اشکان معروفی 433 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه دستگاه‌های کارتخوان را در سامانه مالیاتی ثبت کنیم

طبق قوانین جدید مجلس درخصوص مالیات دارندگان دستگاه‌های کارتخوان، این افراد لازم است تا دستگاه‌های کارتخوان فعال خود را تا پایان بهمن‌ ماه سال 1400 در سامانه مالیاتی ثبت نمایند. بدین طریق سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات دارندگان دستگاه‌های کارتخوان را به سادگی محاسبه نماید. در این مقاله به آموزش ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی پرداخته و نکات مهم پیرامون آن را به شما خواهیم آموخت. با ما در سایت چگونه همراه شوید.

الزام ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی

همانطور که می‌دانید بر روی دستگاه‌های کارتخوان مالیاتی بسته شده است که مقدار آن وابسته به میزان تراکنش‌های صورت

گرفته از دستگاه‌های کارتخوان متعلق به هر شخص می‌باشد. از آنجایی که عده زیادی از کاسبان به استفاده از دستگاه‌های کارتخوان به نام اشخاصی غیر از خودشان مشغول هستند، به منظور شفاف‌سازی و جلوگیری از ایجاد مشکل، هر شخص می‌بایست دستگاه‌های کارتخوان متعلق به خودش را در سامانه مالیاتی ثبت نماید.

در نتیجه این اقدام، مالیات دستگاه‌های کارتخوان بر روی کد ملی افراد لحاظ شده و مراحل مشاهده و پرداخت مالیات نیز برای این افراد ساده‌تر می‌گردد. در صورتی که نسبت به ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی اقدام نکنید، مالیات شما جمع شده و مشمول جریمه دیرکرد در پرداخت مالیات خواهید شد. در نتیجه بهتر است تا هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت دستگاه‌های کارتخوان خود در سامانه مالیاتی اقدام کنید.

آموزش ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی

برای ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی لازم است تا به سامانه tax.gov.ir مراجعه کرده و کارهایی را که در ادامه خواهیم گفت را انجام دهید.

ثبت نام در سامانه مالیاتی:

مرحله اول: وارد سایت tax.gov.ir شده و بر روی خدمات اصلی مالیاتی کلیک کرده و سپس روی گزینه درگاه ملی خدمات الکترونیک کلیک نمایید.

در ابتدا روی خدمات اصلی مالیاتی کلیک کرده و سپس روی درگاه ملی خدمات الکترونیک کلیک کنید.

مرحله دوم: چنانچه هنوز در سامانه ثبت نام نکرده‌اید، بر روی تب ثبت نام در بالای صفحه کلیک نمایید. سپس کادرهای مربوطه را با اطلاعات خود پر نمایید.

در کادر اول کد ملی خود، در کادر دوم شماره همراه و در کادر تاریخ تولید، تاریخ تولد خود را وارد نمایید. همچنین اگر جزو اتباع غیر ایرانی هستید، در کادر کنار تاریخ تولد کلیک کرده و گزینه اتباع غیر ایرانی را انتخاب کنید.

در نهایت نیز عبارت درون کادر امنیتی را در کادر پایین تصویر وارد کرده و روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

دقت داشته باشید که شماره همراه وارد شده می‌بایست حتما به نام خودتان باشد. در غیر اینصورت قادر به ثبت نام نخواهید بود.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی 2
برای ثبت نام اطلاعات خود را از قبیل کد ملی، شماره موبایل و تاریخ تولد خود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و در صورتی که جزو اتباع غیر ایرانی هستید، گزینه اتباع غیر ایرانی را انتخاب نمایید. سپس عبارت داخا تصویر امنیتی را وارد کرده و روی ثبت نام کلیک کنید.

مرحله سوم: سپس یک کد شش رقمی به شماره شما ارسال خواهد شد که لازم است آن را درون کادر کد پیامک شده وارد نمایید. سپس روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی 3
کدی که به شماره‌تان پیامک شده است را درون کادر کد پیامک شده وارد کنید.

ورود به سامانه مالیاتی:

مرحله چهارم: پس از پایان یافتن ثبت نام، کلمه عبوری برای شما پیامک خواهد شد که لازم است برای ورود به سامانه آن را به همراه داشته باشید. برای ورود به سامانه وارد آدرس my.tax.gov.ir شده و کد ملی و کلمه عبور پیامک شده را وارد کادرهای کد ملی و کلمه عبور کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی درون تصویر، روی ورود به پنل کاربری کلیک کنید.

برای ورود کد ملی و کلمه عبوری که برایتان پیامک شده است را درون کادرهای مروبطه وارد نموده و پس از وارد کردن عبارت تصویر امنیتی روی ورود به پنل کاربری کلیک کنید.

مرحله پنجم: حال یک کد یک بار مصرف شش رقمی به شماره شما ارسال می‌شود که لازم است آن را درون کادر کد پیامک شده وارد نمایید. سپس روی ورود به سامانه کلیک کنید.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی 3
حال کد 6 رقمی یکبار مصرف پیامک شده را درون کادر کد پیامک شده وارد کرده و روی ورود به سامانه کلیک کنید.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی:

مرحله ششم: پس از ورود به پنل کاربری خود روی گزینه ساماندهی پذیرنده‌های بانکی کلیک نموده و از لیست درگاه‌های پرداخت الکترونیکی الصاق نشده و کارتخوان‌های بانکی، کارتخوان‌های فعال متعلق به خود را انتخاب نمایید. سپس روی گزینه الصاق کلیک کنید. بدین شکل دستگاه‌های کارتخوان را در سامانه مالیاتی ثبت نمایید.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی 5
روی ساماندهی پذیرنده‌های بانکی کلیک کنید و کارتخوان‌های متعلق به خود را انتخاب نمایید و سپس روی گزینه الصاق کلیک کنید.

همچنین اگر لیست درگاه‌های پرداخت الکترونیکی و کارتخوان‌های بانکی شما موردی وجود نداشت لازم است تا کارتخوان‌های خود را به این لیست اضافه نمایید. برای اینکار از گزینه ثبت نام الکترونیک جدید کلیک کنید.

اگر وضعیت کارتخوان شما در حالت نامشخص قرار دارد لازم است تا در ابتدا اطلاعات مرتبط به دستگاه خود را تکمیل نموده و سپس اقدام به الصاق آن نمایید.

مرحله هفتم: پس از تعیین و تکلیف تمامی دستگاه‌های کارتخوان خود بر روی گزینه تایید نهایی کلیک کنید. دقت داشته باشید که تنها پس از اینکه کلیه کارتخوان‌های خود را تعیین و تکلیف نمودید از گزینه تایید نهایی استفاده کنید.

پس از تکمیل الصاق کارتخوان‌های خود و بررسی نهایی، روی گزینه تایید نهایی در بالای صفحه کلیک کنید.

ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی با موفقیت انجام شد. برای ویرایش دستگاه‌های خود می‌توانید بر روی گزینه ویرایش مجدد کلیک کرده و ویرایش‌های لازم را انجام دهید.

برای ویرایش اطلاعات ثبت شده می‌توانید از گزینه ویرایش مجدد استفاده کنید.

مالیات بر روی کارتخوان‌های بانکی

مالیاتی که بر روی کارتخوان‌های بانکی بسته می‌شود در اصل همان مالیات عادی بر درآمد بوده و با ثبت کارتخوان‌ در سامانه مالیاتی قرار نیست مالیات جدیدی پرداخت نمایید. در اصل با ثبت کارتخوان در سامانه مالیاتی، سازمان امور مالیاتی، تراکنش‌های شما را با احرازنامه مالیاتی مقایسه نموده و در صورت مقایرت، مالیات بر درآمد گزارش نشده شما را نیز محاسبه می‌نماید.

بطور کل مالیات روی دستگاه‌های کارتخوان در بازه 0 تا 25 درصد قرار خواهد گرفت.

در صورت ثبت نکردن کارتخوان در سامانه مالیاتی چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید این سوال برایتان مطرح شود که در صورت ثبت نکردن دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی چه مشکلی پیش خواهد آمد؟

در پاسخ به این سوال لازم است توجه شما را به این نکته جلب کنیم که تمامی کارتخوان‌ها دارای کد یکتایی هستند که امکان رصد تراکنش‌ها را برای بانک مرکزی مهیا می‌سازد.

از آنجایی که اطلاعات دارنده دستگاه پز و کد یکتای دستگاه پز در پایگاه داده بانک مرکزی ثبت شده‌است، بانک مرکزی نسبت به تمامی تراکنش‌های شما آگاهی کامل دارد. همچنین طبق قوانین این اطلاعات در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می‌گیرد. در نتیجه چنانچه نسبت به ثبت دستگاه‌های کارتخوان خود در سامانه مالیاتی اقدامی نکنید، برای شما جریمه لحاظ خواهد شد.

جمع بندی:

تمامی دارندگان دستگاه‌های کارتخوان می‌بایست  تا پایان بهمن ماه سال 1400 به ثبت دستگاه‌های کارتخوان در سامانه مالیاتی اقدام نمایند. در این مقاله به آموزش ثبت دستگاه‌های پز در سامانه مالیاتی کشور و نکات پیرامون آن پرداختیم.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید