اشکان معروفی 384 روز پیش بدون دیدگاه

چگونه در امتحان ریاضی 20 بگیریم

درس ریاضی همواره یکی از چالش برانگیزترین دروس برای اغلب دانش آموزان بوده‌است. بخصوص برای آن دسته از دانش آموزانی که از ابتدای سال تحصیلی این درس را همراه با کلاس مطالعه نکرده‌اند. حال با نزدیک شدن به فصل امتحانات این سوال بوجود می‌آید که چگونه ریاضی را در زمان کوتاه پیش رو بخوانیم که بهترین نتیجه ممکن را در امتحان ریاضی بگیریم؟ در این مقاله از سایت چگونه به نکاتی که برای گرفتن بهترین نتیجه در امتحان ریاضی لازم دارید خواهی پرداخت. پس با ما همراه شوید.

چگونه برای امتحان ریاضی درس بخوانیم

امتحان ریاضی 8

در ابتدا لازم است متذکر شویم که ریاضی درسی نیست که بتوان آن را شب امتحانی خواند. ریاضی جزو درس‌هایی است که می‌بایست در طول سال تحصیلی به آن توجه ویژه‌ای داشت و گام به گام با کلاس و تدریس معلم آن را پیش برد. هرچند ممکن است خیلی از دانش آموزان و دانشجویان در تازه در زمان امتحان به یاد مطالعه آن بیفتند. در نتیجه در این بخش به شما خواهیم آموخت که چگونه خود را در کوتاه‌ترین زمان برای امتحان ریاضی آماده سازید.


1 – درسنامه هر بخش را بطور کامل مطالعه کنید:

اولین کاری که لازم است انجام دهید، مطالعه درسنامه هر بخش از درس ریاضی می‌باشد. بدون تسلط به مفاهیم و ساختار کلی هر بخش قادر به حل کردن سوالات در امتحان ریاضی خود نخواهید بود. هرچند صرف مطالعه درسنامه به هیچ عنوان شرط کافی برای گرفتن نمره بالا در این درس نمی‌باشد. اما ابتدایی ترین کاری که برای آمادگی در امتحان ریاضی می‌بایست انجام دهید، مطالعه درسنامه می‌باشد.


2 – به نمونه سوالات هر بخش مراجعه کنید:

امتحان ریاضی 5

یک نکته خیلی مهم درباره درس ریاضی این است که تمامی بخش‌های درسنامه برای حل سوالات آن بخش مورد نیاز نیستند. بطور معمول درسنامه فصول درس ریاضی به ترتیب زیر است.

  • تاریخچه مبحث
  • اثبات فرمول‌های اصلی آن مبحث
  • فرمول‌ها، تبدیلات و روش حل سوالات آن مبحث

زمانی که به نمونه سوالات مبحث مورد نظرتان مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که کدام بخش از درسنامه برای حل سوالات آن مبحث مورد نیاز است. در نتیجه یک دید کلی نسبت به بخش‌هایی که باید تمرکز خود را روی آن بگذارید، بدست خواهید آورد.


3 – نکته برداری از قسمت‌های مهم هر مبحث:

پس از اینکه بخش‌های مهم هر مبحث را یافتید به درسنامه برگشته و شروع به نکته برداری از آن بخش‌ها کنید. ریاضی جزو درس‌هایی می‌باشد که سریعا از یاد می‌رود. در نتیجه برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است تا از بخش‌های مهم هر فصل نکته برداری کنید. این بخش‌های مهم شامل موارد زیر می‌باشد:

  • فرمول‌های مهم مبحث
  • تبدیلات مهم هر مبحث (در صورت وجود)
  • الگوریتم و روش حل سوالات

این نکته برداری‌ها از دو جنبه یه یادگیری ریاضی شما کمک می‌کند. یک اینکه با یادداشت کردن، ذهن شما درک بهتری از مطلب پیدا می‌کند و دو اینکه برای دوره کردن بخش نیازی به صرف زمان و مطالعه کل مبحث نخواهید داشت.


