد داشت. نکته مهم این است که این است که آب را حتماً  به اندازه اضافه کنید، همچنین بهتر است با توجه به نیاز مخمرها از آب ولرم استفاده شود.

عوامل موثر در درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی

روغن

خمیر پیتزا را می‌توان با انواع روغن مایع مثل روغن آفتاب‌گردان، روغن زیتون و… تهیه کرد. در صورتی که طعم روغن زیتون را می‌پسندید، استفاده از این روغن عطروطعم فوق‌العاده‌ای به خمیر شما خواهد داد.

نکات دیگر

گاهی از موادی همچون تخم‌مرغ، بیکینگ‌پودر، شیر، ماست و… نیز برای درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی استفاده می‌شود. تخم‌مرغ، ماست و بیکینگ‌پودر باعث پف کردن خمیر می‌شوند و در صورت استفاده‌نکردن از مخمر یا برای داشتن نان پیتزای پف‌دار می‌توانید این مواد را به ترکیبات خود اضافه کنید. شیر هم معمولاً به‌جای آب مورداستفاده قرار می‌گیرد و به تردتر و خوش‌طعم‌تر شدن نان پیتزا کمک می‌کند.

و در آخر …

در این مقاله سعی کردیم آموزش مرحله به مرحله و نکات کاربردی درست‌کردن خمیر پیتزای خانگی را بیان کنیم. در صورتی که مرحله به مرحله و مطابق دستورالعمل این متن خمیر پیتزای خود را آماده کنید، از نتیجه دلچسب آن شگفت زده خواهید شد.

سوالات متداول

فرق بین خمیر پیتزا ایتالیایی با آمریکایی در چیست؟

درست کردن خمیر پیتزا در خانه آن هم در دو نوع آمریکایی و ایتالیایی طرز تهیه یکسانی دارند اما خمیر ایتالیایی نازک تر از خمیر آمریکایی می باشد و در استفاده از خمیر آمریکایی از روغن به جای روغن زیتون استفاده میشود.

چند ساعت باید به خمیر درست شده استراحت بدهیم؟

پس از درست کردن خمیر پیتزا در خانه در هر دو نوع ایتالیایی و آمریکایی خمیر را باید به مدت 2 الی 3 ساعت درون ظرف و در محل تاریک و گرم استراحت دهید تا مخمر آن به عمل آید.

اصلی‌ترین عوامل برای بهتر شدن خمیر پیتزا خانگی در چیست؟

شما برای درست کردن خمیر پیتزای خانگی باید به تاریخ انقضا خمیر مایه، کیفیت آرد، روغن، آب و دیگر موادی که در تهیه خمیر پیتزا در منزل استفاده میکند از بهترین مواد بهره ببرید تا بهترین نوع خمیر پیتزای خانگی را درست کنید.

به جای آب میتوانیم از شیر هم استفاده کنیم؟

بله، شما میتوانید به جای آب برای تردتر و خوش‌طعم‌تر شدن نان پیتزا از شیر هم استفاده کنید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید