روان صحبت کردن و خوب حرف زدن مستلزم بدست آوردن برخی از مهارت هاست. هر کلمه ای که شما به بیان آن می پردازید قدرت رازآلودی دارد. تک تک کلمه ها مهم اند و نمی توان از تاثیر گذاری آن ها چشم پوشید. کوچک ترین حرکت شما در هنگام صحبت کردن تاثیر ویژه ای بر روی مخاطب می گذارد. اگر دوست دارید مخاطب خود را با سخنانتان هیپنوتیزم کنید، این مقاله را از دست ندهید.

چه عواملی بر روان صحبت کردن شما تاثر گذار است؟

  • با اعتماد به نفس سخن بگویید.
  • ارجاعات موثقی بدهید.
  • جملات را به درستی به مخاطبان خود منتقل کنید.
  • در ابتدا بر خود و سپس بر جمع مسلط شوید.
  • برای روان صحبت کردن شمرده شمرده صحبت کنید.
  • ارتباط چشمی با مخاطبان خود داشته باشید .
  • نوت برداری را فراموش نکنید.
  • برنامه ی منظمی برای مطالعه ی کتاب های مختلف داشته باشید.
  • کلمات را به درستی بیان کنید.
  • به سخنان طرف مقابل خود به دقت گوش کنید.

1. روان صحبت کردن مستلزم اعتماد به نفس شماست

چگونه روان و تاثیر گذار صحبت کنیم
برای روان صحبت کردن نیاز بد اعتماد به نفس بالایی دارید

به خودتان ارزش قائل شوید و بی پروا سخن بگویید. سخنان بی پروای شما نشان گر اعتماد به نفس شما هستند. سخنرانان بزرگ کلماتشان را بدون هیچ گونه ابهامی بیان می کنند. این گونه سخن گفتن جایگاه شما را در برابر مخاطبینی که در مقابل شما حضور دارند بالا می برد. هیچ مخاطبی دوست ندارد به سخنان فردی گوشی دهد که خودش هم در مورد آن حرف ها ابهام دارد. علاوه بر این، حس کنجکاوی مخاطبان شما زمانی برانگیخته خواهد شد که به صورت مطمئن و جسورانه به سخنان خود ادامه دهید. این سبک سخن رانی یک فرد حرفه ای است و به روان صحبت کردن شما هم کمک شایانی می کند.

افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد به نفس را در خود افزایش دهیم

2. روان صحبت کردن به تلفظ درست کلمات نیاز دارد

مسلما افرادی که با شما هم کلام می شوند، هم سطح شما هستند. چه در یک محیط دانشگاهی با همکلاسیان هم سخن شوید و چه با دوستانتان صحبت کنید نقطه ی مشترکی بین شما وجود دارد. اینکه در یک محیط دانشگاهی باشید و در زمینه ی تحصیلی خود به اصطلاحات رایج و تخصصی آن رشته تسلط کافی نداشته باشید وجه جالبی از شما باقی نخواهد گذاشت. تلفظ نادرست کلمات و اصطلاحات رایج و متداول کاهش اعتبار شما را در بین دوستانتان به دنبال خواهد داشت. حتی اگر از این مسئله هم چشم پوشی کنیم تلفظ نادرست بر روان صحبت کردن شما هم تاثیر گذار بوده و از میزان شیوایی آن می کاهد.

3. روان صحبت کردن به مطالعه ی بالا نیاز دارد

 اینکه شما دایره ی لغت بالایی داشته باشید نه تنها اصلا چیز بدی نیست، بلکه برای روان صحبت کردن هم لازم است. اما اینکه سخنان خود را پر از لغات قلمبه و سلمبه کنید اصلا نتیجه ی خوبی ندارد. اصلا به دنبال پیچیده سخن گفتن و صحبت های سنگین نباشید. لغات را در موقعیت مناسب خود استفاده کنید. همچنین باید در انتخاب لغت هم دقت بالایی داشته باشید. به عنوان مثال، لغت هایی که بیشتر در زبان فارسی رایج بوده و همه مخاطبان شما به آن لغات آشنا هستند مناسب ترین کلمات می باشند.

چگونه روان و تاثیر گذار صحبت کنیم
مطالعه ی بالا در روان صحبت کردن شما موثر است

کتاب زیاد بخواهنید تا ببنید کدام یک از کلمات در کجا و چرا استفاده شده اند. برای صحبت کردن روان شما به این نیاز دارید که شیواترین و رایج ترین کلمات را در جای درست خود به کار ببندید. اینکه تمام لغات پیچیده و نسبتا سخت را در صحبت های خود به کار بگیرید هنر نیست. هنر شما آن جایی نمود پیدا خواهد کرد که بتوانید منظور خود را به ساده ترین روش ممکن با لغات به جا و درست برسانید.

4. ارجاعات مفید بدهید

مستند سخن بگویید. این گونه سخن گفتن باعث اعتبار بخشی به سخنان شما خواهد شد. مثلا ممکن است فردی ادعای مخالفت با شما را داشته باشد. در صورتی که از یک منبع موثقی حرفتان را بیان کرده باشید به راحتی می توانید او را به آن منبع معتبر ارجاع داده و حرفتان را به راحتی به اثبات برسانید.

5. برای اینکه به صورت روان صحبت کنید جملاتتان را به درستی انتقال دهید

هر چه قدر هم که با اعتماد به نفس سخن بگویید و یا اینکه منبعتان موثق باشد اما در انتقال درست حرف هایتان مشکل داشته باشید نمی توانید به صورت روان صحبت کنید. مخاطبان شما از صحبت های شما گیج خواهند شد. زبان شما پلی میان مغز و مخاطبان شماست و در واقع نقش یک انتقال دهنده را بازی می کند. اگر نقش خود را به خوبی ایفا نکند مخاطبانتان با برداشت های نابجا مواجه می شوند. حتی اگر فصیح ترین سخن رانی ها را نیز داشته باشید ولی طرز بیان شما آن طور که باید و شاید خوب نباشد و کلمات را به درستی بیان نکنید درایفای یک سخن رانی خوب لنگ خواهید ماند.

مخاطبان شما دائما در تلاش خواهند بود که منظور شما از حرف هایی که زده اید چیست. حتی گاهی ممکن است مسیر را اشتباه بروند و دچار سوء برداشت در حرف های شما بشوند. این بزرگ ترین فاجعه ای است که می تواند برای یک سخنران اتفاق بیوفتد. برای روان صحبت کردن باید مهارت طرز بیان خود را تقویت کنید.

این ها را نگفتیم که شما را دچار نگرانی بیش از اندازه کنیم. هر چند این مهارت برای یک فردی که قصد روان صحبت کردن را داشته باشد مهم و ضروریست. خوشبختانه این توانایی اکتسابیست و می توان به راحتی آن را فراگرفت. از یک جمع کوچک دوستانه شروع کنید. فراموش نکنید که موفقیت های کوچک به معنای دست یابی به موفقیت های بزرگ می باشند.

6. بر جمع تسلط داشته باشید

چگونه روان و تاثیر گذار صحبت کنیم

تسلط بر جمع به معنی خود برتر بینی در برابر افرادی که شنوای حرف های شما هستند نیست. آن ها تنها مخاطبانی هستند که می خواهند نظر و ایده جدید شما را بشنوند. تسلط و احاطه بر جمع به این معناست که شما اضطراب خود را زمانی که در مقابل یک جمع بزرگی قرار دارید کنترل کنید. تسلط بر خود به معنی تسلط بر جمع است. چگونه می توان بدون اینکه بر خود مسلط شد بر دیگر تاثیر گذاشت؟ این امری نشدنیست. مخاطبان شما زمانی حاضر به شنیدن صحبت های شما خواهند شد که تسلط کافی بر روی خود را داشته باشید. بدون نگرانی و اضطراب سخن بگویید. دلهره را از خود دور کنید.

لکنت کلام و لرزش صدا ایراداتی هستند که ممکن است هر از گاهی دچار آن شویم. اما اینکه مدام چنین اتفاقاتی رخ دهد مانعی بر سر راه روان صحبت کردن شما خواهند بود.حدالامکان بر روی بروز چنین مسائلی تسلط کامل را داشته باشید تا شیوایی کلام شما از بین نرود. زمانی که از عهده ی چنین کاری برآیید به راحتی می توانید مطلب را در دست داشته باشید .

راه کار هایی برای کاهش استرس

چگونه استرس خود را به صورت موثر کاهش دهیم

7. شمرده صحبت کنید

زمانی که دچار نگرانی و اضطراب هستید واکنش هایی را از خود به نمایش می گذارید که شاید خودتان هم در مورد آن آگاهی لازم را نداشته باشید. شما بدون اینکه خودتان هم متوجه باشید به دنبال فرار از موقعیت های تنش زا هستید. در چنین شرایطی است که می خواهید زودتر صحبت خود را تمام کرده و به موقعیت امن خود بازگردید. این مورد به خصوص اگر بار اولی باشد که در یک جمع بزرگ صحبت می کنید بیشتر قابل مشاهده خواهد بود. مسلما هر فردی که در این وضعیت قرار بگیرد، صحبت های خود را به صورت سریع انجام می دهد. یادتان باشد صحبت های سریع و تند علامت استرس و نگرانی هستند.

خیلی تند صحبت کردن در شان یک سخن ران نیست. فردی که قرار است افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد باید جملات خود را شمرده شمرده بیان کند. سرعت خود را در بیان جملات تنظیم کنید. روان صحبت کردن شما تا حد زیادی تحت تاثیر شمرده سخن گفتن شماست. سرعت خود را در طرز بیان جملات خود به گونه ای تنظیم کنید که نه خیلی آرام و نه خیلی سریع باشند. صحبت کردن شما به صورت آرام و بیش از اندازه کند تاثیر منفی بر روی جذب مخاطبان شما را خواهند گذاشت که مسلما از شیوایی و سلیس بودن سخنان شما می‌‌ کاهد.

8. ارتباط چشمی یادتان نرود

به شنودگان خود توجه کنید. ارتباط چشمی داشتن با مخاطب یکی از شروط لازم برای تحت تاثیر قرار دادن آن هاست. این کار ارزش گذاری شما را بر روی مخاطبان خود نشان می دهد. پس چه در حال ارائه ی یک سخنرانی بزرگی باشید و چه برای یک جمع کوچکی صحبت می کنید از ارتباطات چشمی قافل نشوید.

9. نوت برداری کنید

چگونه روان و تاثیر گذار صحبت کنیم
یادداشت برداری یک نکته ی کلیری برای روان صحبت کردن است

نوت برداری تاثیر ببالایی در روان صحبت کردن افراد دارد. اگر مخاطبان شما یک جمع بزرگی هستند و یا اینکه یک سخن رانی بزرگی در پیش دارید یادداشت برداری را فراموش نکنید. گمان نکنید که یادداشت برداری نشانه ی ضعف شماست. نوت برداری از نکات کلیدی و آن چه که می خواهید به بیان آن بپردازید یک استراتژی هدف مندی از سخنرانی شما ارائه می دهد.

اینکه نقطه ی شروع سخنرانی چه مطالبی هستند، سخن رانی شما چه زمانی اوج می گیرد و چه چیزی را در نتیجه گیری آن چه که بیان کرده اید می گویید را در نوت برداری خود قرار دهید. نوت برداری هدف مند باعث می شود رشته ی کلام در هنگام صحبت کردن از دستتان در نرود. در چنین شرایطی به روان صحبت کردن به امری آسان تبدیل خواهد شد. به راحتی با یک نکاه کلی و اجمالی سر نخ را در دست گرفته و مسیر صحبت هایتان را دنبال کنید.

10. مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد!

اگر کمی باهوش باشید می توانید همه جانبه بر روی مخاطب خود اثر بگذارید. زمانی که در یک ارتباط دو طرفه یا قرار می گیرید، به جای اینکه به این فکر کنید که در ادامه چه بگویید به سخنان فرد مقابلتان به دقت گوش دهید. او برای همین با شما صحبت می کند. گوش دادن به حرف های طرف مقابل او را سر ذوق می آورد. همچنین باعث خواهد شد که شناخت خوبی نسبت به طرف مقابلتان داشته و به راحتی با روان صحبت کردن او را تحت تاثیر قرار دهید.


سوالات متداول
چرا باید بتوانیم روان صحبت کنیم؟

زمانی که شما بتوانید روان صحبت کنید و در خوب حرف زدن مهارت کافی را داشته باشید به راحتی میتوانید با صحبت کردن تاثیر ویژه ای بر روی مخاطب بگذارید.

تا چه اندازه انتقال مفاهیم در روان سخن گفتن تاثیر گذارند؟

هر چه قدر هم که با اعتماد به نفس سخن بگویید و یا اینکه منبعتان موثق باشد اما در انتقال درست حرف هایتان مشکل داشته باشید نمی توانید به صورت روان صحبت کنید.

آیا نوت برداری برای سخنرانی نشانه ضعف است؟

خیر، برای روان صحبت کردن به برداشت نوت نیاز است؛ زیرا نوت برداری از نکات کلیدی و آن چه که می خواهید به بیان آن بپردازید یک استراتژی هدف مندی از سخنرانی شما ارائه می دهد.

ارتباط چشمی در روان صحبت کردن به ما کمک میکند؟

بله، بدون شک یکی از عواملی که میتواند در روان صحبت کردن تاثیر بسزایی داشته باشد ارتباط چشمی با مخاطب؛ س چه در حال ارائه ی یک سخنرانی بزرگی باشید و چه برای یک جمع کوچکی صحبت می کنید از ارتباطات چشمی قافل نشوید.