تیم چگونه 512 روز پیش 1 دیدگاه

چگونه تایید دو مرحله ای شاد را فعال کنیم

همان طور که همه مطلع هستید وزارت آموزش و پرورش کشور پس از شیوع ویروس کرونا و همه گیر شدن آن برای جلوگیری از شیوع این ویروس اقدام به آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان کرد و در همین راستا برای دانش آموزان و معلمان سامانه ای را به نام شاد راه اندازی کرد.

طبق گفته مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش شبکه اجتماعی شاد تحت مالکیت این وزرات خانه است و از ضریب امنیتی بالایی از نظر جنبه های حفظ داده، اطلاعات، محتوای تولید شده و اخلاق برخوردار است و امکان دسترسی به اطلاعات خصوصی معلمان و دانش آموزان به هیچ وجه امکان پذیر نیست. در ادامه همراه چگونه در بخش فناوری اطلاعات باشید تا با نحوه فعالسازی تایید دو مرحله ای در برنامه شاد آشنا بشوید.


ارتقای امنیت اپلیکیشن

برنامه شاد همانند سایر اپلیکیشن های پیام رسان، قابلیت تایید دو مرحله ای را در برنامه خود قرارا داده است. این قابلیت امنیت برنامه را افزایش میدهد. قابلیت تایید دومرحله در نسخه 1400-1401 برنامه شاد جهت ارتقای امنیت کاربران اضافه شده است. در ادامه به آموزش فعال سازی تایید دومرحله در برنامه شاد میپردازیم.


آموزش فعال سازی تایید دو مرحله ای اپلیکیشن شاد

1.وارد تنظیمات شوید.

برنامه شاد را باز کنید و از منو پایین به تنظیمات بروید.


2.به حریم خصوصی و امنیت بروید.

از بخش پیام رسان به قسمت حریم خصوصی و امنیت بروید.


3.تایید دو مرحله ای را انتخاب کنید.

از بخش امنیت گزینه تایید دو مرحله ای را انتخاب کنید.


4.تنظیم گذروازه اضافی را انتخاب کنید.

در قسمت باید تنظیم گذرواژه اضافی را برای وارد کردن رمز تایید دو مرحله ای انتخاب کنید.


5.رمز خود را وارد کنید.

در این قسمت رمز خود را وارد کنید و تیک بالا سمت چپ را بزنید. از شما میخواهد که رمز خود را دوباره وارد کنید و دوباره تیک را بزنید.

نکته: در انتخاب رمز دقت کنید، رمزی را انتخاب کنید که در خاطرتان بماند.


6.راهنمای گذرواژه بگذارید.

شما پس از وارد کردن رمز باید یک راهنمای گذرواژه نیز برای خود انتخاب کنید. این راهنما به شما کمک میکند در صورت فراموشی رمز بتوانید با کمک راهنما آن را به یاد بیاورید. در اینجا ما به عنوان مثال شماره پلاک ماشین را در نظر گرفتیم.


7.ایمیل را وارد کنید.

برنامه از شما در این قسمت یک ایمیل جهت بازیبابی رمز میخواهد که در صورت فراموشی رمز و راهنمای گذرواژه بتوانید اقدام به بازیابی رمز کنید. پس از وارد کردن ایمیل یک کد تایید به ایمیلی که وارد کرده اید ارسال خواهد شد و کد دریافتی را در کادر مورد نظر وارد کنید.

تبریک تایید دومرحله شاد شما با موفقیت انجام شد.
توجه: اگر کد ارسالی به ایمیل در قسمت inbox نبود به قسمت Spam مراجعه کنید.


بررسی امنیت شبکه دانش آموزان «شاد»

اولین نکته امنیتی ای که باید به آن توجه کرد و آن هم از سمت کاربر میباشد این است که کاربر برای دانلود شاد باید از اپ استور های معتبر و سایت اصلی خود برنامه اقدام به دانلود برنامه مورد نظر کند که گرفتار بد افزار ها نشود. این نکته مختص برنامه شاد نیست و شما هر برنامه ای را که میخواهید از آن استفاده کنید و روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید را باید از سایت های معتبر دانلود کنید.
در ادامه به بررسی جزئیات امنیت شبکه اجتماعی شاد می بپردازیم و خواهیم دید که این برنامه ایرانی از لحاظ امنیتی در چه جایگاهی قرار دارد.

اطلاعات دریافتی برنامه شاد از کاربر

اولین چیزی که برای بررسی امنیت شاد باید به آن اشاره کرد نحوه ورود به این برنامه است که کاربر برای ثبت نام و استفاده از آموزش مجازی شاد باید چه اطلاعاتی را در اختیار برنامه قرار دهد. معلمان و دانش آموزان میتوانند با وارد کردن شماره همراه خود به دو روش از این برنامه استفاده کنند. روش اول از طریق وارد کردن شماره همراه در سایت شبکه اجتماعی شاد و دومین روش اقدام به نصب نسخه اندروید برنامه در تلفن همراه خود میباشد.

حال دانش آموزان و معلمان که وارد برنامه شاد شده اند باید احراز هویت کنند. در احراز هویت برنامه شاد باید کدملی، سال تولد (روز،ماه،سال) را وارد کرد تا اطلاعات با اطلاعات وارد شده در سامانه سناد بررسی شود و در صورت صحیح بودن اطلاعات شما میتوانید از آموزش مجازی شاد و کلاس های درسی این برنامه استفاده کنید.

اطلاعات وارد شده در سامانه سناد از سوی مدیر مدرسه درج شده است و اگر در هنگام ورود به برنامه با خاطای صحیح نبودن اطلاعات مواجه شدید از مدیر مدرسه خود درخواست کنید که اطلاعات شما را در سامانه سناد تصحیح کند.

از آنجایی که این اطلاعات در سامانه سناد وارد شده است و برنامه شاد فقط اطلاعات شما را در هنگام ورود مورد بررسی قرار میدهد تا حد زیادی جای نگران برای افشای اطلاعات شما از سوی اپلیکیشن شاد وجود ندارد.

دسترسی های برنامه شاد

از آن جایی که پیام رسان شاد به همانند سایر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها امکان ارسال تصویر، ویدیو و صدا (ویس) را دارد دسترسی هایی را از کاربر هنگام استفاده از برنامه میخواهد. دسترسی ها شامل میکروفون، دوربین، گالری، و مخاطبین تلفن همراه شما میباشد.

این نوع دسترسی در همه پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی معمول میباشد و نمیتوان ایرادی در این رابطه از شاد گرفت.


امکان هک برنامه شاد وجود دارد ؟

از آنجا که تا کنون هیچ خبری از هک و افشای اطلاعات اپلیکشن شاد به گوش ما نرسیده است میتوان گفت که این برنامه از امنیت خوبی برخوردار است. اما شما باید توجه کنید که از برنامه اصلی شاد استفاده کنید و دوما سیمکارتی را که با آن در شاد ثبت نام کرده اید را در اختیار دیگران قرار ندهید. این دو امر باعث هک شدن برنامه شاد شما خواهند شد.

ارتقای امنیت اپلیکیشن

برنامه شاد همانند سایر اپلیکیشن های پیام رسان، قابلیت تایید دو مرحله ای را در برنامه خود قرارا داده است، که این قابلیت امنیت برنامه را افزایش میدهد. قابلیت تایید دومرحله در نسخه 1400-1401 برنامه شاد جهت ارتقای امنیت کاربران اضافه شده است که در این چگونه به آموزش فعال سازی تایید دومرحله در برنامه شاد پرداختیم.


جمع بندی

همانطور که باهم به بررسی اجمالی امنیت سامانه شاد پرداختیم میتوان به این نتیجه رسید که از لحاظ کلی برنامه شاد از امنیت خوبی برخوردار است اما باید این را هم قبول کرد که امنیت پایدار نیست و با کوچیک ترین اشتباه اتفاقات فاجعه باری میتواند رخ دهد. شما به عنوان دانش آموزش و معلم باید دو نکته اصلی را به هیچ وجه فراموش نکنید آن هم دانلود برنامه شاد از اپ استور های معتبر و در دسترس نگذاشتن اطلاعات ورود برنامه در اختیار دیگران.


سوالات متداول

چرا بهتر است تایید دو مرحله ای شاد را فعال کنیم؟

شما جهت ارتقای امنیت حساب شاد خود میتوانید تایید دو مرحله ای آن را فعال کنید.

آیا فعالسازی تایید دو مرحله ای در همه نسخه های برنامه امکان پذیر است؟

بله، شما در نسخه اندروید، ios و کامپیوتر برنامه شاد میتوانید تایید دو مرحله ای را فعال کنید.

آیا بعد از فعالسازی تایید دو مرحله ای در برنامه میتوانیم آن را غیر فعال کنیم؟

بله، شما میتوانید پس از فعالسازی، تایید دو مرحله ای را غیر فعال کنید.

منبع: چگونه

نظرات کاربران

  • نظرات توهین آمیز، نژاد پرستانه و زننده تایید نخواهد شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند و یا لینک سایر وبسایت ها در آن باشد تایید نمی شود.
  • لطفا در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده نفرمایید.
  • از ارسال کامنت نامرتبط با موضوع این مقاله پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. Kaneki گفت:

    من هر کاری کردم فعال سازی دو مرحله برام انجام نشد نوشته بود امکان فعال سازی دو مرحله ای نیست بعد پیگیری‌های زیاد گفتن که هنوز مشکل خیلیاست و درست نشده..
    واقعا موندم چیکار کنم نمیدونم کجا شاد و هم اپدیت کنم که مشکل رفع بشه..

شاید دوست داشته باشید