سفید بودن دندان ها یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی زیبایی افراد به شمار می ره. اما در اثر عادت های غلطی که هر فرد به صورت دانسته یا نداسته در زندگیش انجام می ده تحت تاثیر قرار می گیره و از بین می ره و حتی منجر به پوسیدگی دندان ها میشود. شاید عادت های غلط ما به صورت یک باره به دندان ها آسیب نزنن و تغییر رنگی در اونا ایجاد نکنن. اما چه بخوایم و چه نخوایم در طولانی مدت تاثیرات مخرب خودشون رو خواهند گذاشت. پس قبل از هر کاری باید این عوامل رو به خوبی بشناسیم و بدونیم که چه کارهایی باعث از بین رفتن سفیدی دندان های ما میشه و اونا رو کدر و زرد رنگ می کنه؟

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

در این مقاله از چگونه تمامی چهار چوب های مراقبتی برای سفید شدن دندان در اختارتون قرار داده شده. بعد از شناخت باید ها و نباید هایی که هر فرد برای جلوگیری از زرد شدن اونا باید به کار بگیره به سراغ راهکارهای اصولی برای سفید کردن دندان ها می ریم. راهکارهای سفید کردن دندان خودشون به دو دسته کلی سفید کردن دندان با روش های خانگی و سفید کردن دندان در کلینیک های دندان پزشکی طبقه بندی میشن. همه ی این اطلاعات به ترتیب در دسترسون قرار داده شده. فقط کافیه مراحل رو به خوبی دنبال کنید و به صورت اصولی دندون هاتون رو سفید کنید.


باید ها و نباید های مراقبتی سفید کردن دندان

همه ی ما در یک رنج سنی خاصی مثلا در دوران کودکی و نوجوانی دندان های سفید و سالمی داشتیم. مینای دندان هامون که عامل اصلی سفیدی دندان های ما هستند سالم بودن و هنوز از بین نرفته بودن. اما به مرور زمان و رعایت نکردن برخی اصول تغذیه ای مینای دندان هامون از بین رفت و به دنبال اون هم دندون هامون رنگ اصلی خودش رو از دست داد و زرد رنگ شد. می دونید علتش چی بود؟

ما فکر می کردیم که مصرف بعضی از غذاهای اسیدی و خوراکی های نامناسب به دندون هامون صدمه نمی زنه. با بی توجه به این موضوع خیلی راحت بعضی از نوشیدنی های گازدار و رنگی رو استفاده می کردیم. به مرور زمان هم قسمت مینای دندون که سفید رنگه از بین رفت و قسمت عاج دندان که رنگی مایل به قهوه ای و زرد داره خودش رو نشون داد.

یه سری دیگر از عادت ها هستند که مینای دندان ما رو از بین نمی برن و اون رو نازک و ضعیف نمی کنند. تنها رنگ مینای دندان رو تغییر می دن و اون رو لکه دار می کنن. مثلا مصرف نوشیدنی های خاصی مثل قهوه و چای پررنگ چنین آسیب هایی رو به دندن های ما وارد می کنند. پس به رژیم غذاییتون دقت کنید و یک سری چهارچوب هایی رو از باید ها و نباید های مراقبتی برای حفاظت از دندان هاتون درست کنید که مبادا به سمت نوشیدنی ها و خوراکی هایی برید که مینای دندان شما رو نازک کنن و اون رو با تغییر رنگ مواجه کنند.


راه حل های خانگی سفید کردن دندان

راه حل اول: به صورت اصولی مسواک بزنید

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

مسواک زدن بعد از هر بار خوردن و آشامیدن یکی از کارهایی که شما می تونید برای جلوگیری از زرد شدن دندان هاتون انجام بدین. واقعیت اینه که سی دقیقه بعد از هر بار مصرف انواع خوراکی ها باکتری ها و میکرب های دهان شروع به فعالیت می کنند. برای همین اگر مسواک زده نشه جلوی فعالیت باکتری ها گرفته نمی شه و به مرور زمان بافت دندان آسیب می بینه. حالا چطوری باید مسواک بزنیم که دندان های ما به مرور زمان تغییر رنگ ندن و سفید بمونن؟

  • از نظر تعداد دفعات مسواک زدن، درستش اینه که بعد از بار خوردن و آشامیدن مسواک زده بشه. پس این به خودتون بستگی داره که روزانه چند بار مسواک بزنید. به صورت کلی هم نباید کم تر از سه بار در روز مسواک زده بشه. یعنی بعد هر بار سرو صبحانه، نهار و شام حتما مسواک بزنید. اگر هم میان وعده ای مصرف کردید سعی کنید حتما این کار رو انجام بدین.
  • برای مسواک زدن عجله نکنید. این کار رو با حوصله و دقت انجام بدین و انتهای دندان ها و اطراف لثه ها رو هم فراموش نکنید.
چگونه دندان سفیدی داشته باشیم
  • بعد از هر بار مسواک زدن از فلوراید و نخ دندان استفاده کنید. با این کار هم از دندان ها محافظت کردین و هم از ایجاد لکه بر روی مینای دندان جلوگیری می شه.

راه حل دوم: استفاده از سرکه‌‌ی سیب

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

سرکه ی سیب یک آنتی باکتریال طبیعیه که باعث سفید شدن دندان های شما هم میشه. لکه های ایجاد شده بر روی دندان ها با استفاده از این ماده به راحتی از بین می ره. این ماده حاوی ترکیباتی مانند اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم های مختلفیه باعث از بین رفتن جرم ها و باکتری های مضر میشه. در کنار این موضوع رشد باکتری های مفید مثل پروبیوتیک داخل دهان رو هم افزایش می ده. برای این کار می تونید کمی از سرکه ی سیب رو به مدت یک دقیقه در دهان بچرخانید. بعد هم از خمیر دندان و مسواک برای تمییز کردن دندان ها استفاده کنید.


راه حل سوم: چرخاندن روغن نارگیل در دهان

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

بعد از مسواک زدن می تونید از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان هاتون استفاده کند. این روغن دارای خاصیت ضد میکربیه و باعث تمییز شدن لثه هاتون هم می شه. برای این کار می تونید روغن نارگیل رو به مدت پنج تا بیست دقیقه در دهانتون بچرخونید. زمانی این کار رو انجام بدین که مطمئن باشید بعدش چیزی نمی خورید. مثلا شب ها قبل خواب بهترین زمان برای این کاره.


آیا ممکنه سفید کننده های طبیعی به دندان ها آسیب بزنند؟

اگر با خواص برخی از مواد طبیعی آشنا نباشید صد در صد در انتخاب روش سفید کردن دندان ها دچار اشتباه می شید و آسیب های جبران ناپذیری رو به دندون هاتون وارد می کنید. پس قبل از اینکه بخواهید موادی را برای سفید کردن دندان هاتون انتخاب کنید بهتره در ابتدا در مورد اون مواد خوب تحقیق کنید و بر پایه ی اطلاعات درست و محکم دست به انجام این کار بزنید. مثلا شما باید بدونید که موادی که باعث اسکراب و لایه برداری می شن اصلا برای سفید کردن دندان ها مناسب نیستن. پس توصیه هایی که اصلا مبنی علمی نداره و توسط برخی از سایت ها به اشتراک گذاشته میشه رو عملی نکنید.

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

مثلا شست و شوی دندان ها با جوش شیرین یکی از خطرناک ترین مواد انتخاب شده برای تمییز کردن دندان هاست. چرا؟ چون خاصیت اسکرابی داره و به صورت جدی به مینای دندان ها آسیب می زنه. به هیچ وجه نباید از جوش شیرین حتی به صورت ترکیبی با سایر مواد برای شست و شوی دندان ها استفاده کرد. همچنین از لیمو ترش هم برای سفید کردن دندان ها جدا خودداری کنید. اسید لیمو ترش خیلی قویه و باعث وارد شدن صدمات جدی به دندان میشه.


سفید کردن دندان ها در مطب دندان پزشکی

سفید کردن دندان ها با بلچینگ درمانیه که برای دندان های تغییر رنگ داده شده استفاده میشه. این روش رو میشه به دو صورت انجام داد:

  1. بلچینگ یا سفید کردن دندان ها با لیزر
  2. بلچینگ دندان بدون لیزر

چگونه دندان سفیدی داشته باشیم

در واقع هر دو روش یکی هستند و تفاوت اونا در اینه که دندون پزشک در روش بلچینگ با لیزر از اشعه برای سریع انجام شدن کار استفاده می کنه. در این روش هیچ آسیبی به مینای دندان ها وارد نمی شه. روی لثه ها هم یک ماده محافظتی به کار گذاشته می شه که آسیبی به بهشون وارد نشه. سفید کردن دندان ها در مطب حدودا 45 دقیقه طول می کشه و بعد از پایان کار هم معمولا چهار تا هشت درجه دندان های شما روشن تر می شه. فقط دقت کنید که بعد از بلچیگ دندان های شما بسیار حساس می شن و ممکنه که به سرما و گرما عکس العمل نشون بدن.


در پایان

تا اینجا با روش های سفید کردن دندان به روش های خانگی و درمان در مطب آشنا شدین و متوجه شدین که امتهان کردن هر روشی برای برگرداندن رنگ دندان به حالت اولیه خود کار درستی نیست. برای همین باید به خوبی درموردش تحقیق کنید. این نکته رو هم در نظر داشته باشید که اگر از روش های درمان خانگی برای سفید کردن دندان هاتون استفاده می کنید باید کمی صبور باشید. چون این روش ها نیاز به زمان داره و مسلما درمانی نیست که سریعا بخواین ازش نتیجه بگیرین. اما اگر به دنبال راهکاری سریع تر هستید می تونید از راهکار سفید کردن دندان در مطب استفاده کنید و ساده و بی دردسر دندان هاتون رو سفید کنید.