اشکان معروفی 310 روز پیش 33 دیدگاه

چگونه به سازمان ملل نامه ارسال کنیم

سازمان ملل، بزرگ‌ترین سازمان بین در دنیا می‌باشد که جهت ایجاد صلح پایدار و جلوگیری از ایجاد جنگ پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شده‌است. همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی سازمان ملل، پیگیری مسائل حقوق بشر می‌باشد. در این مقاله از سایت چگونه به آموزش نگارش و ارسال نامه به سازمان ملل می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

نوشتن نامه به سازمان ملل، رسمی یا دوستانه؟

نگارش نامه به سازمان ملل

یکی از اولین سوالاتی که در ارتباط با نوشتن نامه به سازمان ملل مطرح می‌شود، نوع زبان نگارشی نامه می‌باشد. همانطور که می‌دانید  سبک اصلی نگارشی در ارسال نامه با سازمان‌ها، سبک رسمی می‌باشد. هرچند دقت داشته باشید که روزانه افراد زیادی به سازمان ملل نامه ارسال کرده و مشکلات و وقایع تلخ ضد بشری اطراف خود را به سازمان ملل اطلاع می‌دهند. پس حتما لازم نیست تا سبک رسمی و خشکی برای نگارش نامه خود به سازمان ملل برگزینید.

نامه‌ای که برای سازمان ملل ارسال می‌کنید می‌تواند در سبک کاملا رسمی داشته باشد و یا زبان ساده و دوستانه‌ای داشته باشد.

قالب مناسب نامه به سازمان ملل

قالب نامه به سازمان ملل

یک نامه مناسب می‌بایست قالبی سازمان یافته و اصولی داشته باشد. درصورتی‌که نامه شما از قالب مرسومی پیروی نکرده باشد، آن نامه از نظر خواننده آن بی‌اساس و فاقد اهمیت جلوه می‌کند. درنتیجه مهم‌ترین مسئله در نامه‌نگاری، رعایت کردن قالب‌بندی نامه می‌باشد. برای نگارش و ارسال نامه به سازمان می‌توانید از قالب زیر استفاده نمایید.

1 – بخش سربرگ نامه:

سربرگ یا بخش ابتدایی یک نامه مناسب می‌بایست شامل این زیربخش‌ها باشد:

اطلاعات شخص یا موسسه نامه دهنده:

این بخش شامل نام و نام‌ خانوادگی شما، آدرس، شماره تماس و آدرس ایمیل شخصی شما می‌شود. همچنین اگر نامه را از طرف یک موسسه یا نهاد ارسال می‌کنید، به جای اطلاعات حقیقی خودتان، اطلاعات موسسه، نام، نام خانوادگی و سمت شخص نام دهنده در آن موسسه را درج نمایید. برای مثال اطلاعات شخصی خود را به شکل زیر درج کنید.

Ash Maroufi ● Bahar St ●  +(98)912-000-0000 ● example@ex.com

تاریخ:

در خط پایین‌تر، تاریخ نگارش و ارسال نامه را طبق تقویم میلادی وارد کنید. برای مثال 16 ام جولای سال 2020 را به شکل زیر بنویسید:

July 16th 2020

اطللاعات گیرنده نامه:

در این بخش می‌بایست اطلاعات گیرنده نامه که سازمان ملل می‌باشد را وارد کنید. برای سازمان ملل می‌توانید از متن زیر برای گیرنده نامه استفاده کنید:

UN Secretary General

United Nations

New York, NY 10017

2 – بخش ادای احترام:

در اصول نامه‌نگاری به سازمان‌ها، بخش Greeting یا ادای احترام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در واقع شما در این بخش از نامه، شخص خواننده را به صورت محترمانه‌ای مورد خطاب قرار می‎‌دهید. در این بخش می‌توانید از پیشوندهایی چون Mr. و Sir. استفاده نمایید. ازآنجایی‌که قرار است تا برای سازمان ملل نامه بنویسیم، در این بخش از متن زیر استفاده می‌کنیم:

Dear Mr. UN Secretary-General

3 – متن نامه:

حال نوبت آن است که متن نامه خود به سازمان ملل را بنویسید. همانطور بیان شد، نوع نگارش متن نامه شما می‌تواند به سبک رسمی باشد یا از سبک دوستانه و البته مودبانه پیروی کند. متن نامه شما می‌بایست شامل این چند بخش باشد:

مقدمه متن:

پاراگراف اول نامه شما می‌بایست بیان‌گر خلاصه‌ای از متن نامه شما باشد. در این بخش باید پیش زمینه‌ای از متن نامه را به خواننده ارائه کنید، به گونه‌ای که خواننده با خواندن مقدمه از موضوع اصلی نامه شما مطلع شود. نوشتن این بخش از نامه از حساسیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند نظر نهایی خواننده را در رابطه با نامه شما مشخص نماید. دقت داشته باشید که مقدمه نامه‌تان طولانی نشود.

بدنه اصلی متن:

پاراگراف‌های بعدی نامه شما باید موضوع نامه را به صورت کامل تفسیر کرده و جزئیات مربوطه را به خواننده ارائه کند. دقت کنید که پس از پایان یافتن هر بخش از موضوع اصلی، پاراگراف را بسته و بخش دیگر را در پاراگراف بعدی بیان نمایید. در نوشتن بدنه نامه خود از گزاف گویی دوری کرده و تنها به بیان مطالب مهم بپردازید.

پاراگرف آخر:

پاراگراف آخر متن نامه شما به سازمان ملل باید دلیل نامه‌نگاری شما را شرح دهد. همچنین بهتر است تا در پاراگراف آخر از خواننده نامه‌تان و برای ترتیب اثر دادن آن تشکر کنید. این بخش از متن نامه نیز اهمیت بالایی داشته و در ذهن خواننده نامه و نتیجه‌گیری از آن تاثیر بسازیی دارد.

4 – پایان نامه:

در پایان نامه خود نیز می‌توانید از خواننده نامه تشکر کرده و یا برای او آروزی موفقیت کنید. در این بخش می‌توانید از جملاتی مانند جملات زیر استفاده نمایید:

Thanks, and best wishes,

Thank you Sir,

Kind regards,

Kind thanks,

Thank you for your time,

دقت داشته باشید که در پایان نامه خود از جملات به اصطلاح خودمانی استفاده نکنید.

در پایان نیز نام خود را ذکر کنید. همچنین متن نامه توسط چندین شخص تنظیم شده‌است، بهتر است نام تمامی افراد را در انتهای نامه خود ذکر نمایید.

چگونه رزومه حرفه ای بنویسم

چگونه نامه خود را به سازمان ملل ارسال کنیم

برای ارسال نامه خود در قالب ایمیل می‌توانید از آدرس‌های ایمیل درج شده در سایت سازمان ملل استفاده نمایید. دقت داشته باشید که در وب‌سایت سازمان ملل، آدرس ایمیل‌های مختلفی ارائه شده که هر یک مربوط به یک بخش به خصوص می‌باشند. درنتیجه برای پیدا کردن آدرس ایمیل مرتبط با موضوع نامه خود، وارد وب‌سایت سازمان ملل به نشانی www.un.org شده و در فوتر سایت بر روی گزینه CONTACT کلیک نمایید.

همچنین برای پاسخ به سوالات خود می‌توانید متن سوال‌تان را به آدرس ایمیل inquiries@un.org ارسال نمایید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حمیده گفت:

  اینجانب یک زن ایرانیم که جوانیم در دانشگاه بیرجند هزینه کردم رشته الهیات گرایش فقه کارشناسی گرفتم و۹ساله میدوم وهزینه میکنم در ایران اسلامی این مدرک حتی در چاه بازکنی پذیرش ندارد حقوق بشر چه طوری دفاع میکند از حقم

 2. حمیده گفت:

  احقاق حق

 3. حمید گفت:

  سلام احترامات من حمید هستم باشنده افغانستان و من از سازمان ملل متحد درخواسته پناهندگی در اروپا. میخواهم چون جانه من در خطر است برای همین من از سازمان ملل متحد درخواسته پناهندگی در اروپا میخواهم. پدر ماه دشمن دار است پدرم مورده هالی ون افراد به دلیل این که به پدرم شان دشمنی داشتن وه هالی ون افراد در طقیبه من است برای همین من از سازمان ملل متحد درخواسته پناهندگی در اروپا میخواهم برای همین من صوبوت دارم کی ماه دشمن دار استیم وه من میترسم که وان افراد به من وه فاملم اسیبه نراسانه

 4. adhmblwch967@gmail.com گفت:

  س خدمت محترم سازمان ملل متحد من یک بنده یک فرد متاهل دارای ده دختر و خانواده ده نفری را اداره میکنم بند ه از کار افتاده هستم قلب دارم چشمانم ضعیف هستند من پول ندارم بخدا من تنگدست وفقیر هستم از شما تقاضای عاجزانه وابران تمام خونه ام شکسته خراب شده سقفش افتاده به زمین تمام اشیای برقی خراب شدند من کار کاسبی ندارم ودرامد دیگری ندارم بخدا من تنگدست وفقیر هستم من سنم بالاست از کار افتاده هستم قلب دارم چشمانم ضعیف هستند من پول ندارم ۵۵ سالمه خیلی زندگیم به سختی میگذرد من مریض هستم همسرم مریض از قند تا چربی سنگ کلبه سنگ مثانه قلب کبد هزینه ها رفتن بالا نمیتوانیم علاج کنیم فقط کشیدن درد رنج چیز دیگر نیست از شما تقاضای عاجزانه دار م در این مورد خیری کنید منو نجات دهید خواهش تمنا میکنم کمکم کنید من از منطقه محروم استان سیستان بلوچستان شهرستان سرباز روستای دز پیام میدهم پول ویزیت دکتر را ندارم بخدا نیازمند هستم وضع مالیم صفره ممنون میشوم شماره حساب منه ادهم ارژنگ ۰۱۱۲۸۱۱۳۸۹۰۰۲ شماره تلفن ۰۰۹۸۹۱۵۰۳۷۷۷۵۴ ۰۰۹۸۹۳۷۶۷۴۱۷۰۴

 5. adhmblwch967@gmail.com گفت:

  س خدمت محترم بین الملل حفظه الله من یک فرد متاهل دارای ده دختر و خانواده ده نفری را اداره میکنم بند ه از کار افتاده هستم قلب دارم چشمانم ضعیف هستند من پول ندارم بخدا من تنگدست وفقیر هستم از شما تقاضای عاجزانه دار م در این مورد خیری کنید منو نجات دهید خواهش تمنا میکنم خیلی دستم تنگه باران تمام خونه ام شکسته خراب شده سقفش افتاده ضرر جانی نداشتیم ولی ضرر مالی دارم من لطفا کمکم کنید تا مشکل من حل بشه من از منطقه محروم استان سیستان بلوچستان شهرستان سرباز ایران داخل کوه نشستم بدون هیچ گونه کاری کاسبی ندارم ودر آمد دیگری ندارم بخدا با هیچگونه امکانات زندگی میکنیم

 6. سلام ‌خدا کنه جور صحتمند باشید اسم رحمت الله حمیدی است که تولد سال ۱۳۷۹ می باشم که ۳ سال از درسهای خود که صنف ۱۰ ۱۱ ۱۲ را در مکتب حربی شونزی که توسط ترکیه حمایه می شد دو بار در بورسیه ترکیه از طریق مکتب معرفی شدم امتحان دادم کامیاب نشدم تمام کردم بعد از اون در کورس افسری اردو ثبت نام کردم بعد ازو کامیاب به مدد ۴ ماه درس خواندم که افغانستان سقوط کرد ما بخاطر جان خود به ایران آمدم بعد ۱ ماه به ترکیه آمدم که در مسیر را انقره توسط پلیس دستگیر و به کمپ آورد ما را ۴ در کمپ زندانی بعد او افغانستان دیپورت کدم بعد ازو خانه نرفتم بعد از او ایران آمدم پلان دارم ترکیه بیایم میشه برایم کملیک داده شود بخاطر آزار اذیت پلیس لطف کنید جواب بنده را به زود ترین فرصت تو ایمیل روان کنین با احترام

 7. من چطور نامه بنویسم

 8. نیلوفر احمدی گفت:

  سلام اسم من نیلوفر احمدی است خانم متحل 26 سال سن دارم با دختر پنج ساله افغانستان زندگی میکنم شوهرم افسر نظام بود بعد از اینکه دولت افغانستان به دست طالبان افتاد سه ماه بعد از آن شوهرم دو مراتب از سوی طالبان دستگیر شد و خانه های مان دست طالبان افتید و از شوهرم تا فعلا هیچ اطلاعی ندارم و خودم با دختر پنج ساله ام خودم را جای پنهان کردم اما چندین مراتب از سوی طالبان تهدید به مرگ شدم و فعلا با شرایط سخت و تنها با دخترم زندگی میکنم از دولت شما خواهان استم من را کمک کنید چون خیلی زندگی با ترس وحشت و تنها دارم وسلام

 9. فواد احمد سروری گفت:

  آقای محترم

  من فواد احمد سروری هستم سه فرزند دارم که اهل افغانستان هستم و شغلم دکانداری در کابل بود. همانطور که می دانید، اخیراً با آمدن طالبان وضعیت در افغانستان بدتر شده است. . وی از چهره های شناخته شده و شناخته شده دولت سابق بود. طالبان اطلاعات نادرست دادند که اینها هم در رژیم سابق بودند زیرا عموی من یک چهره شناخته شده بود. طالبان معتقد بودند که حقیقت را می دانند و به دنبال آزار و اذیت ما بودند. می دانیم و من و خانواده ام خیلی اذیت شدیم. تا اینکه یک روز خانه نبودم، به جای خودم و شوهر خواهرم که دوست، همسفر، دوست، همسفر من بود، چند روزی با خودم بردم تا جسدش را پیدا کردیم. او همچنین بسیار ظالم بود، او را به طرز وحشیانه ای شکنجه کردند. بعد از این ماجرا او نتوانست در خانه بماند زیرا جان من در خطر بود. برای نجات جان خود، فرزندانم و همسرم که ابتدا از طریق قاچاق وارد پاکستان شدند، مجبور شدم به ایران مهاجرت کنم. من ایران شدم برای غلبه بر آن برآمدگی ها و کوه های سوزان به سختی گذشت. نزدیک بود همسر و فرزندم را از گرسنگی و تشنگی از دست بدهم و بعد از سمپاشی این همه مشکلات وارد ایران شدم. اینجا هم مشکلات زیادی دارم. من با کار نژادی مشکل دارم و باید داشته باشم. اینکه هیچ کس به من خانه ای اجاره نمی دهد چون بچه های زیادی دارم. الان باید به روستایی در تهران بروم. و در زیر خیمه از مسئول محترم سرکنسولگری برلین که دست یاری به سوی بیجاشدگان و مجروحین افغانستان دراز کرده است، خواهشمندم که برای گرفتن درخواست پناهندگی من را قبول کرده اقامت بدهید

  با احترام

  فواد احمد سروری

 10. حفیظ گفت:

  با عرض سلام خسته نباشید بنده حفیظ احمدی هستم از کشور افغانستان بعد از فورپاشی کشورم مهاجر شودم فعلان در کشوری ایران استم از سازمان ملل تقاضای کمک می کنم

 11. محمد جمعه سطانی گفت:

  سلام من قبلا با آمریکای کار کردم در ولایت ارزگان الان جانم در خطر است نیاز به کمک دارم

 12. ناشناس گفت:

  با سلام لطفا مرز ایران و ترکیه باز کنید تا اتباع بتوانند راحت برن اروپا چون ایران خیلی زندگی سخت شده

 13. لیلما گفت:

  سلام
  لیلما استم زن آواره افغانستانی میباشم که مدت کمی می‌شود در ترکیه با بی سرنوشتی مطلق با خانواده خود زنده گی میکنم از شما می‌خواهم که ما را به یکی از کشور های پناهنده معرفی کرده و رهنمایی ما کنید

 14. مجتبی گفت:

  سلام من یک افغان هستم که تازه از افغانستان فرار کردو به کشور ایران بخاطر که جانم ده خطر است الان هم من را تهدید میکند و من از کمیساریای عالی پناهندگان میخواهم که درخواست پناهندگی برای کشور آلیتالیا چون جدیدن آلیتالیا پناهنده میخواد لطفا لطفا با تشکر
  کمیساریای عالی 🙏🙏

 15. فضل الرحمان مرادی گفت:

  سلام فضل الرحمان هستم یکی از افسرهایی اوردویی ملی باآلمانی ها کار کردم بخش انجینری eodمین پاکی قول اوردوی ۲۰۹شاهین بخاطر تهدیدهایی طالبان مجبور شدم کشورخودراترک کنم الان ساکن کشورایران هستم ازیک سال به این سو نمیدونم چیکار کنم خواهشم ازجامعه بینلملل این هست تابه مشکل پناهنده هایی رنجدیده سربازهایی افغانستانیهارسیده گی کند ممنون میشم وسلام

 16. سلام علیکم از افغانستان هستم افسر وزارت امور داخله افغانستان بودم بنابر مشکلات کشور خودم تر که نمودم کشور همسایه ایران وارد شودم ما افغانستانی ها مشکلات زیاد بوده آزار ازیت پولیس این کشور ومردم این کشور بوده خاهیشن جامعه جهانی مره پناهندگی یکی از کشور ها انتقال دهید

 17. ماریا گفت:

  سلام وقت تان بخیر
  میخواهم نامه به سازمان ملل متحد بفرستم که بیانگر مشکلات زنان و اطفال افغانستان است اگر لطف کنید بامن همکاری کنید تشکر موفق باشید

 18. محسن خانی گفت:

  بسیار عالی و کمکهال برای ارسال در خور شأن ایشان

  1. جواهر گفت:

   با سلام
   آیا از بخش کشوری سازمان ملل کدام ایمیل هست که بشه در ارتباط بشم؟
   ممنون میشم ایمیل را بدهید

  2. توحیدی گفت:

   سلام بنده دنبال ایمل آدرس سازمان ملل هستم

   1. طوبا نمبرم ۰۰۹۳۷۹۲۷۰۷۳۴۰ گفت:

    سلام علیکم من یک دختر افغانم چون معلم موسسه بین الملی پاملرنه در مکتبهای محلی بودم در بین مردها سیمنار می رفتم و دختران را تشویق به درس میکردم طالبان ما را شکنجه ازارو اذیت کردن انگشت پدرم را قط کردن و هالا تحدید به مرگ مارا کردن چون معلم موسسه بین الملی پاملرنه بودم ما مجبور به فرار از ولایتمان به کابل کردیم پدرو مادرم از وحشت دچار مریضی شدن پول نداریم تداویشان را کنیم شب روزمان در خطر مرگ هست خواهش میکنم کمکمان کنید

   2. احمد جواد حیدری گفت:

    سلام احترام احمد جواد حیدری هستم از افغانستان فرار کردم بخاطر جانم و فامیل خود ایران آمدم دیگه در افغانستان زندگی کرده میتوانم طالبان تهدید میکند طالبان برادر من را گشتن در راه میدان وردک از برادرم دوتا طفل یتیم مانده از سازمان ملل خواهان پناهندگی یک از کشور های امن میکنم

 19. Roya گفت:

  سلام و احترام من مدتی هست دنبال ایمیل سازمان در خصوص پناهندگان هستم خواهش میکنم لطف کنید و ایمیل سازمان رو در خصوص پناهندگان برام ایمیل کنید ممنون میشم

  1. حواتاجیک گفت:

   سلام من پدرم مریض هست یک سال میشه عمل کرده خوب نشده گفتن یه عمل دیگه هم داره ما وضعیت مالیمون خوب نیست اگه میشه کمکمون کنید که بتونیم یه کشور دیگه بریم پناهنده شیم اونجا بتونیم دارو درمان پدرمو کنم 😥

  2. سیدمحمدباقرحسینی گفت:

   سلام.علیکم سیدمحمدباقرحسینی من ناشنواهستم افغانی ازمشهدم زنذگی میکنم مدارک کارت امایش دارم بعدمن همشرم فرزنده پسر۱۰ماه دارم میگه چندسال من کمک توجه نمیگنه…اداره کل بهزیستی افغانی ناشنواکمک هیچی خسته شدم فقط بچه هاناشنوایان ایران توجه کمک میکنه حقوقی وکارت بهزیستی ومسکن خانه و وام میده کمک میکن..دولت گفت فقط من ناشنواافغانی قبول نمیکنه خیلی نگرانم مشکل دارم خونه اجاره بدبختم هم ۱۰سال من تیم ملی کشتی دارم کشورمسابقات کشتی افغانی قبول نمیکنه متاسفم ناراحتم میکنم افتخارنشدم اما خاتواده خیلی مشکل دارم.پول ندارم خالی بخداقسم کارنیستم بیکارم خواهش خواهش شمامتشکرم نامه ارسال بفرستی میخوایم ببرم اروپابده لطفا۰۰۹۳۷۰۲۸۴۱۱۹واتساپ پیام بدهین ((((((ناشنوا)))منتظرم

  3. سعید گفت:

   سلام ۰۹۱۴۲۱۹۹۱۹۷

  4. علی گفت:

   من دارم

 20. عنایت الله گفت:

  سلام برای شما بهترین ها را آرزو می کنم، من عنایت الله هستم، من از افغانستان هستم. من یک پلیس نظامی افغان بودم. همسرم هم افسر پلیس نظامی بود. من به دلیل تهدیدات امنیتی کشورم را ترک کردم و به ایران آمدم امیدوارم کمک های بشردوستانه شما ما را به عنوان پناهنده به یک کشور امن انتقال دهید

  1. Sana گفت:

   سلام شرایط ایران برای ما افغانها بسیار مناسب نیست زندگی کردن دراین کشور برای ما سخت شده هست مارابه عنوان پناهنده قبول کنید

  2. غلامنبی گفت:

   سلام تورو خدا ما افغان ها رانجات بدین زندگی در ایران برای ما دشوار شدید شده لطفا مارو به پناهندگی قبول کنید

شاید دوست داشته باشید