شیوع ویروس کرونا در طی دو سال اخیر، خیلی از فعالیت‌ها را چون مسافرت‌های خارجی، دستخوش محدودیت‌های فراوانی کرد. به دلیل جلوگیری از گسترش کرونا، اکثریت کشورها از پذیرش مسافر خودداری کرده و سفرهای خارجی را لغو و محدود کردند.

با شروع واکسیناسیون جهانی، این محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن کرونا خود را تزریق کرده بودند، لغو گردید. در همین راستا، وزارت بهداشت اقدام به صدور کارت دیجیتال واکسن نموده است. در این مقاله از سایت چگونه به آموزش دریافت کارت دیجیتال واکسن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

کارت دیجیتال واکسن چیست ؟

طبق گفته وزارت بهداشت کشور دو کارت واکسن صادر میشود؛ کارت واکسن دیجیتال فارسی که در داخل کشور مورد استفاده قرار میگیرد و کارت واکسن دیجیتال انگلیسی (دو زبان فارسی و انگلیسی) برای کسانی که اگر قصد خروج از کشور را دارند. داشتن این کارت الزامی می‌باشد، چراکه کشور مقصد شما تنها این کارت را به عنوان مدرک دریافت واکسن‌تان قبول خواهد کرد. توجه کنید که این کار برای افرادی که هر دو دوز واکسن خود را دریافت نموده‌اند، صادر می‌شود. برای دریافت کارت واکسن کرونا دیجیتال فارسی همه افرادی که یک یا دو نوبت واکسن را طزریق کرده اند میتواند برای دریافت کارت واکسن اقدام کنند.

آموزش دریافت کارت واکسن دیجیتال فارسی :

چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن

مرحله اول : ابتدا وارد سایت salamat.gov.ir شوید و روی کادر دریافت کارت واکسن دیجیتال فارسی کلیک کنید.


چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن

مرحله دوم : اطلاعات خود شامل کدملی، تاریخ تولد و شماره موبایل را با دقت وارد کنید. پس وارد کردن اطلاعات دقیق خود، روی گزینه دریافت کد تایید کلیک کنید.

توجه کنید که برای افزاد بالای 18 سال باید شماره موبایل به نام خود شخص باشد.


چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن

مرحله سوم: پس وارد کردن اطلاعات یک کد شش رقمی برای شما پیامک میشود و شما باید کد را در کادر مشخص شده وارد کنید.


چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن

مرحله آخر : کار تمام است. پس مشاهده این پیام یک لینک برای شما از طریق پیامک ارسال خواهد شد و از طریق آن میتوانید کارت واکسن خود را دریافت کنید.


چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن
نمونه کارت واکسن دیجیتال فارسی

نمونه کارت واکسن دیجیتال فارسی صادر شده توسط سامانه salamat.gov.ir.


نکاتی در خصوص اخذ کارت دیجیتال واکسن (دو زبانه) :

برای دریافت کارت واکسن دیجیتال لازم است تا به سایت vcr.salamat.gov.ir مراجعه کرده و نسبت به اخذ کارت دیجیتال واکسن خود اقدام نمایید.

لازم است در این سایت اطلاعات خود را وارد کنید و چنانچه هرکدام از اطلاعات خود را به اشتباه وارد نمایید، کشور مقصد کارت واکسن دیجیتالی شما را نخواهد پذیرفت.

دقت داشته باشید که نام و نام خانوادگی انگلیسی خود را دقیقا مشابه با گذرنامه خود وارد نمایید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

آموزش دریافت کارت واکسن دیجیتال انگلیسی :

چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا بگیریم + آموزش ثبت نام و دریافت کارت واکسن

اولین قدم برای دریافت کارت واکسن دیجیتالی، ورود به سامانه vcr.salamat.gov.ir می‌باشد.

وارد سایت شده و پس از خواندن اطلاعات، بر روی گزینه متوجه شدم کلیک کنید.

سپس در صفحه باز شده، هر یک از کادرها را متناسب با اطلاعات حقیقی خود پر کنید.

در کادر شماره ملی، کد ملی خود را وارد کنید. سپس تاریخ تولد خودتان را در بخش تاریخ تولد وارد کنید.

در بخش شماره موبایل، شماره موبایل اصلی خودتان را وارد نمایید. دقت داشته باشید که پیامک کارت واکسن دیجیتال شما به شماره موبایلی که در این قسمت وارد می‌کنید، خواهد آمد.

در کادر نام و نام خانوادگی نیز، نام و نام خانوادگی خود را به انگلیسی وارد کنید. دقت داشته باشید که نام‌ خود را به درستی و مطابق با گذرنامه‌تان وارد نمایید.

در آخر نیز شماره گذرنامه خودتان را وارد نمایید. شماره گذرنامه خود را می‌توانید در صفحه اول گذرنامه‌تان با نام Passport No، بیابید.

پس از وارد کردن اطلاعات و کد امنیتی، بر روی دریافت کد کلیک کنید.

شرایط لازم برای اخذ کارت دیجیتال واکسن :

کارت دیجیتال واکسن انگلیسی (دو زبانه) مخصوص افرادی است که قصد خروج از کشور را طی دو هفته آینده دارند.

وزارت بهداشت اعلام کرده است که در پی ایجاد ارتباط و هماهنگی با نیروی انتظامی جهت استعلام مستقیم اطلاعات متقاضیان می‌باشد. در نتیجه بهتر است افرادی که فعلا قصد خروج از کشور را ندارند، تا ایجاد هماهنگی‌های لازم صبر کنند.

بطور کل برای دریافت کارت واکسن دیجیتال لازم است تا هر دو دوز واسکن خود را دریافت کرده باشید. همچنین برای دریافت کارت واکسن دیجیتال، داشتن گذرنامه ضروری است.

جمع بندی :

با دریافت کارت واکسن دیجیتال فارسی برخی محدودیت ها از جمله حضور در اماکن آموزشی و ورزشی، در زمینه مسافرت و حدودیت های مشاغل و اصناف براشته خواهد شد. دریافت کارت دیجیتال واکسن دو زبانه برای ورود به کشورهای دیگر، لازم و ضروری می‌باشد. پس اگر قصد خارج شدن از کشور را طی دو هفته آینده دارید، بهتر است که سریعا نسبت به ثبت نام و دریافت کار واکسن خود از سامانه معرفی شده، اقدام نمایید.