همانطور که می‌دانید جهت صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، قبوض کاغذی مدت زیادی است که حذف شده و جای خود را به سامانه‌های پیامکی داده‌اند. همچنین پرداخت قبوض خدماتی با مراجعه حضوری به بانک دیگر میسر نبوده و با فراهم شدن زیرساخت‌ها، مشترکین می‌توانند به سادگی قبوض خود را با استفاده از تلفن‌های همراه و یا دستگاه‌های خودپرداز پرداخت نمایند. در این مقاله از چگونه قصد داریم تا راه‌های پرداخت قبض برق را به شما معرفی نماییم. دقت داشته باشید که درصورت عدم پرداخت دو دوره از قبوض برق، برق شما قطع خواهد شد. درنتیجه پرداخت به موقع قبوض برق بسیار حائز اهمیت می‌باشد. پس اگر به دنبال ساده‌ترین راه‌های پرداخت قبض برق هستید، این مقاله از چگونه را دست ندهید.

آموزش پرداخت قبض برق

پرداخت قبوض برق از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر می‌باشد. از مراجعه به خودپردازها و یا دستگاه‌های پوز گرفته تا استفاده از موبایل بانک و اپلیکیشن‌های واسط، همگی پرداخت قبوض برق را برای شما ممکن می‌گردانند. در این بخش به آموزش تمامی روش‌های پرداخت قبض برق می‌پردازیم.

چنانچه قبوض برق خود را به صورت پیامکی دریافت نمی‌کنید، کافیست تا از در سامانه پیامکی ارسال صورت حساب قبوض برق عضو شوید. برای این‌کار کافیست تا شناسه بقض برق خود را به همراه *1 به شماره 10001521 ارسال نمایید.

1– پرداخت قبوض برق با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق تهران بزرگ:

یکی از روش‌های مدیریت و پرداخت قبوض برق، مراجعه به سایت شرکت توزیع برق تهران بزرگ به نشانی tbtb.ir می‌باشد. شما با مراجعه به این سایت و ورود به بخش خدمات صورت حساب قبض می‌توانید قبوض برق خود را مشاهده کرده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. برای استفاده از این سامانه کافیست تا مراحل زیر را طی نمایید.

مرحله اول: وارد سایت tbtb.ir شده و بر روی خدمات صورت حساب قبض کلیک کنید تا وارد بخش خدمات قبض شرکت برق شوید.

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم + آموزش پرداخت قبض برق
بر روی گزینه خدمات صورت حساب قبض کلیک کنید.

مرحله دوم: در این بخش کافیست تا شماره موبایل خود را وارد نموده و روی گزینه تایید کلیک کنید. سپس کد 6 رقمی احراز هویت ارسال شده به شماره موبایل خود را وارد کرده و روی گزینه ورود کلیک کنید.

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم + آموزش پرداخت قبض برق
شماره موبایل خود را در کادر وارد کرده و سپس روی ادامه کلیک نمایید.

مرحله سوم: حال وارد پنل سامانه برق ایران شده‌اید. برای مشاهده قبض برق و پرداخت آن کافیست تا بر روی گزینه اضافه کردن قبض در بالای صفحه کلیک نمایید. سپس یک عنوان برای قبض خود انتخاب نموده و شناسه قبض خود را در کادر شناسه وارد نمایید. در آخر نیز روی گزینه ثبت کلیک کنید.

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم + آموزش پرداخت قبض برق
بر روی گزینه اضافه کردن قبض در بالای صفحه کلیک کرده و سپس شناسه قبض خود را در کادر شناسه وارد نمایید. همچنین یک نام در قسمت عنوان وارد کرده و روی ثبت کلیک کنید.

تبریک می‎گوییم، قبض شما به پنل سامانه شما اضافه شد. حال شما می‌توانید با کلیک بر روی قبض اضافه شده، آن را پرداخت نمایید.


2 – پرداخت قبض برق با استفاده از موبایل بانک:

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم + آموزش پرداخت قبض برق

یکی از روش‌های پرداخت قبض برق، استفاده از موبایل‌ بانک می‌باشد. تقریبا همگی ما از اپلیکیشن‌های موبایل بانک استفاده کرده و موبایل بانک حداقل یکی از بانک‌ها را بر روی گوشی‌های خود نصب کرده‌ایم. شما می‌توانید با ورود به برنامه موبایل بانک هر بانکی، قبوض برق خود را به سادگی با دردست داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت، پرداخت نمایید.


3 – پرداخت قبض برق از طریق تماس با شماره 1521:

تماس با سامانه تلفنی 1521 یکی دیگر از روش‌های پرداخت قبوض برق می‌باشد. برای استفاده از این روش کافیست تا با شماره 1521 تماس گرفته و سپس طبق راهنمایی‌های اپراتور گویا، شناسه قبض برق خود را وارد کرده و ضمن استعلام قبض خود، با استفاده از شماره کارت و رمز پویای خود، قبض مورد نظر را پرداخت نمایید.


4 – پرداخت قبوض برق از طریق سایت‌ها و برنامه‌های واسط:

سایت‌ها و برنامه‎های واسط پرداخت قبوض برق به سرویس‌هایی گفته می‌شود که پرداخت قبوض را برای شما آسان‌تر ساخته و به عنوان واسطه‌ای میان شما و شرکت برق، مبلغ صورت حساب قبوض شما در دریافت کرده و آن را به شرکت برق انتقال می‌دهند.

با یک جست و جوی ساده می‌توانید سایت‌ها و برنامه‌های واسط پرداخت قبوض برق را بیابید. دقت داشته باشید که درصورت تمایل به استفاده از این سرویس‌ها، حتما از اعتبار آن‌ها مطمئن شده و همچنین برنامه‌های واسط را تنها از منابع اصلی معرفی شده توسط توسعه دهنده آن دریافت نمایید. شما میتوانید از این روش برای پرداخت قبض تلفن ثابت هم نیز استفاده کنید.


جمع بندی

با حذف قبوض کاغذی برق و همچنین تغییر روش‌های پرداخت قبوض برق، ممکن است افراد زیادی هنوز از روش‌های گذشته چون مراجعه به عابربانک‌ها جهت پرداخت قبوض خود استفاده نمایند. درحالی‌که استفاده از روش‌هایی چون استفاده از موبایل بانک، برنامه‌های واسط و همچنین سامانه برق، می‌توانید به سادگی قبوض برق خود را بدون هیچ نیازی در هرکجا پرداخت نمایید.

در این مقاله به معرفی روش‌های پرداخت قبوض برق پرداختیم. شما می‌توانید به راحتی با بهره‌گیری از هریک از روش‌های معرفی‌شده، قبوض برق خود را استعلام گرفته و پرداخت نمایید.