اسپیلت یا کولر گازی دستگاهیست که برای تامین هوای گرم و سرد در فصول مختلف سال استفاده می شود. اسپیلت ها در انواع مختلفی طراحی شده و در دسترس شما قرار داده می شوند. برخی از این دستگاه ها که به صورت تک کاره تولید و به بازار ارائه می شوند تنها قابلیت استفاده در فصول گرم سال را دارند. اما برخی دیگر که دارای کارکرد دو کاره می باشند قابلیت استفاده در گرما و سرما را دارند.

برای استفاده از کارایی های مختلف اسپیلت باید دانست که چه قابلیت هایی در دستگاه به کار رفته شده است. اسپیلت های تک کاره که تنها در فصول گرم سال استفاده می شوند قابلیت تامین هوای گرم را در روزهای سرد سال ندارند. بنابراین، برای استفاده از سیستم گرمایشی اسپیلت ها در ابتدا باید بدانیم که اصلا دستگاه قابلیت ارائه ی این کارایی را دارد یا خیر؟

در ادامه متن پیش رو از چگونه مراحلی که برای تنظیمات سیستم گرمایشی اسپیلت به آن نیاز دارید را بررسی کرده ایم.


چگونه متوجه شویم که کولر گازی ما دارای سیستم گرمایشی می باشد؟

برای تنظیم اسپیلت روی حالت گرما باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اطلاعات کاملی در مورد ویژگی های هر محصولی در دفترچه راهنما درج می شود. اگر اسپیلت شما دارای سیستم گرمایشی باشد در آن عنوان شده است.
 • به پرچسبی که در کنار پنل محصول چسبانده شده نگاهی بیاندازید. در صورتی که مشخصات قدرت سرمایشی و گرمایشی( هر دو) در آن عنوان شده بود، اسپیلت شما دارای سیستم گرمایشی می باشد.
 • به تنظیمات روی کنترل نگاهی بیاندازید. در صورتی که سیستمی برای گرمایش محصول در نظر گرفته شده باشد در تنظیمان آن عنوان شده است.

مراحل تنظیم اسپیلت بر روی سیستم گرمایشی

بعد از اینکه متوجه شدید اسپیلت شما دارای سیستم گرمایشی می باشد می توانید با طی کردن مراحل زیر به تغییر تنظیمات آن پرداخته و آن را بر روی حالت گرما قرار دهید.

تنظیم حالت گرما در اسپیلت:

 • در مرحله ی اول باید اسپیلت یا کولر گازی خود را خاموش کنید.
 • بعد از اینکه دستگاه را خاموش کردید کنترل را از دستگاه دور کنید یا دست خود را جلوی چشمی اسپیلت بگذارید.
چگونه اسپیلت را روی گرما تنظیم کنیم
 • دکمه ی منو را می زنید.
 • گزینه های مختلف AUTO-COOL-DRY-HEAT-FAN به شما نمایش داده می شود.
 • دستگاه را بر روی گزینه ی HATE تنظیم می کنید.
 • توجه داشته باشید که ممکن است در برخی از دستگاه ها دکمه ی منو وجود نداشته باشد. در چنین حالتی با فشار دادن دکمه و نمایان شدن گزینه های مختلف بر روی صفحه ی نمایش به راحتی می توانید نمادها را از هم تشخیص دهید. به عنوان مثال، ممکن است بر روی صفحه ی نمایش نمادهای مختلفی چون برف،خورشید، قطره آب و … ( و یا به صورت نمادهای مشابه) را مشاهده کنید. بر روی گزینه ی خورشید می زنید و دستگاه را بر روی سیستم گرمایشی تنظیم می کنید.

تنظیم دما:

چگونه اسپیلت را روی گرما تنظیم کنیم
 • بعد از اینکه اسپیلت را بر روی سیستم گرمایشی تنظیم کردید باید دمای دستگاه را بالا تر ببرید. برای بالاتر بردن دما از دکمه ی TEMP کمک می گیرید. دو فلش در کنترل قرار دارند که یکی از آن ها به سمت بالا و دیگری سمت پایین را نشان می دهد. دکمه ی فلش بالا برای بالا بردن دمای اسپیلت است. اسپیلت را بر روی دمای مورد نظر( 28-30) قرار دهید.

روشن کردن اسپیلت

 • بعد از انجام دادن تمامی این مراحل کنترل را خاموش کنید.
 • سپس کنترل را جلوی  اسپیلت می گیرید و آن را روشن می کنید. در صورتی که احساس کردید دمای اتاق شما به شدت گرم شده و بسیار بالاست، می توانید تنظیمات دمای دستگاه را کمی پایین تر آورده و آن را بر روی دمای 26 تا 27 بگذارید.

نکته ی قابل توجه این است که دستگاه اسپیلت شما در همان لحظه شروع به کار نمی کند. در ابتدا موتور بیرونی روشن می شوند و سپس پتن داخلی شروع به کار می کنند. به صورت کلی زمان تقریبی آماده شدن دستگاه برای وزش باد گرم 5 تا 10 دقیقه می باشد.


سوالات متداول

آیا همه اسپیلت ها و کولر های گازی از سیستم گرمایی پشتیبانی میکنند؟

خیر، بعضی اسپیلت ها و کولر ها در بازار تک کاره هستند و امکان تنظیم حالت گرما را ندارند.

آیا برای تنظیم حالت گرما اسپیلت باید نصاب به محل بیاوریم؟

خیر، شما در این آموزش کامل یاد میگیرید که چگونه حالت گرما اسپیلت را فعال کنید.