در یک نگاه

با بهبود زندگی خانوادگی شما، می توانید به اعضای خانواده خود نزدیکتر شده . خوشبختانه گام های زیادی وجود دارد که شمامی توانید برای لذت بردن و از زندگی وشادبودن در کنار خانواده خود استفاده کنید.

1- بهبود ارتباطات

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۱. به حرف اعضای خانواده خود احترام بگذارید.

وقتی کسی نظر خود را ابراز کرد ، قبل از پایان صحبت کردن ، آن را کنار نگذاریدویا صحبت آنها را قطع نکنید. حفظ کانالهای ارتباطی باز و محترمانه به خانواده شما کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و پیوند شما را تقویت کنند.

 • به عنوان مثال ، هر وقت ابراز عقیده می کنند از سرگرم کردن خود خودداری کنید. اگر خواهر و برادرهایتان این کاررا انجام میدهند ، سعی کنید به آنها بگویید ، “من می دانم که همه برادران و خواهران با یکدیگر آشفتگی می کنند ، اما وقتی شما آنچه من می گویم را گوش نمیدهید وخور را سرگرم می کنید من را آزرده خاطر میکنید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۲. از انتقاد و قضاوت های شدید خودداری کنید.

به یکدیگر اجازه دهید احساسات خود را ابراز کرده و بدون ترس از انتقاد یا قضاوت احمقانه ،عمل کنند. هنگامی که مردم انتظار قضاوت سخت دارند ، تمایل دارند چیزها را به هم بزنند و از به اشتراک گذاشتن احساسات خودداری کنند

 • اگر پدر و مادر هستید ، انتقاد مثبت و سازنده را مطرح کنید و سعی کنید فرزندانتان را از قضاوت سخت یکدیگر دور کنید. به جای گفتن ، “نه ، این طور نیست که شما این کار را انجام دهید” ، بگویید “امتحان کنید ، اما بگذارید به شما کمک کنم این روش درست را انجام دهید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۳. حرفهای اعضای خانواده خود را به طور جدی گوش دهید.

گوش دادن وقتی به آنچه شخص دیگری می گویدباعث میشود شما نظر اورا جلب کنید وآن شخص را به خودتان جذب می کنید و او به شما توجه می کند که آیا به او توجه توجه می کنید. با آنها تماس چشمی برقرار کنید ، سر خود را تکان بدهید و مواردی مانند “من درک می کنم” را در صورت لزوم بگویید. تا زمانی که صحبت های شخص به پایان نرسیده است، توصیه یا نظر خود را ارائه ندهید.

 • در صورت لزوم ، توضیح دهید. بگویید ، “صبر کنید ، منظور شما از آن چیست؟” یا “این قبل یا بعد از دیدن آنها در فروشگاه بود؟”
 • گوش دادن فعال به معنای خاموش کردن تلفن در هنگام صحبت با کسی است. سعی کنید به هنگام صحبت کردن شخص گوشی همراه خود را در دست نگیرید، به خصوص اگر مکالمه جدی دارید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۴. ابرازعشق و قدردانی مکرر.

بیان احساسات وعمل کردن به آنها باعث ایجاد محبت بین اعضای خانواده میشود. علاوه بر گفتن “من شما را دوست دارم” ، سعی کنید راه های کوچک و خاصی را برای نشان دادن مراقبت از یکدیگر پیدا کنید.

 • با استفاده از “لطفا” ، “تشکر از شما” و سایر ادب ها می توانند لحن مثبتی ایجاد کنند. آغوش گرفتن به والدین خود و گفتن “فقط می خواهم بدانید که من از شما قدردانی می کنم” ، تأثیر عمده ای دارد. اگر خواهر و برادر شما مشق شب خود را انجام می دهند و یک لیوان خالی روی میز آن قرار دارد به اوبگوییم آیانوشیدنی میل دارد؟

۵. از مقایسه خانواده خود با کسانی که در رسانه های اجتماعی می بینید ، خودداری کنید.

به راحتی می توان این باور را داشت زیرا سایر افراد همیشه در عکس ها و فیلم های خود خوشحال به نظر می رسند که واقعاً همیشه اینگونه نمیباشد. با این حال ، این را باید در نظر داشته باشید که هر خانواده باید برای حفظ روابط و روابط سالم خود تلاش کنند. اگر شروع به حسادت به خانواده شخص دیگری کردید ، فقط به خود یادآوری کنید که نمی دانید زندگی آنها واقعاً چطور است ، و احتمالاً آنها مانند همه افراد ، مشکلات خانوادگی و موضوعات دیگر دارند.

 • به یاد داشته باشید ، حتی اگر خانواده های دیگر تعطیلات بیشتری را سپری کند یا چیزهای گرانتری نیز داشته باشد ، به این معنی نیست که آنها خوشحال تر از شما و خانواده شما هستند.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۶. جلسات هفتگی خانوادگی را تدارک دهید.

یک جلسه خانوادگی نباید رسمی باشد یا فقط روی موضوعات سنگین تمرکز داشته باشد. هر هفته تلویزیون را خاموش کنید و تلفن ها را کنار بگذارید و یک ساعت یا بیشتر با یکدیگر در ارتباط باشید. درباره فراز و نشیب های هفته گذشته ، هر اتفاق آینده صحبت کنید.

 • سعی کنید نور را روشن نگه دارید. هدف این است که همه افراد را به برقراری ارتباط آزاد ، احساس راحتی و تفریح ​​با یکدیگر تشویق کنیم. سؤالاتی از قبیل بپرسید ، “جالب ترین کاری که این هفته برای شما اتفاق افتاد چیست؟
 • تمام تلاش خود را بکنید تا مطمئن شوید که همه به طور یکسان شرکت می کنند.

۲- گذراندن زمان با کیفیت با یکدیگر

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۱.کارهای روزمره و هفتگی خانواده را حفظ کنید.

بخورید ، بخوابید و طبق برنامه زمانبندی پیش بینی شده فعالیتهای منظم خانوادگی را انجام دهید. روالها و آداب و رسوم به ایجاد خانواده کمک می کنند، واسترس را کاهش میدهد و یک محیط پایدار و راحت ایجاد کنند.

 • علاوه بر بهبود ارتباط ، جلسات منظم خانوادگی می تواند بخش اصلی روال خانواده شما باشد
 • سعی کنید هر وقت ممکن است کار را در محل کار ترک کنید و وقتی در کنار آنها هستید روی خانواده خود تمرکز کنید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۲. جشن تولد و تعطیلات را در کنار هم یک سنت خانوادگی قرار دهید.

  به عنوان مثال ، شما می توانید به رستوران مورد علاقه یک عضو خانواده بروید یا در روز تولد آنها فعالیت مورد علاقه خود را انجام دهید شما به یک سنت پایبند هستید ، وباعث غافلگیری اعضای خانواده خود شوید.


چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۳.هر وقت ممکن است وعده های غذایی را با یکدیگر بخورید.

والدین کار می کنند و بچه ها بعد از فعالیتهای مدرسه فعالیت می کنند ، بنابراین صبحانه و شام هر روز کنار هم بودن کار سختی است. با این حال ، تمام تلاش خود را برای کنار هم بودن زمان وعده های غذایی بکنید . وعده های غذایی خانوادگی یک روال اساسی است و می تواند به شما کمک کند در زندگی یکدیگر درگیر شوید.

 • وقتی کسی از محل کار یا تمرین دیر به خانه آمد ، در حالی که شام ​​می خورد ، با آنها بنشینید ، حتی اگر قبلاً خورده باشید. سپری کردن وقت در کنار هم و مکالمه مهمتر از خوردن همزمان است.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۴. برای فعالیتهای منظم خانوادگی زمان بگذارید.

فعالیت های منظم می تواند شامل دوچرخه سواری ، پیاده روی ، کارت بازی باشد. در صورت امکان ، حداقل یک بعد از ظهر یا عصر در هفته برای یک فعالیت خانوادگی اختصاص دهید. و روی تفریح ​​و لذت بردن از یکدیگر تمرکز کنید.


چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۵. کارهای خانه را با هم انجام دهید.

در واقع معدودی از افراد از انجام کارهای خود لذت می برند ، اما به اشتراک گذاشتن مسئولیت های خانگی می تواند به همه خانواده شما کمک کند . سعی کنید آن را تا حد امکان سرگرم کننده کنید ، مانند پخش موسیقی یا برگزاری مسابقات. 

 • به عنوان مثال ، هرکسی که لباسشویی خود را به پایان برساند ، ابتدا می تواند فیلمی را که با هم تماشا می کنید انتخاب کند.
 • کارها را به دسته های متناسب با سن تقسیم کنید. بعد از شام ، جوان ترین شما می توانستید میز را پاک کند ، قدیمی ترین شما می توانست ظرفشویی را پر کند و شما می توانید باقیمانده را کنار بگذارید.

۳- رسیدگی به اختلافات به عنوان والدین

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۱. نقش خود را به عنوان والدین با نیاز فرزند خود به آزادی متعادل کنید.

یكی از مهمترین اختلافات در هر خانواده این است كه نیاز والدین برای حفظ امنیت فرزندشان و نیاز به آزادی كودك. یک شکل از اقتدار خود را حفظ کنید ، اما به فرزندان خود فرصت دهید تا اعتماد شما را جلب کنند. به آرامی آزادی و امتیازات خود را با بالغ شدن افزایش دهید.


چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۲.اگر در حال مشاجره با همسر هستید ، سعی کنید در حضور فدذندان بحث دا خاتمه دهید.

اگر شما و همسرتان استدلال دارید ، به یاد داشته باشید که راه حل اختلافات به فرزندانتان در مورد حل تعارض می آموزد. به جای مطرح کردن جرایم گذشته یا متوسل شدن به حملات شخصی ، به مسئله خاص بپیوندید. در صورت لزوم ، بحث را مرتب کنید وقتی فرزندان شما حضور ندارند.


چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۳. در بحث ودعوای بچه های خود در صورت لزوم واسطه شوید.

در صورت امکان ، اجازه دهید بچه های شما استدلال های خود را به تنهایی مرتب کنند. قوانین اساسی را تنظیم کنید و فقط در صورت خراب شدن قوانین مداخله کنید یا اینکه فرزندان شما به تنهایی مشکل را نمیتواند حل کند.

 • قوانین شامل ضربه زدن ، نفرین یا تماس تلفنی نیستند. به آنها بگویید که آنها باید اجازه دهند شخص دیگری صحبت کند و در مورد مسئله خود با آرامش بحث کند.
 • اگر یک نزاع زیاد می شود ، فرزندان خود را اذ یکدیگر جدا کنید ، سپس به آنها در یافتن سازش کمک کنید. به آنها بگویید كه نقش شما این نیست كه سرزنش كنید (مگر آنكه یك نفرین شود یا به دیگری ضربه بزند) ، بلكه برای یافتن بهترین راه حل است.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۴. هنگام حل اختلافات به طور واضح و مستقیم ارتباط برقرار کنید.

از اینکه منفعل ، پرخاشگر ، مبهم یا طعنه آمیز باشید ، خصوصاً هنگام برخورد با درگیری خودداری کنید. آنچه در ذهنتان است بگویید و اعضای خانواده خود را به انجام همین کار ترغیب کنید. 

 • به عنوان مثال ، اگر فرزند شما سطل آشغال را بیرون نبرد به جای گفتن ، “این ناامید کننده است که مردم فراموش می کنند کارهای خود را انجام دهند ،” مستقیم بگویید ، “سام ، من ناامیدم که شما این هفته زباله ها را بیرون نیاورید. اگر این اتفاق دوباره بیفتد ، کمک هزینه شما را قطع میکنم .

