در زمان‌های نه‌چندان دور قبض‌های کاغذی تلفن ثابت در پایان هر ماه به درب منزل مشترکین مخابرات ارسال می‌شد و مشترکین از مبلغ قبض خود آگاهی پیدا می‌کردند. اما با حذف قبض‌های کاغذی، خیلی از افراد در از مبلغ قبض خود بی‌اطلاع شده و نسبت به پرداخت به موقع قبض‌های خود غفلت می‌کنند. توجه داشته باشید که قبوض تلفن ثابت می‌بایست سر موعد پرداخت گردند و درصورتی‌که مشترکین نسبت به پرداخت قبض‌های بالای 20 هزار تومان غفلت کنند، خط آن‌ها یک طرفه می‌شود. در این مقاله از چگونه به آموزش استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت را آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه شوید.

آموزش استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت:

برای استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت روش‌های متنوعی وجود دارد. شما می‌توانید از روش‌های مستقیم پرداخت قبض تلفن ثابت که توسط شرکت مخابرات ایران معرفی شده‌است، استفاده نمایید. یا اینکه از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های واسط استفاده کرده که در آموزش استعلام خلافی خودرو هم به آن ها اشاره کرده ایم، قبوض تلفن ثابت خود را پرداخت کنید.

برای پرداخت قبض تلفن ثابت خود کافیست تا از یکی از روش‌های زیر استفاده نمایید.  

1 – استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت با استفاده از کد دستوری:

یکی از ساده‌ترین روش‌های استعلام و پرداخت قبوض تلفن، استفاده از کد دستوری *2020# می‌باشد. تنها چیزی که برای استفاده از این روش نیاز دارید، یک تلفن همراه و کارت بانکی می‌باشد. کافیست تا مراحل زیر را طی نموده و قبوض تلفن ثابت خود را به سادگی پرداخت کنید.

مرحله اول: کد دستوری *2020# را با استفاده از گوشی همراه خود شماره‌گیری نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم

مرحله دوم: حال عدد 3 را شماره‌گیری کنید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
عدد 3 را شماره‌گیری نمایید.

مرحله سوم: حال شماره‌ تلفن ثابت خود را به همراه کد شهر خود وارد نمایید. برای دفعات بعد، شماره تلفن شما ذخیره شده و کافیست تا عدد 1 را وارد نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
شماره تلفن ثابت خود را همراه با کد شهرتان وارد کرده و روی گزینه Send کلیک کنید.

مرحله چهارم: حال عدد 1 را شماره‌گیری کنید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
عدد 1 را وارد کرده و روی Send کلیک کنید.

مرحله پنجم: در این مرحله می‌توانید مبلغ قبض بروز و پایان دوره خود را مشاهده نمایید. همچنین برای دریافت شماره قبض و شماره پرداخت خود به صورت پیامکی می‌توانید عدد 3 را شماره‌گیری نمایید.

در صورتی‌که قصد پرداخت قبض بروز و یا پایان دوره خود را دارید، کلید 1 را برای قبض بروز و کلید 2 را برای قبض پایان دوره شماره‌گیری کنید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
برای دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت، کلید 3 و برای پرداخت قبض بروز، عدد 1 و پرداخت قبض پایان دوره، عدد 2 را وارد کرده و روی Send کلیک کنید.

مرحله ششم: شماره کارت خود را در این بخش وارد نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
شماره کارت خود را وارد کرده و روی Send کلیک کنید.

مرحله هفتم: حال عدد  1 را وارد کنید تا رمز پویا برای شما ارسال شود.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
عدد 1 را وارد کرده و روی Send کلیک کنید تا رمز پویای کارت وارد شده ارسال شود.

مرحله هشتم: صبر نمایید تا رمز پویا شما برایتان پیامک شود. سپس بار دیگر کد دستوری *2020# را شماره‌گیری کنید تا عملیات پرداخت‌تان ادامه پیدا کند.

مرحله نهم: پس از شماره‌گیری مجدد کد دستوری، شماره 1 را شماره‌گیری کنید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
عدد 1 را وارد کنید تا فرآیند پرداخت قبض خود را ادامه دهید.

مرحله دهم: حال کافیست تا رمز پویا پیامک شده خود را در این مرحله وارد کرده و روی گزینه Send یا ارسال کلیک کنید تا قبض تلفن ثابت شما با موفقیت پرداخت گردد.


2 – استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت از طریق سامانه مخابرات من:

شما می‌توانید با مراجعه به سامانه مخابرات من، قبض تلفن ثابت خود را مشاهده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. دقت داشته باشید که برای استفاده خدمت سامانه مخابرات من برای اولین، لازم است تا در ابتدا مشخصات خود را در قسمت حساب کاربری تکمیل کرده و سپس خطوط تلفن مورد نظر خود را به بخش پیشخوان اضافه نمایید. انجام ثبت نام تنها برای بار اول نیاز می‎باشد. برای استفاده از این روش کافیست تا مراحل زیر را طی نمایید.

مرحله اول: وارد سامانه مخابرات من شده و روی گزینه ورود کلیک نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
وارد سامانه مخابرات من شده و روی گزینه ورود کلیک کنید.

مرحله دوم: برای ورود شماره همراه خود را در کادرشماره موبایل وارد نموده و روی گزینه ورود کلیک کنید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
شماره همراه خود را در کادر شماره موبایل وارد نموده و روی گزینه ورود کلیک کنید.

مرحله سوم: کد تایید ارسال شده به شماره موبایل خود را در کادر مشخص شده وارد نمایید و روی تایید کد کلیک کنید. همچنین درصورتی‌که کد تایید برایتان ارسال نشد، می‌توانید روی گزینه دریافت کد از طریق تماس صوتی کلیک نمایید. با کلیک بر روی این گزینه با شماره شما تماس گرفته شده و کد تایید برایتان خوانده می‌شود.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
کد تایید ارسال شده را در کادر کد تایید وارد کرده و روی گزینه تایید کد کلیک کنید.

مرحله چهارم: در صفحه باز شده بر روی گزینه تکمیل مشخصات کلیک کنید. هرچند برای استعلام و پرداخت قبوض نیازی به تکمیل مشخصات نمی‌باشد. درنتیجه اگر تنها قصد پرداخت قبض تلفن ثابت خود را دارید، روی گزینه بعدا تکمیل می‌کنم کلیک نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
روی گزینه بعدا تکمیل می‌کنم کلیک نمایید.

مرحله پنجم: حال روی گزینه افزودن خط جدید در بالای صفحه کلیک کرده و سپس گزینه افزودن خط جدید اگر خط به نام خودتان ثبت شده و یا افزودن خط دیگر را انتخاب نمایید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
بر روی گزینه افزودن خط جدید در بالای صفحه کلیک کرده و گزینه افزودن خط دیگر را انتخاب کنید.

مرحله ششم: شماره خط ثابت خود را در کادر شماره تلفن خط ثابت با پیش شماره وارد نمایید. سپس کد ملی شخصی که خط به نام او ثبت شده را در کادر کد ملی مالک خط وارد نمایید. در آخر نیز روی گزینه ثبت و ادامه کلیک کنید تا خط جدید به پیشخوان شما اضافه شود.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
شماره تلفن ثابت خود را به همراه کد شهر خود در کادر اول وارد کرده و کد ملی صاحب خط را در کادر دوم وارد نمایید. سپس روی ثبت و ادامه کلیک کنید.

مرحله هفتم: حال کافیست تا بر روی تب پیشخوان کلیک کنید تا مبلغ قبض برای شما نمایش داده شود. جهت پرداخت قبض خود می‌توانید روی گزینه پرداخت کلیک کنید تا وارد درگاه پرداخت بانکی شوید.

چگونه قبض تلفن ثابت را پرداخت کنیم
از منوی سمت راست گزینه پیشخوان را انتخاب کرده و سپس روی گزینه پرداخت کلیک کنید تا وارد درگاه پرداخت قبض تلفن ثابت خود شوید.

3 – استعلام و پرداخت قبوض تلفن با شماره‌گیری 2000 از طریق خط ثابت:

یکی دیگر از روش‌هایی که مخابرات برای استعلام و پرداخت قبوض تلفن در اختیار شما قرار داده است، شماره‌گیری شماره تلفن 2000 با استفاده از خط ثابت می‌باشد. دقت کنید که استفاده از این روش تنها با استفاده از خطوط ثابت امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین می‌بایست با خطی که قصد پرداخت صورت حساب آن را دارید، با شماره 2000 تماس حاصل نمایید.

پس از برقراری تماس، جهت پرداخت قبض خود کلید 1 را فشار دهید.

حال شماره تلفن ثابت شما برایتان خوانده می‌شود. در صورت درست بودن شماره، باز کلید 1 را فشار دهید.

در آخر نیز برای چرداخت قبض بروز و یا قبض پایان دوره خود، کلید معرفی شده توسط اپراتور گویا را فشار داده و مراحل پرداخت را طی نمایید.


4 – برنامه‌ها و سایت‌های واسط پرداخت قبوض تلفن:

برنامه‌ها و سایت‌های واسط زیادی برای سهولت امور مشترکین مخابرات بوجود آمده‌اند که امکان استعلام و پرداخت قبوض تلفن را برایتان ساده‌ می‌گرداند. استفاده از اپلیکیشن‌های واسط این امکان پرداخت قبوض تلفن ثابت را برای شما ایجاد می‌نمایند و ممکن است برخی از آن‌ها مبلغی را به عنوان کارمزد از حساب شما کم نمایند.

استعلام خلافی موتور

روش های آنلاین پرداخت و استعلام خلافی موتور سیکلت

جمع بندی

با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن زیرساخت‌ها و همچنین برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، قبض‌های کاغذی جای خود را به قبض‌های دیجیتال داده‌اند. همچنین دیگر نیازی به مراجعه به بانک و خودپردازها جهت پرداخت قبوض خطوط تلفن نیست. شما می‌توانید قبوض خود را به سادگی از طریق بسترهای معرفی شده، مشاهده کرده و نسبت به پرداخت آن‌ها اقدام نمایید.

در این مقاله به آموزش روش‌های پرداخت قبض تلفن ثابت پرداختیم. سه روش اول پرداخت قبض، روش‌هایی می‌باشند که مستقیما توسط شرکت مخابرات طرح‌ریزی شده‌اند. شما می‌توانید از هریک از روش‌های معرفی شده جهت استعلام و پرداخت قبوض تلفن ثابت خود در هرکجایی که هستید، اقدام نمایید.