یکی از شگفتی های آفرینش، وجود تفاوت ها بین زنان و مردان است. بیولوژیست ها و پژوهش گران، پس از بررسی و تحقیق های متعدد، به این نتیجه دست یافتند که رفتارهای ذهنی و فکری زنان و مردان در پاره ای از صفت های اصلی به صورت ذاتی، با هم فرق داشته و تحت تاثیر جنسیت، به گونه ای متفاوت از یکدیگر، عمل می کنند.
تفاوت زیستی مردان و زنان از ماه سوم جنینی آغاز می‌شود. با ترشح هورمون‌های مردانه و شکل‌گیری دستگاه جنسی در این زمان شکل‌گیری دستگاه عصبی و مغز نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این تاثیرات باعث تغییراتی در رشد مغز و ذهن کودکان از همان دوره جنینی و بعد از تولد می‌شود. دختران از همان آغاز کودکی علاقه دارند از دیگران مراقبت کنند و این رفتار را در بازی با عروسک‌هایشان نشان می‌دهند. در حالی که پسران از آسیب زدن به اسباب‌بازی‌هایشان خیلی هم احساس ناراحتی نمی‌کنند. پس از بلوغ و چالش های دوران نوجوانی تفاوت‌ها فاحش‌تر می‌شوند.
تفاوت‌های اجتماعی از آموزش نقش‌های جنسیتی به کودکان شروع می‌شود و در هر جامعه متفاوت است. برخی جوامع از پسران انتظار دارند که احساساتشان را بروز ندهند، خشن‌تر عمل کنند و مسئولیت‌پذیرتر باشند و از دختران انتظار دارند که با اسباب‌بازی خاصی بازی کنند، آرام بخندند و در کارهای خانه کمک کنند. در کل جوامع از رفتارهای کلیشه پسرانه بیشتر استقبال می‌کند و دخترانی که پسرانه رفتار می‌کنند از پسرانی که دخترانه رفتار می‌کنند بیشتر پذیرفته می‌شوند. بخشی از تبعیض‌های جنسیتی ریشه در همین نقش پذیری‌های جنسی دارند.
قطعا همه اصطلاح مردان مریخی و زنان ونوسی را شنیده اید .روزگاری مردانی در سیاره مریخ با زنانی از سیاره ونوس زندگی می کردند اما به مرور زمان از یاد بردند که از دو سیاره مختلف آمده اند و باهم تفاوت های زیادی دارند و همین تفاوت ها است که انها را به یکدیگر جذب کرده است و البته امروز همین تفاوت ها باعث بروز مشکلات اساسی شده است اما شناخت این تفاوت ها و رعایت انها باعث شکوفا شدن عشق در زندگی خواهد شد .
به عبارتی وجود این تفاوت ها علی رغم آنکه باعث بروز مشکلات بین زوجین می شود اما این تفاوت ها باعث تکامل هر یک از زن و مرد می شود به گونه ای که ویژگی های مردان کمبودهای زنان و ویژگی ها زنان کمبودهای مردان را کامل می کند.

چگونه اعتماد به نفس بالا داشته باشیم

بیشتر بخوانیم
چگونه تفاوتهای زنان و مردان را بشناسیم

تصورات قالبی و کلیشه ای در مورد زنان

باورهای قالبی، همانا ذهنیت های ایستا و ثابتی هستند که پایه های عملی ندارند و مردم به مردان یا زنان نسبت می دهند، به عبارت دیگر مردم پیشاپیش ویژگی های خاصی را به دو جنس نسبت می دهند. امروزه در دانشگاه های برخی کشورها این باور رواج دارد که زنان با مردان از لحاظ روان شناختی و فیزیولوژیکی تفاوت دارند. به علاوه تحقیقات امروزی نشان می دهد که این باورهای قالبی از سال ۱۹۷۲ تاکنون تغییرات محسوسی نداشته است.

اکثریت مردم صفات زیر را از ویژگی های جنس زن می دانند:

 • محافظه کار و خویشتن دار
 • دلواپس عواطف و احساسات دیگران
 • دارای گرایشات دینی عمیق
 • میل به امنیت خواهی فراوان
 • تمایل و علاقه شدید به هنر و ادبیات
 • به سادگی، عواطف لطیف را به زبان آوردن

و خصوصیات زیر را به مردان نسبت می دهند:

 • بسیار مستقل است.
 • پرخاشگر و سلطه طلب است.
 • به سادگی تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 • عمیقاً شیفته ریاضیات و مقولات علمی.
 • در برابر بحران ها، خویشتنداری خود را حفظ می کند.
 • در بسیاری از زمینه ها فعال بوده و تمایلات رقابت جویی عمیقی دارد.
 • تقریباً بسان یک رهبر عمل می کند.
 • معتمد به نفس بوده و بسیار جاه طلب است.
 • عمیقاً به آداب و شیوه های جهان آگاه است.

دیدگاه های کلیشه ای راجع به مردان

همانطور که در مورد زنان کلیشه هایی رواج دارد، این مسئله در مورد مردان نیز صدق می کند. ویژگی های ایده آل اجتماعی مردان باید شامل صفاتی چون پرخاشگری، استقلال و خودکفایی، غیر احساسی بودن و اعتماد به نفس باشد.
پژوهش های انجام شده نشان می دهد که چهار عامل اصلی در پایداری باورهای قالبی در مورد مردان نمود آشکار دارند:

 1. مردانگی طلب می کند که هرگونه خصوصیات زنانه از مردان دور باشد.
 2. مردان باید نماد «چرخ بزرگ» باشند. مرد باید کامیاب شود و همگان به دیده احترام به او بنگرند و نان آوری بزرگ باشد.
 3. مرد باید نماد اعتماد به نفس، نیرومندی و خود اتکایی باشد.
 4. مرد باید پرخاشگر و قدرتمند باشد و از ابراز خشونت و جسارت ابایی نداشته باشد.

چگونه تفاوتهای زنان و مردان را بشناسیم

مهم ترین تفاوتهای زن ومرد

1. دیدگاه زنان و مردان نسبت به مسائل زناشویی کاملا متفاوت است

حتما شنیده اید که رابطه زناشویی در زنان با عواطف مثبت و احساسات گره خورده است در حالی که در مردها، بیشتر جنبه های فیزیولوژیک دارد. این شاید مهم ترین تفاوت زن و مرد باشد که خیلی وقت ها در زندگی مشترک نادیده می ماند و دلخوری هایی را به وجود می آورد.

2.  استقلال برای مردان اهمیت بسیاری دارد

مردها می خواهند که در مورد مسائل مالی و معاملات و سایر موارد مشابه، مستقل عمل کنند. مخالفت همسر یا عدم توجه او به این نکته، می تواند مشکلات و موانعی در زندگی مشترک ایجاد کند زیرا مرد تصور می کند که به احساس استقلالش، لطمه خورده است.

3. زنان می خواهند مورد حمایت باشند و به این حمایت اهمیت می دهند

اگر زن حس کند از طرف همسرش مورد بی توجهی و بی مسئولیتی قرار گرفته، به شدت آزرده می شود و واکنش های عاطفی شدید نشان می دهد. زیرا آنچه برای زن ها اهمیت دارد، آن است که حس کنند همسرشان به آنان احترام می گذارد، بی وقفه به آنها توجه دارد و سلامت، شادابی، عقاید و حتی تغییرات او برایش مهم است.

4. زنان تشریفات را دوست دارند.

مردان کمتر تشریفاتی هستند.

5.  حرف زدن برای حرف زدن

زن‌ها بیشتر مواقع علاقه دارند تا درمورد مسائل، بدون هدف و نه برای رسیدن به نتیجه خاصی صحبت کنند. در این شرایط تنها یک چیز از شما می‌خواهند؛ گوش دهید. پس ترسی از این جمله خانمتان نداشته باشید “بیا می‌خوام باهات حرف بزنم”. تنها کافی است نشان دهید که گوش می‌کنید، به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید و احساساتش را درک می‌کنید. صحبت کردن و ارتباطات اجتماعی برای زنان مهم است
زن ها با دور هم جمع شدن و صحبت کردن، بسیاری از نگرانی ها، استرس ها و ناراحتی های خود را تعدیل وتخلیه می کنند. تمایل به ارتباطات اجتماعی و حرف زدن در زنان بیشتر از مردان است. به همین دلیل چنانچه درک و آگاهی زن و مرد، نسبت به این خصوصیت ضعیف باشد، مطمئناً آنان را دچار سوء تفاهمات جدی در زندگی مشترک خواهد کرد.

6. کل در برابر جزء

مردان کل‌نگر و زن‌ها جزءنگر هستند. معمولا مردام از نظر خانم‌ها بی‌دقت و بی‌توجه به نظر می‌رسند اما این‌طور هم نیست. اگر از آرایشگاه برمی‌گردید همسر شما می‌فهمد که شما زیباتر شده‌اید. اما این که نمی‌تواند تک تک تغییرات مو و ابروهایتان را تشخیص دهد تنها به ساختار مغز و ذهنش مرتبط است.

7. زنان، رابطه گرا بوده و تمایل به تماشا و نظر دارند و استعداد بیشتری برای بینش و شهود از خود نشان می دهند.

مردان، هدف گرا بوده و به عمل و آزمایش، بیشتر تمایل نشان داده و استعداد بیشتری برای ارائه دلیل و منطق دارند.

8.  زن ها عاطفی تر از مردها هستند

یکی دیگر از تفاوت های عمده بین زن و مرد، عاطفی تر بودن زنان است و این انتظاری است که زن ها، از مردها نیز دارند! مثلاً زنی که همواره تاریخ دقیق روز ازدواج ، تاریخ تولد همسر، مکان آشنایی و … را به یاد دارد و چه بسا به مناسبت آنها، برای همسر خود، هدیه هایی هم تهیه کند، وقتی با شوهری روبه رو می شود که نسبت به این مسائل بی اعتنا یا فراموشکار است، پیش از هر چیز فکر می کند که همسرش نسبت به او بی علاقه و بی اهمیت است.

9. هیجان

جنس‌ زن‌ هیجانی‌تر از جنس‌ مرد است، و کیفیت‌ هیجان‌ او نیز با مرد فرق‌ می‌کند

10. استرس

بر اساس‌ تحقیقات‌ 15 درصد مردان‌ از فشار روانی‌ رنج‌ می‌برند، این‌ رقم‌ در مورد زنان‌ به‌ 21 درصد می‌رسد، از نظر واکنش‌ در برابر عوامل‌ فشارزا نیز بین‌ دو جنس‌ تفاوتهایی‌ مشاهده‌ می‌شود.

11. پرخاشگری

به‌ طور قطع‌ جنس‌ نر از ماده‌ پرخاشجوتر است،در فرهنگهای‌ متفاوت‌ این‌ ویژگی‌ را می‌توان‌ دید و تا سالمندی‌ ستیزه‌جویی‌ در مرد بیشتر از زن‌ مشاهده‌ می‌شود.

12. عشق

عشق‌ از زیباترین‌ مفاهیم‌ زندگی‌ است‌ و آن‌ را می‌توان‌ به‌ انواعی‌ تقسیم‌ کرد. برای‌ زنان‌ عشق‌ یک‌ ارزش‌ است. در روابط‌ جنسی‌ آنان‌ به‌ آغوش‌ گرم‌ و آکنده‌ از محبت‌ نیاز دارند. پوست‌ آنان‌ از پوست‌ مرد 10 بار حساس‌تر است‌ و با نوازش، نشاط‌ روانی‌ به‌ زن‌ دست‌ می‌دهد. در مرد عشق‌ با ارائه‌ محبت‌ نمود می‌یابد.

13. درون‌گرایی‌ و برون‌ گرایی‌

به‌طورکلی‌ مرد برون‌گرا و زن‌ درون‌گراست. و این‌ ویژگی‌ از کودکی‌ در جنس‌ زن‌ وجود دارد.
زنان هنگامی که اندیشه های غم انگیز و ناراحت کننده ای دارند، واکنش های هیجانی تر و احساسی تری را نسبت به مردان از خود بروز می دهند.
مردان در برخورد با افکار غم انگیز و رویدادهای ناراحت کننده، احساس های خود را بروز نداده یا کمتر بروز می دهند.

14. مدیریت خانه برای مردها بسیار مهم است

تقریبا در تمام فرهنگ ها مرد به عنوان قدرت اول خانواده شناخته شده است. مردها می خواهند هسته و ستون اصلی خانواده باشند و در خانواده هایی که زن بدون نظرخواهی و مشورت همسرش درباره مسائل خانوادگی تصمیم می گیرد، معمولاً مشکلات زیادی مشاهده می شود که سرکوب شدن اعتماد به نفس مرد را می توان یکی از این ناراحتی ها دانست. البته این که مرد، قدرت اول خانواده باشد بدان معنا نیست که مرد، در یک نقش دیکتاتوری ظاهر شود بلکه منظور از این مسئله مدیریتی است که باید بر عهده مرد قرار بگیرد.

15. زنان نفوذ همسران خود را راحت تر می پذیرند.

مردان در مقابل نفوذ زنان از خود مقاومت نشان می دهند.

16. میزان تحمل فیزیکی و روحی

 زنان تحمل بیشتری در برابر رنج بدنی نشان می دهند تا رنج روحی.مردان در برابر رنج روحی، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.  

17. دیدگاه نسبت به فرزندان

زنان سعی دارند فرزندانشان، همواره راضی و راحت باشند.
مردان، فرزندانشان را برای استقلال، مقابله با خطر و سختی ها آماده می سازند.۷ جذابیت های جسمی و آراستگی برای مردها بسیار اهمیت دارد
مادر، همه فرزندان خود را به طور تقریبی یکسان دوست دارد؛ مهر و محبت او مشروط به اطاعت و بروز استعداد نیست.
پدران، فرزندانی را که از آنان حرف شنوی داشته و در امر تحصیل، اجتماعی و حرفه اش موفق تر باشند، بیشتر دوست دارند.

18. خرید کردن زن و مرد

ممکن است شما جزو ان دسته از زنانی باشید که عاشق خرید کردن هستید و حسرت یکبار خرید کردن با همسرتان به دلتان مانده باشد. بارها برای شما پیش آمده است که سر این موضوع با همسرتان دعوا کنید. گاهی احساس می کنید همه ی بار مسئولیت روی دوش خودتان است و احساس تنهایی می کنید.همیشه خرید وسایل مورد نیاز برای خانه از گوشت و مرغ و میوه و روغن و … تا خرید لباس برای بچه و خودتان روی دوش شما است و تنهایی مجبورید همه ی این کارها را انجام دهید.گاهی با وجود اصرارهایتان ،شوهرتان به اجبار با شما به خرید می اید اما در آخر کارتان به دعوا و مشاجره کشیده می شود. خانم دوست دارد همه ی مغازه ها را بگردد وبا جزئیات به ویترین مغازه ها نگاه کند و البته در بیشتر مواقع هم به همان مغازه ی اول می رود و از آن مغازه خرید می کند و آقا مدام شکایت می کند.
اما باید بدانید که خانم ها ذاتا خرید کردن را دوست دارند و از خرید کردن احساس آرامش می کنند برعکس مردان به این کار علاقه ای ندارند و تا مجبور نباشند به خرید نمی روند.
زنان سعی می کنند زمان زیادی را برای پیدا کردن بهترین کالا با بهترین شکل و طرح و قیمت صرف کنند اما مردان از قبل در مورد کالایی که میخواهند خرید کنند تصمیم میگیرند و برای پیدا کردن آن به خرید میروند و به محض پیدا کردن کالای مورد نظرشان آن را خریداری میکنند و معمولا بیشتر از چند دقیقه برای خرید خود زمان صرف نمیکنند پس خانم‌ یا آقایی که از نحوة خرید همسرتان دلخورید! بکوشید پیش از رفتن به مراکز خرید از موضوع درک متقابل داشته باشید و از دریچة دید یکدیگر به موضوع نگاه کنید.

19. متمرکز بودن در زن و مرد

خانم ها در اکثر موارد به صورت همزمان چند کار را باهم انجام می دهند . به صورت همزمان غذا درست می کنند، با تلفن صحبت می کنند، بچه را آرام می کند و …اما مردان در حین صحبت کردن با تلفن دوست ندارند با کس دیگری صحبت کنیدو تمرکزشان از بین می رود و گاهی حتی عصبانی می شوند. در واقع مردان نمی توانند همزمان روی یک موضوع تمرکز کنند.
در وضعیت های دیگر هم تفاوت در تمرکز کردن زنان و مردان آشکار می شود مثلا خانم ها معمولا دوست دارند که در ماشین در کنار همسرشان گفت و گو کنند و در اکثر موارد مردان تنها شنونده هستند ، اگر هم صحبت کنند ممکن است کارشان به تصادف بکشد و تقصیر را گردن شما بیندازند لذا هرگز سعی نکنید با مردی که در حال رانندگی است گفت و گوی خصوصی داشته باشید. تمرکز یک مرد در رسیدن به هدفش در مؤثرترین شیوه ممکن است اما متأسفانه زنها گوش ندادن مردها را بد تعبیر میکنند یا خیال میکنند توجهی به آنها ندارند درحالیکه این مساله بر میگردد به تفاوت‌های هوشی زنان و مردان . دو نیمکره مغز انسان
هرگز سعی نکنید با مردی که در حال رانندگی است گفت و گوی خصوصی داشته باشید. تمرکز یک مرد در رسیدن به هدفش در مؤثرترین شیوه ممکن است.
توسط یک تونل، به یکدیگر متصل می‌شوند. حجم ترافیک میان این دو نیمکره در مورد مردان به مراتب از زنان کمتر بوده و اساسا ارتباط میان این دو بخش مغز در میان زنان به همین دلیل تنگاتنگ‌تر از مردان است. به این ترتیب زنان اطلاعات محیطی را به مراتب آسان‌تر از مردان، گردآوری و تحلیل و پردازش می‌کنند. بدین علت زنان بهتر از مردان می‌توانند به چند کار در آن واحد بپردازند. درست برعکس ، مردان متمایلند کارها را به طور ردیف شده، پشت سرهم، آن هم دقیقا یکی پس از دیگری، انجام دهند.

20. تصورات ذهنی

 جذابیت های جسمی و آراستگی برای مردها بسیار اهمیت دارد.
مردها بیش از زن ها تحت تأثیر جذابیت های جسمی و آراستگی زن قرار می گیرند که این نیز یکی دیگر از تفاوت های مهم آنهاست.


چگونه زندگی خانوادگی بهتری داشته باشیم

مطالب بیشتر
چگونه تفاوتهای زنان و مردان را بشناسیم

نتایج مقایسه ویژگی های زنان و مردان

 • زنان و مردان، مکمل یکدیگر هستند؛ ویژگی مردان، کمبودهای زنان و ویژگی های زنان، کمبودهای مردان را تکمیل می کند.
 • وقتی زن و مرد تفاوت های یکدیگر را بدانند و آنها را بپذیرند، ارتباط قوی و موثری بین آنان برقرار می شود و عشق، فرصت شکوفایی پیدا می کند.
 •  یکی از علت های اصلی ستیزه ها و کشمکش های دائمی، عذاب آور و جان فرسا بین زن و شوهرها، این است که مردان، زنان را با “ویژگی های خود” ارزیابی می کنند و زنان، مردان را با “مقیاس خود” می سنجند. سنجش مایعات با متر و منسوجات با لیتر، همان قدر صحیح است که مردان و زنان، خصوصیات خود را با یکدیگر مقایسه کرده و به سنجش و ارزیابی هم بپردازند.
 •  زنان در برخورد با مسایل و مشکلات، به جزئیات، توجه بیشتری داشته و احساسی تر عمل می کنند، ولی مردان در مقابله با مشکلات و مسایل، کلی نگری کرده و منطقی تر عمل می کنند.
 • در قیاس بین ویژگی های زنان و مردان، نبایستی فکر کنیم که خصوصیات مردان، از خصوصیات زنان بهتر است و یا برعکس.ممکن است هرکدام دریک ویژگی برتر باشد و در ویژگی دیگر اینطور نباشد.
 • گوهر وجودی زن و مرد یکی است، هر دو انسانند و طبیعتاً با یکدیگر شباهت های بسیار دارند، ضمن آنکه در مواردی با یکیگر تفاوت دارند. متأسفانه پژوهش ها و گرایش های علمی بیشتر به تفاوت های زن و مرد، و نه بر شباهت های آنها تکیه دارد. افزون بر آن جنس زن و مرد در پاره ای از ویژگی ها همپوشی های زیادی را نشان می دهند که در این مورد باید به توزیع فراوانی این ویژگی ها در دو جنس توجه کرد و دریافت که میانگین نمره های هر گروه در مقایسه با دیگری در آزمون های مربوطه چه میزانی است.

سوالات متداول

آیا ضریب هوشی مردان و زنان متفاوت است ؟

در خصوص ضریب هوشی زنان و مردان هیچ تقسیم بندی وجود ندارد و اگر هم این تفاوت باشد در حالت فیزیکی آنها است. اما درزنان به دلیل ، ویژگی های چشمگیری مانند کمک به دیگران، هم دلی، میل وابستگی و بخشندگی موجب می شود که خانم ها در حال صحبت نیز کارهای روزمره خود را هم انجام دهد.

نحوه برخورد با فشارهای عصبی و روحی مردان وزنان چگونه است؟

یکی از تفاوت های عمده زن و مرد نحوه برخورد آنها با فشارهای عصبی و روحی است . مردها در این مواقع بیشتر گوشه گیر شده و در خود فرو می روند ؛ در صورتی که زن ها به هیجان آمده مسئله را مطرح می کنند. برای دستیابی به آرامش  و حالت عادی ، مرد در جهت حل مسئله می کوشد ، و زمانی که مسئله حل شد از لاک خود بیرون می آید . ولی زن بیشتر نیاز به همدردی دارد.
مردان علاقه مندند مسائل شان را به تنهایی حل نمایند ؛ لذا سعی می کنند مشکلاتشان را برای کسی مطرح نکرده و صحبتی از آن به میان نیاورند مگر آنکه موضوع محتاج کارشناسی و تخصص باشد. زیرا معتقدند وقتی کسی قادر به انجام کاری است این نشانه ضعف است که از دیگران کمک بخواهد و البته زمانی که به کمک احتیاج داشته باشند سعی می کنند با شخص مورد اعتماد مشورت کنند . 

چه کتاب‌هایی برای شناخت تفاوت‌های زن و مرد به ما کمک می‌کند؟

مردان مریخی زنان ونوسی
مغز زنانه
مغز مردانه
تفاوت‌هایی که مردان و زنان دارند نوشته دکتر جان گری برگرفته از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی