امروزه، یکی از معدود مشکلاتی که برای افراد به ویژه جوانان و نوجوانان پیش می آید، اعتیاد به خود ارضایی می باشد. ترک خود ارضایی ممکن است مدت زمان طولانی ای طول بکشد. خود ارضایی نوعی اعتیاد است که بسیار خطرناک و می تواند مشکلات بسیار زیادی برای افراد به وجود بیاورد. البته به گفته برخی از روان پزشکان، اگر خود ارضایی به اعتیاد تبدیل نشود، می تواند تاثیرات مثبتی نیز بر روی سلامت روح و روان نیز داشته باشد. اما در زمانی که مشاهده کردید که خود ارضایی به اعتیاد تبدیل شده است، می بایست سریعا اقدام کنید و مورد درمان قرار بگیرید تا دچار مشکلات جسمی شدید نیز نشوید. زمانی که افراد دچار اعتیاد خود ارضایی می شوند، ممکن است این کار را به صورت متعدد در طول روز انجام دهند و آن را جزو برنامه روزانه خود قرار دهند.

معمولا افرادی که دچار اعتیاد به خود ارضایی هستند، پس از مدتی افسرده و عصبی می شوند به طوری که نمی توانند خود را به خوبی کنترل کنند؛ همچنین مشکلات جسمی نیز برای آنان از جمله تضعیف قدرت بینایی پیش می آید که آن ها جبران ناپذیر هستند. اگر به دنبال راهکاری برای ترک خود ارضایی می باشید پس در ادامه با ما در این چگونه همراه باشید.

تاثیرات اعتیاد به خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روی زندگی افراد می گذارد. این تاثیرات به دو نوع روانی و فیزیکی تقسیم می شود. اعتیاد به خود ارضایی می تواند اعتماد به نفس افراد را کاهش دهد و آن ها را خجالتی تر کند تا دیگر نتوانند در جمع میان دوستانشان حضور پیدا کنند. علاوه بر آن خود ارضایی سد محکمی در برابر پیشرفت افراد در زندگی می باشد و به آن ها اجازه نمی دهد که به خوبی به کار های خود برسند و پیشرفت کنند. و در نهایت پس از خود ارضایی، افراد احساس گناه می کنند و پس از مدتی دچار افسردگی شدید می شوند.

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم

اگر خدای نکرده دچار اعتیاد خود ارضایی شده اید و در آن شک دارید، برای این که خود را درمان کنید، نزد یک روانشناس خوب و با تجربه بروید و موضوع را با او در میان بگذارید تا مشکل شما به خوبی حل بشود. البته می توانید از روش های خانگی نیز استفاده کنید تا خود ارضایی را به راحتی کنار بگذارید و از شر آن راحت شوید. پیشنهاد می شود زمان را غنیمت شمارید و اگر دچار اعتیاد به خود ارضایی شدید سریعا برای درمان اقدام کنید تا دچار مشکلات فرا تر نشوید.


ترک خود ارضایی در خانه

اگر کسی از شما سوال پرسید که چگونه خود ارضایی را ترک کنیم، راحت ترین راهی که می توانید به او پیشنهاد کنید، ترک خود ارضایی به روش خانگی است. درمان خود ارضایی به روش خانگی، یکی از آسان ترین و موثر ترین روش هایی است که می تواند در کمترین زمان این اعتیاد را از بین ببرد.

1. از دیدن فیلم خود داری کنید.

در ابتدا سعی کنید از فیلم های صحنه دار دوری کنید. دیدن این نوع فیلم ها سبب می شود تا افراد میل بیشتری به خود ارضایی پیدا کنند و دیگر نتوانند این اعتیاد را از خود دور کنند.

2. تنها نمانید.

سعی کنید در هیچ زمان تنها نمانید که برای پر کردن تنهایی نیاز به خود ارضایی داشته باشید چرا که افراد در تنهایی ممکن است به خود ارضایی گرایش پیدا کنند و دیگر نتوانند این اعتیاد را از بین ببرند.

3. بیشتر لباس بپوشید.

افراد می توانند برای ترک خود ارضایی در خانه، موقع خواب لباس های بیشتری بپوشند چرا که اگر لباس کمتری بپوشند ممکن است با دست زدن به بدن خود حس خود ارضایی پیدا کنند و ترک آن برایشان کمی مشکل تر بشود.

4. دوش بگیرید.

پیش از خواب سعی کنید یک دوش آب سرد بگیرید تا دمای بدن شما کاهش بیابد و در نتیجه نیازی به خود ارضایی پیدا نکنید.


چگونه زود انزالی را درمان کنیم

تمامی راه های ترک خود ارضایی

برای ترک خود ارضایی، ابتدا می بایست بخواهید که آن را از خود دور کنید؛ سپس عکس ها و فیلم هایی که حتی 1 درصد باعث می شود که شما تحریک شوید را پاک کنید. سپس در اوقات تنهایی سعی کنید خود را سرگرم به کتاب خواندن یا بازی های کامپیوتری و یا هر کاری که فکر خود ارضایی را از شما دور می کند انجام دهید تا به فکر خود ارضایی نیوفتید. سپس در زمان های ناراحتی، سعی کنید به وسیله یک کار دیگر همانند نقاشی کشیدن، خود ارضایی را از خود دور کنید. پیشنهاد می شود پیش از خواب شبانه یک دوش آب سرد بگیرید چرا که باعث می شود دمای بدن شما کاهش بیابد و در نتیجه حس خود ارضایی کمتری داشته باشید و موقع خواب لباس های بیشتری بپوشید.

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم

خوراکی ها در ترک خود ارضایی بسیار تاثیر دارند. پیشنهاد می شود به هیچ عنوان پیش از خواب، مواد غذایی که طبع گرم دارند همانند: موز، گردو، زنجبیل، عسل و … مصرف نکنید چرا که هرچه طبع بدن شما گرم تر بشود، ممکن است حس بیشتری به انجام خود ارضایی پیدا کنید. البته مهم ترین چیزی که بر روی ترک خود ارضایی تاثیر گذار است، افکار و ذهن افراد است و اگر ذهن را کنترل کنید، یعنی خود ارضایی را به خوبی ترک کرده اید.


راه های ترک سریع خود ارضایی

اگر دوستان شما نتوانستند به روش خانگی خود ارضایی را ترک کنند و باز سوال کردند که چگونه خود ارضایی را ترک کنیم، سعی کنید راه های دیگری از جمله مراجعه به روانپزشکان را به او پیشنهاد کنید. افراد می توانند با مراجعه به یک روانشناس خوب و کار بلد، راه و روش های بسیار مفیدی برای ترک خود ارضایی دریافت کنند. یک روانشناس کار بلد، در اولین قدم به شما کمک می کند تا این موضوع را بپذیرید و سپس با ارائه راهکار هایی سعی می کند آن را از ذهن شما پاکسازی کند.

دارو درمانی نیز یکی دیگر از راه های ترک سریع خود ارضایی می باشد و افراد می توانند با استفاده از نسخه روانپزشک به داروخانه ها مراجعه کنند و پس از دریافت و مصرف دارو ها، اعتیاد خود ارضایی را به سادگی ترک کنند. پیشنهاد می شود اگر روانشناس تشخیص داد که حتما باید دارو مصرف کنید، به هیچ عنوان خود داری نکنید و حتما دارو ها را تهیه و مصرف کنید تا این اعتیاد را بتوانید ترک کنید.

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم

چرا به خود ارضایی اعتیاد پیدا می کنیم؟

اعتیاد به خود ارضایی از مسائل بسیار کوچک آغاز می شود که افراد نمی توانند آن ها را درک کنند و در نتیجه به خود ارضایی اعتیاد پیدا می کنند. اما روانپزشکان و روانشناسان به طور قطع دلیلی برای این اعتیا پیدا نکرده اند و بیشترین مرجع این اعتیاد را ناراحتی و دوری از جمع می دانند. بسیاری از افراد ممکن است نتوانند در جمع خانواده یا دوستانشان به خوبی صحبت کنند و همیشه احساس تنهایی می کنند و برای پر کردن تنهایی خود به خود ارضایی روی می آورند.

خود ارضایی همانند مواد مخدر عمل می کند و فکر افراد را از مسائل پیرامون آزاد می کند و این امر جزو مهم ترین دلایل اعتیاد افراد به خود ارضایی نیز می باشد. پیشنهاد می شود اگر در جمع دوستانتان و یا خانواده، فردی را مشاهده کردید که ساکت است و احساس تنهایی دارد، با او سر صحبت را باز کنید تا احساس تنهایی و ناراحتی نداشته باشد و سعی کنید او را به هیچ عنوان تنها نگذارید، تا دچار اعتیاد به خود ارضایی نشود و بجای این که با خود ارضایی تفریح کند، در جمع با دوستان خود تفریح داشته باشد.

سخن پایانی

خود ارضایی یکی از بیشتری مشکلاتی است که افراد می توانند از سنین نوجوانی به آن مبتلا بشوند. پیشنهاد می شود که والدین به طور دائم مراقب فرزند خود باشند تا او دچار اعتیاد به خود ارضایی نشود تا مشکلاتی در درس و تحصیل او پیش نیاید. البته در نظر داشته باشید که مشکل اعتیاد به خود ارضایی، کاملا قابل حل شدن است و دیگر نیازی نیست نگران باشید و اگر نتوانستید در خانه این اعتیاد را ترک کنید، می توانید به یک روانشناس کاربلد و خوب مراجعه کنید و از او راه و چاره بخواهید تا بتوانید اعتیاد به خود ارضایی را به طور کامل رها کنید و دیگر سراغ او نروید.

البته اگر تصمیم به ترک خود ارضایی گرفته اید، حتما پیش از همه موارد، عکس ها، فیلم ها و فایل هایی که ممکن است حتی یک درصد شما را تحریک کنند پاک کنید، چرا که در هنگام ترک خود ارضایی کوچک ترین تحریک شدن می تواند شما را دوباره معتاد به خود ارضایی کند. با امید مبتلا نشدن و ترک خود ارضایی.