عارضه ی موخوره یکی از بدترین اتفاقاییه که می تونه برای یک مو به وجود بیاد. مو ضعیف و شکننده میشه. درخشش خودش رو از دست میده و بدتر از همه اینکه دیگه رشد نمی کنه. به اصطلاح کوتیکول مو آسیب می بینه و شاخه شاخه میشه. دلایل زیادی برای به وجود اومدن این مشکل وجود داره که در این مقاله از چگونه دونه دونه ریشه یابی شده و راه حل هایی هم برای از بین بردن موخوره ارائه شده. خب، حالا باید از کجا شروع کنیم؟


1.موهاتون رو کوتاه کنید

چگونه موخوره را از بین ببریم

اولین کاری که برای از بین بردن موخوره باید انجام بدین اینکه که هر ماه( حداکثر دو ماه یک بار) دو الی سه سانت از موهاتون رو کوتاه کنید. قسمت هایی که موخوره گرفتن باید کوتاه بشه. در غیر این صورت، موخوره توانایی رشد داره و ممکنه کل موهاتون رو درگیر خودش کنه. به خصوص اگر رسیدگی درستی به موها نشه.( در ادامه اصول درست رسیدگی به موها رو یادآور میشیم ولی کوتاه کرن مو رو فعلا در اولویت خودتون قرار بدید.) با کوتاه کردن مو، موهای سالم رشد می کنند و جایگزین موهای آسیب دیده میشه. اما آیا همین کافیه؟ میشه فقط موهارو کوتاه کرد و بعد اونا رو به امون خدا رها کرد و همون عادت های غلط گذشته رو روشون پیاده کرد؟ مسلما خیر. پس باید چی کار کنیم؟


2.شست و شوی درست مو راهی برای جلوگیری از موخوره

دومین کاری که برای احیا و از بین بردن موخوره باید انجام بدین اینه که به هر روشی موهاتون رو نشورید. شست و شوی مو ها در حمام هم مثل هر کار دیگه ای حساب کتاب داره که حتما باید به کار برده بشه. اما این اصول چیا هستن؟

چگونه موخوره را از بین ببریم
 • هر روز موهاتون رو نشورید. بر فرض هم که از شامپوهای با کیفیت و ترجیحا بدون سولفات استفاده می کنید. شستن روزانه موها با مواد شوینده موجب آسیب رسوندن به موها میشه و نتیجش این میشه که موهاتون بعد از هر بار شست و شو به صورت وز و خشک درمیاد. پس سعی کنید هفته ای دو الی سه بار موهاتون رو با مواد شوینده ی باکیفیت و بدون سولفات بشورید.
 • از آب داغ برای شستن موها استفاده نکنید. برای خیس کردن مو از آب ولرم و برای آبکشی موها بعد از شامپو زدن از آب وارم رو به سرد استفاده کنید.
 • موهاتون رو به صورت نشسته بشورید.
 • بخار باعث آسیب زدن به موهای شما می شه. پس سعی کنید زیاد داخل حموم نمونید.
 • برای شست و شوی مو چند قطره شامپو رو با آب مخلوط کنید و کف مواد شوینده رو فقط و فقط به کف سرتون بزنید. هیچ وقت نباید شامپو رو به صورت مستقیم به ساقه مو زد چون باعث ایجاد موخوره می شه و اگر هم از قبل داشته باشید این عارضه رو تشدید می کنه. همین که کف شامپو از ساقه ی مو عبور کنه( زمانی که دارید کف سرتون رو می شورین) ساقه های مو تمییز می شن.
 • مورد آخری که باید حتما رعایتش کنید اینه که برای شستن موهاتون هیچ وقت اونا رو چنگ نزنید. موهارو رو به آرومی بشورید تا آسیب نبینن.

3.موهارو چگونه خشک کنیم تا موخوره نگیرن؟

چگونه موخوره را از بین ببریم
 • از حوله هایی با الیاف نرم برای خشک کردن موهاتون استفاده کنید. (از هر حوله ای که باعث میشه شما برای خشک کردن موهاتون اونا رو روی سرتون جمع کنید استفاده نکنید.) حوله های ساده و نرم بهترین گزینه برای خشک کردن موها به صورت درست و اصولی هستند.
 • موهاتون رو هیچ وقت دور حوله و بالای سر نپیچید. موهای شما در حساس ترین وضعیت خودشون قرار دارن و با یک حرکت اشتباه ممکنه به راحتی آسیب ببین.
 • هیچ وقت برای خشک کردن موهاتون حوله رو به صورت محکم روی موها نسابید.
 • برای اینکه آب موهاتون رو بگیرید نباید حوله رو با فشار زیاد روی موی خیس فشار بدین.
 • برای اینکه موهاتون خوب خشک بشه حوله تون رو پنج تا ده دقیقه روی سرتون قرار بدید. بعد هم با حرکات آروم آب اضافه موهاتون بگیرین و کلا حوله رو از روی سرتون بردارید.
 • بعد هم موهاتون رو با باد ملایم و پایین ترین سرعت خشک کنید. برای این کار هم حتما از اسپری های محافظت کننده ی مو در برابر حرارت اسفاده کنید و به کل موهاتون بزنید. زمانی که موهاتون به صورت نم دار بود( نه خیس کامل) این کار رو انجام بدین در غیر این صورت موهاتون موخوره می گیره.

فر کردن مو با اتو مو


4.موخوره و روغن تراپی

چگونه موخوره را از بین ببریم

یکی دیگه از کارایی که برای از بین بردن موخوره می تونید انجام بدین اینه که با انتخاب روغن های مناسب موهاتون رو روغن تراپی کنید. روغن آرگان بهترین گزینه برای جلوگیری از موخوره به شمار میاد. البته روغن های دیگه هم مثل، روغن نارگیل، املا، مورینگا، بادام تلخ و … هم میشه برای موخوره استفاده کرد. اما روش درست روغن تراپی مو چیه و چطور باید این کار رو انجام بدیم؟ اصلا چه زمان هایی میشه از روغن تراپی برای درمان موخوره استفاده کرد؟

بهترین زمان برای روغن تراپی مو قبل و بعد حمامه. دو ساعت قبل از حمام می شه از انواع کره های مفید مو( مثل شی باتر) یا روغن های سنگین مثل روغن کرچک استفاده کرد. برای روغن تراپی مو بعد از حمام هم می تونید بعد سشوار زمانی که موهاتون کمی نم داره از انواع روغن های سبک مثل آرگان استفاده کنید. اما چطور باید این کار رو انجام بدیم؟


چگونه موخوره را از بین ببریم

برای انجام روغن تراپی باید چند نکته رو رعایت کنید:

هیچ وقت روغن رو از همون اول به مقدار زیاد به موهاتون نزنید. از کم شروع کنید تا موهاتون مواد رو به خوبی به خودش جذب کنه.

موهارو به چند دسته تقسیم کنید. به ترتیب از یک سمت موهاتون رو رغن تراپی کنید. دقت کنید که اگر این کار رو انجام ندین و روغن رو به صورت یک باره به کل موها بزنید احتمال نادیده گرفتن برخی از قسمت ها وجود داره و روغن به صورت مساوی به خورد موها نمی ره.


کلام آخر

تا اینجا با راهکارهای درستی برای از بین بردن موخوره آشنا شدین. متوجه شدین که چطور باید با موهاتون رفتار مناسبی رو داشته باشین تا به صورت جدی از آسیب رسوندن به موهاتون جلوگیری کنید. فراموش نکنید که عمل کردن به هر کدوم از راهکارهای گفته شده شما رو یک قدم به داشتن موهای سالم و بدون موخوره نزدیک می کنه. پس سعی کنید تمامی راهکارها رو به صورت دقیق انجام بدین و از داشتن موهای سالم لذت ببرین. برای کسب اطلاعات در مورد جلوگیری از ریزش مو هم می توانید به مقاله ی دیگه ما در وب سایت سر بزنید. ممنون تا اینجا با ما بودین. اگر تجربه ی جدیدی در خصوص این راهکارها و از بین بردن موخوره دارین می تونید در قسمت نظرات اون رو با ما به اشتراک بذارید.