رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف در بانک خاورمیانه و سایر بانک‌های کشور اجباری شده و مشتریان بانکی از اول بهمن ماه برای هرگونه خرید اینترنتی از این رمز استفاده خواهند کرد. عدم آشنایی بسیاری از مشتریان با سازوکار فعال سازی رمز دوم پویا و استفاده از آن باعث شده تا بازخوردهای مناسبی از سوی مردم دریافت نشود که در همین راستا به بررسی نحوه فعال سازی رمز دوم پویا در بانک خاورمیانه و استفاده از آن می‌پردازیم.
بانک خاورمیانه نیز همانند سایر بانک‌ها تصمیم به 60 ثانیه‌ای کردن اعتبار رمز دوم پویا گرفته و پس از گذشت این زمان، عملا امکان استفاده از رمز صادر شده نخواهد بود و بایستی اقدام به دریافت رمز جدید نمایید. این بانک نیز تدابیری اندیشیده تا دسترسی سودجویان به استفاده از رمز دوم پویا از طرق غیرقانونی تا حد امکان محدود گردد.

نکات وپیش نیازها

 • برای فعال‌ سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP) اجباری به استفاده از اپلیکیشن نیست. حتی اگر مشکلی با اپلیکیشن ندارید و استفاده از پیامک را می‌پسندید، امکان این انتخاب را خواهید داشت.
 •  در صورتی که به شعبه بانک خاورمیانه مراجعه کردید و کارمند بانک شما را مجبور به نصب اپلیکیشن کرد، امکان شکایت خواهید داشت چرا که نظام بانکی موظف به فعال‌سازی نسخه پیامکی برای همه مشتریان در صورت نیاز خواهد بود.
 • برای فعال‌سازی رمز دوم پویا به هیچ فرد حقیقی و حقوقی اعتماد نکنید. فعال‌سازی این رمز نه نیاز به واسطه دارد و نه نیاز به دانش فنی عجیبی! حتی اگر اطلاعات کافی ندارید، به شعبه بانک مراجعه کنید. کارمندان بانک موظف به راهنمایی و فعال‌سازی این رمز برای شما هستند.
 • هزینه استفاده از رمز دوم پویا روی قبض موبایل شما نیز لحاظ نخواهد شد و به شایعات موجود در این زمینه توجه نکنید.
 • به هیچ اپلیکیشن رمز دوم ساز و… اعتنا نکنید و به طور کلی بدانید که هیچ روشی غیر از روش‌های اعلامی برای دریافت رمز دوم وجود ندارد. در صورتی که به هر دلیلی اطلاعات بانکی‌تان لو رفت، کافی است سریعا یک رمز جدید از اپلیکیشن یا سامانه پیامکی دریافت کنید و از خالی شدن حسابتان جلوگیری نمایید.

  در حال حاضر بانک خاورمیانه ۳ نوع سازوکار رمز پویا (رمز دوم کارت، تراکنش اینترنت بانک و ورود به اینترنت بانک) ارائه می‌دهد که در ذیل باهر یک به تفکیک آشنا می‌شوید.

سه نوع ساز و کار دریافت رمز دوم بانک خاورمیانه

الف. رمز پویا مخصوص رمز دوم کارت

ب. رمز پویا مخصوص تراکنش اینترنت بانک

ج. رمز پویا مخصوص ورود به اینترنت‌ بانک


الف. رمز پویا مخصوص رمز دوم کارت بانک خاورمیانه

این رمز برای کلیه تراکنش‌های بانکی به منظور خریدهای غیرحضوری مشتری استفاده می‌شود. به بیان دیگر اینکه چه در خریدهای مبتنی بر کدهای دستوری و چه در خریدهای مبتنی بر صفحات اینترنتی، رمز دومی به شما ارائه می‌گردد که صرفا در همین راستا قابل استفاده بوده و در دو بخش دیگر گفته شده قابل استفاده نیست.

نحوه فعال سازی رمز دوم پویا در بانک خاورمیانه

 1. ابتدا بایستی به شعبه این بانک مراجعه کنید و درخواست فعال سازی را ارائه دهید
  2.  سپس اپلیکیشن رمز پویا این بانک را از سایت رسمی بانک خاورمیانه دانلود و سپس نصب کنید.
  3. نام کاربری که همان شماره موبایل ثبت شده در سیستم بانک بوده و رمز عبوری توسط شعبه به مشتری ارائه می‌گردد.
  4. پس از انجام مراحل بالا، کد فعال سازی به پیامک شما ارسال می‌شود. بدیهی است که این پیامک به همان شماره ثبت شده در سیستم بانک ارسال می‌شود و در صورت عدم دسترسی به این شماره، بایستی برای تغییر آن اقدام کنید.
  5. برای ورود به اپلیکیشن یک رمز عبور تعیین کنید. توجه کنید که این رمز عبور در دفعات بعدی ورودتان استفاده خواهد شد و انتخاب رمز مناسب و به خاطر سپردن آن، بدیهی‌ترین چیزی است که باید به آن توجه کنید.
  6. برای اولین ورود کاربر، نیاز به اینترنت خواهد بود ولی برای ورودهای بعدی نیازی به اینترنت بانک نیست.
  حال با وارد نمودن رمزي که در بند قبل تعریف شده است میتوان وارد برنامه شد.
چگونه رمز پویا بانک خاورمیانه را دریافت کنیم
چگونه رمز پویا بانک خاورمیانه را دریافت کنیم

مراحل استفاده از اپلیکیشن و فعال سازی کارت

پس از ثبت نام موفق در برنامه رمز پویا، عملیات فعال سازی کارت‌هایی که جهت استفاده نیاز به رمز پویا دارند، (ممکن است تمامی کارت‌ها را شامل شود) الزام به انجام است.
1. جهت فعال سازی هر کارت بر روی دکمه فعال سازی زده و پیامکی شامل کد فعال سازی دریافت می‌نماییم.
2. پس از ورود کد دریافتی در برنامه و زدن دکمه تأیید، پیغام فعال سازی موفق مشاهده می‌شود.
3. با زدن دکمه پایان به صفحه اصلی باز می‌گردیم.
4. با انجام 3 مرحله ذکر شده در این قسمت، دکمه دریافت رمز کارت، در قسمت پایینی کارت فعال شده، مشاهده می‌گردد و برنامه قادر به ارائه رمز پویا به مشتری خواهد بود.

چگونه رمز پویا بانک خاورمیانه را دریافت کنیم

نکات لازم

 • هنگام انتقال وجه از طریق کارت بانکی و یا خرید اینترنتی نیاز به استفاده از رمز پویا (که جایگزین رمز دوم شده است) است. به این منظور با ورود رمز تعیین شده در مرحله ثبت نام، به برنامه وارد می‌شویم.
 • گزینه دریافت رمز کارت مدنظرمان را انتخاب می‌کنیم و از رمز ارائه شده برای خریدهایمان استفاده می‌نماییم.
 • از امکانات در نظر گرفته شده در این قسمت، امکان کپی کردن رمز دریافتی جهت سهولت در استفاده است.
 • توجه شود طول عمر هر رمز پویا در حال حاضر 60 ثانیه است و پس از آن از اعتبار خارج می‌شود و می‌توان مجددا رمز دیگری را با زدن دکمه مربوطه دریافت نمود. در این قسمت نشان‌گری به عنوان زمان‌سنج در کنار یا بالای رمز تولیدشده نمایان می‌شود که زمان مصرف رمز دریافتی را نشان می‌دهد.
 • با هر مرتبه زدن دکمه دریافت رمز کارت می‌توان رمز پویا دریافت نمود و رمز قبلی نامعتبر خواهد شد.
 • حال با وارد کردن این رمز در محل مربوطه که می‌تواند درگاه خرید، انتقال کارت به کارت از طریق موبایل بانک و یا اینترنت بانک باشد، فرآیند مورد نظر را انجام داد.
 • در صورت ورود 3 بار ناموفق رمز پویا، ظرف مدت اعتبار رمز (60 ثانیه از زمان تولید)، کارت تا پایان روز غیرفعال می‌گردد.
 • پس از انجام ثبت نام و فعال سازی کارت، تا زمانی که برنامه از روی دستگاه پاک نشود و یا ثبت نام مجدد صورت نگیرد، در هر بار استفاده تنها الزام است از رمز ورود تعیین شده و یا اثر انگشت (یا تشخیص چهره در آیفون های X به بعد) برای ورود به برنامه و دریافت رمز پویا استفاده شود.

ب. رمز پویا مخصوص تراکنش اینترنت بانک

در صورتی که قصد انتقال پول بالاتر از حد مجاز تعیین شده را داشته باشید، استفاده از رمز پویا الزامی خواهد بود. همچنین مشتری امکان فعال سازی رمز دوم پویا برای تمام نقل و انتقالات مالی را دارد. رمز پویا بدین منظور از دو طریق برایتان ارسال می‌گردد:
1. از طریق پیامک و با اعتبار 60 ثانیه برایتان ارسال می‌شود. بدیهی است صرفا مشتریان داخل ایران امکان استفاده از این سرویس را خواهند داشت.
2. استفاده از Mobile OTP بانک خاورمیانه که فعال سازی این اپلیکیشن نیز رویه جداگانه در شعب این بانک برقرار است.

 • برای فعال‌سازی و نصب اپلیکیشنMobile OTP بر روی گوشی تلفن همراه، حضور در کشور ایران و دسترسی به اینترنت الزامی است.
 • در ورودهای بعدی امکان استفاده از اپلیکیشن، بدون نیاز به اینترنت و در تمامی کشورها فراهم می باشد.
  نحوه فعال‌سازی Mobile OTP
  • مراجعه مشتری به شعبه و تکمیل فرم درخواست
  • دانلود اپلیکیشن Mobile OTP (مخصوص تراکنش اینترنت‌بانک)

ج‌) رمز پویا مخصوص ورود به اینترنت‌ بانک

این رمز یکی از سازوکارهای امنیتی دو مرحله‌ای هنگام ورود به اینترنت‌بانک است. این رمز در حال حاضر به صورت پیامکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل محدودیت‌های ارسال پیامک، استفاده از این روش تنها هنگام حضور در کشور ایران امکان‌پذیر است.

نحوه فعالسازی

 • رمز پویا ورود به اینترنت‌بانک با درخواست مشتری (اختیاری) با مراجعه به یکی از شعب بانک خاورمیانه و تکمیل فرم درخواست فعال می‌گردد.
 • هنگام ورود به اینترنت بانک پس از وارد کردن نام کاربری و رمز ورود، رمز پویا به صورت خودکار توسط بانک خاورمیانه به شماره تلفن‌همراه مشتری ارسال می‌گردد.
 • برای وارد کردن این رمز تنها ۶۰ ثانیه‌ مهلت دارید از این رمز برای ورود به اینترنت‌بانک استفاده نمایید.