اشکان معروفی 285 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه به پلیس فتا شکایت کنیم

جرایم اینترنتی در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و اغلب قربانیان جرایم اینترنتی از راه‌های ثبت شکایت در پلیس فتا بی اطالع هستند. به همین دلیل در این مقاله از سایت چگونه به آموزش راه‌های ثبت شکایت در پلیس فتا پرداخته و نکات پیرامون آن را خدمت شما دوستان عزیز عرض خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

جرایم اینترنتی چیست

جرایم اینترنتی انواع و اقسام مختلفی دارد، از کلاهبرداری‌های اینترنتی گرفته تا ایجاد مزاحمت برای افراد در شبکه‌های مجازی، همگی در دسته جرایم اینترنتی قرار می‌گیرند. بطور کل موارد زیر شامل جرایم اینترنتی می‌باشند:

 • ایجاد مزاحت و تهدید افراد در شبکه‌های مجازی
 • عدم ارسال کالا و یا ارسال کالای مغایر با توضیحات ذکر شده در فروشگاه‌های اینترنتی
 • درخواست اطلاعات شخصی افراد در قالب پیام‌های دروغین
 • هک کردن حساب‌های کاربری

موارد ذکر شده جزو اصلی‌ترین جرایم اینترنتی می‌باشند.

راه‌های ثبت شکایت در پلیس فتا

حال این سوال پیش خواهد آمد که چگونه جرایم اینترنتی را در پلیس فتا ثبت کنیم. در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که راه‌های متنوعی برای ثبت شکایت در پلیس فتا وجود دارد. این راه‌ها عبارتند از:

 • ثبت شکایت در پلیس فتا به صورت اینترنتی از طریق سامانه csirc.cyberpolice.ir
 • ثبت شکایت در پلیس فتا با شماره‌گیری 096380
 • ثبت شکایت در پلیس فتا به دادسرای جرایم رایانه‌ای

ثبت شکایت اینترنتی در پلیس فتا

ثبت آنلاین شکایت در پلیس فتا به دلیل راحتی بیشتر و عدم نیاز به مراجعه حضوری بهترین روش برای شکایت کردن در فتا می‌باشد. برای ثبت آنلاین شکایت خود کافیست تا مراحل زیر را دنبال نمایید:

مرحله اول: وارد سایت پلیس فتا به نشانی csirc.cyberpolice.ir شده و روی گزینه ورود/ ثبت نام کلیک نمایید.

ثبت شکایت در پلیس فتا 1
روی گزینه ورود / ثبت نام کلیک کنید.

مرحله دوم: حال روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.

ثبت شکایت در پلیس فتا 2
روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

مرحله سوم: در این بخش لازم است تا اطلاعات خودتان را از قبیل کد ملی، نام و نام خانوادگی خود را در بخش‌های مربوطه وارد کنید. سپس در کادر نام کاربری، یک نام کاربری برای خود انتخاب نموده و رمز عبور مورد نظرتان را در کادرهای گذرواژه و تکرار گذرواژه وارد کنید. در نهایت نیز شماره موبایل خود را در کادر موبایل موارد نموده و کادر واژه امنیتی را براساس تصویر نمایش داده شده در کنار کادر پر کنید.

حال کافیست تا تیک گزینه قوانین و مقررات را قبول دارد را زده و روی ثبت نام کلیک کنید.

ثبت شکایت در پلیس فتا 3
اطلاعات خود را درون کادرهای مربوطه پر کرده و سپس گزینه ثبت نام کلیک نمایید.

مرحله چهارم: دوباره به csirc.cyberpolice.ir مراجعه کرده و این بار روی گزینه مرتبط با شکایت خود کلیک نمایید.

مرحله پنجم: فرم مربوطه را پر نموده و در نهایت روی ثبت کلیک کنید. همچنین برای الصاق تصویریا فایل متنی به شکایت خود می‌توانید روی گزینه Choose File کلیک کنید. سپس فایل مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

ثبت شکایت در پلیس فتا 4
شکایت خود را در این فرم پر کرده و برای انتخاب فایل ضمیمه روی گزینه Choose File کلیک نمایید. در آخر نیز فرم شکایت خود را ارسال کنید.

با انجام این مراحل، شکایت شما به صورت آنلاین در سامانه فتا ثبت شده و مراحل بعدی به شما اعلام خواهد شد.


ثبت شکایت به وسیله تماس گرفتن با فتا

یکی دیگر از روش‌های ثبت شکایت در فتا، شماره‌گیری 096380 می‌باشد. شما می‌توانید با این شماره تماس گرفته و موضوع خود را با مرکز فوریت‌های پلیس فتا مطرح نمایید.


ثبت شکایت با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای

یکی دیگر از روش‌های ثبت شکایت در فتا، ثبت شکایت در دادسرای جرایم رایانه‌ای می‌باشد. برای ثبت شکایت به این روش کافیست تا به یکی از دفاتر قضایی مراجعه کرده، تشکیل پرونده داده و شکایت خود را ثبت نمایید. پس از ثبت شدن شکایت شما، پیامکی برایتان ارسال خواهد شد که سازمان مربوطه در آن به شما اعلام می‌شود.

رسیدگی به برخی از جرایم اینترنتی به عهده نیروی انتظامی و برخی دیگر به عهده پلیس فتا می‌باشد. به همین منظور در پیامک ارسال شده، نام سازمان مربوطه به شما اعلام خواهد شد تا شکایت‌کنندگان دچار سردرگمی نشده و پرونده آن‌ها با سرعت بیشتری پیش برود.

پس از دریافت پیامک، شما به دادسرای جرایم رایانه‌ای ارجاع داده خواهید شد. این دادسرا پرونده شما را به شکل تخصصی بررسی کرده و در صورت مشخص بوده مجرم، پیامک احضاریه برای شاکی و مجرم ارسال خواهد کرد. همچنین اگر شخصیت مجرم معلوم نباشد، بررسی‌های تخصصی دیگری برای پیدا کردن مجرم نیاز می‌باشد. درنتیجه زمان رسیدگی کمی افزایش پیدا کرده و پس از پیدا شدن مجرم، پیامک احضاریه برای شاکی و مجرم ارسال می‌شود.


بهترین راه برای ثبت شکایت در فتا چیست؟

آموزش ثبت شکایت در فتا

یکی از سوالاتی که برای قربانیان جرایم رایانه‌ای مطرح می‌شود این است که کدام یک از این راه‌ها برای ثبت شکایت بهتر می‌باشد؟ در پاسخ باید گفت که روش سوم یعنی مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای، روشی مطمئن‌تر و سریع‌تر برای ثبت شکایت در فتا می‌باشد. ترتیب اثر شکایاتی که با این روش ثبت شده‌اند، سرعت بیشتری داشته و روش مناسب‌تری می‌باشد، به خصوص اگر شکایت شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد.


سوالات متداول

رسیدگی به شکایات ثبت شده در فتا چه مقدار زمان می‌برد؟

زمان رسیدگی به شکایات ثبت شده در فتا بسته به نوع پرونده، اولویت آن و مدارک موجود، بسیار متغیر می‌باشد. هرچه مستندات ارائه شده توسط شاکی، بیشتر و قابل استنادتر باشد، روند شکایت سریع‌تر پیش خواهد رفت. اما بطور کل نمی‌توان زمان دقیقی را برای رسیدگی به پرونده‌های ثبت شده مشخص نمود.

ثبت شکایت در پلیس فتا چه مقدار هزینه دارد؟

هزینه‌های ثبت شکایت در فتا پایین بوده و هزینه‌ زیادی از شاکیان برای تشکیل و بررسی پرونده اخذ نخواهد شد. همچنین در صورت پیدا شدن مجرم و اثبات جرم او، شاکی می‌تواند هزینه‌های پرداخت شده را به عنوان خسارت از مجزم دریافت نماید.


جمع بندی

همانطور که بیان شد، بهترین و مطمئن‌ترین روش برای ثبت شکایت در فتا، مراجعه به دفاتر قضایی و به طبع پیگیری شکایت از طریق دادسرای جرایم رایانه‌ای می‌باشد.

دقت داشته باشید که با رعایت نکاتی ساده می‌توانید جلوی سارقان مجازی را بگیرد. نکاتی اعم از عدم باز نمودن لینک‌های ناشناس، اعتماد نکردن به افرادی با هویت نامعلوم، خرید نکردن از سایت‌های فاقد نماد الکترونیک، بررسی کردن URL درگاه‌های پرداخت و عددم ارسال اطلاعات حساس و با ارزش از طریق فضای مجازی می‌تواند از شما را در برابر سرقت‌های اینترنتی محافظت نماید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

 • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
 • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
 • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید