با گذر زمان تلفن‌های همراه نقش بسیار مهمی در زندگی ما پیدا کرده‌اند. تا حدی که اگر یک روز تلفن همراه خود را در خانه جا بگذاریم، بخش عظیمی از کارهایمان مختل می‌شود. استفاده مکرر از برنامه‌ها و اتصال تلفن به اینترنت دیتا باعث شده تا باتری گوشی‌هایمان به سرعت تخلیه شده و نیازمند شارژ مجدد داشته باشند. از آنجایی که کار کردن با گوشی در زمان شارژ باتری بر روی عملکرد باتری تاثیر منفی دارد، به معرفی راهکارهایی برای شارژ سریع باتری گوشی پرداخته‌ایم. پس با ما در این مقاله از سایت چگونه همراه شوید.

عملکرد باتری گوشی:

در ابتدا لازم است تا توجه شما را به عملکرد باتری گوشی جلب کنیم. باتری گوشی برخلاف سایر باتری‌ها همواره در حال استفاده شدن می‌باشد. حتی زمانی که گوشی شما در شارژ است، سخت افزار گوشی شما و برنامه‌هایی که در پشت زمینه گوشی در حال اجرا هستند، از باتری شما استفاده می‌کنند.

هرچقدر که سخت افزار شما بواسطه اجرای برنامه‌ها سخت‌تر کار کند، سرعت شارژ باتری گوشی شما نیز پایین‌تر می‌آید.


راهکارهایی برای افزایش سرعت شارژ باتری گوشی

چگونه باتری گوشی را سریع تر شارژ کنیم

برای شارژ سریع باتری گوشی خود لازم است تا فشار سخت افزار گوشی‌تان را کاهش دهید. این کار با بستن برنامه‌های غیر ضروری، خاموش کردن برخی از امکانات و سایر مواردی که معرفی خواهیم نمود، میسر می‌شود.

1 – همه برنامه‌های خود را ببندید:

برنامه‌ها برای اجرا شدن از سی پی یو و رم گوشی شما استفاده می‌کنند. همین موضوع نیز باعث افزایش سرعت تخلیه باتری شما می‌شود.

پس برای شارژ سریع باتری گوشی خود، از تمامی برنامه‌ها بیرون بیایید. با اینکار، مصرف برق سی پی یو و رم گوشی شما کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه فرآیند شارژ باتری گوشی شما سریع‌تر انجام خواهد شد.


2 – صفحه گوشی خود را خاموش کنید:

چگونه باتری گوشی را سریع تر شارژ کنیم

صفحه‌های نمایش بیشترین سهم را از مصرف باتری گوشی‌های موبایل دارند. هرچقدر که صفحه نمایش شما طولانی‌تر روشن بماند و روشنایی آن بیشتر باشد، باتری گوشی شما سریع‌تر خالی می‌شود.

پس اگر قصد دارید تا باتری گوشی خود را سریعا شارژ نمایید، صفحه نمایش آن را خاموش کنید. همچنین برای افزایش عمر باتری گوشی خود، زمان خاموش شدن خودکار صفحه نمایش خود و روشنایی آن را کاهش دهید.


3 – حالت هواپیما را فعال نمایید:

چگونه باتری گوشی را سریع تر شارژ کنیم

شاید دانستن این موضوع جالب باشد که جست و جوی آنتن سیم کارت باعث افزایش مصرف باتری گوشی شما می‌شود. برای همین است که در جاهای کم آنتن، شارژ باتری گوشی شما سریع‌تر از حالت عادی خالی می‌شود.

به همین دلیل اگر منتظر تماسی ضروری نیستید، گوشی خود را به حالت هواپیما ببرید تا موفق به شارژ سریع باتری گوشی خود شوید. چنانچه این امکان برایتان مقدور نیست، اینترنت سیم کارت خود را خاموش کنید تا شارژ گوشی شما سریع‌تر انجام شود.


4 – خاموش کردن وای فای، هات اسپات و بلوتوث:

اگر بخواهیم مصرف باتری وای فای، هات اسپات و بوتوث را باهم مقایسه کنید، هات اسپات در اولین جایگاه قرار می‌گیرد. روشن بودن هات اسپات باعث تخلیه سریع باتری گوشی شده و سرعت شارژ باتری شما را بشدت کاهش می‌دهد. برای شارژ سریع باتری گوشی خود، حتما هات اسپات را خاموش کنید.

همچنین وای فای و بلوتوث نیز باعث کاهش سرعت شارژ گوشی می‌شوند و بهتر است که در زمان شارژ باتری گوشی خود، آنها را خاموش نمایید.


5 – استفاده از آداپتور اصلی گوشی:

یکی از دلایل دیر شارژ شدن باتری گوشی، استفاده از آداپتورهای غیر اصل می‌باشد. همواره آداپتوری که همراه با گوشی موبایل شما ارائه می‌شود استفاده نمایید. اگر آداپتوری که از آن استفاده می‌کنید قدرت کافی نداشته باشد، گوشی موبایل شما نیز آهسته‌تر شارژ خواهد شد.

برای مثال اگر گوشی شما از شارژ سریع 21 وات پشتیبانی می‌کند، برای شارژ سریع گوشی خود می‌بایست از یک آداپتور 21 وات استفاده کنید و اگر آداپتور استفاده شده وات کمتری داشته باشد، گوشی شما دیرتر شارژ می‌شود.

اگر هم آداپتور خود را گم کرده‌اید، سعی کنید تا آداپتوری با مشخصات مشابه با آداپتور اصلی خود تهیه نمایید.


6 – شارژ از طریق لپتاپ:

گاها پیش می‌آید که بنا به ضرورت نیاز به شارژ باتری گوشی خود را داشته باشید اما به پریز برق دسترسی نداشته باشیم. در این هنگام می‌توانید از طریق لپتاپ، باتری گوشی خود را شارژ نمایید اما به یکسری نکات نیز توجه کافی داشته باشید.

اغلب لپتاپ‌ها وقتی به حالت Sleep یا Hibernate می‌روند، برق رسانی مادربرد به درگاه‌ها را قطع خواهند کرد. در نتیجه ممکن است شارژ گوشی شما متوفق شود و شما نیز غافل از این موضوع، در انتظار شارژ گوشی خود بمانید. برای جلوگیری از این موضوع، تایم Sleep خودکار لپتاپ خود را تغییر دهید. همچنین می‌توانید هر چند دقیقه یکبار، یکی از دکمه‌های لپتاپ خود را فشار دهید تا لپتاپ شما به حالت Sleep نرود.


7 – خاموش کردن گوشی موبایل:

چگونه باتری گوشی را سریع تر شارژ کنیم

همانطور که پیش‌تر گفتیم، اجرای برنامه‌ها در پشت زمینه گوشی باعث مصرف بیشتر باتری خواهد شد. اگر تمامی برنامه‌های اضافی خود را ببندید، باز هم سیستم عامل گوشی و برنامه‌های سیستمی در پشت زمینه گوشی شما اجرا خواهند شد. برای همین برای شارژ سریع گوشی خود می‌توانید گوشی‌تان را به کلی خاموش نمایید. در این صورت مصرف گوشی به حداقل مقدار ممکن رسیده و شارژ باتری در سریع‌ترین حالت ممکن انجام خواهد شد.


8 – استفاده از پاور بانک قدرتمند:

اگر از گوشی خود به کرات استفاده می‌کنید و دسترسی به منبع برق ندارید، یک پاور بانک قوی تهیه نمایید. پاور بانک‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و این تنوع باعث گیج شدن خریداران می‌شود. به این نکته دقت داشته باشید که یک پاور بانک مناسب در کنار ظرفیت مناسب می‌بایست توان خروجی خوبی نیز داشته باشد. برای مثال یک پاور بانک 15 وات، سرعت شارژ پایینی دارد. 

اگر توان پاور بانک را در مشخصات آن پیدا نکردید، برای بدست آوردن مقدار توان خروجی آن می‌توانید آمپر خروجی و ولتاژ خروجی را در هم ضرب نمایید. برای مثال توان خروجی یک پاور بانک با جریان خروجی 2.6 آمپر و ولتاژ خروجی 5 ولت برابر یا 13 وات می‌باشد.


نکاتی دیگر برای شارژ سریع باتری گوشی:

چگونه باتری گوشی را سریع تر شارژ کنیم

بد نیست بدانید که هرچقدر دمای گوشی و باتری بالاتر باشد، عملیات شارژ شدن باتری نیز کندتر انجام می‌پذیرد. جدای از این، شارژ کردن گوشی در دمای بالا می‌تواند مخاطرات زیادی را نیز برای باتری و سلامت گوشی شما به همراه داشته باشد.

پس اگر در یک روز گرم تابستان گوشی‌تان در معرض آفتاب قرار داشت و یا بر اثر استفاده زیاد، دمای گوشی‌تان بالا رفته بود، پیش از به شارژ زدن آن صبر نمایید تا دمای آن کاهش پیدا کند.

همچنین استفاده از گوشی در زمان شارژ نیز باعث افت شدید سرعت شارژ شدن آن می‌شود. بطور کل توصیه می‌شود که با گوشی خود در زمان شارژ شدن، کار نکنید. اگر هم بنا به ضرورت از گوشی خود استفاده کردید، با آن تماس برقرار نکنید. تماس گرفتن با گوشی در زمان شارژ، عمر مفید باتری شما را کاهش داده و در برخی موارد مشاهده شده که باتری گوشی منفجر شده است.

به عنوان نکته آخر نیز باید اشاره کنیم که نفوذ گرد و خاک و رطوبت به درگاه شارژ گوشی باعث نوسان در اتصال و برقرار نشدن اتصال کامل بین شارژ و درگاه شارژ گوشی‌های موبایل می‌شود. این نوسان باعث کاهش عمر باتری شده و شارژ گوشی‌تان را با مشکل روبرو خواهد کرد. پس هرچند وقت یکبار، درگاه شارژ گوشی خود را تمیز نمایید. این مشکل بیشتر در درگاه‌ شارژ USB نسخه دو مشاهده شده است.


چگونه سرعت گوشی اندرویدی را بالا ببریم

آموزش افزایش سرعت گوشی های اندرویدی

جمع بندی:

برای شارژ سریع باتری گوشی خود می‌بایست تمامی مواردی که باعث مصرف باتری گوشی‌تان می‌شود را محدود نمایید. فرض کنید که باتری گوشی شما همانند یه بشکه می‌باشد که شارژر، ورودی آب و مصرف باتری در زمان شارژ، خروجی آب می‌باشد. برای اینکه سریع‌تر این بشکه را پر نمایید می‌باست خروجی آب را تا حد امکان کمتر نمایید.

با استفاده از راهکارها و نکات ذکرشده می‌توانید باتری گوشی خود را با سرعت بیشتری شارژ نموده و طول عمر آن را نیز افزایش دهید.