4 – حل سوالات مرتبط (شامل تمرین‌های آخر درس و سوالات حل شده در کلاس):

امتحان ریاضی 4

حال که درسنامه را مطالعه کرده و از بخش‌های مهم آن یادداشت برداشتید، نوبت به حل نمونه سوالات می‌رسد. به یاد داشته باشید که بدون حل نمونه سوال شانس کمی سر جلسه امتحان خواهید داشت. پس مهم‌ترین کاری که برای آمادگی در امتحان ریاضی باید انجام دهید، حل نمونه سوال می‌باشد.

برای حل نمونه سوال از سوالات آخر هر مبحث شروع کرده و آن ها را بطور کامل بر روی کاغذ حل نمایید. نیازی نیست که تمامی سوالات هر مبحث را حل کنید، بلکه سوالات را با مضرب 3 یا 4 حل کنید. چراکه سوالاتی که پشت سر هم قرار گرفته‌اند مشابه یکدیگر بوده و شما نیازی به حل تمامی آن سوالات نخواهید داشت.

پس از حل سوالات کتاب به سوالاتی که معلم یا استاد درس سر کلاس حل کرده است مراجعه کنید. معمولا معلمان و اساتید ریاضی به تیپ‌های مشخصی از سوالات ریاضی علاقه دارند که این تیپ سوالات دقیقا همانند همان سوالاتی است که سر کلاس بارها و بارها حل می‌کنند.

اگر سر کلاس درس حضور نداشته‌اید می‌توانید از هم کلاسی‌های خود درباره این سوالات سوال نمایید.


5 – سوالات امتحان‌های گذشته را حل کنید:

امتحان ریاضی 6

پس از اینکه چهر گام بالا را طی کردید می‌توان گفت که به آمادگی لازم برای امتحان ریاضی پیش روی خود رسیده‌اید.

حال می‌توانید سوالات ترم‌های گذشته را مرور کنید تا بیشتر با شیوه سوالات امتحان ریاضی پیش روی خود آشنا شوید. اگر دانشجو هستید می‌توانید از ترم‌ بالایی‎های خود سوالات ترم‌های گذشته آن استاد را گرفته و یکبار آن ها را حل نمایید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید نتیجه بسیار بهتری در امتحان ریاضی خود بگیرید.

چگونه در کنکور ریاضی موفق شویم

راه موفقیت در کنکور ریاضی

مطالعه درس ریاضی در طول ترم یا سال تحصیلی

همانطور که گفتیم ریاضی درسی نیست که بخواهید یادگیری و خواندن آن را به زمان امتحان موکول کنید. اگر می‌خواهید تا بهترین نتیجه را در امتحان ریاضی نهایی خود بگیرید لازم است تا در طول ترم این درس را به خوبی مطالعه کرده و سوالات زیادی از آن حل کنید. بخصوص اگر مباحث این درس در آینده درسی شما مورد نیاز باشد لازم است تا طی یک برنامه اصولی نسبت به یادگیری این درس اقدام نمایید.

مجموعه کارهایی که لازم است برای یادگیری ریاضی انجام دهید را در ادامه آورده‌ایم:

1 – با کلاس درس همراه شوید:

حتما تا به الان متوجه تفاوت درس ریاضی با سایر درس‌ها شده‌اید. در امتحان ریاضی آنچه که در واقع مطرح است رسیدن به جواب صحیح می‌باشد. پس اگر درسنامه درس ریاضی را از حفظ باشید اما نتوانید سوالات را به پاسخ نهایی برسانید عملا ارزشی ندارد.

آنچه که برای هر سوالات ریاضی مورد نیاز شما می‌باشد در کلاس درس بطور کامل مطرح می‌شود. پس برای هر دانش آموز و دانشجویی که قصد گرفتن بهترین نتیجه را در امتحان ریاضی دارد، همراه شدن با کلاس درس امری ضروری می‌باشد.

در واقع شما در کلاس درس با آن ایده‌ای که منجر به حل سوالات می‌شود آشنا خواهید شد. در نتیجه توانایی حل مسائل پیچیده ریاضی را پیدا خواهید کرد. همچنین اگر کمی زرنگ باشید می‌توانید بخش‌هایی را که استاد مربوطه روی آن مانور بیشتری می‌دهد را یادداشت کرده و برای امتحان ریاضی خود روی آن بخش‌ها تمرکز بیشتری بگذارید.


2 – مرور مطالب گفته شده در هر جلسه:

پس از پایان یافتن هر جلسه درس، مطالبی را که در طی آن جلسه گفته شده را مرور نمایید. با مرور کردن هر جلسه، مطالب جای خودشان را مغز شما باز کرده و در ذهن شما ماندگار خواهند شد. پس از مرور مباحث به حل سوالاتی که در کلاس حل شد پرداخته و آن ها را یکبار بصورت کامل حل و برای خود تشریح نمایید.


3 – از ارتباط فصول ریاضی با هم غافل نشوید:

در درس ریاضی، هر فصل همانند تکه‌ای از یک پازل بزرگ می‌باشد. در نتیجه برای اینکه بتوانید نسبت به مفاهیم فصول بعد دید خوبی داشته باشید لازم است تا طرح واره فصول گذشته را در ذهنتان داشته باشید. در نتیجه اگر از فصل‌های قبلی درس ریاضی غافل بوده باشید، امکان دارد که قادر به فهم فصصول جاری درس  ریاضی خود نباشید.

اگر چنین است به شما توصیه می‌کنیم که کمی به عقب برگشته و مطالب درس داده شده را یاد بگیرید.


4 – پس از پایان هر مبحث، نمونه سوال حل کنید:

امتحان ریاضی 2

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، حل سوالات ریاضی در فهم این درس ضروری‌ترین اقدامی است که باید انجام دهید. بهترین زمان برای حل سوالات ریاضی زمانی است که تدریس یک فصل کامل می‌شود. همانطور که خودتان می‌دانید تدریس هر فصل از درس ریاضی زمان زیادی به طول می‌انجامد و این امر که مطالب ابتدایی آن فصل از یاد شما رفته باشد کاملا عادی است. پس برای مرور و ارزیابی آموخته‌های خود پس از پایان هر فصل، نمونه سوالاتی از آن فصل حل کرنید. سپس قسمت‌هایی را که در آن مشکل دارید، پیدا کرده و آن‌ها را دوباره مطالعه کنید.


5 – زودتر از موعد برای امتحان ریاضی خود آماده شوید:

خواندن درس ریاضی را تا آخرین روز به تاخیر نیندازید. بسته به حجم مطالب از چند روز تا چند هفته قبل از امتحان به خواندن و حل سوالات پرداخته و آخرین روزها را به مرور و حل نمونه سوال اختصاص دهید.

با انجام دادن کارهایی که گفته شد می‌توانید بهترین نتیجه را در امتحان ریاضی خود کسب کرده و همچنین درک عمیقی از مباحث ریاضی پیدا کنید.


سخن پایانی

با انجام دادن کارهایی که گفته شد می‌توانید بهترین نتیجه را در امتحان ریاضی خود کسب کرده و همچنین درک عمیقی از مباحث ریاضی پیدا کنید. شاید از نظر شما ریاضی درسی سنگین باشد اما لازم است به شما یادآور شویم که هر درسی ویژگی‌های خود را دارد. همانطور که شما درسی مانند ادبیات را متفاوت با درسی چون فیزیک می‌خوانید، لازم است تا ریاضی را نیز به شیوه مخصوص به خودش مطالعه نمایید. در اصل سختی این درس تا حد بسیار زیادی به شیوه مطالعه شما بستگی دارد.

با انجام راهکارهای بالا به مرور زمان نسبت به آنچه که برای یادگیری درس ریاضی می‌بایست در نظر داشته باشید، دید کامل‌تر و بهتری پیدا خواهید کرد.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *