احتمالا تابحال برایتان پیش آمده‌است که بخواهید از روی یک کتاب یا جزوه، بخش‌هایی را تایپ نمایید. تایپ کردن از روی یک سند، کاری بسیار زمان‌گیر می‌باشد. همچنین اگر سند در اختیار شما حجم زیادی داشته باشد، تایپ از روی آن بیش از پیش دشوار شده و انرژی زیادی را از شما می‌گیرد. درنتیجه بهتر است تا از روش سریع‌تر و هوشمندانه‌تری برای تایپ برگه‌های خود استفاده نمایید. در این مقاله به آموزش تبدیل عکس به متن در هر دو زبان فارسی و انگلیسی پرداخته و راه‌های تبدیل عکس به متن را به شما همراهان همیشگی چگونه معرفی خواهیم کرد.

چگونه یک سند را به متن تبدیل کنیم؟

برای اینکه بتوانید یک سند فیزیکی مانند بخشی از یک کتاب یا جزوه را به متن تبدیل کنید، دو راه کلی در پیش دارید. راه اول این است که از روی کتاب یا جزوه، تایپ کنید که روشی بسیار زمان‌بری می‌باشد. راه دوم، استفاده از ابزارهایی می‌باشد که کار تایپ از روی اسناد را ساده‌تر کرده و به شما این امکان را می‌دهد تا اسناد خود را سریعا به متن تبدیل نمایید.

برای تبدیل اسناد فیزیکی به متن، لازم است تا از روی برگه‌های کتاب یا جزوه در دست، عکس‌هایی باکیفیت تهیه کرده و سپس با روش‌های معرفی‌شده، آن را به متن تبدیل نمایید. پس تفاوتی ندارد که شما بخواهید یک عکس را به متن تبدیل کنید یا یک سند فیزیکی را، چراکه سند فیزیکی را نیز می‌توانید به عکس تبدیل کرده و سپس از روش‌های تبدیل عکس به متن استفاده نمایید.

آموزش تبدیل عکس به متن به صورت رایگان

در ابتدا لازم است تا نکاتی را درخصوص تبدیل عکس به متن به شما عزیزان یادآور شویم. جهت تبدیل عکس به متن لازم است تا عکس شما فاقد هرگونه حاشیه و موارد اضافی باشد. برای مثال اگر از یک کتاب عکس می‌گیرید، عکس گرفته شده می‌بایست فاقد حاشیه‌، سایه روشن و موارد اضافی مانند انگشت‌تان، خودکار و اینگونه موارد باشد.

همچنین عکس تهیه شده باید دارای کیفیت خوبی بوده و نوشته‌های درون عکس، واضح و خوانا باشد. آخرین نکته‌ای هم که باید رعایت کنید این است که از برگه مورد نظر، عکسی تراز شده و صاف تهیه نمایید.

اگر در عکسی که تهیه نموده‌اید، موارد بالا رعایت نشده باشند، ممکن است در تبدیل عکس به متن دچار مشکل شده و بخش‌هایی از متن نهایی درست نباشد و یا شاهد در متن خود، کاراکترهای عجیب و بی‌معنایی مشاهده نمایید.

حال به معرفی راه‌های تبدیل عکس به متن می‌پردازیم.

1 – تبدیل عکس به متن انگلیسی توسط سایت onlineocr.net:

یکی از بهترین ابزارهای تبدیل عکس به متن، سایت onlineocr.net، می‌باشد. این سایت تنها از متون انگلیسی پشتیبانی کرده و شما قادر به تبدیل‌ عکس‌ به متن فارسی با استفاده از این سایت نخواهید بود.

استفاده از onlineocr.net بسیار ساده بوده و هرکسی با مطالعه راهنمای زیر می‌تواند به سادگی از این سایت برای تبدیل عکس‌های خود به متن استفاده کند.

مرحله اول: وارد سایت onlineocr.net شده و روی گزینه SELECT FILE، کلیک کنید. سپس عکس مورد نظر خود را پیدا کرده و انتخاب نمایید. همچنین می‎توانید عکس خود را با موس کشیده و روی گزینه SELECT FILE رها کنید. سپس روی گزینه Convert کلیک نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
روی گزینه SELECT FILE کلیک کرده و تصاویر خود را انتخاب کنید. سپس روی CONVERT کلیک نمایید.

مرحله دوم: کمی صبر نمایید تا عکس شما به متن تبدیل شود. پس از تبدیل شدن عکس بارگزاری‌ شده به متن، می‌توانید متن خود را درون کادر نشان داده شده در تصویر زیر مشاهده نمایید. همچنین می‌توانید متن تبدیل شده را با کلیک بر روی گزینه Download output file، بصورت یک فایل word، دانلود کنید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
متن شما در کادر وسط صفحه نمایش داده می‌شود. می‌توانید متن خود را از درون کادر کپی کرده و یا روی Download Output File کلیک کنید تا متن شما دانلود شود.

2 – تبدیل عکس به متن انگلیسی و فارسی توسط سایت ocr2edit.com:

سایت ocr2edit.com یکی دیگر از ابزارهای تبدیل عکس به متن می‌باشد. این سایت از هر دو زبان فارسی و انگلیسی می‌کند. درنتیجه شما می‌توانید با استفاده از سرویس تبدیل عکس به متن ocr2edit.com، اسناد فارسی خود را نیز به متن فارسی تبدیل نمایید. یکی از قابلیت‌های این سایت، امکان تبدیل عکس‌ به متن با استفاده از URL عکس می‌باشد. یعنی شما می‌توانید لینک یک عکس را در این سایت وارد کرده و متن آن عکس را بصورت یک فایل txt دریافت نمایید.

راهنمای استفاده از سایت ocr2edit را می‌توانید در پایین مشاهده کنید.

مرحله اول: وارد سایت ocr2edit.com شده و روی گزینه Choose File کلیک کنید. همچنین می‌توانید عکس مورد نظرتان را با نگه‌داشتن کلیک چپ موس، کشیده و در کادر Drop Files here، رها کنید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
روی Choose File کلیک کرده و تصویر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید عکس خود را با موس کشیده و در کادر Drop Files here رها کنید.

اگر قصد دارید تا از لینک یک عکس استفاده کنید، روی ENTER URL کلیک کرده و لینک عکس مربوطه را در کادر شکل زیر وارد کنید. سپس روی ADD کلیک نمایید.


مرحله دوم: در قسمت OCR Settings، زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر عکس شما حاوی مطالب انگلیسی است، زبان English را انتخاب کرده و اگر متن داخل عکس فارسی می‌باشد، زبان Persian را انتخاب نمایید. سپس روی گزینه START کلیک کنید تا عکس شما به متن تبدیل شود.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
در بخش OCR Setting زبان خود را انتخاب کرده و سپس روی START کلیک کنید.

مرحله سوم: در آخر نیز کافیست تا روی گزینه Download کلیک کنید تا فایل txt ساخته شده برایتان دانلود شود. همچنین با کلیک بر روی گزینه Download ZIP File می‌توانید نسخه فشرده فایل txt ساخته شده را دانلود نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
روی Download کلیک کنید تا متن عکس شما به صورت فایل txt دانلود شود.

3 – تبدیل عکس به متن انگلیسی و فارسی توسط سایت imagetotext.info:

سایت imagetotext.info نیز یکی از سایت‌هایی می‌باشد که می‌توانید از آن جهت تبدیل عکس به متن استفاده کنید. این سایت نیز قابلیت تبدیل عکس‌ به متن فارسی را دارا می‌باشد. یکی از مزیت‌های سایت imagetotext.info، رابط کاربری ساده آن می‌باشد. در این سایت نیازی نیست تا زبان متن داخل عکس‌های خود را مشخص نمایید، چراکه این سایت بصورت خودکار زبان متن داخل عکس‌های شما را شناسایی کرده و آن را به متن تبدیل می‌کند.

برای استفاده از سایت imagetotext.info، طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: وارد سایت imagetotext.info شده و روی گزینه Browse کلیک کنید. سپس عکس‌های خود را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید تصاویر خود را با موس کشیده و در کادر Drag & Drop, Upload or Paste image، رها کنید.

همچنین درصورتیکه می‌خواهید از لینک یک عکس استفاده نمایید، لینک تصویر مورد نظرتان را در کادر Enter a URL وارد کنید. تیک گزینه I’m not a robot زده و سپس روی گزینه Submit کلیک نمایید. سپس صبر کنید تا تصویر شما به متن تبدیل شود.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
روی Browse کلیک کرده و تصویر مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین برای راحتی بیشتر می‌توانید عکس خود را کشیده و در کادر Drag & Drop رها کنید.

مرحله دوم: حال می‌توانید متن داخل عکس را درون کادر شکل زیر مشاهده کنید. شما می‌توانید روی گزینه Copy to Clipboard کلیک کرده و متن را کپی نمایید یا اینکه بر روی گزینه Save as Document کلیک کنید تا فایل word متن خود را دریافت نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
برای کپی کردن متن خود روی Copy to Clipboard و برای دانلود متن خود روی Save as Document کلیک کنید.

4 – تبدیل عکس به متن انگلیسی و فارسی توسط سایت img2txt.com:

سایت img2txt.com یکی از بهترین سایت‌های تبدیل عکس به متن می‌باشد که از هر دو ربان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می‌کند. لازم به‌ذکر است که در سایت img2txt.com نمی‌توانید یک عکس را با قراردادن URL آن به متن تبدیل نمایید. درعوض از طریق این سایت می‌توانید هم عکس و هم فایل‌های پی دی اف خود را به متن تبدیل کنید.

این سایت پیچیدگی خاصی نداشته و تنها با دنبال ‌کردن مراحل زیر می‌توانید عکس‌های خود را به متن تبدیل کنید.

مرحله اول: وارد سایت img2txt.com شده و روی کادر Choose the language of text کلیک کنید. سپس زبان متن درون عکس‌های خود را انتخاب نمایید.

مرحله دوم: روی گزینه Select an image file or PDF for further  کلیک کرده و تصویر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید عکس خود را با موس کشیده و در کادر Select an image file or PDF for further recognition رها نمایید. در آخر نیز روی گزینه UOLOAD کلیک نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
زبان خود را از قسمت Choose the language of the text انتخاب کرده و سپس روی Select an image کلیک کنید. حال عکس خود را انتخاب نمایید. در آخر نیز روی UPLOAD کلیک کنید.

مرحله سوم: صبر کنید تا آپلود شدن تصویر شما کامل شود. پس از تکمیل آپلود و تبدیل فایل، صفحه‌ای همانند صفحه زیر برای شما باز خواهد شد. در این صفحه می‌توانید متن درون عکس خود را مشاهده نموده و آن را کپی کنید. همچنین درصورت نیاز می‌توانید بر روی گزینه Download کلیک کرده و متن خود را در یکی از قالب‌های word، PDF و txt دانلود نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
متن شما در وسط صفحه نمایش داده خواهد شد. شما می‌توانید متن نمایش داده شده را با کلیک بر روی Copy result، کپی کرده و یا آن با کلیک بر روی Download، دانلود نمایید.

5 – تبدیل عکس به متن انگلیسی توسط سایت online2pdf.com:

سایت online2pdf.com از زبان فارسی پشتیبانی نکرده و تنها عکس‌هایی که شامل متون انگلیسی هستند را به متن تبدیل می‌کند. هرچند یکی از قابلیت‌های ویژه این سایت، امکان انتخاب همزمان 20 تصویر درکنار یکدیگر می‌باشد. در سایت online2pdf.com می‌توانید تا نهایت 20 عکس را انتخاب کرده و سپس آن‌ها را بصورت پیوسته یا تکی به متن تبدیل نمایید.

استفاده از این سایت به نسبت سایر سایت‌های معرفی شده، کمی دشوارتر می‌باشد و این دشواری به‌دلیل امکانات زیاد این سایت در تبدیل عکس به متن می‌باشد. برای تبدیل عکس یا مجموعه عکس‌های خود از طریق سایت online2pdf.com، کافیست تا طبق مراحل زیر پیش بروید.

مرحله اول: وارد سایت online2pdf.com شده و روی گزینه Select Files کلیک کنید. سپس عکس‌های خود را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید عکس‌های خود را با کلیک چپ موس کشیده و در قسمت Drag & Drop Files Here رها کنید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
روی گزینه Select Files کلیک کرده و تصویر خود را انتخاب کنید. برای راحتی نیز می‌توانید عکس خود را کشیده و در وسط صفحه سایت رها کنید. در آخر روی Convert کلیک کنید.

مرحله دوم: حال در قسمت Mode، یکی از گزینه‌های merge files و یا convert files separately را انتخاب نمایید.

با انتخاب گزینه merge files، متن نهایی شما در قالب یک فایل ارائه می‌شود.

با انتخاب گزینه convert files separately، به تعداد عکس‌های انتخاب شده، فایل متنی خواهید داشت. بدین معنا که هریک از عکس‌های شما بصورت جداگانه به متن تبدیل می‌شود.

با کلیک بر روی کادر کنار Convert to، می‌توانید قالب فایل متنی نهایی خود را انتخاب کنید. این سایت از قالب‌های متنی فراوانی پشتیبانی می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که به این بخش دست نزنید و اجازه دهید که قالب پیش‌فرض، txt باقی بماند.

در نهایت می‌توانید روی گزینه Convert کلیک نمایید.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
از قسمت Mode، یکی از گزینه‌های merge files و convert files separately را انتخاب کنید. سپس روی Convert کلیک کنید.

مرحله سوم: فایل ساخته شده بصورت خودکار برای شما دانلود خواهد شد. اما اگر دانلود شروع نشد، کافیست تا روی گزینه Manual download کلیک کنید تا فایل txt ساخته شده برایتان دانلود شود.

6 – تبدیل عکس به متن انگلیسی توسط برنامه Image to OCR Converter:

یکی دیگر از راه‌های تبدیل عکس به متن، استفاده از برنامه‌ دسکتاپی Image to OCR Converter می‌باشد. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا عکس‌های خود را بدون نیاز به اینترنت و در زمانی کوتاه به متن تبدیل نمایید. برنامه Image to OCR Converter را می‌توانید با یک جست و جوی ساده در گوگل دریافت نمایید. دقت داشته باشید که این برنامه از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند.

استفاده از برنامه Image to OCR Converter به‌سادگی مراحل زیر می‌باشد:

مرحله اول: وارد برنامه شده و قالب فایل خروجی خود را از قسمت Output File، انتخاب نمایید.

مرحله دوم: روی گزینه Open Files کلیک کرده و عکس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مرحله سوم: در نهایت نیز روی گزینه Save File کلیک کنید تا فایل متنی ایجاد شده، ذخیره شود. محل ذخیره‌سازی فایل شما در کادر Output File path در پایین صفحه برنامه قابل مشاهده می‌باشد.

تبدیل عکس به متن فارسی و انگلیسی با بالاترین دقت + 6 روش کاربردی جدید
مسیر ذخیره‌سازی فایل‌های خود را در بخش Output file path مشخص نموده و سپس روی Open File کلیک کنید. سپس تصویر خود را انتخاب کنید. در آخر نیز روی Save File کلیک نمایید.

جمع بندی:

تبدیل عکس به متن، بسیار پرکاربرد بوده و راه‌های زیادی برای تبدیل عکس به متن وجود دارد. از روش‌های آنلاین تبدیل عکس به متن گرفته تا برنامه‌های تبدیل عکس به متن، همگی می‌توانند مفید واقع شده و عکس‌های شما را با دقت بسیار زیادی به متن تبدیل کنند. روش‌های آنلاین مانند افزونه‌های تبدیل عکس به متن و یا سایت‌های معرفی شده، برای تبدیل سریع تصاویر به متن مناسب بوده و شما را از نصب برنامه‌های اضافی بی‌نیاز می‌سازند. هرچند اگر نیازی مکرر به تبدیل تصاویر به متن دارید، روش‌های آفلاین مانند برنامه Image to OCR Converter می‌تواند برای‌تان مفید واقع شود.