به استناد قانون آیین دادرسی کیفری ، قوه قضاییه موظف شد تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی ابلاغ نماید . به این منظور ، قوه قضاییه در سال 1395 سامانه ای را طراحی نمود تا مشاهده ابلاغیه دادگستری از طریق آن امکان پذیر شود . بنابراین ، در حال حاضر تمامی امور مربوط به ابلاغ اوراق قضایی دادگاه ، صرفا از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی تحت عنوان ” سامانه ثنا ” صورت می پذیرد و دیگر هیچ گونه ابلاغیه ای به صورت فیزیکی درب منزل اشخاص فرستاده نمی شود . لذا به منظور مشاهده ابلاغیه دادگاه ، باید نخست در این سامانه ثبت نام کرده و سپس اقدام به مشاهده ابلاغیه نمود . به همین مناسبت ، در چگونه مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی مشاهده ابلاغیه الکترونیکی از سامانه ثنا بپردازیم . بنابراین ، به بررسی ثبت نام در سامانه ابلاغ ثنا و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا خواهیم پرداخت.
بی شک با راه اندازی و بهره برداری از سامانه ثنا، گامی مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه قضایی و توسعه حکومت الکترونیک در کشور برداشته شد.

اهداف و مزایای ابلاغ الکترونیکی

  • عدم نیاز به حضور مکرر مردم به مراجع دادگستری
  • عدم  ارسال ابلاغیه‌های کاغذی توسط مأمور ابلاغ 
  • پیگیری پرونده بدون مراجعه به دادگاه‌ها 
  • جلوگیری از طولانی شدن فرایندهای دادرسی‌های قضایی
  • عدم نقض حریم خصوصی و احتمال سوء استفاده سایر افراد
  • وجود امنیت کافی در فرآیند دادرسی 

ویدئو آشنایی با سامانه ابلاغ الکترونیکی


۱. ثبت نام در سامانه ابلاغ

چگونه با سامانه ابلاغ قوه قضاییه کار کنیم
  • ورود به سامانه ثنا
  • در صورتی که شخص حقیقی هستید، بر روی ثبت نام شخص حقیقی کلیک کنید.
  • اطلاعات خود را اعم از کدملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد کنید.
  • طبق مراحل مشخص شده در سامانه ثنا با دقت اطلاعات را وارد کنید. در انتهای مراحل دکمه اتمام ثبت اطلاعات اولیه را کلیک کنید.

جهت اخذ امضا و احراز هویت با به همراه داشتن کارت ملی و شماره موبایلی که هنگام ثبت نام وارد کرده بودید، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.
در شهرستان‌هایی که دفتر خدمات قضایی ندارند باید به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت کنید. پس از ثبت نام در سامانه ثنا، برای مشاهده ابلاغ الکترونیک می‌توانید به سامانه eblagh.adliran.ir مراجعه کنید.
نکته : کاربران پس از انجام و اتمام کار کامل از سامانه خارج شوند و رمز عبور خود را در محل امنی ذخیره کنند و به‌صورت دوره‌ای آن را تغییر دهند تا مورد سوءاستفاده احتمالی قرار نگیرد.


2. مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

چگونه با سامانه ابلاغ قوه قضاییه کار کنیم

پس از ثبت نام در سامانه ثنا و دریافت رمز شخصی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ، نوبت به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی دادگاه می رسد . در این مرحله ، با مراجعه به صفحه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ، باید شماره ملی و رمز شخصی ورود به سامانه را وارد نمایید .


چگونه با سامانه ابلاغ قوه قضاییه کار کنیم

پس از آن ، ” رمز عبور موقتی ” به تلفن همراه شما پیامک می شود که باید آن را در کادر مربوطه وارد نمایید . در صورتی که رمز عبور موقتی به گوشی شما ارسال نشد ، از گزینه ” رمز موقت خود را فراموش کرده ام، ارسال مجدد رمز موقت ” استفاده کنید .


چگونه با سامانه ابلاغ قوه قضاییه کار کنیم

با وارد نمودن کد عبور موقتی ، وارد صفحه جدیدی می شوید که کلیه ابلاغیه های شما ، در تمام دعاوی قابل مشاهده و دریافت هستند . با انتخاب گزینه ” ابلاغیه های جدید ” و یا ” ابلاغیه های مشاهده شده ” ، به ابلاغیه های تان دسترسی پیدا می کنید .


چگونه با سامانه ابلاغ قوه قضاییه کار کنیم

با انتخاب گزینه ” مشاهده ابلاغیه ” ، جزئیات کامل مربوط به ابلاغ شما نمایش داده می شود . در صورت لزوم ، می توانید با انتخاب گزینه ” دریافت نسخه چاپی ابلاغیه” ، ابلاغیه را چاپ نمایید .

لازم به ذکر است که تاریخ مشاهده ابلاغیه توسط کاربر ، تاریخ ابلاغ محسوب شده و کلیه آثار قانونی ابلاغ ( مانند مهلت تجدید نظر خواهی از رای دادگاه ) ، از آن تاریخ محاسبه خواهد شد . بهتر است پس از مشاهده ابلاغیه ، با انتخاب گزینه ” خروج ” از نوار بالای صفحه ، از حساب کاربری خارج شوید تا از سوء استفاده های احتمالی از اطلاعات شخصی شما ، به خصوص در مکان های عمومی پیش گیری شود .


3. توضیحات تکمیلی

ثبت و پیگیری شکایت اینترنتی از طریق سامانه ابلاغیه ثنا

در صورتی که قصد طرح دعوا اعم از حقوقی یا کیفری (شکایت) از شخص یا اشخاصی دارید، ابتدا وارد سامانه ثنا شده و در قسمت دسترسی سریع ، روی گزینه ارائه و پیگیری دادخواست یا شکواییه کلیک کنید.
با وارد کردن شماره ملی، کد رهگیری و شماره تماس خود، دادخواست یا شکواییه خود را ثبت و نتایج را مشاهده و پرینت نمایید.
همچنین می‌توانید با ورود به سامانه و کلیک بر روی اطلاع رسانی، با استفاده از رمز پرونده 16 رقمی که ضمن پیامک به شما اعلام می‌گردد، از اقدامات انجام شده در پرونده خود مطلع شوید.

مفاهیم پیامک‌های ارسالی از سامانه ابلاغیه ثنا

1-نسبت به شماره پرونده…. ردیف فرعی…. شعبه… رأی صادر شد:

تحقیقات مقدماتی پایان یافته، جلسات دادرسی حضوراً یا غیابی تشکیل شده و پس از رسیدگی قاضی، نسبت به پرونده‌ای که شما یکی از طرف‌های درگیر در آن هستید تصمیم مناسب گرفته شده و رأی صادر شده است.

کاربری سوال حقوقی در بخش پرسش و پاسخ ارسال کرده:

با سلام معنی این پیام چیست ؟ ” در مورد پرونده شماره ………. با ردیف فرعی 1 در شعبه بازپرسی – ازنا قرار نهایی صادر شد “

پاسخ سعید نجات زادگان [ وکیل پایه دادگستری ] :

با سلام. این پیامک به این معنی است که در مرحله‌ی تحقیقات که در بازپرسی دادسرا انجام شده است، تصمیم‌گیری نهایی شده است. برای اطلاع از نوع و مفاد قرار، به شعبه‌ی بازپرسی مراجعه کنید یا منتظر دریافت ابلاغیه باشید.

کاربر دیگری در پرسش و پاسخ حقوقی پرسیده که:
 در مورد پرونده شماره ……………. با ردیف فرعی 1 در شعبه 10 دادیاری – سنندج قرار نهایی صادر شد” یعنی چه؟
پاسخ سعید نجات زادگان [ وکیل پایه یک دادگستری ] به این پرسش :
این پیامک به این معناست که در مورد پرونده شما در دادسرا تصمیم‌گیری نهایی شده و دادیار محترم نظر قطعی خود را در قالب 《قرار نهایی》 صادر نموده است.
ممکن است تصمیم دادیار بر عدم مجرمیت و عدم لزوم ادامه تحقیقات بوده و یا ایشان اتهامات را وارد دانسته و پرونده را شایسته‌ی رسیدگی در دادگاه دانسته باشد.

2- شماره پرونده…. به شماره بایگانی…. به شعبه…اجرای کیفری… واصل شد:

مهلت تجدیدنظرخواهی یا اعتراض به یک رأی تمام شده و یا قاضی به اعتراض رسیدگی کرده و رأی جدید صادر شده است.لذا پرونده جهت اجرای رأی، به شعبه اجرای احکام ارجاع شده است.
با توجه به نوع پرونده و موضوع آن، روش اجرای رأی متفاوت بوده و نیاز به حضور یا عدم حضور اشخاص جهت اجرای حکم، بستگی به موضوع حکم دارد.
پیشنهاد می‌شود برای اطلاع بیشتر، حضوراً به شعبه اجرای حکم مورد نظر مراجعه نمایید.
یکی از کاربران پرسیده‌اند که:
این دو پیام بدون اینکه ابلاغی به بنده بشود به دستم رسید اگر ممکنه توضیح بدید آیا ممکنه رأی بدون ابلاغ قبلی و ندانستن بنده از زمان برگزاری جلسات دادگاه صادر بشود؟ 
1. در مورد پرونده شماره….با ردیف فرعی 1 در شعبه 30 خانواده – مشهد رای صادر شد
2. آقای.. پرونده شما به شماره … و شماره بایگانی به شعبه18 اجرا مدنی – مشهد واصل شد

پاسخ سعید نجات زادگان به این سوال :
وصول این پیامک‌ها به این معنی است که شماره تماس شما در مشخصات سامانه قضایی ثبت شده و احتمالا ابلاغ به شما از طریق سامانه ثنا انجام شده است.
البته بطور کل امکان صدور رای غیابی در رسیدگی قضایی وجود دارد، اما شخص غایب در رسیدگی حق اعتراض به رای غیابی (= واخواهی) را دارد.

3- پرونده به شماره…. ردیف فرعی…. به شعبه… جهت رسیدگی ارجاع شد:

پس از طی مراحل مقدماتی نظیر تعقیب، تحقیق و بازپرسی توسط نهاد تحقیقاتی (دادسرا)، پرونده جهت رسیدگی قضایی و صدور رأی به دادگاه (کیفری یا حقوقی) ارجاع شده است.
در این مرحله مراتب به طرفین پرونده ابلاغ شده تا جهت حضور در جلسات رسیدگی یا انجام اقدامات مورد نیاز دیگر مطلع گردند.
در حقیقت در این مرحله، عنوان شکایت یا دعوا مشخص شده  و برای رسیدگی و صدور حکم به دادگاه ارسال گردیده است.

4-پرونده به شماره…ردیف…به شعبه دادیاری/بازپرسی شعبه…واصل شد:

مفهوم این پیامک این هست که پرونده جهت انجام تحقیقات ابتدایی به دادیاری یا بازپرسی  ارسال شده است.
تا بازپرس یا دادیار، پس از انجام تحقیقات لازم، نظر خود را در مورد اینکه آیا جرمی اتفاق افتاده یا نیفتاده و آیا متهم قابل مجازات هست یا خیر ارائه کنند.
معمولاً پرونده‌هایی که از لحاظ موضوعی ساده و سبک‌تر باشند جهت انجام امور تحقیقاتی به شعبه دادیاری و پرونده‌های مهم و با موضوعات سنگین به شعب بازپرسی ارجاع می‌گردد.
قرار صادره از این نهادها حسب نتیجه متفاوت است و می‌تواند قرار منع تعقیب، موقوفی تعقیب، صدور کیفرخواست و… را شامل گردد.

سوالات متداول سامانه ابلاغ و ثنا قوه قضاییه

 آیا برای اطلاع از آرای دادگاه باید حتما ثنا داشته باشیم ؟

بله درحال حاضر تمامی اوراق قضایی بصورت الکترونیک و از طریق سامانه ثنا برای مردم ارسال میشه .

برای من پیامک ابلاغیه جدید اومده ، برای مشاهده باید چیکار کنم ؟

برای مشاهده ابلاغیه باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت نام کنین و سپس وارد بخش ابلاغیه های جدید در سامانه ثنا بشین .

من ابلاغیمو مشاهده کرده ولی نمیخوام برم دادگاه . آیا مشکل ساز میشه ؟

بله زمان مشاهده ابلاغیه توسط شما ثبت شده و به معنی ابلاغ قانونی به شما هست ، در نتیجه عدم حضور در دادگاه توجیه قانونی نداره .

من از فردی شکایت کردم امروز برای من پیامکی با این عنوان ارسال شده: (پرونده شما به اجرا کیفری واصل شد) یعنی چه؟

این پیامک ابلاغیه به این معنی است که پرونده شما برای اجرای مجازات شخصی که از او شکایت کرده‌اید به واحد اجرای احکام دادگستری رسیده و بزودی مجازات مجرم انجام می‌شود.

منظور از ابلاغیه الکترونیکی شماره……در حساب کاربری شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت چیست؟

این پیامک به این معنی است که شما ابلاغیه‌ی جدیدی در سامانه ثنا (سامانه ابلاغ الکترونیک) دریافت کرده‌اید که از طریق حساب کاربری شما قابل مشاهده است. به محض قرار گرفتن ابلاغ در حساب کاربری شما، فرض می‌شود که ابلاغ به شما انجام شده است، لذا در اسرع وقت آن را بررسی نمایید.

با سلام معنی این پیام چیست ؟ در مورد پرونده شماره.. با ردیف فرعی 1 در شعبه بازپرسی .. قرار نهایی صادر شد

این پیامک ابلاغیه به این معنی است که در مرحله‌ی تحقیقات که در بازپرسی دادسرا انجام شده است، تصمیم‌گیری نهایی شده است. برای اطلاع از نوع و مفاد قرار، به شعبه‌ی بازپرسی مراجعه کنید یا منتظر دریافت ابلاغیه باشید