سازمان ملل، بزرگ‌ترین سازمان بین در دنیا می‌باشد که جهت ایجاد صلح پایدار و جلوگیری از ایجاد جنگ پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شده‌است. همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی سازمان ملل، پیگیری مسائل حقوق بشر می‌باشد. در این مقاله از سایت چگونه به آموزش نگارش و ارسال نامه به سازمان ملل می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

نوشتن نامه به سازمان ملل، رسمی یا دوستانه؟

چگونه به سازمان ملل نامه ارسال کنیم

یکی از اولین سوالاتی که در ارتباط با نوشتن نامه به سازمان ملل مطرح می‌شود، نوع زبان نگارشی نامه می‌باشد. همانطور که می‌دانید  سبک اصلی نگارشی در ارسال نامه با سازمان‌ها، سبک رسمی می‌باشد. هرچند دقت داشته باشید که روزانه افراد زیادی به سازمان ملل نامه ارسال کرده و مشکلات و وقایع تلخ ضد بشری اطراف خود را به سازمان ملل اطلاع می‌دهند. پس حتما لازم نیست تا سبک رسمی و خشکی برای نگارش نامه خود به سازمان ملل برگزینید.

نامه‌ای که برای سازمان ملل ارسال می‌کنید می‌تواند در سبک کاملا رسمی داشته باشد و یا زبان ساده و دوستانه‌ای داشته باشد.

قالب مناسب نامه به سازمان ملل

چگونه به سازمان ملل نامه ارسال کنیم

یک نامه مناسب می‌بایست قالبی سازمان یافته و اصولی داشته باشد. درصورتی‌که نامه شما از قالب مرسومی پیروی نکرده باشد، آن نامه از نظر خواننده آن بی‌اساس و فاقد اهمیت جلوه می‌کند. درنتیجه مهم‌ترین مسئله در نامه‌نگاری، رعایت کردن قالب‌بندی نامه می‌باشد. برای نگارش و ارسال نامه به سازمان می‌توانید از قالب زیر استفاده نمایید.

1 – بخش سربرگ نامه:

سربرگ یا بخش ابتدایی یک نامه مناسب می‌بایست شامل این زیربخش‌ها باشد:

اطلاعات شخص یا موسسه نامه دهنده:

این بخش شامل نام و نام‌ خانوادگی شما، آدرس، شماره تماس و آدرس ایمیل شخصی شما می‌شود. همچنین اگر نامه را از طرف یک موسسه یا نهاد ارسال می‌کنید، به جای اطلاعات حقیقی خودتان، اطلاعات موسسه، نام، نام خانوادگی و سمت شخص نام دهنده در آن موسسه را درج نمایید. برای مثال اطلاعات شخصی خود را به شکل زیر درج کنید.

Ash Maroufi ● Bahar St ●  +(98)912-000-0000 ● example@ex.com

تاریخ:

در خط پایین‌تر، تاریخ نگارش و ارسال نامه را طبق تقویم میلادی وارد کنید. برای مثال 16 ام جولای سال 2020 را به شکل زیر بنویسید:

July 16th 2020

اطللاعات گیرنده نامه:

در این بخش می‌بایست اطلاعات گیرنده نامه که سازمان ملل می‌باشد را وارد کنید. برای سازمان ملل می‌توانید از متن زیر برای گیرنده نامه استفاده کنید:

UN Secretary General

United Nations

New York, NY 10017

2 – بخش ادای احترام:

در اصول نامه‌نگاری به سازمان‌ها، بخش Greeting یا ادای احترام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در واقع شما در این بخش از نامه، شخص خواننده را به صورت محترمانه‌ای مورد خطاب قرار می‎‌دهید. در این بخش می‌توانید از پیشوندهایی چون Mr. و Sir. استفاده نمایید. ازآنجایی‌که قرار است تا برای سازمان ملل نامه بنویسیم، در این بخش از متن زیر استفاده می‌کنیم:

Dear Mr. UN Secretary-General

3 – متن نامه:

حال نوبت آن است که متن نامه خود به سازمان ملل را بنویسید. همانطور بیان شد، نوع نگارش متن نامه شما می‌تواند به سبک رسمی باشد یا از سبک دوستانه و البته مودبانه پیروی کند. متن نامه شما می‌بایست شامل این چند بخش باشد:

مقدمه متن:

پاراگراف اول نامه شما می‌بایست بیان‌گر خلاصه‌ای از متن نامه شما باشد. در این بخش باید پیش زمینه‌ای از متن نامه را به خواننده ارائه کنید، به گونه‌ای که خواننده با خواندن مقدمه از موضوع اصلی نامه شما مطلع شود. نوشتن این بخش از نامه از حساسیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند نظر نهایی خواننده را در رابطه با نامه شما مشخص نماید. دقت داشته باشید که مقدمه نامه‌تان طولانی نشود.

بدنه اصلی متن:

پاراگراف‌های بعدی نامه شما باید موضوع نامه را به صورت کامل تفسیر کرده و جزئیات مربوطه را به خواننده ارائه کند. دقت کنید که پس از پایان یافتن هر بخش از موضوع اصلی، پاراگراف را بسته و بخش دیگر را در پاراگراف بعدی بیان نمایید. در نوشتن بدنه نامه خود از گزاف گویی دوری کرده و تنها به بیان مطالب مهم بپردازید.

پاراگرف آخر:

پاراگراف آخر متن نامه شما به سازمان ملل باید دلیل نامه‌نگاری شما را شرح دهد. همچنین بهتر است تا در پاراگراف آخر از خواننده نامه‌تان و برای ترتیب اثر دادن آن تشکر کنید. این بخش از متن نامه نیز اهمیت بالایی داشته و در ذهن خواننده نامه و نتیجه‌گیری از آن تاثیر بسازیی دارد.

4 – پایان نامه:

در پایان نامه خود نیز می‌توانید از خواننده نامه تشکر کرده و یا برای او آروزی موفقیت کنید. در این بخش می‌توانید از جملاتی مانند جملات زیر استفاده نمایید:

Thanks, and best wishes,

Thank you Sir,

Kind regards,

Kind thanks,

Thank you for your time,

دقت داشته باشید که در پایان نامه خود از جملات به اصطلاح خودمانی استفاده نکنید.

در پایان نیز نام خود را ذکر کنید. همچنین متن نامه توسط چندین شخص تنظیم شده‌است، بهتر است نام تمامی افراد را در انتهای نامه خود ذکر نمایید.

چگونه رزومه حرفه ای بنویسم

چگونه نامه خود را به سازمان ملل ارسال کنیم

برای ارسال نامه خود در قالب ایمیل می‌توانید از آدرس‌های ایمیل درج شده در سایت سازمان ملل استفاده نمایید. دقت داشته باشید که در وب‌سایت سازمان ملل، آدرس ایمیل‌های مختلفی ارائه شده که هر یک مربوط به یک بخش به خصوص می‌باشند. درنتیجه برای پیدا کردن آدرس ایمیل مرتبط با موضوع نامه خود، وارد وب‌سایت سازمان ملل به نشانی www.un.org شده و در فوتر سایت بر روی گزینه CONTACT کلیک نمایید.

همچنین برای پاسخ به سوالات خود می‌توانید متن سوال‌تان را به آدرس ایمیل inquiries@un.org ارسال نمایید.