در دین مبین اسلام، هرچند انسان گناهکار می تواند از گناهانی که انجام داده و واجباتی که ترک کرده، در هر زمان توبه کند و از مسیر اشتباهی که رفته است برگردد، ولی در بعضی از ایام و اوقات، به صورت خاص تری می توان توبه کرد به این معنا که در آموزه های دینی، برخی از روزها و لحظات مشخص شده اند که یکی از اعمال مهم آن روزها، توبه و انابه به درگاه الهی است.

بنابراین شاید بتوان گفت در آن روزها، توبه انسان گناهکار، بهتر و راحت تر قبول می شود. یکی از این روزها، روزهای یکشنبه ماه ذی القعده است. بدین شکل که در یکشنبه های ماه ذی القعده، نمازی وارد شده است که خواندن آن، موجب بخشش گناهان می شود. این نماز که نماز مهمی به حساب می آید، همواره مورد تاکید علما، عرفا و انسان های اهل دل بوده است.

بدیگر سخن، این بزرگواران، در ماه ذی القعده، مردم را فراوان به خواندن چنین نمازی توصیه می کردند. حال از آنجایی که ممکن است برخی از خوانندگان محترم این نوشتار، از کیفیت و چگونگی خواندن نماز روزهای یکشنبه ماه ذی القعده بی اطلاع و یا کم اطلاع باشند، به همین جهت، نگارنده در مقاله پیش رو قصد دارد توضیح دهد که این نماز چگونه خوانده می شود.

چگونه نماز (توبه) روزهاي يكشنبه ماه ذي القعده را بخوانيم

چگونه نماز (توبه) روزهای یکشنبه ماه ذی القعده را بخوانیم

همانطور که گفته شد در دین اسلام، در روزهای یکشنبه ماه ذی القعده نمازی توصیه شده است که خواندن آن باعث بخشش و آمرزش گناهان می شود. به جهت اهمیت چنین نمازی، در این بخش، کیفیت خواندن این نماز توضیح داده می شود. قبل از ورود به بحث، تذکر 2 نکته، لازم است:

نکته اول: زمانِ خواندن نماز روزهای یکشنبه ماه ذی القعده، از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب است. یعنی انسانی که قصد دارد چنین نمازی را بخواند باید در حد فاصل طلوع آفتاب تا غروب آفتاب روزهای یکشنبه این ماه، نماز مذکور را بخواند.

نکته دوم: بهتر است در روزهای یکشنبه ماه ذی القعده، انسانی که می خواهد نماز این روز را بخواند، قبل از خواندن نماز، غسل مخصوص این روز را انجام دهد، پس از غسل نیز وضو بگیرد و سپس نماز را بخواند.

لازم به ذکر است که چون غسل روز یکشنبه ذی القعده، غسلی مستحبی است بنابراین انسان برای خواندن نماز، باید حتما وضو بگیرد و نمی تواند تنها با انجام دادن آن غسل، نماز را بخواند.

چگونه توبه کنیم


کیفیت خواندن نماز روزهای یکشنبه ماه ذی القعده

این نماز با فضیلت که نهایتا بین 5 تا 10 دقیقه وقت انسان را می گیرد، بدین صورت خوانده می شود:

  • 4 رکعت است یعنی انسان باید نیت کند و 2 نماز 2 رکعتی بخواند.
  • در هر رکعت،‌ پس از خواندن سوره حمد، 3 مرتبه سوره توحید، و 1 مرتبه سوره های فلق و ناس را بخواند.
  • بعد از اینکه سلامِ نماز دومی را داد، و 2 نماز به پایان رسید، هفتاد مرتبه استغفار کند. (یعنی 70 مرتبه بگوید: اَستَغفِرُاللهَ رَبّی وَ اَتوبُ اِلَیه؛)
  • سپس یک مرتبه بگوید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّه اِلّا بِاللهِ العَليِّ العَظیم»
  • در پایان، این دعای کوتاه را بخواند: «یا عَزیزُ یا غَفّار، اِغفِر لی ذُنوبی وَ ذُنوبَ جَمیعِ المُومنینَ وَ المُومِنات، فَاِنَّه لا يَغفِرُ الذنوب اِلّا اَنتَ.»

التماس دعا