برای درمان و پایین آوردن تب کودک راه های مختلفی وجود دارد. از آنجایی که بروز تب در کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد بهتر است قبل از هر اقدامی دلیل بروز تب را در کودک بدانیم تا بتوانید بهترین درمان را برای پایین آوردن تب کودک انجام دهیم. در ادامه در این چگونه قصد داریم به راه هایی پایین آوردن تب کودکان بپردازیم. همراه ما تا انتها باشید.

تب کودک به صورت دمای بدن 38 درجه سانتیگراد و بالاتر تعریف می شود. به صورتی که اکثر پزشکان و کادر درمان این افزایش دما را به صورت تب در نظر می گیرند.

بدن روش های مختلفی را برای حفظ دمای طبیعی خود به کار می گیرد. اندام های اصلی که در این زمینه مؤثر اند عبارتند از: مغز، ماهیچه ها، رگ های خونی و نیز پوست بدن. هنگامی که تغییراتی در دمای بدن رخ می دهد، ممکن است نشانه های زیر پدید آیند:

 • افزایش یا کاهش تعریق بدن
 • دور تر یا نزدیک تر شدن خون از سطح پوست بدن
 • از دست دادن یا نگه داشتن آب در بدن
 • فرد نیاز دارد تا در محیطی سرد تر یا گرم تر قرار گیرد
چگونه تب کودک را پایین بیاوریم

بهترین زمان پایین اوردن تب کودک

تبی که باعث ناراحتی کودک می شود، نیازمند درمان است. این درمان، باعث می شود تا بدن سریع تر با عفونت و بیماری مقابله کند و کودک سلامتی خود را به دست آورد. کودکانی که دارای سن 6 ماه تا 5 سال هستند، ممکن است به دلیل تب کردن دچار تشنج شوند. اگر کودک تشنج کند، احتمال تکرر تشنج در آینده برای وی افزایش می یابد و ممکن است بعد ها نیز دچار تشنج شود. معمولاً کودکان، تشنج ناشی از تب را پشت سر می گذارند و مشکلی برایشان پیش نمی آید. همچنین این تشنج بدان معنا نیست که کودک به بیماری صرع مبتلاست. اما با این حال هیچگونه اطمینانی وجود ندارد که درمان تب کودک احتمال تشنج را کاهش می دهد.

برای کاهش تب کودک چه کنیم

1. مصرف داروی ضد تب کودک

در ابتدا بهتر است تا کودک یک داروی ضد تب مانند استامینوفن یا ایبوبروفن مصرف کند. توجه نمایید هرگز به کودک خود آسپرین ندهید؛ چرا که این دارو در سنین کم خطر ابتلا به بیماری کشنده به نام سندرم ری را افزایش می دهد. دوز این نوع داروها معمولاً با توجه به وزن کودک تجویز می شوند. اگر کودک به تازگی وزن نشده است یا در این مدت رشد زیادی کرده است، پزشک قبل از تجویز دارو وی را وزن خواهد کرد.

اگر کودک از تب احساس ناراحتی نمی کند، ممکن است نیازی به مصرف داروی ضد تب نباشد. این نوع داروها کمک خواهند کرد تا کودک دارای تب بالا، تا کاهش دما بدن، احساس بهتری داشته باشد.

2. لباس های خنک را بر گزینید

بهتر است تا به کودک خود لباس های ضخیم نپوشانید و نیز از یک ملحفه یا پتوی نازک استفاده نمایید تا کودک احساس راحتی و خنکی کند. پوشاندن بیش از حد کودک می تواند از خنک کردن بدن به روش طبیعی خود جلوگیری کند.

3. دمای خانه را تنظیم کنید

فضای خانه و نیز اتاق کودک را خنک نگه دارید. خنک بودن فضا می تواند از گرم شدن آن ها و افزایش دمای بدنشان جلوگیری کند.

4. کودک را با آب ولرم حمام دهید

سعی کنید کودک را با آب ولرم حمام دهید. به صورتی که مدام گرمای آن را کنترل کنید. از استفاده از آب سرد در طول حمام بپرهیزید. چرا که این امر ممکن است باعث لرزیدن فرزندتان بشود . از این رو دمای بدن وی افزایش یابد. بلافاصله پس از حمام، کودک خود را خوب خشک نمایید و لباسی سبک به وی بپوشانید.

چگونه تب کودک را پایین بیاوریم
حمام دادن کودک با آب ولرم

حمام با الکل یا استفاده از دستمال های مرطوب توصیه نمی شود؛ چرا که می تواند مضر باشد و کمکی به کاهش تب کودک نکند.

5. مصرف مایعات

معمولاً هنگامی که کودک تب می کند، بدن وی دچار کم آبی می شود. از این رو بهتر است تا مدام به او آب، آب میوه یا شیر بدهید (در صورتی که نوزاد تب دارد). برای اطمینان از کم آب نبودن بدن، بهتر است تا از مرطوب بودن دهان کودک و میزان ادرار وی اطمینان حاصل نمایید.


چه زمانی نیاز است تا با پزشک تماس بگیریم؟

اگر علائم زیر در کودک پدید آمد، بهتر است تا سریع تر با پزشک وی تماس بگیرید و در صورت نیاز کودک را به یک مرکز پزشکی یا بیمارستان منتقل نمایید:

 • اگر کودک شما 3 ماه یا کمتر سن دارد و دارای تب بالای 38 درجه است؛ چرا که بروز تب در نوزادان می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری یا عفونت جدی باشد. در حالی که تب در کودکان بزرگتر می تواند حاصل از یک سرماخوردگی ساده باشد.
 • کودک شما، در هر سنی، دچار تب های بالای 40 درجه می شود.
 • فرزندتان کمتر از دو سال سن دارد و تب بالای 38 درجه کودک بیش از یک روز طول کشیده است.
 • کودک احساس ناراحتی زیادی می کند، بی قرار است و نمی توان وی را آرام کرد.
چگونه تب کودک را پایین بیاوریم
درمان تب کودک توسط پزشک

چرا دمای بدن افزایش می یابد

هنگامی که کودک شما تب می کند، بدن به انجام دادن وظیفه خود برای کنترل دمای بدن ادامه می دهد. اما در این حالت تنها ترموستات خود را در دمایی بالاتر تنظیم کرده است. به همین دلیل است که دمای بدن بالاتر از مقدار طبیعی خود قرار می گیرد و پایین نمی آید. دمای بدن به دلایل مختلفی افزایش می یابد:

 • موادی شیمیایی تحت عنوان های سیتوکین ها در بدن ساخته می شوند. این مواد برای پاسخ به حمله یک میکروارگانیسم یا سایر مزاحمان در بدن ترشح می شوند.
 • هنگامی که کودک تب می کند، ماکروفاژ های بدن وی افزایش می یابند. این ها سلول هایی هستند که وظیفه از بین بردن متجاوزان را دارند. بدین صورت که ارگانیسم مهاجم را اصطلاحاً می خورند و آن را از بین می برند.
 • هنگامی که بدن دچار عفونت می شود، آنتی بادی های طبیعی بدن ساخته می شوند تا با این عفونت مبارزه کنند. بدین ترتیب اگر بدن دوباره به این عفونت دچار شود، آنتی بادی ها عفونت را شناخته و بلافاصله آن را از بین می برند.
 • بسیاری از باکتری هایی که در طبیعت وجود دارند، توسط یک غشا پوشیده شده اند. هنگامی که این غشا شکسته می شود، محتویات موجود در آن ممکن است برای بدن سمی باشد. این مواد، مغز را به افزایش دما وادار و تحریک می کنند.

دلایلی که باعث ایجاد تب در کودک می شوند

موارد زیادی می توانند باعث تب کردن کودک شما شوند. عواملی مانند:

 • بیماری های عفونی
 • مصرف داروهای خاص
 • گرمازدگی
 • تزریق خون
 • وجود اختلالات در مغز کودک
 • برخی از انواع سرطان
 • برخی از انواع بیماری های خود ایمنی

فواید تب چیست؟

همانطور که می دانید تب به عنوان یک بیماری محسوب نمی شود و در واقع یک بیماری نیست. بلکه یک علامت و نشانه برای بدن است که نشان می دهد بدن در حال مبارزه با یک بیماری و یا عفونت است. هنگامی که فرد تب می کند، سیستم دفاعی بدن تحریک می شود و گلبول های سفید و سایر سلول های مبارز را به سمت مهاجم می فرستد. از این رو این سلول ها تعدادشان افزایش یافته و شروع به از بین بردن بیماری می کنند.

علائمی که نشان می دهد کودک شما تب دارد چیست؟

کودکانی که تب می کنند، ممکن است با افزایش دمای بدنشان احساس ناراحتی کنند. اگر تب کودک از 38 درجه سانتیگراد بیشتر شود، علائم زیر ممکن است در وی پدید بیایند:

 • ممکن است فرزندتان مانند همیشه فعال و پرانرژی نباشد و احساس خستگی و کسلی کند.
 • دمدمی مزاج بودن و نیز گرسنه نبودن وی از علائم تب کودک می تواند باشد.
 • کودک بیشتر از حالت عادی احساس تشنگی می کند.
 • ممکن است فرزندتان افزایش دما را به صورت گرما احساس کند. اما این به این معنا نیست که دمای بدن وی خیلی بالاست. بلکه باید درجه دما را اندازه گیری کرد.
چگونه تب کودک را پایین بیاوریم
علائم تب در کودک

علائم تب کودک ممکن است همانند علائم دیگر بیماری ها باشد. پزشکان بر این باورند که اگر کودک شما کمتر از سه ماه سن دارد و تب وی 38 درجه یا بالاتر است، حتماً باید با پزشک مشورت نمایید. اگر از مشاوره ارائه شده مطمئن نیستید، بهتر است تا حضوری مراجعه نمایید تا مشکلی برای سلامتی کودک پیش نیاید.


چگونه نوزاد را بخوابانیم

کارهایی که نباید انجام داد

هنگامی که کودک تب می کند، بهتر است تا از انجام دادن برخی کارها بپرهیزید. چرا که ممکن است هیچ کمکی نکنند و برعکس باعث بدتر شدن حال کودک شوند:

 • اگر کودک دارای تب بالا و شدیدی است و حال وی نامساعد است، بهتر است تا سریع تر با پزشک مشورت کنید و این کار را به تعویق نیاندازید.
 • بدون اندازه گیری دمای بدن کودک و نیز بدون مشورت با پزشک، به کودک خود دارو ندهید.
 • هرگز از داروهایی که مختص بزرگسالان هستند برای کودک خود استفاده ننمایید.
 • از پوشاندن لباس های ضخیم و زیاد به کودک خود اجتناب کنید.
 • برای کاهش دمای بدن کودک از یخ یا الکل استفاده نکنید.

معمولاً تب کودک با رعایت موارد گفته شده کاهش می یابد و مشکلی پیش نمی آید. اما اگر تب وی همچنان کم نشد و بیشتر از یک روز ادامه پیدا کرد، بهتر است تا هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید تا تب کودک درمان شود.