از ابتدای مهرماه 98 قبوض کاغذی برق قرار است حذف شود و میزان هزینه برقی مصرفی از طریق روش‌های غیرحضوری پرداخت شود. اصلی‌ترین استدلال مسئولان برای اجرای این طرح، صرفه‌جویی است. آمارها حاکی از آن است که ۳۵ میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و ۲۰ میلیون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می‌دهد ۱۴۴۰ میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می‌شود. حالا اگر قبوض کاغذی حذف شود صرفه جویی زیادی در هزینه‌های جاری در کشور می‌شود. 


5 روش مشاهده و دریافت قبض غیر کاغذی برق

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

1. دریافت قبض برق با پیامک

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

مشترک باید برای حذف قبض کاغذی برق شماره شناسه خود را به همراه ستاره یک (۱*) به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامک کند. چند ثانیه پس از ارسال پیام پیامی با این محتوا دریافت می کنید ، چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. 

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

پس از دریافت این پیامک با خیال راحت منتظر باشید تا به محض صدور قبض، شناسه قبض (شماره قبض برق) و شناسه پرداخت برای شما پیامک شود و به صورت آنلاین نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. نمونه پیامک قبض برق به این صورت است.


2. مشاهده و دریافت قبض برق از طریق سایت tbtb.ir

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

در این روش برای دریافت و پرداخت قبض برق ابتدا وارد سایت شرکت شرکت برق استان خود شوید و در صفحه پرداخت قبض باکسی که در ادامه تصویر آن می آید را پر کنید. در این روش شما تنها به شماره قبض برق (شناسه قبض) برای دریافت و مشاهده آن نیاز دارید.

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

پس از وارد کردن شناسه قبض و کد امنیتی گزینه نمایش را بزنید تا مانند تصویر زیر قبض برق شما نمایش داده شود. در این مرحله شما امکان چاپ، ذخیره و پرداخت قبض را دارید.


3. ماموران قرائت کنتور 

ماموران قرائت کنتور پس از مراجعه به منازل شماره تلفن همراه مشترک را دریافت و در سامانه ثبت می‌کنند. در صورتی که ماموران به خانه شما مراجعه کردند شماره تلفنی را در اختیار آنها قرار دهید که بتوانید هر دوره از میزان و نحوه پرداخت هزینه برق مطلع شود. 


4. مشاهده و دریافت قبض برق از طریق سامانه تلفن گویای 1521

شیوه دیگر پرداخت قبض برق استفاده از سامانه 1521 است. پس از تماس با این شماره از شما شناسه قبض درخواست می شود و با وارد کردن عدد 13 رقمی شناسه مبلغ بدهی برق شما اعلام می شود و در صورت تمایل با داشتن رمز دوم امکان پرداخت آن را نیز دارید.

دریافت خلافی خودرو به صورت کاملا رایگان


5. مشاهده و دریافت قبض برق از طریق اپلیکیشن همراه برق

در این روش نیاز دارید یکبار اپلیکیشن همراه برق را دریافت و روی گوشی خود نصب کنید. البته در حال حاضر تنها نسخه اندرویدی این برنامه وجود ندارد و نسخه IOS در اینده طراحی خواهد شد. پس از نصب و اجرای برنامه همراه برق به بخش پرداخت قبض بروید و با وارد کردن شناسه قبض و یا اسکن کد روی قبض قدیمی مبلغ بدهی برق خود را مشاهده می کنید و در صورت تمایل امکان پرداخت قبض نیز برای شما قرار داده شده است.

این نرم افزار نیز مانند روش پرداخت سایتی به صورت استانی تعریف شده و مشترکان با ورود به سایت شرکت برق استان خود می توانند نسخه اصلی را تهیه و اجرا کنند. 


حذف قبض کاغذی و مالکیت قبوض غیر کاغذی گاز

حذف قبوض کاغذی گاز نیز همچون آب و برق و تلفن در دستور کار دولت قرار گرفته و همانطور که مسوولان اعلام کرده‌اند این طرح نهایتا تا آذرماه وارد فاز اجرایی می‌شود.

در این بین، مشترکان می‌تواند به راحتی با ثبت شماره تلفن همراه و شماره اشتراک خود اطلاعات قبض گاز مصرفی را دریافت کند. برای روشهای ثبت شماره تلفن های همراه نیز سه روش در نظر گرفته شده است.
 اولین روش مشترکان می‌توانند شماره اشتراک درج شده روی قبوض گاز را به همراه یک  و ستاره (شماره اشتراک*۱) به شماره پیامکی ۱۰۰۰۱۹۴ ارسال کند.
دومین روش می‌تواند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی گاز ایران به آدرس www.nigc.ir و کلیک روی گزینه حذف قبوض یا ثبت تلفن مشترکان برای این منظور اقدام کنند.
سومین روش مشترکان می‌تواند با مراجعه به نشانی اینترنتی http://ghabz.nigc.ir  نسبت به حذف قبوض کاغذی خود اقدام کنند.

در قسمت شماره اشتراک، شماره اشتراک مندرج در قبض گاز خود را وارد و در قسمت شماره تلفن همراه، شماره تلفن همراه خود که قصد دارید پیامک قبض را دریافت کنید را وارد و در قسمت کد امنیتی، عددچهار رقمی نمایش داده شده را وارد کنید.

با تایید روی دکمه اعتبار سنجی یک کد ۴ رقمی برای تلفن همراه وارد شده پیامک خواهد شد. در قسمت کد اعتبار سنجی کد پیامک شده را وارد و در پایان دکمه ثبت تلفن همراه وارد شده را تایید کنید. در پایان پیغام مناسب برای ثبت به شما نمایش داده خواهد شد،  لازم به ذکر است تمام موارد بالا برای حذف یک شماره تلفن همراه برای یک اشتراک صادق است.


حذف قبض کاغذی و مالکیت قبوض غیر کاغذی آب

از ابتدای مهرماه سال جاری حذف قبوض کاغذی در راستای سیاست‌های دولت الکترونیک و تسهیل ارائه خدمات به مشترکین، اجرا شد.

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

مشترکین می‌توانند با ارسال کد اشتراک ۸ رقمی به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۴۱۲۲ و یا مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن همراه جهت دریافت پیامک قبض اقدام کنند.
 مشترکین برای غیرفعال کردن اطلاعات قبض محل سکونت قبلی خود بایستی با ارسال پیامک( D * کد اشتراک ۸ رقمی محل سکونت قبلی) به سامانه ۳۰۰۰۴۱۲۲، نسبت به این امر اقدام نمایند.


حذف قبض کاغذی و مالکیت قبوض غیر کاغذی تلفن ثابت و همراه

در راستای توسعه مسئولیت های اجتماعی، مشتریان مخابرات منطقه تهران می توانند با ارسال پیامک نسبت به لغو چاپ قبوض کارکرد تلفن ثابت خود اقدام کنند.
مشتریان تلفن ثابت منطقه تهران می توانند ازطریق ارسال پیامک به شماره ۰۲۱۱۸۱۸ درخواست لغو چاپ قبوض تلفن ثابت و صورت حساب دوره خود را ارسال نمایند.
قالب پیامک ارسال شده به شماره ۰۲۱۱۸۱۸ توسط مشترک می بایست به شرح (شماره تلفن + کد شهر +*) باشد.
پس از لغو چاپ قبوض تلفن ثابت پیامکی با مضمون “مشتری گرامی (شماره ثابت) با سپاس از همراهی شما در حذف چاپ قبوض کاغذی، صورتحساب هر دوره تلفن ثابت شما به همین شماره همراه پیامک می گردد. لطفا نسبت به پرداخت از طریق درگاه های غیرحضوری اقدام فرمایید.‏-شرکت مخابرات ایران” برای مشتریان ارسال می شود.
مشتریان مخابرات منطقه تهران جهت پرداخت صورتحساب تلفن ثابت خود می توانند از طریق شماره های ۱۸۱۸ و ۲۰۰۰ ضمن دریافت هزینه کارکرد و ریز مکالمات نسبت به پرداخت صورتحساب میان دوره و پایان دوره خود اقدام نمایند.

وب سایت شرکت مخابرات ایران به نشانی www.tci.ir  و کد ussd ستاره 2020 مربع نیز در اختیار تمام مشتریان قرار دارد و مخاطبان در سراسر کشور می‌توانند ضمن دریافت کارکرد تلفن ثابت خود به صورت لحظه‌ای،  می توانند نسبت به پرداخت اقدام کنند.

روش‌های مختلفی برای انصراف از دریافت قبض کاغذی همراه اول پیش روی مشترکین قرار دارد

  • شماره گیری کد دستوری #۱۱۴۱*۱۰*
  • ارسال عدد ۱۱۴۱ به شماره پیامکی ۰۰۹۸۱۰ 
  • استفاده از برنامه همراه من

روش‌های جایگزین دریافت صورتحساب سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول 

چگونه مالک قبوض غیر کاغذی شویم و پرداخت کنیم

روش‌های مختلفی برای انصراف از دریافت قبض کاغذی ایرانسل پیش روی مشترکین قرار دارد.

  • ارسال عدد ۱ به سرشماره ۲۴۶۵
  • مراجعه به نرم افزار کاربردی «ایرانسل من»

روش‌های جایگزین دریافت صورتحساب سیم‌کارت‌های دائمی

  • مراجعه به اپلیکیشن «ایرانسل‌من» (مشاهده صورتحساب> دریافت صورتحساب/ریزکارکرد> انتخاب دوره> دریافت صورتحساب)
  • مراجعه به نسخه وب «ایرانسل‌من»
  • مراجعه به صفحه پرداخت آنلاین
  • پست الکترونیکی: (در این روش قبض تلفن شما به صورت خودکار به پست الکترونیکی شما ارسال می‌شود.)

سوالات متداول راهنمای حذف قبوض کاغذی

خریداران مسکن برای پرداخت قبض برق چکار باید بکنند؟

وارد کردن شماره تلفن برای مشاهده و دریافت قبض برق به مصرف کننده مرتبط است نه مالک مسکن و ساختمان. بر این اساس فرد مصرف‌کننده با وارد کردن شماره خود امکان مشاهده دریافت و پرداخت قبض برق را خواهد داشت فارغ از اینکه مالک یا مستاجر آن ساختمان باشد.
 

نحوه پرداخت قبض مشاع در ساختمان ها چگونه است؟

در این روش نیز مانند پرداخت قبض واحد شخصی مدیر ساختمان یا فردی که بناست قبض برق مشاع را پرداخت کند باید شماره تلفن همراه خود را در سامانه ثبت کند و پس از آن علاوه بر قبض برق واحد مسکونی خود قبض برق ساختمان نیز برای ارسال خواهد شد و امکان پرداخت آن را خواهد داشت.
 

آیا یک فرد می تواند قبض چند ساختمان را همزمان پرداخت کند؟

به گفته سخنگوی شرکت برق محدودیتی برای پرداخت قبوض وجود ندارد و یک فرد می تواند برای چندین واحد مسکونی شماره تماس خود را وارد کند و قبوض برق آنها را مشاهده و پرداخت نماید.

در صورت عدم امکان مشاهده و دریافت قبض چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی با روشهایی که ذکر شد امکان مشاهده دریافت و پرداخت قبض برق خود را پیدا نکردید می توانید با تماس با شماره ۱۲۱ یا مراجعه به سایت شرکت برق استان مورد نظرتان شماره خود را ثبت کنید و با طرح مسئله مشکل را حل کنید.

آیا با یک خط تلفن می‌توان چند قبض را با هم پرداخت؟

بله، می‌توانیم همزمان با یک خط تلفن قبض خود و فرد سالخورده یا بیمار خانواده یا پدر و مادر و… را بپردازیم.

اگر در یک منزل دو یا سه کنتور برق وجود داشته باشد، چطور باید پرداخت؟

فرقی نمی‌کند، برای هر کنتور یک شناسه قبض وجود دارد که همان شناسه باید به سامانه پیامک شود، در این صورت برای هر کنتور پیامک جداگانه‌ای می‌آید. همین طور برای ساختمان‌هایی که چند واحد در آن زندگی می‌کنند یا کنتور مشاعات هم همین طور، باید شناسه همان کنتور پیامک شود.

اگر فرد منزل خودش را عوض کند، مثل مستاجران یا کسانی که خانه جدید خریده اند چطور؟

پس از استقرار در منزل جدید باید شماره شناسه قبض جدید به سامانه ارسال شود، دراین صورت خود به خود شماره قبلی حذف می‌شود، یعنی شماره جدید جایگزین می‌شود و قبض جدید برای آن پیامک می‌شود. این طرح مستمر است و تداوم دارد. این طور نیست که تمام شود. این کار از طریق اپلیکیشن‌ها نیز قابل انجام است.

با حذف قبوض کاغذی برق نحوه مراجعه همکاران شما چگونه می‌شود؟

همکاران ما فقط یک نوبت برای قرائت کنتور به منازل مراجعه دارند و یک نوبت مراجعه آن‌ها برای ارائه قبوض کاغذی حذف می‌شود که این نیز در صرفه جویی و افزایش کارایی موثر است. البته جا انداختن این موضوع مقداری زمان می‌برد و طبیعی است که ابتدای کار مشکلاتی وجود داشته باشد.

آیا امکان ارسال پیامک برای چند یا تمام مالکینی که دارای کنتور گاز مشترک می باشند وجود دارد؟

بله از طریق دکمه چند تلفن همراه برای یک اشتراک در هر مرحله می توان ۵ شماره تلفن همراه را برای شماره اشتراک مورد نظر درج کرد.

آیا اگر شخصی دارای چند شماره اشتراک گاز باشد امکان درج شماره تلفن همراه برای تمام شماره اشتراکها وجود دارد؟

بله از طریق دکمه یک تلفن همراه برای چند اشتراک می تواند تلفن همراه خود را برای چند اشتراک ثبت کنید.

آیا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۹۴ برای مشترکین استان خاصی است؟

سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۹۴ برای کلیه مشترکین شرکت ملی گاز ایران در تمام نقاط کشور است.