تیم چگونه 121 روز پیش 5 دیدگاه

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

اعتماد به نفس داشتن برای یک زندگی خوب لازم است. هنگامی که به خودمان باور داشته باشیم، می‌توانیم کنجکاوی، جستجو، شعف بداهه یا هر نوع تجربه‌ای داشته باشیم که روح انسان را آشکار می‌سازد. ای.ای کامینگز یکی از چیزهایی که برای سال‌های متمادی مرا از رسیدن به رویاهایم باز می‌داشت، ترس از شکست بود… و همچنین نداشتن اعتماد به نفسی که برای غلبه بر آن ترس لازم بود. همۀ ما در زندگی با این مسئله مواجه می‌شویم. سئوال کلیدی این است :

چگونه بر ترسهای خود غلبه کنیم؟

پاسخ این پرسش اساسی انسان: برای غلبه بر ترس ها فقط یک کار باید بکنید، اعتماد بنفس خود را بسازید.
با بالا بردن اعتماد به نفس شما قادر خواهید بود در آینه نگاه کنید و به کسی که در آینه میبینید افتخار کنید.
با بالا بردن اعتماد به نفس قادر خواهید بود به راحتی موقعیت ها و مکان هایی که شما را آزرده میکند را ترک کنید؛ خواه این موقعیت یک شغل باشد یا رابطه. شما از آن به راحتی بیرون می آیید چرا که ایمان دارید فرصت های بهتری در آینده نصیبتان خواهد شد.
بالا بردن اعتماد به نفس از شما فردی ریسک پذیر خواهد ساخت.ریسک هایی که کسانی که اعتماد به نفس شما را ندارند حتی خوابش را هم نمیبینند. برای لحظه ای به تمام آنچه دوست داشتید انجام دهید و ندادید فکر کنید. بالا بردن اعتماد به نفس به شما کمک میکند همین حالا قدم در راه های نرفته بگذارید.
میدانیم که شرایط بد باز هم پیش خواهد آمد اما شما با بالا بردن اعتماد به نفس خود، میتوانید از این شرایط با قدرت عبور کنید.
کم شدن استرس ناشی از امتحان کردن چیز های جدید، نتیجه بالا بردن اعتماد به نفس است؛ چراکه شما دیگر نگران آنچه دیگران در مورد شما فکر میکنند نخواهید بود.
شاید درنظر شما بالا بردن اعتماد به نفس کار سختی باشد و خیلی راحت تر باشد که مدام خود و دیگران را نقد و نکوهش کنید. اما هوشیار باشید که این افکار منفی ناشی از عدم اعتماد به نفس، نه تنها شما بلکه شغلتان، روابطتان، خانواده، تحصیل و بسیاری موارد دیگر را تحت تاثیر قرار میدهد.
پاسخ به اینکه چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم میتواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون کند . پس با ما همراه باشید، شاید صرف دقایقی کوتاه مطالعه این مقاله شما را به زندگی رویاییتان نزدیکتر کند؛ این فرصت ارزشمند را از دست ندهید.

چرا باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم؟

امروز در کنار موضوع رژیم غذایی و لاغری، بحث ساختن اعتماد به نفس و عزت نفس، باب هر محفل و رسانه ای شده است. دلیلش هم کاملا مشخص هست. انسان امروز، شکارچی آگاهی و تدبیر و دانش است. ما بر اساس دانش روانشناسی نوین متوجه اهمیت و تاثیر کیفیت اعتماد به نفس و عزت نفس بر کل زندگی و حس و حال درون خود شده ایم. همه مدیران جوامع مترقی در تلاشند تا اعتماد و عزت نفس مردم خود را بالا ببرند. ما امروز ناگزیریم برای بالا رفتن اعتماد به نفس خود کاری جدی بکنیم. ما حتی می دانیم تا پایان عمر باید در این راه کوشا باشیم.
زمان گذاشتن برای رویاها و برنامه‌های خویش، انجام فعالیت‌هایی متفاوت از اکثر مردم و البته «جا نداشتن» در میان سایرین، در صورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می‌تواند بسیار دشوار باشد. این موضوع کاملاً حقیقت دارد. تقریباً غیر ممکن است که با عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، بتوانید برای اهداف بزرگ و ارزشمند خویش وقت بگذارید، از چارچوب‌های سنتی فراتر بروید و حقیقتاً خود خودتان باشید.
بهتر است در ابتدا بدانیم تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

 •  آیا شما خود را مستحق احترام دیگران می‌دانید؟(تعریف عزت نفس)
 • و اینکه چه قدر به توانایی ها و عملکرد خود باور دارید؟ (تعریف اعتماد به نفس)  
  در نهایت، هر دو به یک چیز اشاره می‌کنند. هر دو به “خویشتن خویش” یعنی “خود واقعی” اشاره می کند و کارهای پیشنهادی ما نیز هر دو را تقویت می‌کند. 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

1.  خود را آراسته کنید.

شاید بدیهی به نظر برسد، اما آراستگی می‌تواند تاثیرات چشمگیری روی بالابردن اعتماد به نفس و خودپندارۀ شما داشته باشد. روزهای فراوانی بوده که فقط با انجام همین کار، خُلق خود را کاملاً تغییر داده‌ام.

2. لباس زیبا بپوشید.

مکمل مورد شماره یک است. اگر لباس زیبا بپوشید، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. احساس موفقیت می‌کنید و حس می‌کنید که آماده‌اید تا خود را به دنیا عرضه نمایید. زیبا لباس پوشیدن برای هر کس معنی متفاوتی دارد… ضرورتاً بدین معنا نیست که لباسی به ارزش یک میلیون تومان بپوشید یک لباس ساده که زیبا و مناسب باشد نیز همین کار را می‌کند. بسیاری افراد جهان این دو مورد (اول و دوم) را با پوشیدن لباس های برند، پوشش می دهند. اما خیلی لازم نیست و یک انتخاب فردی است.

3.  در جهت بالا بردن اعتماد به نفس خود، مثبت بیندیشید.

اینکه سعی کنید دنیا و زندگیتان را از دریچه‌ای مثبت نگاه کنید کمی سخت است و زمان می‌برد. مخصوصاً اگر سالهای زیادی را با تفکر منفی زندگی کرده باشید.
7 سال پیش، هنگامی که ورزش بدنسازی را شروع کردم، یاد گرفتم چگونه افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنم. یاد گرفتم چگونه افکارم را تغییر دهم. این کار باعث شد اتفاقات خوبی برایم رخ دهد. با این مهارت کوچک، توانستم تمرین کنم و در عرض یک سال به تناسب اندام برسم. شاید پیش پا افتاده به نظر برسد اما واقعاً جواب می‌دهد. جدی می‌گویم. امتحانش کنید.

4. خودت را بشناس و بالا بردن اعتماد به نفس برایت راحت میشود .

خودت را بشناس و همۀ جنگ‌ها را پیروز خواهی شد. (سان تزو)
فرماندۀ دانا به هنگام جنگ، دشمن خود را به خوبی می‌شناسد. بدون شناخت از دشمن نمی‌توانید او را شکست دهید. هنگامی که تلاش می‌نمایید تا بر یک خودپندارۀ منفی غلبه نمایید و آن را با اعتماد به خویشتن خویش جایگزین کنید، دشمن شما خود شما هستید. خود را به خوبی بشناسید. به افکار خویش گوش دهید. خاطراتی در مورد خود بنویسید. افکار و آنالیزهایی که از خود می‌کنید را در آن یادداشت نمایید. تحلیل کنید که چرا چنین افکار منفی‌ای دارید. سپس به چیزهای خوب در مورد خود فکر کنید. کارهایی که خوب انجام می‌دهید. چیزهایی که دوست دارید. دربارۀ محدودیت‌های خویش فکر کنید. آیا آن‌ها محدودیت واقعی هستند یا اینکه تصنعی و ساختۀ خودتان هستند؟ خود را عمیقاً کاوش نمایید، در نهایت خواهید دید که اعتماد به نفس بالایی کسب می‌کنید.

5. در مسیر بالا بردن اعتماد به نفس همواره مثبت عمل کنید

شما باید علاوه بر افکار مثبت، اعمال مثبت نیز داشته باشید. عمل، کلید بالابردن اعتماد به نفس است. فکر مثبت چندان سخت نیست، اما هنگامی که بخواهید بر اساس آن عمل کنید و خود را تغییر دهید، باید پله پله حرکت نمایید. شما همان هستید که عمل می کنید، بنابراین اگر کارهای خود را تغییر دهید، خود را تغییر داده‌اید. به شکل مثبت عمل کنید. به جای اینکه به خود بگویید: “نمی توانم”، عمل کنید و مثبت باشید. به شکل مثبت با افراد صحبت کنید، برای اعمال خود انرژی بگذارید. خیلی زود متوجۀ تغییرات خواهید شد.

6. مهربان و سخاوتمند باشید تا بالا بردن اعتماد به نفس برایتان لذت بخش باشد.

 اگر برای شما که خواننده این مطلب هستید کلیشه‌ای است، فراموشش کنید. اما بقیۀ شما باید بدانید که مهربان بودن با دیگران و سخاوتمند بودن با خویش، یکی از بهترین راه‌ها برای اصلاح خودپنداره‌تان است. شما مطابق قانون طلایی رفتار کنید و خواهید دید که احساس بهتری نسبت به خویش پیدا می‌کنید و این کار برای بالابردن اعتماد به نفس معجزه می‌کند، باور کنید.

7. قوانین خود را مشخص کنید و بر اساس آن‌ها زندگی نمایید.

زندگی شما بر اساس چه قوانینی ساخته شده است؟ اگر نمی‌دانید، مشکل خواهید داشت زیرا زندگی شما بدون جهت به نظر خواهد رسید. من به شخصه سعی می‌کنیم بر اساس قانون طلایی زندگی نمایم (و اغلب شکست می‌خورم). این قانون کلیدی من است و من سعی می‌کنم مطابق آن زندگی نمایم. قوانین دیگری هم دارم اما به نحوی مرتبط با همین قانون هستند (استثنای اصلی «با اشتیاق سوزان زندگی کن» است). به قوانین خویش فکر کنید… شاید داشته باشید اما هنوز به آن‌ها توجه نکرده‌اید. به این فکر کنید که آیا بر اساس این قوانین زندگی می‌کنید، یا فقط به آن‌ها اعتقاد دارید و مطابق آن‌ها عمل نمی‌کنید .

8. برای بالا بردن اعتماد به نفس آهسته صحبت کنید.

چنین کار ساده‌ای می‌تواند تفاوت زیادی در نحوۀ ادراک دیگران از شما ایجاد کند. همانند شخصی که صاحب قدرت است، آهسته صحبت کردن نشانگر اعتماد به نفس سالم است. شخصی که احساس می‌کند حرف‌هایش ارزش شنیده شدن ندارد، سریع صحبت می‌کند، زیرا او نمی‌خواهد سایرین را معطل چیزی کند که ارزش شنیده شدن ندارد. حتی اگر با آهسته صحبت کردن احساس نمی‌کنید که اعتماد به نفس دارید، چندین بار آن را امتحان نمایید. این به شما کمک خواهد کرد. البته خیلی هم زیاده‌روی نکنید ولی سراسیمه هم نباشید.

9.  استوار بایستید، بالا بردن اعتماد به نفس دیگر سخت نخواهد بود

حالت‌های ایستادن من وحشتناک است، پس ریاکارانه است اگر بخواهم چنین توصیه‌ای بکنم، اما می‌دانم این روش جواب می‌دهد چون اغلب آن را امتحان می‌کنم. هنگامی که به خود یادآور می‌شوم تا صاف و استوار بایستم، احساس بهتری نسبت به خویش پیدا می‌کنم. من تصور می‌کنم که یک طناب بالای سرم است و مرا به سمت آسمان می‌کشد و باقی بدنم نیز صاف می‌گردد. افرادی که صاف و با اعتماد به خود می‌ایستند، جذاب‌تر می‌باشند. به نظر من چنین چیزی همیشه خوب است. دوستان این مورد را هم خیلی جدی بگیرید. پرستیژ و ژست ایستادن و راه رفتن، یکی از رازهای مخفی افراد موفق جهان است.

10.  اهداف کوچک تعیین کنید و آن‌ها را محقق نمایید.

مردم اغلب ماه را نشانه می‌گیرند و وقتی شکست می‌خورند، انگیزۀ خود را از دست می‌دهند. به جای این کار، اهداف کوچک‌تر و قابل دسترس را هدف بگیرید. هدفی تعیین کنید که می‌دانید دست‌یافتنی است و سپس به آن دست یابید. احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. حال یک هدف کوچک دیگر تعیین کنید  و به آن نیز دست یابید. هرچه اهداف کوچک بیشتری را محقق کنید، توانایی شما در احقاق آنان بهتر خواهد شد و در نتیجه حس بهتری پیدا می‌کنید. به زودی می‌توانید اهداف بزرگ‌تر (اما قابل دست‌یابی) تعیین کنید و به آن‌ها نیز دست یابید.

11. یک عادت کوچک را تغییر دهید تا بالا بردن اعتماد به نفس برایتان راحت شود .

ابتدا از عادات کوچک شروع کنید. عادت بزرگی مثل ترک سیگار، برای شروع کار سختی به نظر خواهد آمد. عادت کوچک را شروع کنید، مثل نوشتن. یا اینکه 10 دقیقه زودتر بیدار شوید. یا بعد از بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید. چیز کوچکی که می‌دانید می‌توانید انجام دهید. یک ماه این کار را انجام دهید. هنگامی که موفق شوید، احساس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.

12. تمرکز روی راه حل ها، روشی برای بالا بردن اعتماد به نفس

اگر دائماً شکوه‌ و ناله می‌کنید یا روی مشکلات تمرکز می‌نمایید، همین الان تمرکز خود را تغییر دهید. تمرکز بر روی راه‌حل به جای تمرکز بر روی مشکل، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بالابردن اعتماد به نفس و شغل خود انجام دهید. «من چاق و تنبلم!» چطور می‌توانید این مشکل را حل کنید؟ « می‌توانم به خودم انگیزه دهم!»  بنابراین چگونه می‌توانید این مشکل را حل کنید؟ «اما اصلاً انرژی ندارم!» راه حل چیست؟

13. لبخند بزنید.

این هم کلیشه‌ای است. اما جواب می‌دهد. من به محض اینکه لبخند می‌زنم، احساس بهتری نسبت به خودم پیدا می‌کنم و با دیگران نیز مهربان‌تر می‌شوم. لبخندی کوچک می‌تواند یک سلسله واکنش‌ها را برانگیزد. نیازی نیست که زمان و انرژی خود را روی چیز بیهوده‌ای تلف کنید.

14. داوطلب شوید.

مربوط به مورد «مهربان و سخاوتمند باشید» است اما اندکی تفاوت دارد. فرض کنید هم‌اکنون فصل تعطیلات است… آیا می‌توانید برای یک کار خوب داوطلب شوید و روحیۀ تعطیلات را اشاعه دهید و زندگی دیگران را بهتر کنید؟ از زمانی که صرف می‌کنید واقعاً لذت خواهید برد و یک از خواص جانبی نیز این است که سریعاً نسبت به خود احساس بهتری خواهید داشت.

15. ورزش کنید.  

این مورد اثری عمیق بر اعتمادبه‌نفس دارد. ورزش منظم و همیشگی سطح انرژی شما را بالا می‌برد و موادشیمیایی مختلفی تولید می‌کند—مثل تستوسترون و اندورفین—که حالت مثبت‌تری به شما می‌دهد. به نظر می‌رسد ورزش به طور اتوماتیک‌وار موجب افزایش اعتماد به نفس می شود و رویکرد شما را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد. علاوه بر آن فرم و شکل بهتری به اندام شما می‌دهد که راهی عالی برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس است.

16.  فعال شوید.

انجام دادن یک کار همیشه بهتر از بیکار بودن است. البته انجام دادن آن کار می‌تواند به اشتباه نیز بینجامد… اما اشتباهات نیز بخشی از زندگی هستند. ما از اشتباهات یاد می‌گیریم. ما هرگز بدون اشتباه بهتر نمی‌شویم. پس نگران اشتباهات خود نباشید. فقط یک کاری را شروع کنید و انجام دهید. از جا برخیزید و فعال شوید – یا به صورت فیزیکی و یا با گام برداشتن به سوی دستیابی به چیزی.

17. میز خود را تمیز کنید.

ممکن است ساده و ناچیز به نظر برسد (ممکن است برای برخی از شما ناچیز باشد)، اما تاثیر زیادی داشته است. اگر میزمان شلوغ شود و در محیط اطراف مان آشوب به پا شود، با تمیز کردن میز احساس می‌کنیم که بر زندگی‌ خود اندکی کنترل داریم . مانند مرکز آرامش‌بخش در میانۀ طوفان اطرافمان است.

18. موسیقی نشاط ‌بخش گوش دهید.

قبل از اینکه شب در مهمانی شرکت کنید، یا قبل از یک امتحان یا جلسه مهم، قبل از هر چیزی که ممکن است اعتمادبه‌نفستان را کمی سست کند، می‌توانید از موسیقی بعنوان انگیزه برای تقویت روحیه استفاده کنید.

19. یک چیز جدید امتحان کنید.

وقتی پا را از منطقه آرامشتان بیرون می‌گذارید و چیزی را امتحان می‌کنید که قبلاً نکرده بودید، نه تنها خودتان را وارد یک چالش می‌کنید بلکه محدوده‌های خود و اعتمادتان به توانایی‌های خود را گسترش می‌دهید. با امتحان کردن یک چیز تازه می‌توانید از ترس‌هایتان کم کنید و زندگی با موانع و محدودیت‌های کمتر داشته باشید.

20. برای انجام یک کار جدید نقشه بکشید و بعد آن را دنبال کنید.

این یکی از مهمترین و موثرترین راه‌های ایجاد اعتمادبه‌نفس دائم است. وقتی تصمیم می‌گیرید کاری انجام دهید و از آن عقب نمی‌کشید و آن را پیش می‌برید، خودتان به خودتان ثابت می‌کنید و اینجاست که اعتمادبه‌نفستان بالا می‌رود.

21. از مدیتیشن استفاده کنید.

مدیتیشن راهی عالی برای از بین بردن افکار منفی و دست یافتن به افکار مثبت است.

22.  چیزی نو خلق کنید.

همه انسان‌ها خلاق هستند. اما پس از کودکی و نوجوانی این مسئله گاهی فراموش می‌شود. کشف دوباره خلاقیت‌هایتان راهی عالی برای بالا بردن اعتمادبه‌نفستان است. خلق یک چیز جدید راهی عالی است اما همیشه هم آسان نیست. اما وقتی کارتان تمام شد نه تنها احساسی عالی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید، بلکه بعضی ‌اوقات قسمت‌های جدیدی از خودتان که قبلاً می‌شناختید را دوباره کشف می‌کنید. خلاق بودن راهی عالی برای شناختن خودتان و توانایی‌های پنهانتان است.

23. از قوه تخیلتان استفاده کنید

ذهن شما ابزاری بسیار قدرتمند است. وقتی یاد بگیرید چطور از تخیلتان به طریقی مثبت استفاده کنید، می‌توانید با کمک آن اعتمادبه‌نفستان را بالا ببرید. یک راه برای آن تجسم‌سازی است.
تصور کنید که جلسه‌ای مهم پیش رو دارید. پیش خود تجسم کنید که چقدر همه چیز خوب پیش می‌رود—همه چیز را بشنوید و ببینید—و چقدر حس خوبی در آن جلسه دارید. خودتان را در حال لبخند زدن تجسم کنید که اوقات خوشی را می‌گذرانید. نتیجه مثبت و عالی جلسه را در ذهنتان مجسم کنید. بعد تجسم کنید که جلسه با نتیجه دلخواه شما به پایان رسیده است. این روش واقعاً موثر است و قبل از پا نهادن به جلسه روحیه‌ای عالی به شما می‌دهد.
اگر برای اینکه خودتان را بااعتمادبه‌نفس تجسم کنید مشکل دارید، می‌توانید کس دیگری را تقلید کنید. یک فرد بااعتمادبه‌نفس کنار خودتان پیدا کنید—مثلاً یک ورزشکار، هنرپیشه یا حتی یک از آشنایان—و از او تقلید کنید. ببینید چطور راه می‌رود، حرف می‌زند و حرکت می‌کند. بعد رفتارهای او را در تجسم‌سازیتان تقلید کنید.

24.  شکست را دوباره تعریف کنید.

اینکه چطور به شکست نگاه کنید تعیین می‌کند که قبل یا بعد از هر شکست چه اندازه اعتمادبه‌نفستان پایین بیاید. تعریفی از شکست که با آن بزرگ شده‌ایم ممکن است بهترین معنای آن نباشد. اگر به موفق‌ترین آدم‌ها نگاهی بیندازید خیلی زود متوجه می‌شوید که واکنش متفاوتی به شکست دارند که با واکنش آدم‌های عادی فرق می‌کند.
آنها شکست یا طردشدگی را آنقدرها جدی نمی‌گیرند. آنها می‌دانند که اگر شکست بخورند آخر زندگی نیست. برعکس سعی می‌کنند وقتی به هر شکست نگاه می‌کنند قسمت‌های خوب آن را ببینند: اینکه طور می‌توانند از آن درس بگیرند تا برای دفعه بعدی بهتر شوند.

25. به آینده فکر کنید.

یک راه عالی برای پیش رو قرار دادن همه چیز و تعیین اینکه اتفاقات روز چطور بر اعتمادبه‌نفس شما تاثیر بگذارد این است که نگاهی به آینده بیندازید. از خودتان بپرسید: آیا این مسئله در 5 سال آینده مسئله مهمی خواهد بود و یاد من خواهد ماند؟ این باعث می‌شود فقط درگیر اتفاقی که افتاده است نشوید. و معمولاً هم پاسخ به این سوال منفی است. با استفاده از این سوال، کنار آمدن با مشکلات روزمره آسان‌تر خواهد شد و می‌فهمید که بیشتر اتفاقات اتفاقاتی آنقدر کوچک هستند که نجای نگرانی ندارند.

26. مهارت‌های اجتماعیتان را تقویت کنید.

روابط یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی ماست و تقویت مهارت‌های اجتماعی یکی از مهمترین چیزهایی است که هر فردی باید یاد بگیرد. بهتر کردن نتایجی که در این زمینه می‌گیرید و به دست آوردن اطمینان بیشتر به مهارت‌های اجتماعیتان اعتمادبه‌نفستان را به طور کلی بالا خواهد برد.

27. اطرافیانتان را از افراد مثبت‌اندیش انتخاب کنید.


افرادیکه با آنها نشست و برخاست می‌کنید می‌توانند موجب شادی یا ناراحتی شما شوند. ازآنجا که ما زمان زیادی را با مردم سپری می‌کنیم، خیلی مهم است که کنار افراد مثبت—یا حداقل به طرزی منطقی خنثی– باشیم. بودن یک یا دو نفر منفی‌باف می‌تواند تاثیر شگرفی بر شما بگذارد و روز به روز روحیه‌تان را خراب‌تر کند.

28. خودتان را با خودتان مقایسه کنید، نه با دیگران.

این درد نالازم زیادی را از زندگیتان بیرون می‌کند. مسئله اینحاست که اگر از یک نفر بگذرید، کس دیگری را می‌بینید که از شما موفق‌تر باشد. و حس برنده بودن موقتیتان دوباره به احساس ترس و اضطراب تبدیل خواهد شد. پس سعی کنید فقط روی خودتان تمرکز کنید، نه آدم‌های دور و برتان و مهم نباشد که دیگران تا چه اندازه موفق هستند. خودتان را با خودتان مقایسه کنید. پیشرفت کنید و رشد خودتان را بررسی کنید و خواهید دید که شادتر، موفق‌تر و بااعتمادبه‌نفس‌تر زندگی خواهید کرد.

29. جسورانه و جذاب صحبت کنید

سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم مناسب صحبت می‌کنند. آنها یاد گرفته‌اند در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی تپق بزنند و گیر کنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند.

 • یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفس‌تان را نمایش بدهید. این‌ طوری عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. برای اینکه جدی به نظر برسید، خیلی هیجان‌زده و عصبی نباشید و زیادی نخندید. اگر مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت‌هایتان بیشتر توجه می‌کنند.

30. سپاسگذار باشیم.

هر کس از شما تعریف و تمجید کرد با روی باز از او تشکر کنید این امر باعث  تقویت اعتماد به نفس
شما در حد معجزه‌آسایی می شود و  همچنین رابطه‌ی بهتری را تجربه می‌کنید، مردم افرادی را که
قدردان زحمت‌هایشان هستند را دوست دارند.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. احمد گفت:

  ممنونم از مطلب خوب وخیلی موثرتون

 2. مریم گفت:

  سپاس از اینکه اطلاعات گرانبهائی در اختیار گذاشتید

  1. چگونه گفت:

   ممنون از شما
   باز هم به چگونه سر بزنید

  2. مهیار گفت:

   بسار عالی تشکر

 3. sama گفت:

  عاولی

شاید دوست داشته باشید