۴- رسیدگی به اختلافات به عنوان کودک

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۱.به نیاز والدین خود برای محافظت از شما احترام بگذارید.

در حالی که کودکان با بزرگتر شدن به درجه آزادی فزاینده ای نیاز دارند ، به یاد داشته باشید که والدین شما مسئول هستند. وظیفه آنها این است که شما را امن نگه دارند و وسایلی را که در بزرگسالی باید از خود مراقبت کنند ، در اختیار شما قرار دهند. 

 • اگر والدین شما اجازه نمی دهند بدون بزرگتر بیرون بروید و یا باعث می شود زودتر به رختخواب بروید ، به یاد داشته باشید که آنها بهترین منافع شما را در ذهن دارند.
 • هنگامی که والدین شما برای مذاکره در مورد چیزی ،مخالفت کنند، با یک روش بالغ با آنها صحبت کنید. پرونده خود را با آرامش و وضوح انجام دهید ، و اگر آنها نه گفتند ، فریاد نکشید و فریاد نزنید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۲. اگر با خواهر و برادر می جنگید ، راه های سازش را پیدا کنید.

سعی کنید از سرزنش یا شرم آور کردن شخص دیگر خودداری کنید ، و بگویید: “وقت خود را تلف نکنیم – بیایید به روشی فکر کنیم که می توانیم در این باره توافق کنیم.” آرام باشید و راه هایی را پیدا کنید که بتوانید یک اسباب بازی را بازی کنید یا با هم بازی کنید.

 • اگر نمی توانید به تنهایی یک راه حل عادلانه ارائه دهید ، از والدین کمک بخواهید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۳. سعی کنید چیزهایی را از دیدگاه اعضای خانواده خود ببینید.

قبل از پرش به نتیجه گیری ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرام باشید. اگر کسی میان وعده مورد علاقه شما را خورد ، سعی کنید قبل از عصبانیت چیزهایی را از دیدگاه خود او ببینید.

 • به عنوان مثال ، اگر خواهر و برادرهای شما چیزی را که متعلق به شما است ، از جمله ژاکت ، آرایش یا ساعت ، استفاده کرد، با خود بگویید ، “من واقعاً فکر نمی کنم آنها این کار را کردند تا من را ناراحت کنند. آنها احتمالاً فقط می خواهند این را در مدرسه بپوشند و باحال به نظر برسند.
 • به آنها بگویید، “من می دانم که شما واقعا دوست دارید ژاکت چرمی من را بپوشید، می فهمم که باعث می شود احساس راحتی کنید اما آن به من تعلق دارد و شما نمی توانید بدون اجازه گرفتن از آن استفاده کنید.

چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

۴. اگر پدر و مادر خود در حال مشاجره هستند شما دخالت نکنید.

وقتی والدین شما مشاجره می کنند ، فقط بگذارید آنها به تنهایی این کار را انجام دهند. سعی نکنید داور باشید یا در غیر اینصورت درگیر شوید. به قسمت دیگری از خانه بروید ، به موسیقی گوش دهید یا کارهای دیگری پیدا کنید تا اینکه آنها دست از بحث بردارند.

 • اگر مشاجره بیش از حد پیش می رود و جسمی می شود ، با یکی دیگر از اعضای خانواده ، مشاور مدرسه یا افراد بزرگسالی دیگر صحبت کنید.

منبع : wikihow

زمان مورد نیاز: 18 دقیقه.

چگونه زندگی خانوادگی خوبی داشته باشیم

 1. بهبود ارتباطات

  بهبود ارتباطاتچگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

 2. گذراندن زمان با یکدیگر

  گذراندن زمان با یکدیگرچگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

 3. رسیدگی به اختلافات

  رسیدگی به اختلافاتچگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم