زولبیا و بامیه از شیرینی های معروف و بسیار پر طرفدار ایرانی هستند که به عنوان شیرینی مناسبتی در ماه مبارک رمضان برای افطار و سحری مورد استفاده قرار می گیرند. زولبیا بامیه طعم فوق العاده ای دارد.
معمولا در ماه رمضان مصرف زولبیا و بامیه نسبت به دیگر ماه های سال بیشتر است. تولید و مصرف این نوع شیرینی بیشتر در شمال شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا رواج دارد.
در این مقاله “طرز تهیه زولبیا و بامیه خانگی” را به صورت جداگانه برای استفاده علاقمندان به آشپزی و شیرینی پزی قرار می دهیم که با یادگیری آن بتوانند به پخت زولبیا و بامیه بهداشتی و مطمئن در خانه اقدام کنند.

چگونه زولبیا بامیه خانگی درست کنیم

طرز تهیه شربت زولبیا بامیه

چگونه زولبیا بامیه خانگی درست کنیم

مواد لازم

 • شکر ۲ لیوان
 • آب ۱.۵ لیوان
 • گلاب ۱.۴ لیوان
 • آبلیمو ۱.۲ قاشق چایخوری
 • زعفران دم کرده ۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه

برای تهیه شربت زولبیا و بامیه ابتدا آب را در یک قابلمه کوچک می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم و شکر را به آب اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم تا کاملا شکر در آب حل شود و زعفران دم کرده را می افزاییم و آبلیمو و گلاب را نیز اضافه می کنیم و تامل می کنیم تا مواد به خورد هم بروند و همین طور شربت قوام بگیرد و کمی غلیظ شود. بعد از اینکه شربت غلیظ شد آنرا از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا خنک شود و بعد در یخچال قرار می دهیم تا خنک شود.


طرز تهیه بامیه

چگونه زولبیا بامیه خانگی درست کنیم

مواد لازم

 • آرد ½ پیمانه
 • آب ½ پیمانه
 • کره ۲۵ گرم
 • تخم مرغ ۱ عدد
 • شکر ۱ قاشق غذا خوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • بگینگ پودر ۱.۴ قاشق چایخوری

طرز تهیه

برای تهیه شیرینی بامیه ابتدا آب را در قابلمه ای می ریزیم و کره را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت می گذاریم تا به جوش بیاید یعنی آب کاملا قل بزند و بعد بکینگ پودر را با آرد مخلوط می کنیم و  یکدفعه به آب در حال جوش اضافه می کنیم،و خوب مخلوط می کنیم همین طور روی حرارت ملایم  هست مخلوط می کنیم ،ابتدا کمی سفت است اما همچنان به مخلوط کردن ادامه می دهیم و لای خمیر را باز می کنیم و مجددا جمع می کنیم تا اگر آب لابه لای خمیر مانده است،بیرون بیاید و خوب که مخلوط شد خمیر را کنار می گذاریم تا خنک شود.البته باید دقت داشته باشیم که منظور از خنکی سرد شدن خمیر نیست چون اگر خمیر کاملا سرد شود زمانی که تخم مرغ را به ان اضافه می کنیم خیلی دیر جذب خمیر می شود. و اگر هم خمیر داغ باشد زمان اضافه کردن تخم مرغ در خمیر می  پزد پس منظور از خنک شدن خمیر این است که کمی گرم باشد. آن وقت در ظرف کوچک گودی روغن زیادی می ریزیم به طوری که یک استخر روغن داشته باشیم و روی حرارت کم می گذاریم تا روغن به مرور زمان داغ شود.اگر می خواهید زولبیا با بامیه درست کنید پس حتما اول زولبیا را سرخ کنید و بعد بامیه ها را چون بامیه تخم مرغ دارد و ممکن است روغن کف کند. سپس زمانی که خمیر کمی خنک شد، تخم مرغ را به خمیر اضافه می کنیم. و با همزن برقی خوب هم می زنیم و ابتدا خمیر تیکه تیکه می شود و از هم جدا می شوند ولی همچنان به هم زدن ادامه می دهیم تا خمیر یکدست شود. بامیه نیاز به هم زدن زیاد دارد پس اگر احساس کردید هنوز خمیر سفت است.می توانید نصف یک عدد تخم مرغ دیگر به آن اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا یکدست شود. خمیر آماده شده را در قیف می ریزیم و قیچی تمیز را در روغن فرو می کنیم تا زمان بریدن زولبیا ها به آن ها نچسبد و قیف را بالای ظرف روغن که داغ شده است نگه می داریم و قیچی را در دست دیگرمان می گیریم و  قیف را فشار می دهیم تا  مایه بامیه بیرون بیاید و به اندازه دلخواه که بیرون آمد قیچی می زنیم و داخل روغن می افتد.پشت سر هم به اندازه ای که ظرف روغن ظرفیت داشته باشد، و بامیه ها به یکدیگر نچسبند از بامیه در روغن قرار می دهیم و می گذاریم تا خوب با حرارت کم مغز پخت و سرخ شوند.با یک قاشق بامیه ها را در روغن تکان می دهیم تا به هم نچسبند.سپس شربت سرد را از یخچال بیرون می آوریم و بامیه ها که سرخ شدن به مدت ۲ دقیقه در شربت قرار می دهیم تا شربت جذب بامیه ها شود و بعد از شربت خارج می کنیم و در توری می گذاریم و بعد در ظرف مورد نظر آن ها را می چینیم و با چای نوش جان کنید.


طرز تهیه زولبیا

چگونه زولبیا بامیه خانگی درست کنیم

مواد لازم

 • ماست ¼ لیوان
 • نشاسته ۵۰ گرم
 • اسانس هل ۲ قطره
 • کره ½ قاشق چایخوری
 • گلاب ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن مایع به اندازه کافی
 • آرد سفید ۱ قاشق غذاخوری
 • جوش شیرین ¼ قاشق چایخوری

  طرز تهیه زولبیا

برای تهیه شیرینی زولبیا ابتدا نشاسته را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و ماست را به آن اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم تا یکدست شوند و به مدت ۵ دقیقه کنار می کذاریم.سپس کره را  از یخچال بیرون می آوریم و می گذاریم تا نرم شود. پس از گذشت ۵ دقیقه کاسه مخلوط ماست و نشاسته را می آوریم و آرد را کم کم به آن ها اضافه می کنیم و هم می زنیم و کره را نیز می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم تا مایه زولبیا یکدست شود. بعد گلاب ، اسانس هل و جوش شیرین را به مایه اضافه می کنیم و مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا مایه غلظتی شبیه به ماست داشته باشد.اگر دیدید مایه سفت شده است می توانید کمی گلاب اضافه کنید. سپس در یک ظرف مانند یک تابه روغن به حدی می ریزیم که استخر روغن داشته باشیم و زولبیا ها راحت درآن شناور باشندو تابه را روی حرارت کم می گذاریم تا به مرور زمان روغن داغ شود.مایه زولبیا را در قیف می ریزیم و قیف را  بالای تابه نگه می داریم و خیلی سریع قیف را فشار می دهیم و مایه زولبیا بیرون می آید و سریع دستمان را مانند دایره می چرخانیم تا زولبیا که از قیف بیرون می آید و داخل روغن ریخته می شود به شکل یک دایره در بیاید.می توانید اگر قیف ندارید مایه را در جا سسی بریزید تا راحت تر مایه بیرون بیاید و شکل بگیرد.شربت آماده شده از قبل را حتما در یخچال قرار می دهیم تا سرد شود و زمانی که زولبیا ها سرخ شدند از روغن بیرون می آوریم و در توری فلزی قرار می دهیم به مدت ۱ دقیقه تا روغن اضافه آن خارج شود و بعد در شربت قرار می دهیم تا به مدت ۵ دقیقه در شربت سرد بماند و طعم دار شود. و مجددا از شربت که بیرون آوردیم زولبیا را در توری قرار می دهیم تا شربت اضافه آن خارج شود. تمامی زولبیا ها را به همین صورت آماده می کنیم و در ظرف می چینیم و روی آن سلفون می کشیم و در یخچال قرار می دهیم تا خنک شود و نوش جان کنید.


نکات لازم

۱.  روغن جامد باعث سفت شدن زولبیا می شود.پس سرخ کردن زولبیا بهتر است از روغن مایع استفاده کنید .
۲. شربت بامیه باید غلظت عسل را پیدا کند.به همین دلیل تمام مواد شربت باید باهم به مدت یک ربع بجوشند.اگر شربت داغ باشد و یا سفت نباشد بامیه و زولبیا خمیر میشوند.
۳. حتما داخل شربت بامیه آبلیمو بریزید تا شکرک نزند.
۴. در طرز تهیه زولبیا از قیف های یک بار مصرف نیز میتوان استفاده کرد فقط قطر تقریبی این قیف ها باید7 میلی متر باشد.
۵. زولبیا را بعد از اینکه سرخ کردید بلافاصله درون شربت بار بیندازید تا شربت به خوبی به خورد زولبیا برود.
۶. شعله گاز برای سرخ کردن زولبیا ها باید کم و ملایم باشد.
۷. مواد را بعد از درست کردن 2 یا 3 زولبیا مجددا مخلوط کنید.
۸. در هنگام سرخ کردن بامیه ها دقت کنید بامیه های زیادی داخل روغن نیندازید چون باید بین بامیه ها فاصله باشد تا بخار بامیه ها باعث نرم شدن آنها نشود.
۹. بامیه ها را خوب سرخ کنید تا کاملا قهوه ای تیره شوند.
۱۰. بامیه ها را حدود هفت تا هشت ساعت بعد پخت نپوشانید و بدون رو کش داخل یخچال بگذارید تا نرم نشوند.