تیم چگونه 324 روز پیش بدون دیدگاه

بزرگترین اشتباهات تربیتی والدین + راهکارها

آگاهی از مهمترین و بزرگترین اشتباهات تربیتی والدین-خصوصا از ابتدای فرزندپروری- باعث می‌شود رابطه بین فرزندان و والدین رابطه‌ای سالم و همراه با احترام باشد. تکنیک‌های فرزندپروری مثبت برای تربیت فرزندان با نهادینه کردن نظم و ارزش‌های اخلاقی خوب بسیار کارآمد و نتیجه‌بخش است. مهم است که بدانیم رابطه والدین و فرزندان یک جاده دو طرفه است.

اگر والدین یاد بگیرند که چگونه «باغبان زندگی» خود باشند و بتوانند شخصیت فرزند خود را بشناسند و آن را تغذیه کنند، آنگاه گل‌های باغ آنها جان می‌گیرند و باغ آنها معطر می‌شود. این یعنی است فرزندپروری مثبت.

وقتی والدین مهارت‌های فرزندپروری مؤثر را توسعه می‌دهند، می‌توانند ابتکار عمل را برای پر کردن شکاف نسلی به دست بگیرند. وقتی والدین شروع به درک تعادل بین اینکه کجا باید حد و مرز بگذارند، کجا تشویق کنند و کجا فاصله بگیرند، آنگاه فرزندانشان لوس و بی‌عرضه نخواهد شد. در نتیجه به یک پدر و مادر خوب تبدیل می‌شوند. وقتی والدین نمی‌دانند چگونه پدر و مادر خوبی باشند، بین دو نسل فاصله ایجاد می‌شود.

چند مورد از رفتار اشتباه والدین با فرزندان را بشناسید

اشتباهات والدین و در کل اشتباهات فرزند پروری می‌توانند سرنوشت و آینده فرزندان را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین حتما باید از ابتدا مورد توجه قرار بگیرند. انجام مشاوره برای تربیت فرزندان به منظور حل مشکلات والدین در تربیت فرزندان یک راهکار موثر و خوب است. مشاوره در واقع یک راهنمای تربیت کودکان است که اشتباهات پدر و مادر‌ها را مشخص می‌کند. با مشخص شدن اشتباهات تربیتی والدین برای تمام سنین حتما والدین بهتر می‌توانند با فرزندانشان رابطه داشته باشند و آنها را هدایت کنند.

اگر گوش شنوای فرزندان خود نیستید، اشتباه بزرگی می‌کنید

بیشتر اوقات، بچه‌ها فقط می‌خواهند صدای آنها شنیده شود؛ تنها چیزی که آنها می خواهند این است که احساسات و عواطف خود را بیان کنند. اگر متوجه این موضوع نباشید، یکی از شدیدترین اشتباهات را مرتکب شده‌اید و باید فوراً آن را متوقف کنید.

پس حتما وقت مناسب و کافی برای آنها اختصاص دهید و به صحبت‌های آنها گوش کنید. با این کار فرزند شما احساس ارزشمندی می‌کند. هر زمان که آنها می‌آیند و با شما صحبت می‌کنند، سعی کنید ابتدا به آنها گوش دهید، نه اینکه آنها را تصحیح، راهنمایی یا سرزنش کنید.

اگر فقط برای اصلاح، انتقاد، آموزش و راه حل دادن به آنها گوش کنید، فرزندانتان متوجه خواهند شد که صادقانه شنیده نمی‌شوند و در نتیجه حرف زدن با شما را متوقف می‌کند.

اگر اجازه ندهید فرزندتان کاوش کند، اشتباه می‌کنید

همیشه اجازه آزمون و خطا به کودک خود بدهید؛ این کار را متناسب با سن کودک انجام دهید و حتما مراقب سلامتی او باشید. بچه‌ها در هر سنی با آزمون و خطا می‌توانند چیزهای خوب و موثری یاد بگیرند. به یاد داشته باشید برای سنین پیش از نوجوانی، بازی تنها راه یادگیری است. بیش از اندازه از کودک خود مراقبت نکنید. در غیر این صورت، آنها مشتاق آزمایش چیزهای جدید یا درس گرفتن از اشتباهات خود نخواهند بود.

اگر با فرزندتان همدلی نمی‌کنید، اشتباه می‌کنید

وقتی موقعیتی چالش برانگیز پیش می‌آید، یکی از قدرتمندترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که قبل از واکنش، همدلی کنید. قبل از اینکه با فرزندتان ارتباط برقرار کنید، خود را جای او بگذارید. اگر آنها گریه می کنند و ناراحت، ناامید یا عصبانی هستند، نمی‌خواهند زندگی را برای شما سخت کنند. بلکه نیاز به همدلی دارند. باید بدانید که در این شرایط فرزند شما دوران بسیار سختی را سپری می کند و مهارت لازم برای مقابله با این شرایط را ندارد.

اگر سخت تلاش می‌کنید که فرزندی خاص تربیت کنید، اشتباه می‌کنید

تلاش بیش از حد برای تربیت یک فرزند کامل و خاص اشتباه است. این یکی از رایج ترین اشتباهات والدینی است که والدین زیادی آن را مرتکب می‌شوند. اغلب برای تربیت یک کودک بی نقص محدودیت‌های زیادی ایجاد می‌کنیم؛ قوانین سخت گیرانه‌ای وضع می کنیم، آنها را تحت فشار قرار می دهیم تا به شیوه ای خاص رفتار کنند و مدام آنها را تحت کنترل خود نگه می داریم. این در حالی است که چنین نگرشی تنها باعث ایجاد شکاف بین کودک و والدین می شود.

اگر همیشه حق را به فرزندتان می‌دهید، اشتباه می‌کنید

بیش از اندازه حق دادن به کودک او را پر توقع و البته بی عرضه بار می‌آورد. اگر کودک فکر کند که همیشه حق با اوست، باعث می شود بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشد. کودکان باید اشتباهات خود را بدانند و قدرت و جسارت پذیرش آنها را داشته باشند. همچنین از این واقعیت آگاه باشند که کارهای آنها می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد.

اگر کودک خود را طوری تربیت می‌کنید که به چیزی که خودتان دوست دارید، تبدیل شود، اشتباه می‌کنید

یکی از اشتباهات مشترک والدین این است که اغلب خواسته‌های خود را به فرزندان تحمیل می‌کنند، به خصوص در انتخاب شغل، رشته تحصیلی، ورزش، یادگیری موسیقی یا برخی فعالیت‌های فوق برنامه.

این در حالی است که همیشه باید به یاد داشته باشیم که هر کودکی متفاوت است و می‌تواند در زمینه‌های مختلف برتری یابد. پس اجازه دهید که کودکان رویاهایشان را دنبال کنند و در عین حال از آنها در تلاش هایشان حمایت کنید.

اگر در حضور کودک با همسر خود دعوا و مشاجره می‌کنید، اشتباه می‌کنید

همیشه به یاد داشته باشید که اساس یک رابطه سالم در ذهن کودک در خانه شکل می گیرد. بنابراین اگر همیشه با شریک زندگی خود دعوا کنید، این اتفاق مستقیما بر سلامت روان کودک تأثیر می گذارد و ممکن است او را به الگو‌گیری از همان رفتار پرخاشگرانه در سال های آینده تشویق کند.

اگر موعظهِ بدون تمرین می‌کنید، اشتباه می‌کنید

ارائه موعظه‌های پایان ناپذیر بدون اینکه کودک الگوی رفتاری داشته باشد، بی‌فایده است. بچه‌ها ما را الگوی خود می‌دانند و به این ترتیب از ما تقلید می‌کنند. مثلا اگر به کودک می‌گویید که سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است، خودتان نیز نباید این کار را انجام دهید.

کلام آخر

البته اشتباهات تربیتی والدین بسیار بیشتر از اینهایی است که امروز به آنها اشاره کردیم؛ فراموش نکنید که به عنوان یک والد کافی و آگاه بهترین تصمیم این است که از چیزهایی که اکثر والدین از انجام آنها پشیمان هستند، اجتناب کنید. در بخش تبادل نظر با دیگر والدین می‌توانید از نظرات سایر والدین و تجربیات آن‌ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که اگرچه فرزندپروری مملو از چالش‌ها و موقعیت های دشوار است، اما با پاداش‌های فراوان و لحظات زیبا نیز همراه است.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید