اشکان معروفی 131 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه بفهمیم تلگرام‌مان هک شده است + آموزش فهمیدن هک شدن تلگرام

یکی از دغدغه‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی، نگرانی از هک شدن حساب‌های کاربری‌شان می‌باشد. اگر جزو کاربران تلگرام هستید، اطمینان از امنیت حساب کاربری‌تان برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. همه ما اطلاعات خصوصی و شخصی زیادی را از طریق تلگرام برای یکدیگر ارسال می‌کنیم که گاها برخی از این اطلاعات برای ما بسیار مهم می‌باشند. اگر احتمال هک شدن تلگرام خود را می‌دهید و یا در پی جلوگیری از هک شدن تلگرام خود هستید، این مقاله از چگونه را از دست ندهید.

آیا هک شدن تلگرام ممکن است؟

هک شدن حساب کاربری تلگرام امکان‌پذیر است. درنتیجه شما باید همواره مراقب تلگرام خود باشید و حدالامکان سعی کنید تا اطلاعات بخصوصی که برای‌تان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است را از طریق تلگرام انتقال ندهید. اطلاعاتی از نظیر مشخصات هویتی، رمزها و کلمات عبور، اطلاعات مربوط به حساب‌های مالی و سایر اطلاعاتی که افتادن آن‌ها به دست اشخاص ثالث می‌تواند برای‌تان مشکل‌ساز شود را از طریق تلگرام انتقال ندهید. همچنین درصورت انتقال این اطلاعات، حتما آن‌ها را پاک نمایید.

بهتر است تا از بحث اصلی دور نشویم. هک شدن تلگرام به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که می‌توان گفت اغلب هک‌های تلگرام به دلیل بی‌احتیاطی خود کاربران رخ می‌دهد. دقت داشته باشید که هک شدن الزاما به معنای دسترسی به اطلاعات شما با نوشتن کد و استفاده از ابزارهای جاسوسی نیست. بلکه دسترسی به هر شکلی به حساب‌های کاربری شما مانند تکنیک‌های مهندسی اجتماعی نیز به معنای هک شدن می‌باشد.


چگونه بفهمیم تلگرام‌ مان هک شده است؟

اگر گمان می‌کنید که تلگرام شما هک شده و فعالیت‌های مشکوکی در حساب تلگرامی خود مشاهده می‌کنید، برای پی بردن به اصل ماجرا کافیست تا طبق راهنمای زیر عمل کنید.

مرحله اول: وارد برنامه تلگرام خود شده و روی آیکون سه خط بالای صفحه کلیک نمایید.

تایید دو مرحله‌ای تلگرام
بر روی آیکون نشان داده شده در بالای صفحه کلیک کنید.

مرحله دوم: بر روی گزینه Settings کلیک کنید تا وارد تنظیمات تلگرام خود شوید.

هک شدن تلگرام 1
گزینه Settings را انتخاب نمایید.

مرحله سوم: حال گزینه Privacy and security را یافته و آن را انتخاب کنید.

هک شدن تلگرام 2
بر روی گزینه Privacy and policy کلیک کنید.

مرحله چهارم: روی گزینه Device کلیک نمایید.

هک شدن تلگرام 3
روی گزینه Devices کلیک کنید.

در بخش Active Session می‌توانید لیست دستگاه‌هایی که به حساب کاربری تلگرام شما وارد شده‌اند را مشاهده نمایید. اولین گزینه نمایش‌ داده ‌شده در این لیست، گوشی همراه شما می‌باشد. دستگاه‌های نمایش داده ‌شده در این لیست را بررسی کرده و درصورت مشاهده دستگاه ناشناس، شخص دیگری به حساب کاربری تلگرام شما دسترسی پیدا کرده است.

برای خارج کردن حساب تلگرام خود از سایر دستگاه‌ها بر روی گزینه Terminate All Other Sessions کلیک کنید.

برای خارج کردن سایر دستگاه‌ها از حساب کاربری تلگرام خود کافیست تا بر روی گزینه Terminate all other sessions را انتخاب نمایید.


راه‌های جلوگیری از هک شدن تلگرام

هک شدن تلگرام به خودی خود کار آسانی نمی‌باشد. بی‌احتیاطی کاربران است که باعث دسترسی اشخاص ثالث به حساب کاربری تلگرام آن‌ها می‌شود. دقت داشته باشید که اشخاص ثالث برای دسترسی به حساب تلگرام شما نیازمند کد تایید ارسال شده به شماره موبایل شما یا OTP می‌باشند.

حال اگر گوشی خود را در جایی رها کرده باشید، ممکن است شخصی درخواست کد تایید برای ورود به حساب کاربری تلگرام شما را داده و کد تایید ارسال شده را از روی گوشی موبایل شما بخواند.

همچنین اگر از یک کامپیوتر برای ورود به حساب کاربری تلگرام خود استفاده کرده و پس از اتمام کار خود، از حساب‌تان خارج نشده‌ باشید، افرادی که به آن کامپیوتر دسترسی دارند می‌توانند به حساب کاربری تلگرام شما نیز دسترسی داشته باشند.

پس برای جلوگیری از هک شدن تلگرام خود لازم است تا از حساب کاربری خود محافظت کرده و گوشی خود را به دست افراد دیگر ندهید. همچنین درصورتی‌که از کامپیوترهای اشتراکی جهت ورود به حساب کاربری تلگرام خود استفاده می‌کنید، حتما پس از پایان کارهای خود از حساب‌ کاربری‌تان خارج شوید.

همچنین فعال‌سازی تایید دومرحله‌ای تلگرام نیز می‌تواند امنیت حساب کاربری تلگرام شما را بهبود ببخشد.


جمع بندی

هک شدن تلگرام عمدتا به دلیل بی توجهی کاربران اتفاق می‌افتد. سپردن گوشی خود به افراد غیر مطمئن، رها کردن گوشی با صفحه باز و استفاده از کامپیوترهای عمومی جهت وارد شدن به تلگرام می‌تواند خطر هک شدن تلگرام را برای شما در پی داشته باشد. اگر احتمال هک شدن تلگرام خود را می‌دهید، کافیست تا طبق آموزشی که در این مقاله قرار دادیم، فعالیت‌های تلگرام خود را بررسی کرده و درصورت دیدن فعالیت‌های مشکوک، آن‌ها را منحل نمایید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید